Světové krimipovídky

Světové krimipovídky https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/167584/bmid_svetove-krimipovidky-X0k-167584.png 3 126 42

Nejlepší krimipovídky série

Co napsat o knize, do níž jsou zařazeny krimipovídky od šestatřiceti mistrů tohoto žánru? Snad jen pár nejslavnějších jmen: Jeffery Deaver, Jo Nesbø, Boris Akunin nebo Ruth Rendellová. Bylo by ale nespravedlivé vzbuzovat dojem, že další autoři jsou tam jen tak do počtu. Erudovaný editor Maxim Jakubowski věděl dobře, co dělá, když tuto antologii sestavoval. Výsledkem jeho pečlivého výběru je kniha, v níž vás každá povídka chytí a nepustí. Uchvátí. Překvapí. A každá docela něčím jiným. Povídky: Zločin za zločin-Giorgio Faletti, Rumpole a vánoční prázdniny-John Mortimer, Brigáda-René Appel, Sérum-Jo Nesbo, Huxley-Chad Taylor, Mezi partyzány-Carmen Kornová, Etnická čistka-Dominique Manottiová, Opravdu mizerný den-Camilla Läckbergová, Ten tlustý sadistický parchant-José Carlos Somoza, Jahodový strom-Ruth Rendellová, Jako blesk z čistého nebe-Carla Vermaatová, Svadba ve Voerde-Gunter Gerlach, Když konečne přišel-Inger Jalakas, Volá anděl-Francois Riviere, Hovor u stolu, 1882-Boris Akunin, Slepá ulička-Julián Ibáňez, Putování-Michael Gregorio, Šťastný nález-Lisa Allen Agostiniová, Andělské dítě-Tove Klackenberg, Všechno pro Bergkamen-Sebastian Fitzek, Záhada městské legendy-Rintaró Norizuki, Souboj-Jacob Vis, Daleko na jihu-Paco Ignacio Taibo II, Neprúchodný eskalátor-Jurgen Ehlers, Hlasy v hlavě-Altaf Tyrewala, Vánoční dárek-Jeffery Deaver, Jizvy-Daniel Walther, Pohled do slunce-Leonardo Padura, Meč boží-Josh Pachter, Teď si promluvíme o Lauře-Andreu Martin, Prázdniny s ilegálními sázkami-Howard Engel, Noc nad Unnou-Bernhard Jaumann, Velký spínač-Mickey Spillane, Max Allan Collins, Vyjížďka ve větru-Feryal Tilmac, To není pravda-Diego De Silva, Řekni mi, koho zabít-Ian Rankin. Sestavil Maxim Jakubowski.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Povídky
Vydáno: , Domino

The Mammoth Book of Best International Crime , 2009

Dédečko75
24.04.2023 5 z 5

Tak tohle byla parádní sestava

LuckaLO
18.03.2023 3 z 5

Některé povídky mě bavily méně, jiné více. Zapamatovatelných je bohužel jen pár, zbytek se dá číst, ale žádná sláva to není.

trudoš
04.11.2019 3 z 5

Nevšední výběr, především kvůli tomu, že ačkoliv se antologie chlubí přídomkem „To nejlepší“, hned z úvodu pochopíme, že většinu zahraničních povídek nevybíral sám editor Maxim Jakubowski, ale nechal si je zaslat svými přáteli - překladateli, spisovateli, redaktory a tak podobně. Smysl tedy nakonec nebyl představit to nejkvalitnější, ale to nejrůznorodější, aby se ukázalo, nakolik se kromě angloamerického trhu mohou chlubit detektivkou i jiné státy světa. Naneštěstí se podle mě záměr s výsledným produktem úplně nepotkaly. Ne vždy jde totiž o příběhy bůhvíjak originální nebo zajímavé, nehledě na drobný detail, že občas ani nejde o thriller. A to, že je text od tvůrce z exotických končin, na věci vůbec nic nemění.
Ale abych nebyl za nevděčníka, několik pěkných kousků tu člověk najde a já osobně objevil i pár autorů, o kterých bych v budoucnu ještě rád uslyšel. Ale hlavně jsem narazil na Johna Mortimera a jeho obhájce Rumpolea, za což Světovým krimipovídkám nikdy nepřestanu být vděčný.

Mira7
14.10.2019

Přečetl jsem jen část povídek, proto nebudu knihu hodnotit jako celek počtem hvězdiček. Některé povídky mne zaujaly, jiné méně. Z důvodů množství autorů a různých stylů vyprávění je to pro mne taková všehochuť. Věřím ale, že kniha si své nadšené příznivce získá.

Rancar007
20.08.2019 4 z 5

Zajímavá sbírka povídek od autorů z různých koutů světa. Najdete tu jak ty lepší, tak průměrné, ale žádná mi nepřišla úplně špatná. Některé mají dost osobitý ráz, kolikrát mě příběhy a postavy vyloženě pobavily.

evka11
12.07.2019 5 z 5

Už jsem přečetla všechny 4 tyto antalogie a u všech jsem se dobře bavila.

