Nejchladnější dívka ve Městě chladu

Nejchladnější dívka ve Městě chladu https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/249614/bmid_nejchladnejsi-divka-ve-meste-chladu-6vs-249614.jpg 4 500 131

Tana žije ve světě, kde existují tajemná Města chladu. Jsou obehnaná vysokou zdí a slouží jako dekadentní a krvavá karanténa, kde nestvůry a lidé žijí jako predátoři a oběti. Problémem je, že jakmile projdete branami Města chladu, nikdy už se nemůžete vrátit zpět. Jednoho rána po naprosto obyčejném večírku se Tana probudí obklopena mrtvými těly. Kromě ní masakr přežil jen její protivně roztomilý ex-přítel, jehož život visí na vlásku kvůli infekci, a záhadný mladík, který skrývá strašlivé tajemství. Po počátečním šoku se Tana pustí do závodu s časem, aby je všechny zachránila. Napadne ji jen jediný způsob, jak toho dosáhnout – musí se vydat přímo do samotného Města chladu, plného nástrah a hrůzy. Nejchladnější dívka ve Městě chladu, román světově uznávané spisovatelky Holly Black, je originálním příběhem o hněvu a pomstě, o vině a strachu, o lásce a pohrdání.... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Omega

The Coldest Girl in Coldtown , 2013

Pitbullka
07.03.2022 3 z 5

Námět skvělý, příběh zpracovaný s takovým asi průměrným počtem klišé. Nejvíc mě bavila postava Gavriela, k ostatním postavám jsem si moc vztah nevytvořila, proto pro mě příběh zůstává průměrem.

EvelynChatte
06.03.2022 4 z 5

(SPOILER) Holly Black. Od autorky jsem četla sérii Krutý princ. A věděla jsem, že od ní přečtu každou další knihu. Holly je takový svěží vítr z fantaskna, její imaginace je úžasná.
Nejsem úplný vyhledávač upírů. Přiznávám, že kromě Stokera jsem nic jiného nečetla. Vyhly se mi i sladké filmy a seriály. Teda až na Buffy :-)
Tana je normální puberťačka, no možná úplně normální není. Řekněme, že ji poznamenalo to, co se stalo s její matkou a svět, ve kterém žije. Tana je chytrá, odvážná, sarkastická, tvrdohlavá, obětavá možná i trochu bláznivá. Normálně by mě tohle u 17ti leté hlavní hrdinky odradilo. Ale Tana je skvěle napsaná. Je sympatická, se vším, co se jí přihodí, se pere s grácií a my víme, co se jí honí v hlavě a proč to dělá, přizpůsobuje se každé situaci, která se jí připlete pod nohy. Byla ve špatné chvíli na špatném místě. Ani to ji nezabrání zachraňovat ostatní.
Gavriel. Úžasná dekadentní postava, kterou chcete zbožňovat. A taky ho zbožňujete. Rozervaný, trochu šílený upír. Který není vlastně tak zlý (klišé), není tak strašný predátor jako ti ostatní.
To, co oceňuji na knize, je temná atmosféra a vhled do psychiky dnešních lidí. Člověk je ochoten "prodat" svůj život, jenom proto, aby byl slavný, možná nesmrtelný, ale hlavně cool na sociálních sítích. Blacková tím nastavuje zrcadlo dnešnímu zvrácenému světu.
Svět funguje, vše se včas dozvídáme, víme, jak se tvoří nový upír, proč existuji Města chladu a co se děje s nakaženými. Příběh běží jako dostihový kůň, kterému chcete stačit, takže Vám kniha moc dlouho nevydrží. Za to v cíli budete mít příjemný pocit z parádního příběhu.
Teda až na úplný závěr. Ten mě trochu rozmrzel. Ne proto, že má otevřený konec, tomu naopak tleskám. Ale klišovité "Miluji tě" mi zase nandalo klobouk zpět na hlavu...
Je upír nakažený chorobou a nemůže tedy za své činy, protože ho žene nemoc? Nebo se po nakažení člověk stává schránkou, kde žije démon? A nebo jsme to pořád my a naše přirozené JÁ?

lucie2371
20.02.2022 5 z 5

Skvělá kniha z prostředí upírů, kterou jsem dostala od Ježíška. Doporučuji!

knihomolkajanca
02.02.2022 4 z 5

(SPOILER) Ačkoliv jsou upíři poměrně často zpracovávané téma, podařilo se autorce vytvořit originální příběh, který člověka vtáhne do děje hned od první strany. Velkým plusem pro mě bylo i to, že upíři jsou tady popsání spíše jako predátoři než cokoliv jiného. Byli nevyzpytatelní, temní a přesně mě na nich bavilo.

