Nedej se

Nedej se je příběh duchařský, milostný i detektivní. Je v něm přesně tolik líbání a povídání, kolik v knížkách Rainbow Rowellové čekáte – ale mnohem, mnohem víc nestvůr. Staletá proroctví předpověděla příchod Největšího mága, který díky své obrovské moci zachrání kouzelnický svět před ničivým zlem. Smůla je, že Simon Snow je nejhorší Vyvolený, jakého kdy kdo vyvolil. Svými kouzly většinou nadělá víc škody než užitku, a tak se radši ohání mečem a čarování nechává na své nejlepší kamarádce. Svět, který má zachránit, nad ním ohrnuje nos. A v boji s tajemným Zlořádem Pletichou se Simon za posledních sedm let taky moc nevyznamenal… Teď ho čeká poslední rok na Watfordské škole magických umění – možná taky poslední rok jeho života – a on si ho nenechá zkazit ani tím, že mu jeho příšerný, zákeřný, nafoukaný upírský spolubydlící Baz nejspíš přebral holku. Jenomže Baz udělal něco ještě záludnějšího. Beze stopy zmizel. A Simon nebude mít klid, dokud téhle záhadě nepřijde na kloub....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/29_/297865/nedej-se-iF8-297865.png 4.3398

Carry On (2015)

Fantasy, Pro děti a mládež
Vydáno:, Yoli

Melcrovka
včera

Přečteno jedním dechem. Kniha se pohybuje na hranici vážně míněné čarodějnické fantasy a parodie na tento žánr. Je to neskutečně čtivé. Dialogy a vnitřní komentáře jednotlivých postav jsou zase až k neuvěření vtipné. Do kouzelnického světa a magických válek je skoro jakoby mimochodem zasazená lovestory dvou drsných mladíků, kteří se nikdy nemohli vystát. Osvěžující!
A BUDE POKRAČOVÁNÍ! V roce 2020 má vyjít pod originálním názvem Wayward son. Nemůžu se dočkat!

Bookgirl

Další skvělá LGBT knížka, která ale pro změnu nebyla jen o LGBT. Opravdu jsem se při jejím čtení bavila. Rozesmívalo mě snad všechno od vtipných hlášek postav až po samotná kouzla. Celé to bylo jako nějaká fanfikce (což je vlastně účel hah). Přišlo mi to vlastně jako parodie na knížku a musím říct, že velmi zdařilá parodie. Líbilo se mi střídání pohledů a obecně všechny postavy mi přišly zajímavé. Celková zápletka byla fajn, chytlavá, ne nijak náročná a konec byl napínavý a vlastně mě i dojal. Každopádně jsem knihu přečetla jedním dechem a splnila se všechna má očekávání. Doporučuji a určitě budu zase někdy číst znovu.♥

Ivka14

Kniha mě skoro vůbec nechytla. Nebavilo mě téma kouzelníků. Hrozně moc mi to připomínalo Harryho Pottera. Bavilo me asi jen 109 posledních stran. Čekala jsme víc. S tématikou gay jsem četla Muffin&Čaj a byli to 100x lepší

AfroGirl

Tohle je ten druh knihy, který Vám zničí život v momentě, kdy ji dočtete. A protože nechcete mít zničený život, tak si jí přečtete ještě jednou. Pak zase ještě jednou. Pak si přečtete už jen tu část, kdy se objeví Baz. A pak ji čtete zase, protože si musíte znovu přečíst jednotlivé interakce Baz/Simon. Pak si to přečtete ještě, jen tak, protože si pro jistotu nosíte už 3 měsíce sebou kamkoliv, kdyby náhodou přišla chuť. A pak se už dostáváte do té části, kdy tu knihu znáte zpaměti, ale stejně je to málo, tak si ji objednáte ještě v dalších 2 jazycích, které ovládáte.

Miluju ten příběh. Miluju Baze se Simonem. Chudáčka Baze, který nakonec vyhrál úplně nejvíc. Hlupáka Simona, který to všechno měl celou dobu před očima.

Ta kniha je "pro dospívající mládež". Je mi 25 a jsem si naprosto jistá, že žádná kniha mne v životě už víc nepotěší a nenadchne. Až taková hrozný magor do toho jsem...

wildXchos

Po prvních pár stránkách mě kniha nijak nechytla. I tak jsem se dál snažil proniknout do tohoto světa. Po příjezdu Baze začínalo všechno nabírat směr. Stejně jako ve všech knihách Rainbow Rowellové mají všechny postavy jedinečné a dokonale promyšlené charaktery. Do příběhu jsem se zamiloval a nemohl jsem se odtrhnout až do poslední stránky. Baz a Simon mi budou opravdu chybět.

