Nejlepší kniha o fake news!!!

od:


KoupitKoupit eknihu

Nejlepší kniha o fake news, dezinformacích a manipulacích!!! Média, politici, sociální sítě – ze všech těchto zdrojů se na nás neustále valí dohady o tom, kdo, jak a proč se nás snaží dezinformovat. Co ale často opakovaná spojení fake news, dezinformace a alternativní fakta zahrnují? Jedná se o fenomén posledních let, nebo jsou tu s námi, šikovně skryté, už dlouhá staletí? Jak je možné, že fungují? Kdo a proč je vypouští? A co je hlavní, jak se proti nim můžeme bránit? Tato kniha se šikovnou manipulací v samotném názvu vám pomůže najít odpovědi, nebo alespoň poskytne vodítka k přemýšlení nad každodenní záplavou informací, se kterou je dobré se vypořádat kriticky, ale bez zbytečné paranoie....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/36_/366292/nejlepsi-kniha-o-fake-news-ri7-366292.jpeg 3.972
Žánr:
Literatura naučná
Vydáno:, Computer Press (CPress)
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (23)

Přidat komentář
Burgi
03. listopadu

Jelikož jsem se o dané téma zajímal již dříve, nenašel jsem v knize mnoho nových informací Zato však musím pochválit strukturu knihy, přehlednost a srozumitelnost. Obecně bych knihu doporučil především čtenářům, kteří s tímto tématem nemají zkušenost a hledají nějaký vhodný úvod do problematiky. Co se týče poselství knihy, nebránil bych se jejímu zařazení do povinné četby.

bigbabe
24. září

K zamyšlení.

Blahorodi
16. září

Depresivní čtení. Člověk jako druh není stavěný na to, aby často zakoušel nejistotu a bylo zpochybňováno to, čemu věří. Jenže při čtení médií je to nutnost. A jak to někdy bývá, ti, co chtějí dělat seriozní práci – i v médiích – nemají vůbec jednoduchou práci, naopak, různí podvodníčci a manipulátoři jsou jako ryba ve vodě. Jak z toho? Kniha nabízí pár receptů, jsem však ohledně jejich účinnosti spíše skeptický.

mafrid
09. září

Koupila jsem si tu knihu, přestože je vším, co u knih, reklam, plakátů a prvních stránkách časopisů nesnáším, a to je její barevnost a tvrzení, že je nejlepší. Ale byla jsem příjemně překvapená, je to inteligentí, srozumitelné počteníčko. I když z něj nevyčtete pravdu, na to si musíte udělat názor sami, aspoň je to dobrý návod, jak k informacím přistupovat, a jak s nimi nakládat.

kikies
04. září

Velice přínosné, čtivě zpracované přiblížení bohužel dosti opomíjeného tématu. Více takových počinů, větší diskuzi a mediální výchovu pro všechny povinně!

Iki1
17. srpna

Velmi dobře, do hloubky i historie rozebraná problematika dezinformací a manipulací. Dnes ovšem nebereme odborníky moc v potaz, názor si vytváříme podle svých přátel na facebooku, takže se prostě všemi těmi fakes necháme manipulovat jako ovce.

1.Agness
01. srpna

Kniha, která podle mého slibuje mnoho. Nalákalo mě představení v rámci Listování, ve kterém byla problematika fake News shrnuta velmi zábavnou formou. Kniha je slabší, silný úvod o historii propagandy a dezinformací brzy střídaji triky a typy, jak dezinformacím nepodlehnout. Ty by se však daly shrnout mnohem stručněji, a tak je část knihy hodně repetitivní. Na závěr přichází zajímavé odkazy pro zájemce o další studium této problematiky. Stručně a jasně, dvě hvězdy za historickou část, dál však už pro mě kniha měla téměř minimální přínos, kromě odkazů na další studie a organizace.

shenandoah
13. července

Užitečná, potřebná a pro mě i objevná. Psaná velmi stravitelným stylem.

bee88maja
29. června

Podobná literatura, dle mého názoru, by měla být povinná, jak se ale kolem sebe koukám, svět internetu válcuje a zkostnatělost systému napomáhá bludům a planým slibům. Umí dnes opravdu někdo skutečně rozeznat pravdu od lži?

Malachime
13. června

Tato kniha povinně do každé školní třídy! Velice srozumitelně napsaná, přínosná pro každého a kdo říká, že ne, tak pro toho obzvlášť :-)

babyboar
12. června

To by měli rozdávat všem zdarma, nebo by to měla být alespoň povinná školní četba.

Katerina_Bistz
06. června

Při práci v nakladatelství se setkáte se zajímavými osobnostmi, příběhy a nápady. Aktuální favorit je pro mě projekt Zvolsi.info. Autoři přednášejí na středních školách o fake news a manipulaci veřejného mínění, šíří mediální gramotnost. To je přesně to, co naše společnost bytostně potřebuje, už proto, aby dál zůstala svobodná. Takže, moc Vám fandím, a Nejlepší knihu o fake news doporučuji přečíst a šoupnout svému sousedovi...