Jak u Holly bývá zvykem, Tana je lidská hrdinka, bojující proti mocným nadpřirozeným bytostem. Je silná, odvážná a dokáže řešit problémy s chladnou hlavou, pokud se ovšem nevyskytuje v okolí Gavriel, pro kterého má slabost. A přiznám se, že Gavriel je i mou slabostí. Je vtipný, temný, napůl šílený a dodával celému příběhu šmrnc. Osobně bych s ním snesla daleko více scén, protože mi občas v příběhu chyběl. Přesto jsem se ale od knihy nemohla odtrhnout a slupla jsem ji během dvou dní.

Připravte se na akci i krvavé scény. Napětí je zvyšováno střídáním dvou dějových linek, které samozřejmě vždy skončí zrovna v tom nejlepším. V jedné sledujeme Tanu v přítomnosti a ve druhé se dozvídáme střípky z její minulosti či pohled dalších postav. Zpočátku se možná může zdát, že některé útržky minulosti s příběhem zdánlivě nesouvisí, ale postupem času zjistíte, že každý z nich má v knize své oprávněné místo.

Nečekejte dokonalý svět, má své mouchy a možná až příliš rychlý závěr. Já se ale nechala unést skvělou ponurou atmosféru, zajímavými postavami a po dočtení jsem litovala jen toho, že se jedná o standalone. Mám totiž pocit, že Holly snad umí upíry psát ještě lépe než víly a ten konec si vyloženě říká o pokračování…

Hodnocení: 85%

Za knihu k recenzi moc děkuji Knihy Dobrovský.

Annkag
01.02.2022 3 z 5

Zajímavé spracování upířího příběhu...mně osobně se děj hůř četl když u6 byly ve městě Chladu....ale jinak dobrý.

6493
01.02.2022 3 z 5

Kdo by nemiloval příběhy o upírech! Čím víc knih se napíše a filmů natočí, tím víc druhů upírů dostáváme. Třpytivé víly ze Stmívání, děsivé přízraky se zahnutými pařáty z Nosferatu, nebo třeba sexy upíry z Van Helsinga, pokud zrovna nelítají v podobě Batmana po bouračce.
Black nám představuje nový druh upírů, který je vlastně směskou všech dobře známých; jsou to uhrančivě přitažliví "neživí" se silným instinktem zabít co se pohne, averzí vůči slunci a možností, že pokud budou dřevěným kolíkům utíkát dost dlouho, zatočí se jim nehty.
V čem ovšem autorka přináší novátorský přístup, je, v první částí knihy, poměrně bizární road trip nesourodé pětky, v druhé části pak zajímavý vhled do psychiky člověka, který má šanci tak pade na pade, že se stane jedním z "nich". Prožíváme tak na stránkách knihy rozporuplné pocity, myšlenky a názory, které se jen velice vzdáleně přibližují smrtelnickým seznamům "pro a proti".
Ačkoli se mi velice líbí až témřeř fylozofické pojetí upírů a závěr, který se vymyká z klasických love story fantasy (tleskám), nemohu dát víc než 3*. Mnohé situace jsou zmatečné a prvoplánové, některé postavy postrádají dimenzi a celý ten svět je tak trochu nahlavu. Pochopitelně nevíme, jak by dopadla naše drahá Země, pokud by se někdy vyplnily katastrofické předpovědi o konci světa, ale proboha, modlím se, aby to nebylo takhle trapný a vysílaný live na YouTube.

Dobruš
25.01.2022 5 z 5

od této spisovatelky mám přečteny zatím dvě knihy a musím říct, že mne obě zaujaly. Nejchladnější dívka je vlastně můj první román o upírech. Děj v knize krásně odsýpá a člověk s každou stránkou čeká, jak se bude vyvíjet dál. Knihu jsem přečetla během dvou dnů a bylo těžké se od ní odtrhnout. Co mne trochu mrzí je otevřený konec. Velice ráda bych se dozvěděla, jak to bylo dál. Na druhou stranu si může čtenář v hlavě vytvořit konec sám podle sebe, což je příjemné zpestření oproti většině knih, kdy se dozvídáme, jak to dopadlo.

