Nedokončené příběhy

Nedokončené příběhy

Nedokončené příběhy Númenoru a Středozemě jsou souborem vyprávění, jež pokrývají celé časové pásmo od prehistorických Starých časů Středozemě, detailně popisovaných v Silmarillionu, až po Válku o Prsten, jíž vrcholí trilogie Pána prstenů. Netvoří ucelený dějový proud, ale nabízí čtenáři ojedinělou možnost seznámit se s pozdějšími či podrobnějšími verzemi příběhů, s nimiž se již setkal v předchozích dílech, nahlédnout do procesu Tolkienovy tvorby a znalost již známých dějů obohatit o dosud nepublikovaná pojednání a zlomky vyprávění.
"Ti, kterým se kniha líbí jen jako 'historický román' a 'neobjasněné pohledy' pro ně přispívají k literárnímu účinku, dodatky prostě nevezmou na vědomí a učiní dobře," napsal r. 1955 J. R. R. Tolkien o závěrečné části trilogie Pán prstenů. Nedokončené příběhy lze naopak doporučit těm, kteří si se zájmem přečtou Gandalfovo vyprávění o tom, jak se stalo, že poslal trpaslíky na slavný dýchánek u Bilba Pytlíka ve Dně pytle, fascinující líčení povstání Pána Vod Ulma z moře ve Vinyamaru nebo detailní popis Bitev u Brodů přes Želíz a vojenské organizace Rohanských jezdců.
Obsáhlý svazek, zahrnující rovněž podrobnou verzi legendy o Túrinu Turambarovi, příběh Aldariona a Erendis, který se jako jediný zachoval z dob před Pádem Númenoru, či pojednání o Řádu čarodějů a palantírech, z autorovy pozůstalosti uspořádal a komentářem a poznámkami vybavil Tolkienův syn Christopher, který je také autorem rozsáhlého informativního rejstříku. méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/28_/287/nedokoncene-pribehy-FIU-287.jpg 4.3478

Pán prstenů

Unfinished Tales (1980)

Povídky, Sci-fi, Fantasy
Vydáno:, Mladá fronta

Charlie119

Je to vlastně rozšířený Silmarillion. Pokud vás tedy bavil, není nic snažšího, než si doplnit vzdělání v posledním zásadnějším díle, které už však z růsných poznámek sestavil Jonhův syn. Příběhy jsou nedodělané, jak vyplývá z názvu, a jejich vyvrchcholení je tedy záležitostí poznámek apod.

PatSandor

Pro mně NEJ série žánru fantasy - hodnotím celou Středozem. Dostala mně hned při prvním přečtení. Propadl jsem Středozemi a celá série má speciální místo v knihovně.
Škoda že toho Tolkien nestihl víc dokončit.

KaRei
01.09.2016

Super rozšíření k Silmarilionu.
Velice se mi líbila kapitola o Tuorovi (škoda že končí, jakmile je Gondolin na dohled), Númenorském námořním králi, a pak povídání o Drúadanech. Jestli se vám podařilo začíst se do Silmarilionu a máte chuť na další informace o Středozemi, rozhodně vám tuto knihu můžu doporučit.
Jen je škoda, že Argo tuto knihu nevydalo také ve formátu jejich ilustrované série.

kuska
05.01.2016

Určitě zajimavé dodatky z tolkienova světa. Myslím, že by zaujala každého milovníka Středozemě. Je pravda, že některé informace bych nemusela vědět, jiné zas byly pro mě zajímavé, prostě každý znalec Středozemě si tam najde to své...

angloumene
23.11.2015

Nedokončené příběhy doporučuji číst až po Silmarilionu. Jedná se vlastně o soubor legend z různých časových období, které jsou o to kouzelnější, když čtenář tuší, k jakým historickým událostem ve Středozemi se vztahují.

Hun
05.10.2015

Z mnoha komentářů tady byste mohli získat dojem, že kniha vás bude frustrovat tím, že začne spoustu příběhů s různými postavami, a pak najednou děj v půlce skončí a vy se nedozvíte, jak vše dopadlo.

Tak to ale není. Spíš jde o části historie, u nichž Tolkien část rozpracoval podrobně, část jen zběžně. Legendy jsou tedy všechny dokončené, jen nejsou všude stejně podrobné. Příběhy se dají číst snadno a nestane se vám, že se nedozvíte, jak to s někým dopadlo, nebojte.

Nejúžasnější je příběh postupného úpadku Númenoru a jeho konečné zkázy za Ar-Pharazôna Zlatého. Tragický, ale nádherný příběh o lidské pýše a jejích následcích. Navíc právě v této legendě nejvíc cítím promítnutí Tolkienových náboženských názorů.

Eigis
18.04.2015

Tolkien rozdělil historii Středozemě do tří věků. Tahle kniha nabízí příběhy z každého z nich. Pro fanouška se jedná o bezesporu zajímavý počin, ale přiznám se že příběhy, které už jsem znal např. ze Silmarillionu, jsem prošel spíše povrchně. Před začátkem čtení je dobré vzít na vědomí, že název knihy ,,Nedokončené příběhy" je víc než výstižný. Je to sbírka rozdělaných prací a podkladů, které autorovi sloužily při psaní Pána prstenů. Vzato kolem a kolem, kniha je sice zajímavá, ale asi bych se bez ní obešel.

