Nejchladnější dívka ve Městě chladu

Nejchladnější dívka ve Městě chladu https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/477402/bmid_nejchladnejsi-divka-ve-meste-chladu-tly-477402.png 4 500 131

Tana žije ve světě, kde existují tajemná Města chladu. Jsou obehnaná vysokou zdí a slouží jako dekadentní a krvavá karanténa, kde nestvůry a lidé žijí jako predátoři a oběti. Problémem je, že jakmile projdete branami Města chladu, nikdy už se nemůžete vrátit zpět. Jednoho rána po naprosto obyčejném večírku se Tana probudí obklopena mrtvými těly. Kromě ní masakr přežil jen její protivně roztomilý ex-přítel, jehož život visí na vlásku kvůli infekci, a záhadný mladík, který skrývá strašlivé tajemství. Po počátečním šoku se Tana pustí do závodu s časem, aby je všechny zachránila. Napadne ji jen jediný způsob, jak toho dosáhnout – musí se vydat přímo do samotného Města chladu, plného nástrah a hrůzy. Nejchladnější dívka ve Městě chladu, román světově uznávané spisovatelky Holly Black, je originálním příběhem o hněvu a pomstě, o vině a strachu, o lásce a pohrdání.... celý text

Literatura světová , Fantasy , Pro děti a mládež

Vydáno: , King Cool

The Coldest Girl in Coldtown , 2013

janca6129
29.11.2021 3 z 5

Knihy od Holly Blackové mám ráda, ale o téhle tak nějak nevím, co si mám myslet. Čtivé to bylo, ano, námět se pohyboval na hranici zajímavý, zároveň nic vyloženě originálního. Trochu mi ta atmosféra připomínala zombie příběhy. Karantény, upírství považováno jako nákaza... Pro mladé super, pro sečtělejší čtenáře spíš oddechovka. Na jednu stranu klasická upířina, na stranu druhou se ti upíři nechovají moc... konzistentně. Určitě ne ti mladí. Lidé je zavrhovali, ale nakonec - krom chuti po krvi - nijak zvlášť výraznou proměnou neprošli (viz Adrien).

Co mě ale vyloženě iritovalo, byl vztah mezi Gavrielem a Tanou. Jasně, nějaké náznaky tam byly, ovšem ne takové, aby z toho bylo "miluji tě". Upřímně jsem ani nepochopila tu jejich první pusu.

Celé to působilo strašně střípkovitě, nedotaženě. Četlo se to lehce, jen to nebylo tak... strhující.

blackoutzuzi
26.11.2021 4 z 5

Rozhodně se jedná o příběh zacílený na mladší věkovou skupinu - objevuje se zde romantická linka, krvelační upíři a hlavní hrdinové jsou teenageři. Také je tomu přizpůsobena celková atmosféra - nedočkáte se žádných brutálních scén, takže z toho mladší ročníky nebudou mít noční můry :) Rovněž styl psaní je zvolen tak, aby byl co nejjednodušší a příběh se tak čte skoro sám. Sice mě místy hlavní hrdinka neskutečně iritovala, ale i tak jsem si tento upíří příběh užila. Splnil přesně to, co jsem od něho očekávala - relax, pár napínavých scén, dobrodružství, snesitelnou romantickou linku. Škoda toho závěru, to už bylo na můj vkus trochu moc přitažený za vlasy, ale v kontextu s cílovou skupinou ho vlastně docela chápu.

Medasek
19.11.2021 3 z 5

Autorku mám ráda, ale tahle kniha mě moc nebavila.

Salvatoreanne
11.11.2021 3 z 5

(SPOILER) No.... Ja bych to shrnula do pár vět.
Zasazení příběhu zajímavé.
Hrdinka no asi tak normální.
Ta co nikdy nic nedokazala a teď dokáže vše.
Gavriel byl tam potenciál bohužel to nerozvinuli škoda.
Proč nezůstala upírkou, když se zamilovala do upira který se sotva ovládá?
Hele za mně da se to, ale znovu bych to ne otevřela.
Za mně kniha mohla byt zajímavější rozvinutější do více dílů, mohla být vice detailní a pohrat si s některými situacemi.
Gavriel tam je, ale ne zas tak často aby na konci řekl MILUJI TĚ.
A co se s Táňou vlastně stalo nikdo neví, tak že vlastně o ničem.
Děkuji knihu si užijte.

