Nebezpečný

Nebezpečný https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/28557/nebezpecny-28557.jpg 4 40 10

Prožili spolu tři desetiletí, tři velké válečné konflikty - Vietnam, Salvador, Bosnu. Dva váleční zpravodajové, jeden píšící, druhý fotografující. Jednoho válečné hrůzy zatvrdily v necitlivý kámen, druhého rozložily na prvky spalujících dilemat. Největší boj je však čeká - boj jejich charakterů, v němž může padnout jejich přátelství.... celý text

Literatura světová , Historické romány

Vydáno: , BB art

Dangerous , 1996

kolby
28.12.2023 5 z 5

Najlepšia kniha pána Falconera. Atraktívna téma s detailne vykreslenými postavami, silná pointa, naplno využitý rozprávačský talent pána písača. 120% zo 100% možných. Nenachádzam viac slov

Jack Bauer
08.12.2023 3 z 5

Záčátek až za polovinu knihy velmi slibný, ale mezi Salvadorem a Bosnou dosti hluché místo, kdy se řešil vztah s Jenny, což ze začátku bylo dobré (...velice vám děkuji, dobrý muži), a pak s Mickey. Kniha je velmi zajímavá, ale Falconer píše lépe. Blázni, co jdou dobrovolně do války fotit hrůzy. Nepochopil jsem Jenny, která se po prožitých hrůzách a nádhernému životu v Americe chtěla vrátit znovu do války. Asi Ryanovy geny. Vyžívat se v hrůzách války. Zatím se mě nejvíce líbila Hedvábná stezka a Aztécká perla, tohle i přes velmi zajímavé téma mě přišlo jaksi slabší.

TomHagen
16.09.2023 5 z 5

Četl jsem už před předlouhou dobou, kdy vlasů bylo více a jejich barva byla sytější. Přesto ve mně tahle kniha zůstala jak málokterá. Těžko říct proč. Témata? Jejich syrovost, jež se v kontextu dějin posledních dvou dekád nepříjemně opakuje? Falconerův pohled na dva archetypy odhalující naše niterné neduhy? Není to velikán západní literatury, ale přesto umí zabodnout svoje pero nebezpečně blízko k srdci. Dneska dočteno potřetí.

PosPol
25.05.2023 4 z 5

"Po Američanech tu nezůstal mír, ale zástupy žebráků, mrzáků, dětí žijících na ulici a další válka."

Kniha sleduje život reportéra Webba a fotografa Ryana, oba setkávající se poprvé ve válce ve Vietnamu ve chvíli, kdy Ryan zachrání mladičkému a naivnímu Webbovi kejhák. Od té doby se jejich příběhy prolínají v drsném, surovém prostředí války plném šílenství, potu, krve, beznaděje a především zoufalství. Potýkají se s morálními dilematy, zda fotit a popisovat všechno to násilí vzniklé válkou. Co dělá válka s vojáky a z vojáků?

"Bylo anachronismem téhle konkrétní války, že jste si mohli dát čerstvě pečené croissanty k snídani a za dvě hodiny nato se ocitnout uprostřed džungle, obklopeni bambusovými bodci a nášlapnými minami."

Neskutečně tíživá a hutná kniha, četla jsem ji přes týden, občas měla chuť prostě odložit a nedočíst. Ale z úcty k autorovi a jeho obdivuhodné rešerši událostí jsem to neudělala. Webb a Ryan se z Vietnamu přesouvají i do dalších válek, např. Salvador a Jugoslávie a jsou svědky mučení a násilí na obou frontách. Webb si pokládá otázku, co je vlastně cílem USA, koho podporuje a proč? Časem se stávají netečnými vůči smrti, pozastavují se nad nesmyslností válek.

Porovnání tehdy bohaté, vzkvétající Ameriky s například Salvadorem, kde lidé neměli školy, nemocnice, půdu, umění, kulturu a nakonec ani důstojnost mě bolelo, obzvláště v paradoxu s faktem, v jakém nadbytku a blahobytu se nacházíme dnes. Poslední třetina knihy se točí kolem PTSS (postraumatický stresový syndrom), kterým utrpěli tisíce vojáků, zdravotníků, novinářů a dalších. Dozvídáme se více o osobním životě našich hrdinů, jejich láskách, kariéře či rozhodnutích, zda se vrátit na bojové pole, či nikoliv.

"Války budou vždycky, lidi budou vždycky trpět - a zpravidla to budou ženy a děti. To nezměníš. Určitě ne několika snímkama."

Ačkoliv se kniha četla velmi těžko, občas byla zdlouhavá a utrpení především civilistů se zdálo býti nekonečné, jsem tak ráda, že se mi dostala díky štafetě do ruky a já jsem vystoupila při čtení ze své komfortní zóny a uvědomila si, že byly i jiné války než jen druhá světová. Opět jsem strávila po dočtení notnou část dne na Google a hledala informace o válkách zmíněných v knize. Všechny mají jedno společné, víte co to je? Naprostá nesmyslnost a umírání nevinných, zatímco mocní se napakují a ještě tvrdí oběma stranám, že válka je pro jejich dobro....Doporučuji přečíst a hodnotím 4/5.

Babo
31.12.2020

Jsem sama překvapena,ale knihu odkládám jako nedočtenou.
A to je Falconer můj oblíbený autor. Skoro bych řekla,jistota dobré knihy. Nevím jestli je chyba na mojí straně,ale to co jsem přečetla,mě nepřesvědčilo.
Zdá se mi to takové křečovité ,ale podle hodnocení si najde spoustu čtenářů.

AlenaF
14.04.2020 5 z 5

Zajímavý námět. Kniha se moc líbila. Doporučuji.

alexis818
11.06.2019 5 z 5

Krásný,silný román.Pan Falconer je opravdu mistr psaného slova,doporučuji přečíst,stojí to za to.

knihomol 61
27.06.2016

Myslím,že si tento spisovatel zaslouží,aby byl čten.Konkrétně tato kniha je opravdu pěkná,doporučuji.Zase jiné téma a zvláštné zpracování.Ano líbila se mi

farao14
02.06.2016 4 z 5

Velmi zajímavá kniha.

astroweb
05.04.2013 5 z 5

Jeden z Falconerových nejlepších románů, líbí se mi jako autor čím dál víc.

Colin Falconer (p)
britská, 1953