Nejlepší horory roku I

Vítejte při četbě nejlepších hororových povídek roku. Nejlepší hororové povídky roku představují obecnou antologii hororu. Příběhy zde uvedené byly vybrány bez ohledu na námět, způsob zpracování, styl a přístup autora. Najdete zde povídky známých spisovatelů spolu s příběhy od úplně neznámých autorů. Ti všichni našli inspiraci jak v dobře známých, tak i obskurních situacích. Při pročítání povídek narazíte na tradiční historky o strašidlech, neskutečný teror, poklidnou interpretaci hororu, možná oceníte nové tvůrčí pokusy autorů o přiblížení tohoto žánru. Tento eklekticismus je jedním z důvodů, proč chápeme Nejlepší hororové povídky roku jako jedinečnou výroční antologii, v níž neexistují žádná pravidla ani předem stanovené náměty, žádná tabu nebo zábava na cizí účet. Hledám jen to nejlepší, stejně jako vy, čtenáři. Je docela zajímavé, že během posledních deseti let, kdy jsem vydal Nejlepší hororové povídky roku, se v kritikách a komentářích často objevoval tentýž příběh buď jako nejlepší, nebo jako nejhorší v tom kterém určitém svazku. Inu, každý si jej vyložil po svém. Já osobně jsem si již dříve umínil, že se v těchto antologiích nebudu zmiňovat o oceněních, kte-rých se autorům zde uvedeným dostalo, ale tentokrát porušuji toto pravidlo. Chtěl bych blahopřát Dennisu Etchisonovi, který obdržel cenu British Fantasy za nejlepší povídku s názvem „Olympijský běžec“, a dále Davidu J. Schowovi za cenu World Fantasy, kterou byla oceněna povídka „Červené světlo“. O dalších oceněních už opravdu nebudu hovořit. Stručně řečeno, žánr hororu je nyní právě tak aktivní, jako byl vždycky. Slibuji, že s pomocí nových brýlí a transplantace mozku budu dále pátrat po hrůzostrašných požitcích, které má pro nás budoucnost v zásobě jistě na více než následujících patnáct let. Jediným kritériem pro Nejlepší hororové povídky roku je dokonalost. A teď mě napadá – že by právě tato skutečnost tvořila hlavní téma antologie? Už je příliš pozdě. Ponořte se proto do čtení Nejlepších hororových povídek roku. A slibte mi, že se k nim vrátíte i v příštím roce....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/30_/30989/nejlepsi-horory-roku-i-RGm-30989.jpg 311

The Year's Best Horror XVI (1988)

Horory, Sci-fi, Fantasy
Vydáno:, Gabi

ludek.n

Upřímně si myslím, že pro pořádné horory je povídka, coby literární forma, svým rozsahem nedostatečná. Jen opravdovým mistrům, a to ještě jen v mimořádných a múzou políbených případech, se podaří na tak krátké ploše vytvořit děsuplnou atmosféru a pocit nefalšované hrůzy, o nějakém postupném vyvíjení zápletky směrem ke strachu a ledovému potu ani nemluvě. Přestože sbírku Nejlepší horory roku zaštiťují svými jmény exkluzivní autoři, v čele se Stephenem Kingem, Gregem Eganem nebo Brianem Lumleyem, stejně to, co si budeme povídat, nestačí. Z pohledu čtenářského zaujetí bych knihu klasifikoval spíše jako průměrné až lehce podprůměrné čtení bez nějakého výrazného výkyvu, ať už jedním nebo druhým směrem. Podle mě nejslabším počinem této hororové antologie je Salleeova Hospoda U Kšeftu, u které je mi záhadou, co chtěl jejím napsáním autor vlastně světu říct. Naopak civilně pojatí Návštěvníci od Jacka Danna o umírajícím chlapci a jeho duchovitých přátelích jsou dokladem toho, že nikdo nemusí strašit ve věži ani se účastnit masakru motorovou pilou, aby mu trnuly zuby a běhal mráz po zádech. Ve zbývající šedi průměrnosti možná ještě zaujmou Tencí lidé od Briana Lumleye nebo Kiddova Zvonařova žena, ostatní povídky jsou bohužel už jen takové pidlikání, které neurazí ani nenadchne.

Karmína
18.01.2012

Soubor hororových povídek, odpovídajících době vydání.

antologie hororu

Autoři knihy