Nebezpečné známosti

Nebezpečné známosti https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/155041/bmid_nebezpecne-znamosti-EVz-155041.jpg 4 551 113

Po více než dvou staletích přitahuje román Nebezpečné známosti krutě kultivovaným stylem, jímž jeho dva protagonisté, markýza de Merteuil a vikomt de Valmont, analyzují milostné city, když si ze msty nebo pro pobavení vybírají oběti své milostné strategie. Po klasické filmové adaptaci z r. 1959 následovaly dvě další - vedle britského zpracování také oblíbený Valmont Miloše Formana.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Odeon

Les Liaisons dangereuses , 1782

chodícírohožka
25.02.2020 4 z 5

Zajímavé, čtivé, klasické. A v nádherné obálce. Později jsem viděla film - a opět nedostačuje kvalitám knižní předlohy.

essidaven
14.02.2020 4 z 5

Knihu v papírové podobě by mě asi číst nenapadlo, jelikož jsem viděla snad všechna filmová zpracování, která vznikla. Nejlepší je samozřejmě Forman:) Ale zpět ke knize. Audioverze má naprosto perfektní obsazení. Jiří Dvořák jako Valmont je boží! Cibulková jako de Merteuil je parádní a Issová jako Cecilé je krásně ubulená. Kniha mě bavila asi zvláště kvůli skvělému audiozpracování, protože děj pro mě nebyl nový. Ale každopádně to byl další zajímavý pohledn a toto dílo. Prý existuje i divadelní verze...

Edera
08.02.2020 5 z 5

Nebezpečné známosti jsou psány formou dopisů, které si mezi sebou vyměňují různé postavy románu. Ty nejdůležitější jsou dvě, v první řadě bezohledná, cynická, navenek laskavá Markýza de Merteuil, které sekunduje poživačný Vikomt de Valmont. Román kritizuje neduhy společnosti, takže v popředí jsou drsné intriky, manipulace, lsti, závist, msta, zrada a spisovatel přitom opravdu umí tnout do živého.
Znudění šlechtici se baví vztahovými hrátkami a souboji „kdo z koho?“. Falešné, předstírané přátelství je zábava, v níž se svedení milenci stávají obětí úkladů a pouhým nástrojem, jak zdolat úplně jiného protivníka. Chladnokrevnost inteligentních, zkušených a znuděných pánů, kteří oplývají navzdory všemu charismatem, až znepokojuje vědomím, kam jsou schopni někteří lidé zajít. Přesto považuju knihu za jeden z nejzajímavějších a nejpřínosnějších románů, který mám ve své knihovně. Je to klenot světové literatury, bravurně pojednávající o zkažených mezilidských vztazích, i když se úplně snadno nečte.

DailyCoffeeCZ
29.11.2019 4 z 5

Milostné vztahy jsou oblíbeným námětem knih už od nepaměti. Při čtení romantických příběhů z pera Jane Austen naše srdce zaplesá. Občas si popláčeme, občas se potutelně usmějeme. Ale v případě příběhu Choderlose De Laclose nám bude fyzicky špatně. Ze zvráceností, kterých jsou lidé schopni dopustit se na druhých.

Jméno tohoto spisovatele vám možná nic neříká, ale co název knihy Nebezpečné známosti? Jistě na světě zůstává jen málo lidí, kteří neviděli aspoň jednu její filmovou verzi, ať už tu z roku 1959 v hlavních rolích s Jeanne Moreau a Gérardem Philipem nebo třeba verzi z roku 1999 se Sarah Michelle Gellar, Reese Witherspoon a Ryanem Phillipem. Filmových Nebezpečných známostí je mnohem víc, ale knižní předloha jen jedna jediná.

Hlavní dějová linka se točí kolem vztahu dvou rozmazlených a nadmíru arogantních libertinských šlechticů Markýzy de Merteuil a vikomta Valmonta. Oba svou největší zálibu spatřují v tom, když si mohou zahrávat se životy a city druhých. Za oběť si neváhají vzít kohokoliv. Zbožnou ženu, pro kterou je víra to nejdůležitější na světě, a každé selhání je pro ni hřích, který Bůh nepromíjí, a za nějž si zasluhuje náležitý trest. Neštítí si zahrávat s rytířem, který by pro svou první lásku udělal všechno na světě, nebo s dívenkou, která teprve poznává, jak to ve společnosti chodí a její naivita by mohla hory přenášet. Neostýchají se vůbec ničeho a nejšťastnější jsou ve chvíli, kdy vidí druhé trpět. Hra, kterou však rozehráli nyní, je mnohem nebezpečnější než všechny předchozí. Mají v ní za úkol zdiskreditovat a zničit hned několik osob najednou. Ovšem ani markýza ani vikomt ještě netuší, jak zbytečné je tuto hru hrát. Hru, která od samého začátku spěje k tragickému konci.

