Nejkrásnější ženská ve městě

Nejkrásnější ženská ve městě https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/11240/bmid_nejkrasnejsi-zenska-ve-meste-QhV-11240.jpg 4 337 44

Sbírka třiceti povídek z dob, kdy byl Charles Bukowski dle vlastních slov „nezaměstnatelný“ a „živil se páskami do psacích strojů“. Pár si jich však naštěstí odtrhl od úst, aby nasázel na papír příběhy o vášni a pochybných ženštinách, pití a kocovinách a jiných krásách a ohavnostech života. Pod vlivem hladu se jeho tvorba stává čím dál morbidnější a fantastičtější, v deliriu Bukowski rozvíjí dokonce žánr erotického sci-fi a nebrání se ani zobrazení tabuizovaných forem sexu, neboť poezii podle něj lze najít skutečně všude. Kniha u nás vychází poprvé a mnohé jistě potěší, že jde o autorovo bezkonkurenčně nejchlípnější dílo.... celý text

Literatura světová Povídky
Vydáno: , Argo

The Most Beautiful Woman In Town , 1983

JP
07.01.2011 5 z 5

"stihli jsme se udělat právě v čas, než do pokoje vtrhli ti pitomci od policie. nějakej chytrolín pak prohlásil indiána Majka za mrtvýho."

Bizárnějšího Bukowského sbírku byste těžko pohledali. 15 centimetrů, Svastika nebo Šukací mašina, to je i na Buka opravdu neskutečná rarita. Myslím, že bavit se u toho musí každý, kdo ví o co jde... v komentářích níže jde vidět, jak velký rozhled asi dámy mají. Ne, nebudu rejpat... ale chci poukázat, že je to jakási vratká úroveň názoru, když se o nějaké knize argumentuje ve 21. století tím, že je moc vulgární (de Sada za to kdysi zavřeli, to je sice pravda, ale jsme ve století, kdy Jackass = zábava a to je hodně otevřené). Jenže o co mi jde, lidé přestávají chápat kontext, narážky i nadsázku a všechno hned berou smrtelně vážně a doslovně. Jestli je to na vás moc silný kafe, nikdo vás ke čtení nenutí. Nechápu tu neuvěřitelně pošetilou sebemrskačskou potřebu nutit se dobrovolně k něčemu, k čemu se nutit nemusím a co mě pravděpodobně nebaví a nezajímá. Je to v lidské nátuře. Navíc si myslím, že spíš než nuceně vykonstruované, je to originálně perverzní. Neznám obdobnou publikaci. A taky bych rád podotkl, že jestli někomu tohle připadá jako hranice vkusu, nebo hnusu, nebo čehokoliv, mohl by si řádně pohledat na internetu, čeho jsou lidi schopni... Bukowski se pak hned jeví jako relativně konzervativní.

A Kopulující kalifornská mořská panna je moje srdcovka. Díky ní jsem Bukowského objevil a podle mě je to jedna z nejpoetičtějších věcí, co napsal. Krásná, smutná, rázná. Tohle je obecně jedna z knih, kterou jsem moc rád, že mám ve své knihovničce a pravděpodobně si z ní budu číst v průběhu let vícekrát, i když těžko říct, od Buka toho mám opravdu hodně.

veronique
30.11.-0001 2 z 5

dzejnyka: Téhle věty jsem si také všimla ;). Samozřejmě jsem tušila, co můžu čekat, ale přesto jsem byla velmi zklamaná, protože jsem pod jeho "drsnáckým (sex, chalst, nezaměstnanost) povrchem" čekala Něco Víc, a to se bohužel nekonalo.Taky si myslím, že pokud by opravdu žil, přesně tak, jak o tom psal, tak by neměl šanci se stát jedním z nejznámějších spisovatelů 20. století.

dzejnyka
30.11.-0001 5 z 5

Bukowski určite "trpel" v živote mnohými silnými pocitmi... skôr ako na menejcennosť by som to však tipovala na silnú nadržanosť, kocoviny, absťáky a podobne. Ako žil, tak písal, a preto nenachádzam v jeho textoch nič, čo by mi pripadalo umelé alebo nútené.

Ja uznávam, že jeho štýl nevyhovuje každému, avšak myslím, že nie je žiadnym tajomstvom, o čom je jeho tvorba a tak čitateľ vopred aspoň tuší, čo môže očakávať (pričom chlast a porno sú neoddeliteľnou súčasťou ponuky).

"Nejkrásnější ženské" však nemožno uprieť aj výskyt zaujímavých myšlienok. Veľmi ma oslovila najmä jedna dobrá rada do života: "...nenabírejte si víc než sníte: lásky, vášně, nenávisti."

Je na tom niečo.

veronique
30.11.-0001 2 z 5

"Nejkrásnější ženská ve městě" mně příliš nezaujala, většina textů mi přišla NUCENĚ vykonstruovaná, NUCENĚ stylizovaná, NUCENĚ perverzní, NUCENĚ vulgární, NUCENĚ pornografická (i když některým povídkám nelze upřít určitou originalitu... ). S další a další stránkou jsem měla pocit, že už to tu bylo, a začínala jsem se nudit... U dvou povídek ("Úchyl" a "Vražda Ramóna Vásqueze) se mi zdálo, že Bukowski překročil hranici (jakéhokoliv) vkusu (ale at si umělec dělá co chce...). Takže bych to shrnula jako špinavé porno bez hlubší pointy...

P.S. netrpěl Bukowski silnými pocity méněcennosti? To by leccos vysvětlilo...