Nedej se

Nedej se je příběh duchařský, milostný i detektivní. Je v něm přesně tolik líbání a povídání, kolik v knížkách Rainbow Rowellové čekáte – ale mnohem, mnohem víc nestvůr. Staletá proroctví předpověděla příchod Největšího mága, který díky své obrovské moci zachrání kouzelnický svět před ničivým zlem. Smůla je, že Simon Snow je nejhorší Vyvolený, jakého kdy kdo vyvolil. Svými kouzly většinou nadělá víc škody než užitku, a tak se radši ohání mečem a čarování nechává na své nejlepší kamarádce. Svět, který má zachránit, nad ním ohrnuje nos. A v boji s tajemným Zlořádem Pletichou se Simon za posledních sedm let taky moc nevyznamenal… Teď ho čeká poslední rok na Watfordské škole magických umění – možná taky poslední rok jeho života – a on si ho nenechá zkazit ani tím, že mu jeho příšerný, zákeřný, nafoukaný upírský spolubydlící Baz nejspíš přebral holku. Jenomže Baz udělal něco ještě záludnějšího. Beze stopy zmizel. A Simon nebude mít klid, dokud téhle záhadě nepřijde na kloub....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/29_/297865/nedej-se-iF8-297865.png 4.4276

Carry On (2015)

Fantasy, Pro děti a mládež
Vydáno:, Euromedia

Lilda

Děj mi připadal, jako kdyby autorka vzala Harryho Pottera a Stmívání, smíchala to v jednom hrnci, přidala kapku svých nápadů plus zajímavé vztahy a obalila to v lákající obálce. Přečetla jsem Eleanor a Park a i částečně Fangirl. Nedej se! bych si už zřejmě nepřečetla znovu, protože jediné, co mě zaujalo byl proměňující se vztah Simona a Baze, i když jsem stále doufala, že to nakonec skončí s Bunceovou, s kterou jsem velmi sympatizovala. Rozhodně si však nemyslím, že by to byla špatná knížka, i když podobnost s Harrym Potterem je nápadná, ale autorka příběh přetvořila k obrazu svému a jisté nápady se mi i líbily. Hodnotím jako oddechovou knížku.

Omy

Pro mě od začátku čtivá knížka, se zajímavými a vtipnými slovními obraty, ale.. Samotný příběh už mě příliš nepřesvědčil. Kdyby byla celá kniha jen o vztahu Simona a Baze, jsem asi blahem bez sebe (jsou to takoví ňůňové.. *fangirl scream*..), jenže není a já jsem zklamaná. Několikrát se autorka vytasila s tématem, se kterým začne a najednou skončí kapitola a už o tom v celé knize není ani zmínka.. prostě vyšumí do ztracena (třeba Simonovo zamyšlení nad tím, že upíři asi nebudou takoví bubáci a nepřátelé všeho, nebo ta Mágova "válka" za lepší vzdělávací systém). Zkrátka po příběhové stránce jsem se mnoha nedočkala.

Navíc mě poněkud obtěžovala Simonova bývalka.. proč dostala tolik prostoru? Do hlavní dějové linky skoro vůbec nezasáhla. Musela jsem se nasupeně převalit v posteli, když se konečně Baz a Simon dávali dohromady, romantická atmosféra, otočím stránku, končí kapitola.. A tam bývalka peče perníky a vede nezajímavý rozhovor (a vůbec dělá a myslí jen nudně). Povídejte mi o kažení atmosféry.

KracíkovaK

Tuhle autorku prostě miluju.

MajkaJirackova

Příběh je parádní, jak už bylo několikrát zmíněno. Závěrečné rozuzlení velmi zdařilé :) Baz dodával příběhu šťávu a nad jeho údernými komentáři se budu usmívat při každém dalším čtení.. a že jich bude nepočítaně!

Luskal

Když spojíte Harryho Pottera s dobrou fanfikcí, vznikne tahle kniha. Ze začátku jsem měla chuť ji ani nedočíst, protože to na mě působilo, jako by Harryho Pottera opravdu autorka okopírovala. Nicméně měla napínavý děj a nakonec se mi líbila (asi proto, že v Simonovi a Bazovi vidím Harryho a Draca :D).

nani_nka

Hoci už dávno nepatrím medzi teenagerov, tak sa mi táto kniha páčila. Viacerí jej vyčítajú podobnosť s Harrym Potterom, ale mne to vôbec nevadilo. Išlo o fakt vtipnú čarodejnícku fantasy s gay zápletkou. Na hlavnom hrdinovi sa mi páčila vlastnosť brať všetko tak ako príde a nerobiť si z ničoho veľkú hlavu. Hoci zo začiatku som myslela, že Simon je zaľúbený do Penelope(najlepšia kamarátka), hneď ako sa v knihe objavil Baze, vedela som komu mám fandiť :)

eliska2106

Na začátku mi příběh dost připomínal Harryho Pottera, bez urážky, je to prostě ikona. Ale postupně se v knížce vyklubal osobitý svět, méně epický než HP a tím se stal paradoxně ještě epičtějším. SPOILER = ta gay zápletka byla prostě BAZva :-)

mourek123

Tato knížka byla naprosto dokonalá, velice se mi líbil tento styl psaní a celý ten děj.Naprosto mě to dostalo ani jsem se od ní nemohla odtrhnout.Pro mě jedna z nejlepších knih.Rozhodně doporučuji!!!