Knihu tvoří korespondence mezi několika postavami. Některé dopisy rovněž obsahují poznámky, které do dopisů vkládá nezúčastněná osoba pro lepší pochopení celé situace. Nebezpečné známosti se čtou samy. Dopisy vás dohánějí k šílenství. Hlavní postavy můžete nenávidět nebo jim fandit, rozhodně vám ale nezůstanou lhostejné. Na čtyři sta padesáti čtyřech stranách se vám dostane několika nervy drásajících milostných příběhů, stanete se svědky bezpočtu situací, které, ač se odehrály v osmnáctém století, i dnešnímu čtenáři umožňují naplno se do nich vžít a pocítit to samé, co cítí i postavy v příběhu.

Některé dopisy jsou zvrácené, jiné plné lásky a něhy, z dalších je cítit obrovská bolest a trápení. A i přesto, že hrdinové knihy žili více než dvě stě let před námi, jejich povahy se odráží i v dnešním světě. Lidé jsou totiž pořád stejní. Závistiví, zlí a nepřejícní, naivní, dobrosrdeční i milující. To, co možná běžný čtenář nestihne prožít za jeden život, stihne přečíst alespoň v této knize.

Karimah
25.11.2019 1 z 5

Nedalo se to číst. Použitý jazyk se dal ještě překousnout, ale ty nadnesené fráze stále dokola ne.

VAnna
30.10.2019 3 z 5

První jsem viděla filmy, musím uznat, že jsou to zatím nejpřesněji zpracované filmy podle knížky, co jsem zatím viděla.
Knížka mě někdy bavila, někdy ne. Občas mi to přišlo až moc zdlouhavé, ale rozhodně stojí za přečtení.

Petruse21
16.07.2019 2 z 5

Velká nuda pro mě. Dalo by se to shrnout slovy, "S čím kdo zachází, tím také schází."

Bórborka
23.06.2019 3 z 5

Jediné slovo, co mě napadá, abych popsala tuto knihu, zní intriky. V knize nám autor ukazuje, jak snadné je být zmanipulován člověkem, jemuž důvěřujeme. Vztahy jsou jen pouhou hrou, kterou Vikomt de Valmont a Markýza de Merteuil využívají pro své uspokojení.
Kniha se místy táhla a opakovala tentýž vzorec. Forma textu v dopisech spojovala čtenáře více s postavami.

Janadvorackova
12.05.2019 2 z 5

Drbárna osmnáctého století, no :).
Film nebyl nic moc, knihu jsem si přečíst chtěla, ale přestože se mi líbilo, jak se hrdinové postupně zaplétali do smyček svých vlastních snů a plánů, moc mě to nebavilo.
Ovšem postavy jsou slušně vykonstruované a audio je načteno výborně.

Věděla jsem, že jde o starší knihu, nečekala jsem až takové stáří, přesto srozumitelnost. Hm, překvapivě nečekaný um autora :).

Je vidět, že lidé se chovají furt stejně. A pokud jde o společenské drby, lidskou prohnilost a proradnost, dostali jsme se od dopisových maratonů k "růžovce," oboje stále vyznívá stejně infantilně :), lidé se chovají jako pitomci a vzrušení z neznámého námi cloumá v jakémkoli věku :).

zuzana2599
14.04.2019 5 z 5

Této knize s překrásnou obálkou jsem neodolala. Román psaný v dopisech, starých dvě století, román plný intrik, zášti, předstírání. Nebylo to zrovna snadné čtení, v půli knihy jsem kapku pochybovala, ale vydržela jsem. A odměnou mi je příběh, který je i dnes aktuální. Příběh, který přesahuje svou dobu. Démant literatury.

