Nejlepší pro všechny

Jak můžeme vědět, co je pro ostatní nejlepší, když sami být šťastní neumíme? Desetiletý rozmazlený průšvihář Viktor žije v Praze s matkou, divadelní herečkou, která si s jeho výchovou ani s vlastním životem neví příliš rady. Když jednoho dne Hana dostává nabídku na natáčení seriálu na druhém konci republiky, bere ji jako příležitost, jak všechny své problémy vyřešit. Aby se mohla věnovat natáčení, přestěhuje Viktora přes jeho odpor k babičce na venkov. Namlouvá si přitom, že pro něj bude nejlepší, když změní prostředí, a pro její matku, která nedávno přišla o manžela, bude dobré, když nezůstane sama. Viktor se cítí zrazený a podvedený a jeho zoufalství je tím větší, že dominantní babička má jasnou představu o tom, jak by měl jeho život i život jeho matky vypadat. Kromě dramatického sžívání se s venkovem, sleduje román i další osudy Hany bojující se seriálovou rolí, s Viktorem, se svojí matkou i příležitostnými milenci. A rovněž příběh babičky, která si vedle Viktora začíná uvědomovat své slabosti a neodvratně přicházející stáří. A všichni přitom chtějí jeden pro druhého jen to nejlepší. Petra Soukupová ve své vrcholné formě znovu ukazuje, jak bravurně dokáže zachytit vyhrocené rodinné vztahy a prožívání dětského hrdiny v okamžiku, kdy si uvědomuje svou bezmoc ve světě dospělých. A také bezmoc dospělých vůči svým vlastním představám o štěstí. Jedna z důležitých událostí, kterou Viktor na venkově prožije, pak tvoří příběh souběžně vydávané dětské knihy Petry Soukupové Kdo zabil Snížka?...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/35_/356864/nejlepsi-pro-vsechny-I9h-356864.jpg 4.4783
Romány, Literatura česká
Vydáno · Host

Kniha Nejlepší pro všechny

mol378

Je strašné, jak naše nejlepší úmysly mohou dláždit cestu do pekel. Když do mailu, SMS, příspěvku na sociální síti nepřidáte smajlíka, riskujete, že někdo nepochopí, že žertujete nebo ironizujete. Ale v běžném hovoru nelze nic řešit smajlíkem. Člověk by předpokládal, že vašemu protějšku dojde, jak řeč myslíte, podle nonverbální komunikace, mimiky - nebo prostě proto, že vaše hlava nepřipouští jiný výklad vyřčených slov. A ono to tak není. Matka s dcerou, které spolu prožily celý život, si mohou tak zásadně nerozumět i za běžných okolností, že raději mlčí. To se stává. A tak nikdy nemůžete s jistotou prohlásit "vím, co si myslíš, co chceš, potřebuješ a co je pro tebe nejlepší". Z nedorozumění ale vznikají osudové životní zvraty, negativní pocity, špatná rozhodnutí. O tom je tato knížka.

3nitka

Pekne vyrozprávaný príbeh, rodinné vzťahy. Hanu by som občas prizabila, Viktorovi spočiatku jednu capla. Každý sme nejaký, a až vekom prichádzame na to, čo je v živote dôležité.

Květi62

Překvapivě dobrá knížka, ke které jsem se dostala jen kvůli čtenářské výzvě. Přestože o Ostravě tam zase toho tolik nebylo, velmi mě zaujala. Soužití 3. generací, rozdíl mezi městem a vesnicí, ale hlavně proměna malého kluka Viktora, který u babičky najde ty pravé hodnoty. Určitě si přečtu další knihu od této spisovatelky

Aicha196

Hledala jsme knihu ve stylu Trestikove a nasla.

terinkha

Další potvrzení toho, že současná česká próza je fakt dobrá. Chvíli mi trvalo přivyknout poměrně specifickému stylu psaní (dlouhá souvětí mi trochu připomínala Třeštíkovou), ale jsou to vlastně jen proudy po sobě jdoucích myšlenek, které má každý z nás. Několikrát ve mně až zatrnulo, to když jsem se v některé ze situací až příliš viděla. Koukejte se na jednu a tu samou věc očima dítěte, bohémské matky a babičky z vesnice - nikdy ten pohled nebude stejný a konflikt musí chtě nechtě následovat. Nádherně napsaná kniha, opravdová a syrová. Zasloužených 5*.

slaska77

Nečekala jsem vůbec, že se mi knížka bude tak líbit. Mistrovsky zvládnutý příběh plynule vyprávěný jeho třemi aktéry, kdy stejnou situaci vidí čtenář z různých úhlů pohledu, ale přitom se vůbec neopakuje, takže nenudí. Čeští spisovatelé posledních let jsou opravdu velkým překvapením, chtělo by se říct, že svému čtenáři rozumí... a ten zase rozumí jim. Skvělé, svižné, hluboké až přemýšlivé, lidské, prostě paráda. Úžasné čtení (nejen) pro ženy. (září: 367 str.)

kristeen

Skvěle napsané a opět strašidelně přesné. Na Soukupové mě baví, že mě nutí přemýšlet nad sebou samou a svým chováním a nad tím, jak komunikuji se svým okolím. Některé věty mi leží stále v hlavě, a já doufám, že tam zůstanou, a já je nikdy (anebo už nikdy) nevyslovím...stejně jako se vyhnu tisícům dalších chyb, kterých se dopouštějí hrdinové jejích knih...

vladka321

Kniha Nejlepší pro všechny je čtivá, ...jako by ji napsal sám život.