Nech mě jít

Louis Lasker má svou rodinu nade všechno rád. Jedinou výjimku představují situace, kdy členy své rodiny upřímně nesnáší. Tento rozpor se táhne hluboko do historie, v níž sehrála svou roli celá řada událostí: rozvod jeho otce, smrt jeho matky, dobrovolný exil jednoho bratra a programová netečnost bratra druhého. Už si řekli úplně všechno, zároveň si neřekli vůbec nic. A s touto anamnézou v zádech teď starý pan Lasker oznámí svým třem synům, že učinil rozhodnutí, které jim všem změní život. Dospěl do terminálního stadia smrtelné nemoci a žádá, aby ho doprovodili při poslední cestě směřující na curyšskou kliniku, kde se provádí eutanazie. Oba starší bratři to odmítnou udělat. Ani Louis si není zdaleka jistý, jestli lze otcův nápad považovat za dobrý, ale přesto usedne za volant letitého minivanu VW, v němž kdysi vyráželi na rodinné dovolené. Počáteční rozpaky se s narůstajícím počtem ujetých kilometrů rozpustí v sentimentálních vzpomínkách, ještě později v opileckých i jinak anarchistických eskapádách, ale hlavní otázka zůstává: má Louis svého komplikovaného otce takříkajíc k smrti rád?...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/38_/383827/nech-me-jit-mqE-383827.jpg 3.922
Vydáno:, Domino

Let Go My Hand (2017)

Kniha Nech mě jít

JaKa1974

Zajímavý příběh o rozhodnutí ukončit svůj nemocný život, dokud je člověk sám schopen o sobě rozhodovat. Silný příběh, který vás donutí k zamyšlení, že se to může stát i vám.

Talys

Kniha o zraněných citech a smíření, životě, smrti a důstojném umírání.

IYv
31.12.2018

půjčila jsem si naprosto cíleně, neboť jsem ve věku, kdy rodiče začínají scházet a oba s manželem musíme řešit, jak se k tomu postavit. Oba máme sourozence, ale oba jsme ti, kteří starají víc než ten sourozenec. Zároveň ale máme vnouče a vlastní život, na který nechceme rezignovat.
Knihu jsem nečetla lehce. Jak napsáno níže - je ukecaná, občas jsem se ztrácela v textu a myšlenkách, ale pak přišla pasáž, která byla tak silná, že jsem si říkala "jo, jo, jo, úplně přesné!". Poslední stránky mě chytly za srdce. Hodně.
Potvrdila jsem si, že rozhodnutí, nejtěžší věc na světě, za vás nikdo neudělá. Nikdy. U volby partnera, u volby života nebo smrti. Také je prostě nutné neskuhrat, malé radosti jsou taky radosti a je jich kolem nás! Jen si je víc uvědomovat a prožívat, zbytečně se netrápit věcmi, které nemůžu změnit a tak dále atak dále...to jsem si z téhle knihy odnesla já.

magnolia
05.12.2018

Tuto knihu jsem četla pomalu a ne lehce. Častokrát jsem nad ní usnula a následující večer se vracela zpět, přesto jsem ji dočetla. Tématem jsou (kromě problematiky dobrovolného ukončení života) rodinné vztahy, zvláště ty otcovsko-synovské. Vypravěčem je nejmladší z bratrů a když vypravuje on, je to čtení příjemné a poutavé. Horší (pro mne) byly rozhovory s otcem, vzdělaným a zvyklým celý život mluvit - nyní mužem na sklonku života, obhajujícím se, vysvětlujícím, trpícím... Některé debaty byly dojemné, chytré i humorné, a zvláště po zapojení starších bratrů i docela drsné. Také tu byly některé situace, které se vyloženě povedly (návštěva jeskyně), postavy bratrů jsou zajímavě různorodé a celý tento hodně psychologický román "na cestě" přece jen stojí za přečtení a zamyšlení.

kneslova
28.11.2018

Nevím , čím to bylo,ale nějak jsem se do knihy nemohla začíst a vůbec mě nebavila

bookcase
09.11.2018

Velmi hutné, silné, ukecané, dojemné, ale hlavně k zamyšlení.

02.11.2018

skvělá kniha, bez patosu a sentimentu o posledních věcech člověka

janavan
09.10.2018

Amyotrofická laterální skleróza nebo taky ALS. Stephen Hawking, Lou Gehring, Stanislav Gross nebo taky pan Lasker, hlavní hrdina tohoto románu.

Je to neuvěřitelně silný, lidský příběh. O cestě otce a tří synů do Curychu za eutanazií. Není to ale smutný příběh, jak by se na první pohled mohlo zdát. Je to příběh plný lásky, vtipu, britského humoru, francouzského vína a závodů na invalidních vozíčkách kolem prehistorických jeskynních maleb.

Je to něco mezi filmovými Nedotknutelnými a knižní Wild od Cheryl Strayed. O vyrovnávání se se ztrátou, která teprve má a musí přijít. Protože i když nevíte, jestli se Lasker pro eutanazii nakonec rozhodne ne nebo ne, není to podstatné. Je to o té cestě.

Je to lidské. Rodinné. Dojemné. Hřejivé. Filosofické, až metafyzické.

Edward Docx je pro mě jedním z největších literárních objevů tohoto roku a nepochybně také stoupající hvězdou na britském literárním nebi.

Rozhodně doporučuji!