SBH

Autorka si naprosto získala mé srdce. Co všechno se mi líbilo? Všechno. Její názor, že smrt hlavního hrdiny je klišé, nikoli dlouhý, přiměřeně šťastný život. Vtipné hlášky. Autenticita zpracování vítězící nad originalitou námětu.
Knihu jsem četla nadvakrát. Napoprvé jsem měla pocit, že jsem otevřela druhý díl, a v podstatě ano. Po přečtení Fangirl mi důležité detaily zapadly do mozaiky. I nápad napsat knihu o spisovatelce, a jako druhou to dílo, o němž je v prvním příběhu řeč. Ach jo, píšu jako ichtyl, protože jsem zmatená a okouzlená. Líbilo, líbilo, doporučuji.

Sunday

Já doporučuji číst PŘED Fangirl, lépe pak pochopíte vsuvky se Simonem a Bazem. Nedej se řadím do ZLATÉHO FONDU knih mého srdce

Adele02

Fakt mám teď chuť na to pořádné fangirl pištění a kvílení.
Tohle byla naprostá dokonalost.

emmylou

Tuhle knížku sem si koupila kvůli fangirl, upřímně sem části z fanfikcí u Fangirl přeskakovala, ale i tak sem si knížku chtěla přečíst. Nejdřív mě moc nebavila, hodně mi to připomínalo Harryho Pottera a to mě trochu štvalo.Nicméně hned po tom, co se objevil Baz to dostalo uplně jinou atmosféru a ji nemohla sem jí pustit z ruky. Dokonce si ji plánuji přečíst znovu, což se mi ještě nikdy nestalo.

Já_

Po celkem nazajímavém začátku (do té doby, než přišel Baz) začala být tahle knížka opravdu skvělá. Čím déle jsem ji četla, tím méně jsem se od ní dokázala odtrhnout. Ke konci jsem už byla na každého, kdo mě při čtení vyrušil opravdu protivná, protože tuhle knížku jsem prostě POTŘEBOVALA dočíst.

gleti

Přestože autorka zkombinovala několik častých klišé (nenávist x láska; čarodějnické prostředí), napsala čtivou oddechovou knihu.

planet129

Mně se kniha moc nezamlouvala, čekala jsem od ní víc. Musím přiznat, že už od začátku mě všechny hlavní postavy opravdu štvaly. Navíc mi to hrozně připomínalo Harryho Pottera. Prosím nezlobte se na mě :D

a.r.nick

Jako fandovi Harryho Pottera se mi to líbilo. V něčem se mi to líbilo dokonce víc: hlavní hrdinové příběh rovnou vyprávějí, což přidá na čtivosti a živosti, navíc už jsou starší a není potřeba se prokousávat kapitolami, kdy byli ještě děti... Celkově mě prostě potěšilo, že většinu děje vyprávějí kluci, Simon a Baz - takových knih je mezi všemi těmi, kde hlavními hrdinkami jsou holky, pomálu :). A i ta citlivě popsaná "zamilovaná linka" do tohohle románu prostě sedla. Sečteno podtrženo - klidně by z toho taky mohla být vícedílná sága, autorka umí psát chytlavě :).

Litocha

Jsem jedna z těch, koho pasáže se Simonem Snowem ve Fangirl spíše otravovaly. Taky mi vzaly chuť Nedej se si přečíst, takže jsem to odkládala, dokud se nezačal blížit konec výpůjční doby. A teď? Nemůžu litovat, že jsem se to toho pustila. (Přesto bych ale doporučila číst Nedej se jako první.)
Co naplat, autorka ví, co dělá. Knížka je poutavá a chytře napsaná (vyprávění z pohledu různých postav je trefa do černého), i když trošku předvídatelná. Je to vlastně celkem komorní a docela smutný příběh (s některými osudy se tedy autorka nemazala), který zdobí postavy, jež jsou všechno, jen ne černobílé.

PavlinkaL

Úžasná kniha a byla by ještě lepší kdyby se nevyvracela se samotnou Fangirl.

alexvera

Úžasná kniha. Baz je boží .. co jiného dodat, miluju fanfikce :D

Adeline44

Moc dobrá kniha. Já osobně mám autorku moc ráda. Jediné co mi tam vadilo, byl nedostatek líbacích scén a popis, když spolu třeba leželi nebo se líbali. Vždy tam o tom byla jen zmínka. Jinak kniha byla moc krásná....