Áňa 998
12.04.2015

Výborné pro každého kdo se chce dozvědět o Tolkienovském světa víc.

Torgal
03.03.2015

Táto kniha má význam len pre Tolkienových fanúšikov, obsahuje totiž len útržky príbehov a zaujímavostí, ktoré majster nestihol sfinalizovať, aj tak sa ale jedná fascinujúci text. Informačná hodnota je skrátka tak veľká, že sa povznesiem nad celkovú roztrieštenosť a nekoncepčnosť celej knihy. 9-/10

Alex.Barunka
01.01.2015

Poprvé jsem nedokončené příběhy začala číst ve 14ti, ale nic moc jsem si z toho neodnesla. Nyní, po druhém čtení musím říct, že je to opět další povedený kousek z pera jednoho z největších spisovatelů vůbec.

darthvader77
24.09.2014

Pokud chcete vědět, jak se potkala Galadriel s Celebornem, jak Gandalf pozval trpaslíky na legendární čajový dýchánek u Bilba je tato sbírka příběhů z pera velkého mistra přímo pro vás. Absolutní povinnost pro všechny tolkienofily.

Cacolinka
09.09.2014

Kniha pro opravdové tolkienofily (obyčejný smrtelník se v ní ztratí po přečtení první stránky). Já mám osobně nejraději Húrinovy děti, které později vyšli i jako samostatná kniha. Tenhle příběh a ještě ten o putování Tuora do Gondolinu.
Při čtení celé této knihy člověka až zaráží jak to měl Tolkien všechno do nejmenšího detailu promyšlené. Skoro jako by zaznamenával jen vzpomínky někoho jiného na to, co se kdesi opravdu stalo...

vitek.sk
09.09.2014

Velmi zajímavá kniha, příběhy jsou bohužel často opravdu nedokončené, ale přesto strhující. Oceňuji zvláště příbehy Galadriel a Celeborna a přísahy na Isildurově kameni uprostřed Gondoru.

matesatan
28.01.2014

bombový hrozně se mi líbílo hlavně výprava k ereboru kde sem zjistil že to co bylo na začatku hobita 2 tak tak bylo napsaný dozvěděl sem se spostu zajímavejch věcí o středozemi

Bear Reader
27.12.2013

Tolkiena mám rád, ale tohle se dá číst buď s absolutní znalostí díla, nebo obložen mapou Středozemě a dalšími Tolkienovmi knihami.

Peter.Melon
30.01.2013

Zajímavá kniha.Také ji hodnotím kladně.Dávám jí kolem 80 procent...Doporučuju!

Lajla
31.08.2012

Knížku jsem četla je škoda že ty příběhy zůstanou nedokončené myslím že by to jinak bylo úžasný

MesLivres
25.06.2012

Byly doby, kdy jsem měla tolik času, že jsem zvládla překousat se i touhle knihou. Vyžadovalo to ovšek obklopení se mapou Středozemě, otevření několika dalších knih a neustálé hledání v poznámkách a dodatcích.
Přesto i takhle kniha přispěla k mojí fascinaci světem, který se povedl Tolkienovi vytvořit.

Tsabo
27.05.2012

Knihu nepřidávám do přečtených, protože tuhle jsem ani já nedočetl. Kniha je určena pro absolutně stěžejní a skálopevné fanoušky Středozemě a jejich příběhů. Kniha doplňuje Silmarillion, ovšem obsahuje rozepsané příběhy, které autor nestihl dokončit a tak jsou vydány v jakési surové podobě doplněné poznámkami jednak samotného autora, tak i jeho syna, který nechal knihu vydat po otcově smrti. Proto je kniha na mnoha mnoha mnoha místech doplňována hvězdičkami a poznámkami, které čtení příběhů dost ruší a když se člověk přes ně přelouská, dostane se na závěr, který není ani závěrem, protože opět není příběh dokončen. Navíc následuje další záplava jmen, míst a historických událostí, které mne nakonec od dočtení odradily...:o(

smetyl
26.03.2011

Je s podivem jak úžasný svět Tolkien stvořil. Jeho knihy lze brát jako knihy historické nebo je považovat za dějiny jedné země. Nedokončené příběhy nám nabídnou další příběhy a události z těchto fiktivních dějin. Úžasné povídky o hrdinství a statečnosti, o kouzelném životě ve Středozemi, či snad o válečných taženích jsou obsaženy právě v této dějepravné knize. Po přečtení zjistíte, že se Tolkienův svět stal téměř skutečným.

Selhan

A navždy nedokončené zůstanou... Věčná škoda...

mareq

Doporučil bych spíše pro skalní fanoušky Tolkiena. Jde spíše o poznámky a nevydané zlomky autorova díla...