Etule

Potom, co mi Napůl ztracený zlomil srdce, jsem potřebovala nějakou hodně hodně lehkou oddechovku s tímhle tématem. Sáhnout po Nedej se byl dobrý tah. Je sice pravda, že jsem polovinu knihy netrpělivě čekala, až se na scéně objeví Baz, a ne proto že je upír. Pak se kniha pěkně rozjela a já si prostě jen užívala a doufala ve šťastný konec.
Musím říct, že mi ale potom docela vadilo to střídání vyprávění. Baz a Simon v pohodě, Penelopa taky, ale když vyprávěla Agáta měla jsem, co dělat, abych to přelouskala. Jak to ve skutečnosti je s Mágem mi došlo někdy v polovině knihy, takže jsem byla zvědavá jak to dopadne.
Čtení jsem si užila. Po té citové smršti, co za sebou nechal Napůl ztracený, to bylo skutečně třeba.

Ajinka126
23. červenceodpad!

Sproste parazitovani na J.K.Ro a jejimu H. Potterovi. A ted me nechapejte spatne - neni to ani za mak steje kvalitni! Rowell jen sproste ukradla vsechny napady a kouzelnicke prostredi. Cmajzla hlavni zapletku, kouzelnicky svet, dokonce i Nebelviruv mec. A ani se neobtezovala Rowlingovou a jeji svet zminit v podekovani. Ostuda. Nedoporucuji!

LusSyNDA

Pěkně napsané, líbilo se mi kouzlení pomocí správně vyslovených slov/vět

Verry_h

Miluju tuhle knížku a právě ji čtu podruhé. Je naprosto skvělá, nejdřív úryvky ve Fangirl a pak celá kniha! Je škoda, že je Baz gay, asi jsem se do něj zamilovala... ale moje hkavní otázka je, zda jsou knížky Simon Snow opravdové či nikoliv. Našla jsem takové, kteří knihy mají a jinde jsem viděla, že jsou to jenom "výmysly" Rainbow, nad tím mi zůstává rozum stát...

Veveruška1992

Trhlé, veselé, kouzelné, romantické, super :-) Úžasně jsem si oddechla, zasmála a zasnila se, fanfikce všeho druhu jsou můj oblíbený žánr a byť tady byla nezastíraná inspirace Harrym a spol., líbilo se mi, že nakonec si šla autorka vlastní cestou. Postavy se mi líbily všechny, a to z toho důvodu, že jsem jim rozuměla, dávaly smysl...jinak střídání pohledů v 1. osobě je opravdu super věc, příběhu to dá plastičnost a nemusím si domýšlet, co na to ostatní (někdy je to fajn, ale autor má přednost, když se chce podělit :-D )

MishelleBlack

Rainbow Rowell zase nezklamala. Stejně jako Fangirl, tato knížka byla čtivá, pohodová a romantická zápletka byla prostě rozkošná. Místy mi přišla dokonce docela bláznivá, samozřejmě v dobrém slova smyslu. Ze začátku jsem se trochu bála, že se mi knížka nebude líbit, ale po chvilce jsem se dokázala dostat do děje, pořádně se začíst a nakonec jsem byla naprosto spokojená.

KačééZ

Touto knihou jsem byla hodně překvapená. Kvůli tomu, že jsem četla že když má člověk rád HP bude mít rád i tuto knížku jsem byla trochu skeptická. Ač mám doma fangirl, ještě jsem ji nečetla a to byl na začátku možná kámen úrazu jelikož to na ni navazuje. Po chvíli jsem se ale dostala do děje a velmi mě překvapilo jak mě příběh vtáhl do děje. Postavy jsou velice sympatický a i když jsem nečekala že se to vyvine tak jak se to vyvinulo, hodně se mi to líbilo. Přečetla jsem ji jedním dechem takže jenom doporučuju, na oddych je to skvělé.

Tofinka

Tak tahle kniha je tak praštěná až je to super. Dobře se četla, ale podle mě se jedná spíš o takovou oddychovou četbu.