NymphMaeve
21.01.2022 4 z 5

Knihy o upírech vyloženě nevyhledávám, ale tuhle mi doporučila jedna úžasná slečna v knihkupectví a ta se výběrem nikdy nemýlí. Ani tentokrát se nesekla. Kniha je od začátku čtivá a celkem jednoduchá na pochopení světa, který autorka vytvořila. Je to asi i tím, že je kniha určené spíše pro mladší čtenáře, mne však zaujala hned od začátku. Příběh Tany mne pohltil a já se do její kůže dokázala velmi snadno vcítit. Stejně tak mi do oka ihned padl Gavriel, bylo na něm něco kouzelného, ačkoliv to byl upír. Vývoj děje měl neskutečný spád a závěr mi vyrazil dech, ani trochu jsem netušila, kam se bude ubírat. Autorka vloženými kapitolami z minulosti či z pohledu jiné postavy čtenáři totálně odhaluje všechny zákoutí příběhu, aby měl možnost vše pochopit a pospojovat do kompletní dějové linky. Nebyla to kniha, ze které bych si sedla na zadek a zůstala mi v hlavě dlouhé měsíce, ale je to super čtivá kniha s nádherným příběhem plným upírů. A rozhodně to není poslední kniha, kterou od této autorky vezmu do ruky.

Nelly178
20.01.2022 5 z 5

(SPOILER) Ze začátku chci říct, že je to první upíří román, který jsem četla.
Kniha mi přišla skvělá, ale nejspíš jsem ji brala z trochu jiného úhlu. Většina věcí mi přišla naprosto šílená, četla jsem dost zvláštních knih, ale tahle vyhrává na plném čáře. Řekla bych, že to bude těmi upíry :-). Ve Scénách mezi Tanou a Gavrielem jsem se mohla jenom smát( kdo by líbal upíra a přitom se bál, že ho zabije, proč by prostě kdokoliv něco takového dělal). Tana byla skvělá hlavní postava.
Každopádně z mého úhlu pohledu byla kniha ÚŽASNÁ.

Lutzinka
17.01.2022 4 z 5

Bavilo mě to víc, než série Krutý princ, ale...

- nelíbilo se mi v tom příběhu propojení upírů a streamování všeho a všude, sice to dobře upozorňuje na šílenost dnešní online doby, ale nesedělo mi to k těm upírům.
- jen se tam mluví o šílenství Trnu z Istry, a přitom tam není krom pár jeho geniálních vět, ukázáno nic, než jeho geniální mozek, neuvěřitelné sebeovládání a naprostá oddanost jisté, věčně od krve špinavé, osobě.
- vadila mi tady neukončenost děje, klidně bych snesla epilog s nějakým nástinem budoucnosti s Pavoukem a jak to vlastně dopadlo s nákazou.

Jinak mě to fakt bavilo. Četlo se to rychle.
Citáty o smrti na začátcích kapitol byly skvělé a celkově tam je plno skvělých myšlenek a úvah vedoucích k zamyšlení.
Prostě Trník je skvělá postava, jen mohla být víc vidět jeho šílená stránka, aby byl uvěřitelnější.

bupilla
13.01.2022 5 z 5

Kniha ma príjemne prekvapila a veľmi ma bavila, čítala sa sama :)
Má aj hĺbku a podnety k zamysleniu, to mám rada.
Po dočítaní vo mne zanechala celkom silný dojem a rozporuplné pocity, čo u príbehu o upíroch oceňujem. Čo je vlastne podstata zla v tomto prípade? Mení nákaza človeka v netvora alebo len človek nákazou stratí zábrany a dá voľný priebeh temnote, ktorú v sebe odjakživa nosí? ...
Nie je to plochá upírska romanca pre mládež, je to oveľa hlbší príbeh - dostala som od neho oveľa viacej, ako som čakala.
Je zaujímavé pozorovať, aké pocity v čitateľovi vyvoláva kontroverzný Gavriel... kolísať medzi láskou a zhnusením, náklonnosťou a odporom, pochopením a nesúhlasom...
Hlavnej hrdinke by sa dalo všeličo vytknúť a nie celkom uveriť jej správaniu a rozhodnutiam, ale... má len 17 rokov. Akí sme v tom veku boli? Ako sa v nás tvorili rozhodnutia? ...
A ten koniec? Ja som spokojná.
Ak by bolo pokračovanie, možno by som po ňom ani nesiahla. Mne sa ten koniec vyslovene hodil k príbehu...
Ja knihu môžem len odporúčať a hodnotím ju v rámci žánru YA fantasy plným počtom hviezdičiek.