lenka7679
25.09.2021 4 z 5

Rozmýšlela jsem se mezi třemi a čtyřmi. Nakonec je to za čtyři, ale o chloupek.
Knížka je čtivá, ale přijde mi, že je strašně roztříštěná. Že autorka nevěděla, co vlastně chce psát. Zda to pojmout jako horor, nebo jako YA slaďárnu.
V podstatě byli všichni hodní a jen v pauzách, kdy tak moc hodní nebyli, si někoho zakousli.
Přišlo mi, že knížka je zkrátka nedodělaná a autorce zřejmě mnohem víc sedí knihy na díly, kde má čas se lépe rozepsat.
Určitě jsem v tomto žánru četla lepší knihy.
A teda ten konec, to už bylo trošku moc.

voody99
23.08.2021 5 z 5

Musím říct že tahle kniha mi vážně sedla. Jsem spokojená. Gavriel byl úžasný }:‑)
Ovšem ten konec mě lehce vyvedl s kolejí.
Holly prostě umí ať píše o chladných dívkách, vílím světě či kouzelné škole.

Roxik
12.06.2021 5 z 5

Knížky Holly Black mě prostě baví, jsou napsané s lehkostí a příjemnou svižností. Přesto, že upíří tematika je hodně častá, tak spisovatelka vymyslela města chladu, Ostru z Istry a zakomponovala do všeho internet, který je součást našich životů. Gavriela jsem si zamilovala, jeho způsob řeči a příběhy, které Taně vyprávěl děj oživilo. Postava Tany mě občas trochu pobavila tím, jak chtěla zachránit všechny a všechno, ale nevadila mi. Možná jen ten konec by mohl být jiný vzhledem k tomu, že kniha už nemá pokračování, vyvolával ve mě dost otázek.
Nicméně kniha se mi líbila a doporučuji.

Holkaodknih
24.03.2021 5 z 5

Super. Upíři popsáni jako krvežíznivà monstra a žádný preslazeny román. Gavrielovo způsob řeči byl okouzlující a dodával tomu šmrnc. V jeho šílenosti mi trošku připomínal jiného hlavního hrdinu z autorčiny tvorby.
Upíři jako hvězdy internetu, líbí se mi to.

JáŠárka
21.03.2021 4 z 5

Oddechovka s upíří tématikou. Nechybí ani romantická linka a spousta rozervaných těl. Děj je jednodušší, hrdinka má až neskutečné štěstí, ale postavy jsou hezky vykreslené a kniha se četla velmi dobře. Skoky do minulosti mi nevadily, občas byly i zajímavé.

kubakubikula
15.01.2021 4 z 5

Chvíli mi trvalo, než jsem si zvykla na styl psaní a než se to trochu rozjelo. Celkem mi vadily ty vsuvky z minulosti a že hlavní hrdinka měla vyloženě z pekla štěstí.
Suma sumárum byla kniha dobrá a doporučuji ji.

Kroana3
27.12.2020 1 z 5

Upírárny mám ráda. YA čtu docela dost, i kdyby jen proto, abych si udržela přehled.
Tohle je ztráta času. Hlavní hrdinka se chová hloupě a nelogicky. Hrdinou je šílenec. A ten konec je... meh. Zbytečná záležitost. Když chcete čtivou upírárnu, sáhněte jinam. Klidně k Rachel Caine nebo Tanye Huffové. Všechno je lepší, než tohle. Stmívání je lepší, než tohle.

Dokonce i upírárna má právo na příběh!

whiolet
21.11.2020 3 z 5

Možná, že kdybych tuhle knihu četla, když proběhla vlna "upíří mánie" byla bych z ní nadšená.
Možná už jsem přeci jen starší ročník a tohle pro mě spíš bylo průměrné čtení.
První polovina knihy byla celkem fajn, ta druhá už začala stagnovat. Tana udělala pro mě spoustu nepochopitelnych rozhodnutí a láska hlavních hrdinů mi přišla, taková umělá.
Přesto je to co se upíří tématiky týče jedna z těch lepších knih.

Listonožka
03.11.2020 4 z 5

Příjemná oddechovka. Stylem psaní ideální pro teenagery. Jsem nepolíbená knihami ságy Stmívání, viděla jsem jen útržky prvního filmu a tak nějak mi to připadalo podobné.