PS: Baz je naprosto SUPER!❤❤❤

martina2704

Ehhh... nečetla jsem Fangirl (a bohužel to, že je to na ni nějak napojené, jsem zjistila až na závěr v poděkování). Ale jinak jsem dost zklamaná a moc nechápu, co jsem to vlastně četla. Přišlo mi to jako splácanina všeho možného - od Harryho Pottera, pres Stmívání až po LGBT. A přitom Rowellová psát umí. Bohužel u této knížky jsem měla od začátku do konce pocit, že se ztrácím, jako by mi někdo dal x-tý díl série a za celou dobu mi nevysvětlil, v jakém že světě se to vlastně nacházím.

ATheo

První asi tak půlka mě moc nebavila a nebýt Fangirl, asi bych Nedej se jakožto samostatný příběh nedočetl. Trvalo poměrně dlouho, než se to začalo skládat do nějaký zápletky. Druhá půlka to teda vytáhla výš. Jediný, co můžu vypíchnout jako fakt skvělý, byl systém kouzel, to mě bavilo dost.

silvara

Tak tohle byla velmi zdařilá fanfikce na fanfikci :)
Odvážný, neobvyklý, rebelský a zcela vydařený. Tak nějak by se dal popsat autorčin záměr "nezastírat inspiraci světem HP". Pro čtenáře to může být z počátku nepřirozené, vhodí jej do "posledního dílu série", takže plno věcí musíte vstřebat... Ale po seznámení s hlavními hrdiny hodíte veškeré nejasnosti (kdo? co? proč? jak?) za hlavu a necháváte se unášet vztahovými zápletkami. A v těch Rowellová kraluje. Simon a Baz jsou kouzelní (doslova), jdou si po krku (doslova) a rozhodně nejsou typickými fantasy žánru. Na druhou stranu proč by měli být? Vždyť je to jen fanfikce :)

Kačkaknihomol

"Rainbow Rowell oplývá takovým talentem, že jí jsou všechny kategorie těsné."
Je dost neobvyklé, že se autorka romantických knih pustila do něčeho spojeného s fantasy. V její poměrně nudné Fangirl se mi texty se Simonem Snowem líbily, byly hezkým okořeněním, ale něco jiného jsou dvě stránky před kapitolou a kniha kolem pět seti stránek. Nedej se ale rozhodně není žádnou ostudou.
Dostáváme se do světa, který je jen na menší detaily podobný tomu z Harryho Pottera. Jemu se ale autorka moc nevěnuje, aby čtenáři nepopadali podezření a radši se zaobírá hlavní zápletkou a postavami. Bože, Nedej se je různými charaktery nabitý. V knize jsem se ale orientovala bez sebemenšího zádrhelu, hlavně kvůli pohodové první části, kde autorka poskytla prostor na rozkoukání.
Samozřejmě, naši hrdinové se skoro přes celou knihu zaobírají hlavní zápletkou, která není ani kdovíjak košatá, ani kdovíjak plytká. Jen spousta věcí vyšumí do ztracena, a je přebita Simonem a Pletichou.
A pak hrdinové. Baz a Simonem (a další, ale tihle jsou ti dominantní). U jejich prvního polibku jsem pochopila Cat z Fangril a začala jsem vydávat zvuky, jak vykastrovaná šťastná myš. Prostě roztomilost. Dále Penelopa a Agáta, u které se ukazuje, že i hodné a hezké holky jsou mrchy. A Penelopa je z těch postav, se kterou by se člověk chtěl kamarádit.
Děj celé knihy táhnou skvělé postavy a nějaká ta trochu otřepaná zápletka. Ne že bych si stěžovala, Rainbow Rowell zvolila právě ty dobré ingredience na skvělou knihu.

katchamccall

Ze začátku jsem se do čtení nutila, protože jsem neustále měla tendence srovnávat s HP. Ale nakonec mě to přešlo a nemohla jsem přestat číst. Simona a Baze jsem si zamilovala a Agátě bych s chutí šlápla na krk. Jinak ostatní postavy mi byly prostě sympatický, dokonce i přehnaně akční Penny :-).

verulik196

Taková fanfikce na fanfikci, ale musím uznat, že velmi podařená! Knížku jsem zhltla rychle, opravdu se mi líbila.