*Pájuše*
09.01.2022 4 z 5

(SPOILER) Jsem překvapená, že je z hlediska násilnosti tato kniha zařazená pro děti a mládež. Přeci jen, ačkoliv je hlavní hrdince sedmnáct let, upírům v knize sedmnáct bylo před nejméně pěti sty lety a jejich chování tomu odpovídá. Krutí, násilní, troufám si tvrdit, že se řadí na druhé místo hned po upírech L. K. Hamilton.
Kniha se četla takřka sama. Měla pár hluchých míst a těžko se některým věcem věřilo. Tana je, byla a bude pro mě navždy nejzvláštnější hrdinkou. Ta zvláštnost pramení hlavně z jejího přesvědčení, že musí ochraňovat ty, co zná a zahraňovat ty, kteří se dostanou do maléru, byť se jí snaží v případě jejich přátel dostat do žíly. Její paličatost s jakou zahraňovala celý svět, je vskutku prapodivná, nicméně překladatelé si zaslouží obrovskou pochvalu. Kniha je velmi dobře zpracovaná. Na pár gramatických chyb a určité skepse vůči jistým situacím v knize, dávám jen čtyři hvězdičky.

Knihomolka97
03.01.2022 4 z 5

(SPOILER) ! Upozorňuju, že recenze může obsahovat spoilery!
Ve výsledku jsem určitě spokojená, ale pár výhrad přece jen mám. Příběh mě chytil od prvních stran, i když to bylo hodně drsné..tolik mrtvol na začátek. Brrr, masakr.
Musím upozornit, že v průběhu tam byly docela nechutně popisovány některé ehm... situace. Nebylo jich moc, ale přesto.
Tanu jsem si okamžitě oblíbila, i když mě pak trochu štvala svou naivitou. Její ex přítel Aiden byl ze začátku trochu jako osina v zadku, ale zlepšil se chlapec.
No a Gavriel byl.. zvláštní týpek, jen co je pravda. Ty jeho hlody neměly chybu. Trošku šílenec, no a co. :DD
Hlavní padouch byl docela charismatický, skoro mi ho bylo líto.. skoro. :D
Romantiky bylo pramálo, původně jsem jí čekala víc, ale musela jsem uznat, že do tohoto příběhu se ani nějaká velkaa lovestory s pikantnostmi nehodila.
Nebylo nouze o pár nečekaných zvratů. Něco bylo samozřejmě předvídatelné, ale autorka mě párkrát dokázala překvapit, hlavně ke konci.
Líbilo se mi prostředí, takové zvláštní, tajemné, krvavé, smradlavé, ideálně popsané, žádné zdlouhavé popisy.
Také chválím skoky do minulosti, které byly skvělé na vysvětlení některých věcí. Některé části byly velmi zajímavé.
Jen si nejsem jistá, jestli jsem spokojená a uspokojená takovýmto koncem...

nela3812
01.01.2022 3 z 5

Musím přiznat, že jsem od knihy měla velká očekávání, která nebyla zcela naplněna. Začátek vypadal slibně, příběh nabral příjemné tempo a prvních 100 stran krásně ubíhalo. Autorka čtenářům naservírovala několik překvapivých momentů a zápletek. Dalších 150 stran příběh ubíhal pomalým tempem, a i když se tu a tam hlavním hrdinům něco přihodilo, tak jsem si z toho na zadek opravdu nesedla. Vůbec to ve mně neprobouzelo lačnost číst dál a chtít vědět víc. Poslední stránky to však opět trochu vyrovnali a o zvraty rozhodně nebyla nouze, škoda že si je autorka schovávala až na konec a v příběhu se neobjevovali postupně.
Hlavní postavy mě moc bavili. Vůči sobě byli opravdu různorodé a krásně se v příběhu doplňovali. Příběh je postaven na Taně, přičemž ostatní hlavní postavy se kolem ní střídavě ukazují a nikdy jich tam nebylo příliš mnoho. Pro někoho (jako jsem já), kdo se v postavách ztrácí, to bylo příjemné. Sama Tana pro mě byla sympatickou hlavní hrdinkou, jejíž rozhodnutí jsem sdílela a prožívala společně s ní. Jediné v co jsem doufala bylo, že jí potká trochu jiný osud.
Prostředí bylo trochu zmatečné, popravdě nemám absolutně žádnou představu, jak město chladu vypadá. Mapa by rozhodně potěšila. Nebo detailnější popis částí města. Měla jsem z toho pocit, jakoby se vše nacházelo „hnedle vedle“, ačkoliv tomu tak určitě nebylo.
Hodnotím 3,75/5. Námět knihy mě bavil, ale ocenila bych plynulejší gradaci a lepší popis míst, kde se postavy většinu času nacházeli.