Leena
03.10.2020 3 z 5

Tak asi pro jinou věkovou kategorii.
Hodně věcí, nad kterými jsem se pozastavila, viz rozmýšlení Tany, zda se stát upírem nebo ne, když už se krve stejně napila, a ne málo..
Ze začátku mě to bavilo, ale čím víc se blížil konec, tím se mi to zdálo nesmyslnější.
Ale nad těmito fantasy asi nemá moc smysl přemýšlet:-)

hekarek
01.10.2020 3 z 5

Přemýšlela jsem i nad 4 *, velice zajímavá a skvěle popsaná myšlenka šíření epidemie a karanténních měst. Četlo se to celkem dobře, ale mám z knihy pocit, jako by mi pořád něco unikalo, z toho soudím, že tam muselo být spousta nelogičností a nedotažených myšlenek.
Vážně oceňuji vykreslení upírů jako šílených krvelačných mrch a ne jen jako krásných a romantických stvoření typu Edward.
Citáty na začátku každé kapitoly byla velká paráda, vytvářely správně ponurou atmosféru, nevadili mi ani útržky z minulosti, ale jinak mi styl psaní moc nesedl, nebo za to možná může český překlad, který místy působil dost kostrbatě.

Kasana
24.08.2020 4 z 5

Já jsem tak nějak zmatená z této knihy. Jasně, je to hezká nostalgie z pubertálních let, kdy jsem četla pořád Stmívání, Vampýrskou akademii, Školu noci ... (většiny se po letech nedotknu ani lopatou), ... a teď možná někdo čekal nějaký "ale". Na to si chvíli počkejte.

Jako jo, bylo to zajímavé. Kdo si sem tam někdy neřekl, jak by vypadal náš moderní svět plný internetu, kdyby se objevili upíři? Něco podobného naznačovala Škola noci, ale tohle bylo na úplně jiném levlu, a strašně se mi to líbilo. Holly se nad tím asi dost rozmýšlela.
Více se příběh zajímá o ten náš normální svět a jak se s upíry vypořádal, než jak funguje upíří hiearchie atd. Místy je to bláznivé, ale když se člověk nad tím zamyslí, dokázala bych si celou řadu lidí představit, že se budou chovat stejně, jako Midnight, Winter nebo Aiden. Některé části byly až morbidně nechutné, děsivé, i kupodivu logické. Takže jo, za tohle má většinu bodů.

Problémem byl ten zbytek. Postavy jsou často dost na hlavu, nedávají smysl a jsou tak nějak nemastné neslané. Hodně připomínají hlavní postavy z jiných upířích romancí 2010s. Pletly mě i části, kterými se Tana nebo Gavriel vraceli do minulosti, některé části příběhu nebo fakta se dost často opakovala ... Mám taky takový pocit, že Tana se mohla i rozpovídat trochu o tom, jak došla k celé té pravdě na konci. A neodpustím si styl, jakým je kniha napsaná. Já jsem se za celou dobu nemohla do té knihy ponořit, až téměř na konci. Možná k tomu napomohlo, že jsem občas neměla náladu číst, ale i tak.

Není to typické čtení od Holly Black (vedle tohodle Krutý princ připomíná pohádku na dobrou noc), ale pokud si chcete připomenout tu šílenou dobu, kdy každá toužila po svém Edwardovi s diskokoulí, tak směle do toho.

rajcatko
22.07.2020 3 z 5

Je to mišmaš thrilleru, romantiky, fantasy. A to je asi ten problém, nejasně definovaný původ. Lidé, co si čtou knihu s upíří tématikou čekají buď slaďárnu nebo řezničinu. Tohle mělo všechno, ale přesto to bylo takové nijaké. Já čekala, že to bude napínavé jako kšandy, drsné až hororové. Ale i když děj krásně plynul, neměl hluchá místa a já chtěla vědět, jak to celé dopadne, po dočtení mám jen takový divný pocit, jako ,, A to bylo všechno?"

Culda
11.06.2020 5 z 5

Četla jsem tuhle knihu už dříve a rozhodně ji řadím mezi tu více povedenou četbu od Holly Black.
Nedávno jsem totiž dočetla tolik opěvovaného Krutého prince a ikdyž se mi kniha líbila, více v paměti mi i po letech uvízla Nejchladnější dívka.
O to více mě i teď mrzí, že i přes otevřený konec kniha nemá pokračování :(

Turante
03.06.2020 5 z 5

Hmm, vůbec netuším, jak mi mohla tahle upírská knihu uniknout, protože rozhodně stojí za to. A ráda bych si přečetla i pokračování, pokud snad někdy bude.

adela2230
26.03.2020 5 z 5

Kniha je velmi zajímavá, v něčem se podobá současné situaci (pandemie) a zajímavě popisuje svět upírů. Člověk musí přemýšlet kam by směřovala jeho volba.

upíři

Kniha Nejchladnější dívka ve Městě chladu je v