zanetkov77
30. května

Jsem ráda, že u nás konečně vyšla kniha jako je tato. Autoři v ní jednoduše a čtivě vysvětlují manipulativní techniky, nástrahy propagandy a populárnost dezinformací. Troufám si říct, že já osobně nejsem zrovna člověk mediálně negramotný, přesto pro mě tato kniha nebyla ztrátou času, naopak jsem si díky ní trochu utřídila myšlenky, zamyslela se nad některými věcmi, dostala tipy na nové weby a knihy, a dozvěděla se nové informace, například o historických kořenech propagandy jako takové. Informace a rady "co dělat" se v knize sice několikrát opakují, což je ale nakonec možná spíše dobře, přece jen se neříká nadarmo, že opakování je matkou moudrosti. Kniha by měla být povinnou četbou hlavně pro mladé lidi, a to celkově s kvalitní mediální výchovou, která u nás stále není zdaleka dostačující. Myslím si, že většinu starší části obyvatelstva přesvědčíme jen těžko i třeba touto knihou, ale pokud se bude rozvíjet kritické myšlení studentů, máme mnohem větší naději, že se v budoucnu dezinformačním zprávám bude dařit mnohem méně než je tomu dnes.

mia.com
07. května

Knížku jsem četla společně s přítelem. Já spíše jen tak vstřebávala informace, protože nemám takový rozhled, přítel se občas rozvášnil do debaty. Jsem tedy ráda, že nám nevyšlo jít na listování, jinak se obávám, že by debatoval jen on :D ale určitě knížku doporučím tzv. sdílečům na fb a střední generaci, která s internetem nevyrůstala, takže hned putovala k mojí mamince :D

Inozuka
06. května

Sice to není nijaká kdovíjaká pecka, pořád dokola se v ní opakuje v různých variacích asi pět základních tvrzení, ale přesto by měla tato kniha patřit k povinné literatuře jak na školách, tak i pro všechny lidi s volebním právem. Autorům palec nahoru za jejich tažení za kritické myšlení a snahu o informační gramotnost.

HDosoudilová
18. dubna

Kniha je určitě zajímavá, i když já od ní čekala něco jiného. Zaujala mě historie dezinformací a manipulací a pak konec knihy, kde je vysvětleno, proč si máme dávat pozor na informace, které příjímáme. Ovšem je pravda, že jsem si kolikrát při čtení řekla ,,Aha, tohle nedělám". Takže určitě je tato kniha přínosná.

pavka88
30. března

Jsou to všechno docela známé věci.

harena
30. března

Určitě je dobré si knihu přečíst, líbilo se mi i zabočení do historie, kdy se války vyhrávaly díky dezinformacím a manipulacím. Už i Themistokles díky tomu vyhrál válku. Kniha je krátká, psána srozumitelně a co říci na závěr? K informacím je třeba přistupovat kriticky a vždycky zapojit mozek.

indyka
11. března

Kniha se nemá soudit podle obalu a zde to platí dvojnásob - obal je (byť zřejmě záměrně) odpudivý, čtení je to ovšem výborné. Tolik nových informací a myšlenek, díky kterým se mi rozsvítilo, jsem už dlouho v žádné knize nenašla - i když normálně do knih nepíšu, zde mě až ruka svrběla, jak jsem měla chuť zvýrazňovat všechny ty trefy. A taky jsem se párkrát pěkně chytla za nos, ne že ne. Tuhle knihu by si měl přečíst každý, těch chycených nosů by určitě bylo víc. Jsem ráda, že někdo tak precizně a čtivě zpracoval téma médií, fake news, kritického myšlení a práce s informacemi i s vlastním mozkem.

Hvězdičku dávám dolů hlavně za zbytečně dlouhý historický začátek, kterým se mi těžko prokousávalo - kniha obsahuje vynikající pasáže, ale také i nějaké omáčkové. Chápu, že bez nich by byl text asi příliš krátký, ale trochu mi to kazí dojem. A také by knize neuškodilo ještě jedno pečlivé pročtení korektorem.

rarášek
05. března

Musím se přiznat, že se mi četla kniha trochu špatně, ale to především proto, že jsem s touhle knihou pravděpodobně začala moc brzo a mám strašný problém s malými písmenky.
Jinak mě kniha vůbec nezklamala a splnila očekávání, které jsem o ní měla. Bylo v ní hodně o historii, vysvětlení důležitých pojmů, příkladů, fotek, informací o tom, jak se nenechat zmanipulovat a napálit, internetových stránek souvisejících s tématem atd.
Myslím, že titulek rozhodně nelže ve svém tvrzení. Myslím, že takovéto knihy je v dnešní době potřeba a měl by si ji přečíst každý. Doporučuji. :)

Tereza299
04. března

Rozhodně není na škodu si takovou knížku přečíst. Dá vám pár na to, jak se zorientovat v dnešních médiích, jak vyhodnocovat články, jak a čemu "věřit" a podobně. Taky se mi na knize líbí, že je z českého prostředí.

dalia1769
20. února

Výborná kniha na vysoce aktuální téma, která by se měla stát středoškolskou, případně vysokoškolskou učebnicí. Vše je zde pěkně přehledně shrnuto a podáno srozumitelnou, čtivou formou. Určitě potřebný a zdařilý počin.

Mikka_M
17. února

Ačkoli se nepovažuji za úplného nováčka v oblasti mediální gramotnosti, i tak mi kniha rozhodně měla co říct. Zároveň je psaná velmi přístupným jazykem, žádné velké odbornosti a cizí termity, takže není čeho se bát! :-) Tedy vlastně je, ale... přečtení je právě proto nutné.