Marry123
28.12.2021 4 z 5

Holly Black má prostě utahané začátky, to už jsem si ale zvykla u Krutého prince. :) Každopádně, tohle byla pěkná jednohubka (neurazila ani nenadchla). Cca za čtvrtkou se děj klasicky rozjel a nedalo se přestat. Upíři zas maličko jinak :) a Taně jsem fandila... každopádně mi chyběl nějaký epilog aby člověk věděl jak nakonec dopadla....

Karina_
13.12.2021 4 z 5

Knihu jsem zhatila velmi ale velmi rychle, četla jsem i v práci, MHD, prostě všude, děj mě rychle vytáhnu, ovšem konec... Každá kniha, kde je trochu romantiky, si žádá jasný a dobrý konec, abychom věděli "že žili šťastně až do smrti" A tady ten konec nebyl, každopádně v každé knize, kde takový konec je, tak je to takové trochu klišé, takže můj komentář je teď tak trochu rozporuplný, ale na kvalitě knihy to nic neubírá. Ihned jsem vyhledávala další knihy od autorky... Tímto doporučuji Nejtemnější část lesa

KatChiss
09.12.2021 odpad!

První kniha, kterou jsem od Holly Black přečetla, byla Krutý princ. A zamilovala jsem se. Do autorčina stylu psaní. Do vílího světa, který není tak kouzelný, jak ho známe z pohádek. A do postav, které se v průběhu celé trilogie měnily. Tímto se Holly stala mou oblíbenou autorkou, od které bych si přečetla i nákupní seznam, jak říká Marky.
Bylo jasné, že když znovu vyšla Nejchladnější dívka ve Městě chladu (s novým překladem a krásnou obálkou), tak po ni sáhnu. Navíc jsou v knize upíři, které miluji ze všech nadpřirozených bytostí nejvíce! Yay! JENŽE... tahle kniha byla šíleným zklamáním. Jakože obrovským. Vůbec jsem se nedokázala začíst, můj mozek nebyl schopný zapamatovat si jména postav nebo se o ně - byť jen malinko - zajímat. Těch 414 stran se táhlo jako týden před výplatou. Naposledy jsem se takhle trápila asi loni u Zjizveného krále.
Řekla bych, že předchozí odstavec dost vypovídá o mých pocitech. Jestli se do knihy i přesto pustíte, přeji vám, abyste z ní byli nadšení! :)

strana394
08.12.2021 3 z 5

Líbilo se mi, že upíři v tomto příběhu jsou opravdu krvelačná monstra, a ne jenom překrásné bytosti. Holly Black vystavěla neokoukaný svět velmi podobný našemu včetně historie a systém fungování upírů. Ze začátku jsem se nemohla do knihy začíst. Postupně se zde ale začala prolínat budoucnost s minulostí a taky se zde objevily kapitoly i z pohledu jiných postav, které ozvláštnily celý příběh.

Postavy byly dobře vykreslené a měly zajímavé charaktery. Autorka se nebála někoho zabít, a naopak někoho nového přidat. Hlavní hrdinka Tana mi sedla svou vytrvalostní, což se ukazuje celou knihu a hlavně tím, jak dokázala řešit nastalé situace, do nichž se dostávala. Gavriel, záhadná skvělá postava, která mě neskutečně bavila. Byl správně šílený, vypočítavý, galantní. Navíc jsem byla opravdu překvapená, když jsme se dozvěděli, kdo to vlastně je.

V knize mi ale “něco” chybělo. Poslední kapitoly mi přišly dost urychlené. Autorka nám tu trochu nechala otevřený konec a já můžu jen doufat, že to skončilo podle mých představ.

1259
07.12.2021 5 z 5

Upíři, drama a romantika jdou prostě k sobě a tohle je přesně ten příběh, kde je úplně všechno. Takže já jsem nad míru spokojená.

DreamerX9
29.11.2021 3 z 5

"Tato kniha je milostným dopisem všem knihám o upirech" slova autorky se kterymu musím souhlasit. Dej průměrný ale čtivý spíše pro mladší čtenáře. Četla jsem autorciny predesle knihy a vím že má velkou fantazii ale že je velká faninka upiru se dozvídám až z této knihy.

upíři

Holly Black