Lilinecka

Kapitoly z Fangirl, ve kterých vystupoval Simon a Baz jsem četla jen s velkou nechutí, a proto jsem se opravdu dlouho do Nedej se nutila. Začátek knihy nás seznamoval s dějem a minulostí hlavních postav. I přes pomalejší rozjezd jsem se do knihy ale nakonec začetla a necelých 500 str jsem měla přečtených ani nevím jak. Nejlepší byly podle mě pasáže z pohledu Baze, protože co si budeme namlouvat... On je zkrátka boží a nejlepší.❤ Knihu rozhodně doporučuju!!!

michaela669

Asi prvních 200 stránek jsem se do čtení opravdu nutila. Brala jsem na vědomí, že je příběh míněný jako fanfiction na Harryho Pottera, ale i tak jsem pořád musela srovnávat a příběh mě nudil. Potom ale na scénu nastoupit Baz. S Bazem (a jeho úhlem pohledu na příběh) se ve mně vše obrátilo a zbytech knihy jsem dočetla za dva dny. Začátek slabý, ale poté se mi kniha četla velmi dobře a dokonce mě i začala bavit. Doporučuji to opravdu nevzdát a počkat si na konec.

StarkSister

Musím se přiznat, že ve Fangirl jsem pasáže se Simonem a Bazem div nepřeskakovala, tak moc mě nudily. Carry on jsem začala číst jen pro to, že se nám nějakým nedorozuměním objevil v knihovně. A co k tomu víc říci než, že děkuju za to! Momentálně je to má nejoblíbenější kniha, co jsem doposud četla (a že jich není zrovna málo).
Po dočtení jsem ji otevřela a šlo se číst znovu. Tedy přesněji řečeno jsem si nalistovala stránku, kde se poprvé objevil Baz, protože co si budeme povídat, Baz je prostě boží ♥

Aneta03

Chtěla bych se zeptat jestli si myslíte že je hodně špatné když si přečtu jako první nedej se než fangirl? Nebo radši naopak. Děkuji za jakou kolik odpověď

PinkAlicorn

Je těžké, vybrat si oblíbenou knížku, ale pro mě je to zřejmě tahle. Miluju ty postavy, celý příběh a autorčin vyprávěcí styl. Při čtení určitých pasáží se mě zmocnil pocit, který jsem do té chvíle ještě nezažila - takové tlumené pravidelné intenzivní bodání v oblasti srdce - a původně jsem se bála, že mi selhává, že jsem dostala infarkt nebo tak něco, ale potom jsem si uvědomila, že to ve mě musela probudit ta knížka. Byly to asi nějaké vlny emocí. Každopádně Baz a Simon jsou úžasní a je mi upřímně líto, že neexistuje všech těch sedm knih, které si Rainbow vymyslela ve Fangirl!

anibeni

Do knihy jsem se zpočátku nedokázala začíst, ale v jednom momentu se to zlomilo a pak jsem knihu zas nedokázala odložit... příběh sám o sobě není nijak vyjímečný, ale to co dělá knihu zajímavou je pro mě vývoj postav Baze a Simona...

Alethea_k

Po přečtení Fangirl jsem žila v představě, že Nedej se je jen taková nepovedená parodie na Harryho Pottera. Ale spletla jsem se. Je to příběh, který mě vážně dostal. Myslím, že nikdo si Simona Snowa po dočtení s Harry Potterem už v životě nespojí.

Nymeria_

Po několika prvních stránkách jsem si byla jistá, že ode mě kniha víc než tři hvězdy nedostane. Prostě Harry Potter No. 2. Ale po několika dalších stránkách jsem názor rychle změnila. Došlo mi, že to vlastně vůbec není tak podobné, jak se mohlo zdát, příběh je jedinečný a překvapivě dobře promyšlený, hlavní postavy nadmíru sympatické (Baz! Baz! Baz!). Rozjezd byl trochu pomalejší, ale po chvilce čtení jsem se dostala do stavu, kdy mě stálo velkou dávku přemáhání, abych knihu dokázala odložit. Takže přes veškerá očekávání, 100 %!

Karoli282

Skvělá knížka. Sice mi ne všechno vyhovovalo, ale četlo se to dobře. Mělo to rychlý spád a zajímavou zápletku. Baz s Simonem byli úžasní.

Lucienka

Kniha ze začátku podobná na Harryho Pottera a přece jiná. První polovina plná překvapení a zvratů, v té druhé už jsem tušila jak asi dopadle, ale to ničemu nevadí - už máte své hrdiny, kterým fandíte a nemáte pokoj, dokud nedočtete.