Knižní střípky
02.04.2019 3 z 5

Další z mých literárních návratů. Tuto knihu jsem četla kdysi dávno na střední. Historický román psaný formou dopisů. Dva znudění aristokraté, markýza de Merteuil a vikomt de Valmont rozehrají pro své potěšení nebezpečnou hru. Hru, na kterou doplatí nejen nevinné oběti, ale i oni sami.... Kniha je zvláštní, jiná, oba dva hlavní hrdinové jsou mi vrcholně nesympatičtí, nemám je ráda, ale stejně si mé srdce získala už v době dospívání, a na tom se nic nezměnilo. Ta jejich hra mě vždy fascinovala....

kiraa
28.03.2019 5 z 5

Další z “naposlouchaných” audio knížek s naprosto geniálním přednesem. Příběh z 18. století popisuje “zakonzervovaný” život francouzské aristokracie, jejíž příslušníci byli permanentně ohroženi jediným nebezpečím: nudou. Jediným rozptýlením se stala milostná dobrodružství a sňatková politika. Vikomt de Valmont a zejména markýza de Merteuil rozehráli vysokou společenskou hru, tahali za pomyslné nitky a dokonale manipulovali ostatními “přáteli”. Valmont s pohrdáním každé, ale s příslibem lásky na věky, kosil co se dalo. Oba brilantně společensky likvidovali a vzápětí “zachraňovali”. Ač samotný finále projeli na plný čáře, musím uznat, že jejich intriky fakt měly koule :)

milunka21
05.03.2019 5 z 5

Náročná kniha, ale jakmile se zorientujete v postavách a zvyknete si na jazyk té doby, tak už vás nepustí. A ta obálka od Ledy je dokonalá.

katchamccall
17.02.2019 5 z 5

Dlouho jsem se nemohla zacist. Pribeh ve forme dopisoveho romanu s mluvou 18.stoleti neni zrovna styl,co by mi sednul. Ale dala jsem tomu sanci a jsem naprosto nadsena. Vasnive, krute, intrikarske.

andrii24
07.01.2019

... ba přímo ďábelské, milostné léčky a tance Afrodit. Hry s fyzickou rozkoší, až dekolty pukají. Panny v budoáru čekají, zaučím, šaty strhnu vzápětí. Exkluzivní štědrost dam, madam, já padám na sofa, já vám dám... vyvrcholení na výši. Je k pomilování, jeho zálusk svádět, k zakousnutí, jeho drákulovský polibek, eroticky temný pohled Casanovy. Dráždivý, poraněný klenot, vikomt "bazilišek" Valmont, jehož chtíč nelačnil, jen dýku sám sobě hluboko do srdce zabodl. Čáry vášní, máry lásky vytahují nařasené krůpěje slz. Plačky, karmínový mor potřísnil zdobné vlečky, napudrovaný fraucimor.

Kuža007
11.12.2018 4 z 5

Tato kniha mě stejně bavila jako stejnojmenný film.

Layyen
13.09.2018 2 z 5

Bohužel knižní verze tohoto příběhu mě absolutně nezaujala.

ChristineDaee
23.07.2018 5 z 5

Naozaj V.Y.N.I.K.A.J.Ú.C.E. Od románu v listoch sa dá očakávať, že sa bude ťažko čítať, ale opak je pravdou. Práve perfektné podelenie deja a vlastných názorov postáv do korešpondencie vás vtiahne priamo do deja a stanete sa jedným z jeho aktérov. Príbeh sa ani na chvíľu nezasekávala a čitateľa zaplavuje množstvo stále diabolskejších intríg a podvodov. Každá postava je neuveriteľne plastická. A na 18. storočie veľmi odvážne reči o sexe. :D Určite si nenechajte ujsť aj dokonalý film s Malkovichom.

simona5r
20.07.2018 3 z 5

Posloucháno jako audiokniha. Výběr narátorů a jejich výkon je perfektní. Ale obsahově mi tento styl knihy moc nevyhovuje. Vyprávění mi přišlo plytké a opakující se.

johnny01
19.07.2018 5 z 5

Knihu jsem znal z filmů a přistoupil k ní bez přílišného očekávání, ale nakonec mě velice oslovila. Je úžasné, jak se rozehrává několik milostných dobrodružství naráz, že kniha je pořád tak vášnivá a má to šťávu... A konec je opravdu, řekněme, nebezpečný.