13werka
31.03.2019 2 z 5

Výběr povídek moc nenadchl. Pár jich bylo zajímavých, ale další nudné a u některých jsem ani nepochopila, proč byly zařazeny do výboru krimipovídek.

alva1
08.01.2019 2 z 5

Pro mne zklamání. Stále jsem čekala, zda příští povídka bude lepší. No tak většinou nebyla. :-(

jiri77
17.09.2018 1 z 5

S lítostí musím říci ,že je to asi nejhorší povídková kniha, kterou jsem četl. Kniha má obsahovat krimi povídky ,ale někdy jsem vůbec uvažoval jestli čtu krimi. Velké zklamání a ztráta času.

hroneczek
14.08.2018 2 z 5

Představovala jsem si, jak u krimipovídek budu pořád napjatá, neodtrhnu od nich oči, přečtu je jedním dechem. Bohužel.
Některé povídky byly lepší, některé horší i dost hrozné. Nejvíc mi na většině vadilo, že se nejdříve dlouho dostáváte do děje, víte o každé myšlence hlavního hrdiny, znáte jeho celé dětství, kde byl, kde nebyl, kam by chtěl, kam ne... a pak najednou šmik konec hotovo. Jako kdyby se autorovi už nechtělo dopisovat ani stránku, ani odstavec, snad ani už poslední větu.
Celou sbírku bych tak hodnotila jako dost podprůměrnou. Až na výjimky je to ztráta času.

Ishir
13.05.2018 4 z 5

Některé příběhy se mi líbily více, některé méně. Myslím si, že kniha stojí za přečtení. Objevila jsem nové autory, od kterých si nějakou knížku přečtu.

Tirisa
30.04.2018 1 z 5

Já jsem bohužel zklamaná. Ani jedna povídka mi po přečtení nezůstala v hlavě a měla jsem opravdu problém u knihy vydržet. Bylo to dlouhé a nezáživné.

Modrina
19.02.2018 1 z 5

Knížku jsem, patrně jako spousta dalších čtenářů, brala jako možnost objevit nové zajímavé autory. To mi nevyšlo, nad nikým jsem nejásala. Některé povídky jsem patrně ani nepochopila. Můj norský oblíbenec mě taky moc neoslnil. Zaujaly mě asi dvě nebo tři povídky, což je na tak obsáhlou antologii trochu málo...

violet.verka
04.01.2018 odpad!

Poprvé jsem nebyla schopna nudou knížku dočíst. Vybrala jsem si své oblíbené spisovatele a vzdala to.

Jirika
23.09.2017 3 z 5

Některé povídky byli moc pěkné. Doporučuji. Je zde několik autorů o kterých jsem do přečtení netušila.

ecila13
31.08.2017 5 z 5

Skvělý výběr. Pár povídek mi zůstane v hlavě hodně dlouho. Městská legenda v Japonsku, Indie, Etnická čistka ...

Jane100
23.07.2017 2 z 5

Na tyhle povídky jsem se strašně těšila, ale bohužel to nebylo to, co jsem očekávala. Povídky byly nezáživné, nudné a nebavily mě.

jarynek
12.07.2017 2 z 5

přečetl jsem jen ty lépe hodnocené povídky, zkusil jsem pár dalších a ty mne vesměs nebavily

wally
12.12.2016 3 z 5

Docela zklamání...5-6 povídek byly fakt brilantně napsané příběhy, zbytek průměr a zhruba polovina totálně o ničem, kdy jsem sám kroutil hlavou, proč je tato povídka zrovna zařazena do této knižní sbírky a jestli šlo vůbec o krimi.... Čekal jsem více...

sagasir
02.11.2016 2 z 5

Světová krimi na jednom místě. Nebo alespoň možná.

Jak už název napovídá, jedná se o výbor z nejlepších povídek krimi literatury. Obsahuje taková jména jako: Jeffery Deaver, Jo Nesbø, Boris Akunin, Ruth Rendellová a další.

Můj názor na tuhle knihu však není ani trochu pozitivní. Tohle, že má být světové? Pokud očekáváte něco ve stylu současné severské krimi, budete více než zklamaní. Naopak se dočkáte jen zbytečných dialogů, nesympatických postav,trapných zápletek a když si myslíte, že následující povídka už nemůže být horší, tak vězte, že může. Obrovské, obrovské jedno obrovské zklamaní.

Povídky, tedy alespoň mě, nedokázaly zaujmout a četl jsem další a další vlastně jen proto, abych zjistil, jestli je tam nějaká, která by se mi líbila. Nakonec tam nějaká byla, ale takových jich zde bylo jako šafránu. Dá se říci, že pro mě to bylo 639 stran knižního trápení.

Přesto název asi nebyl vymyšlen jen tak a asi se bude opravdu jednat o světový výbor. Ten si zajisté najde své čtenáře, ale já mezi ně rozhodně patřit nebudu. Za sebe mohu říct jen zlatý Kepler, Mankell a jiní.