lucyythefangirl

Tak tohle byla pecka. Už dříve mě na tuto knihu upozornila kámoška ve škole, ale nějak se mi do ní pořád nechtělo, protože jsem velký potterovský fanda, tak jsem se bála, že to bude hodně okopírovaný od Harryho. Nicméně asi po dvou měsících jsem si na knihu vzpomněla a (záhadně) dostala obrovskou chuť si ji přečíst. Letěla jsem pro ní do knihovny ještě ten den a jelikož bylo těsně před Vánoci, ve škole jsme měli volno, tak jsem četla a četla a zhltla ji za dva dni. Nemohla jsem se od ní odtrhnout, trvalo mi, než jsem se začetla do děje, ale to bylo proto, že jsem už věděla trošičku dopředu o Simonovi a Bazovi a strašně jsem se na ně těšila (to jsem celá já, vždycky si všechno dopředu vyspoileruju XD). Takže mě trošku zklamalo, že se dali dohromady až někde snad v půlce a taky mě rozčilovaly pohledy ostatních postav. Přišly mi zbytečné pasáže, kdy vyprávěla Agáta, protože (nechci moc spoilerovat) ji upřímně vůbec nemám ráda. Je to nicméně dobře vymyšlená postava. Přesně taková nudná, trochu nafoukaná a blbá holka, se kterou bych si (kdybych byla kluk) nikdy nic nezačala. To ovšem neplatí pro Penny, kterou jsem zbožňovala a která mi připomínala Hermionu. Jinak si myslím, že Watford prostě na Bradavice nemá, ale zase tak hrozné to není, líbí se mi, že se od nich Rainbow odpoutala. Jinak celkový příběh byl podle mě taky hezky originálně vymyšlený, rozhodně bych to nečekala a taky jsem se hodně nasmála, já ty dva prostě zbožňuju. Takže celkově bych knihu hodnotila velmi dobře, je to jedna z mých nejoblíbenějších a plánuju si ji určitě přečíst znovu, akorát by to chtělo víc Baze a Simona, vážně jsem hltala kapitolu za kapitolou jen proto, abych našla další pasáž s těma dvěma XD

ladyfault

Baze a Simona celým srdcem miluju a knížka s sebou nese kouzelnou atmosféru...

kosesterka

Nedej se jsem zhltla za jediné odpoledne. Simon a Baz jsou prostě úžasní, nejde je nemilovat. Jediný zápor vidím ve střídání pohledů. Ok, Simon a Baz, to beru. Ale ten zbytek? Ne, ne a ne. Nač tam byl pohled Lucy a Mága, když informace, které jsme od nich získali, nebyly dále využity? Prostě vyšuměly. A na co Penelopa? A probůh, proč Agáta? Číst, jak ty dvě pekly perníčky, když to konečně se Simonem a Bazem začalo být zajímavé... Rowell opravdu ví, jak čtenáře naštvat. Za tohle bohužel nemůžu dát plný počet hvězdiček.

Veronicess

Nedej se je moja najobľúbenejšia kniha všetkých čias. Pri jej čítaní sa cítim akoby vonkajší svet ani neexistoval, a celé svoje vnímanie sústredím na to, akí sú Simon a Baz najroztomilejší pár aký poznám. Viem že sa všetci sťažujú že je to okopírovaný HP, a musím sa priznať že aj mne to tak ešte pri čítaní Fangirl pripadalo. Ale Nedej se má svoj vlastný svet, ktorý vás absolútne očarí. Simon je najhorší vyvolený a Baz je upír. A sú do seba zamilovaní. No nezamiluj sa aj ty.

luciefeix

kniha mě nebavila . vypadalo to sice jako harry potter ale dvě hlavní postavy se mi pletli a neměli rozlišení ..

Bee

Ani jsem nečekala, že mě to bude až tak bavit. Mně se líbily už úryvky ve Fangirl, takže jsem se do toho pustila okamžitě. Trošku jsem v tom měla zmatky, protože navazujeme na děj tam, kde by měl být (snad) sedmý díl, takže skáčeme rovnýma nohama do už hotového světa, kterému nerozumíme. Jasně, zlí jazykové budou srovnávat s Harry Potterem.. Já říkám: No a co? Je to fanfikce k fikci z knihy, a je parádní :)
Srovnání s HP jsem se v hlavě neubránila ani já, a pokaždé, když se objevila zmínka o něčem moderním (mobil, elektřina, apod.), chvíli jsem v šoku zírala a nechápala, protože jsem zvyklá na lucerny, lumos a psaní brkem :) Svět mágů mě bavil, i když si myslím, že kniha není o perfektním ději nebo rozsáhlém světě, ale hlavně o postavách. A ty mě nadchly. Zatímco Simon je takový trošku ňoumes (což je u hrdiny příjemná změna), Baz to vše vynahrazuje. Baz je prostě boží. Fakt jsem se u knihy nasmála (díky Bazovi. A jo, Baz mě fakt nadchnul. Jak jistě vidíte, protože jsem ho právě zmínila po čtvrté ve dvou větách). Zkrátka a dobře, bylo to skvělé (a sladké).

T.N.T

Tato kniha se mi líbila a rozhodně je na ní vidět spousty rozdílů od Harryho Pottera.Abych se přiznala,tak jsem ze začátku neměla ani potuchy o čem kniha vlastně je.Dozvěděla jsem se o ní od kamarádek a ty se oní sice bavily,ale nepadlo moc slov o čem vlastně je.Alespoň jsem znala jména některých postav.I kouzla mě celkem dost zaujala. Před tím jsem od téhle autorky nikdy nic nečetla,ale rozhodně si přečtu i některé jiné její knihy.Tuto knihu doporučuji.

Yalka

Ze začátku jsem se do čtení poměrně dost nutila. Bavilo mě na tom jen hledat paralely a naopak rozdíly mezi Watfordem a Bradavicemi, to se Rainbow opravdu povedlo. Její kouzelnický svět je v mnoha aspektech zajímavější než ten, který vytvořila Rowlingová. Třeba úryvky z popkulturních děl jako kouzla, to mě opakovaně dostávalo (These are not the droids you're looking for). Proboha, proč tu tolik lidí v komentářích kritizuje, že jde o plagiát Harryho Pottera, to si neumí zjistit základní informace? Připadalo mi to ale dost nudně napsané, ačkoli knížky od Rainbow se mi zatím všechny (až na utahanou Landline) opravdu hodně líbily.
Ovšem od příchodu Baze na scénu a hlavně od zvratu v knize, mě příběh úplně pohltil. Uvažuju, že si ho ještě někdy přečtu a taky si musím znovu přečíst Fangirl. Tam jsem (stydím se přiznat) úryvky o Simonovi a Bazovi většinou přeskakovala.

czeliza

Přestože mi chvilku trvalo se do knihy začíst, vůbec jsem nelitovala toho, že jsem ve čtení pokračovala. Kniha měla spád, příjemné charaktery, cítila jsem určitou satisfakci za všechny ty online fanfikce, které nikdo nevydává. Děj se po pomalejším úvodu rychle rozjel, nemohla jsem se od knihy odtrhnout a napjatě jsem očekávala, co bude dál, kam děj povede. Pamatuji se, že jsem kvůli knížce zameškávala i učení na maturitu, až tak byla dobrá. Takže všem čtenářům, kterým se líbila Fangirl, a kteří mají alespoň trochu slabost pro Harryho Pottera a pěkně šťavnaté fanfikce, můžu jen doporučit :)

Bookberry

Dlouho mi nešlo se do této knihy začíst, ale naštěstí se to obrátilo a nemohla jsem od ní odlepit oči. Musím uznat, že byla opravdu originální. :)
U knihy Fangirl jsem přeskakovala úryvky o Simonovi a Bazovi, proto nevím, co mě táhlo si tuto knihu přečíst. Možná zvědavost, nebo jsem jim to prostě jen dlužila.

Francesca14
04.11.2017

Nemohla jsem se dočkat, až bude tahle kniha přeložená do češtiny už ve chvíli, kdy jsem dočetla "Fangirl". Za prvé mám fakt ráda Drarry v HP, takže jsem byla na romanci mezi Simonem a Bazem hrozně zvědavá a obecně jsem toho o Watfordu chtěla vědět víc - a knížku jsem si hned zamilovala. Bylo to přesně tak sladký (až přeslazený), jak jsem potřebovala, oblíbila jsem si svět mágů... Vyhovoval mi i Simon s Bazem jako hlavní postavy, i Penny jsem měla hrozně ráda, kniha se četla příjemně a ocenila jsem originalitu v té věci s magií - že to nebyly jen hůlky a zaklínadla a že se autorka odpoutala od předlohy Harryho Pottera, která mě dost rozčilovala ve "Fangirl". Kniha rozhodně nezklamala a patří mezi moje oblíbené.

pro dospívající mládež (young adult) homosexualita

Rainbow Rowell

Rainbow Rowell