Nebezpečné známosti

Nebezpečné známosti https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/13322/bmid_nebezpecne-znamosti-Rhj-13322.jpg 4 551 113

Román francouzského spisovatele Choderlose de Laclose, který vyšel prvně v roce 1782 a svou otevřenou kritikou mravů a vztahů určitých společenských vrstev si získal velkou pozornost. V téměř 200 dopisech autor vypráví příběh dvou libertinských šlechticů – Vikomta de Valmont a Markýzy de Merteuil – jejichž největší zálibou je zahrávání si s city ostatních lidí. Bezostyšně svádějí a následně vypočítavě odvrhují nevinné oběti. Brzy se však sami dostávají do nebezpečně úzkých smyček svých vlastních her. ISBN 978-80-200-1437-5 (dotisk 2007)... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Academia

Les Liaisons dangereuses , 1782

bigbabe
27.12.2021 2 z 5

300 stránek textu s malými písmeny a užším řádkování než je obvyklé dnes, to by v dnešním tisku vydalo tak na 600 stran. Je zajímavé, jak si lidi mezi sebou psali (a jak byla pošta v té době rychlá) každou svůj pocit a jak se neobávali ani prozrazení, když psali všechny své úmysly.
Trochu roztahané, ale hezký příběh z té "nezkažené" doby o lásce a intrikách.

Mirka2778
26.12.2021 5 z 5

Chtěla bych žít v době kdy byl čas dennodenně psát dopisy všem svým známým, abych je informovala o každé své myšlence, o každém svém hnutí. Ale je tu ten problém s poštou, ta francouzská v osmnáctém století se zdá mnohem výkonnější a spolehlivější než ta dnešní v Česku. Pravda dnes mi FB umožňuje to samé v mnohem širším měřítku, ale tak nějak cítím že to není ono.

Mohlo by se zdát že kdo se seznámí s markízou de Merteuil, či s vikomtem de Valmont, ocitá se v nebezpečí, dává v sázku svou pověst. Nicméně myslím si že "nebezpečné" je až jejich spojenectví. Markíza a Valmont jsou svým způsobem přátelé a právě to zvětšuje jejich nebezpečnost. Jsou velmi marniví a veškeré jejich "úspěchy" získávají na ceně, až ve chvíli kdy se jimi sobě pochlubí. Pokud by se neměli navzájem, nejspíš by "nevyváděli" tolik, protože by se neměli komu svěřit. Nebo možná jen Valmont by se neměl před kým vytahovat a tak by byl bez pošťuchování s markízou téměř neškodný.

Ke knize jsem se dostala díky Formanově Valmontovi. Colin byl tak skvělý, (v tomto zpracování je Valmont spíš nezralý, než zkažený) že málokterý jeho film propásnu a navíc naprosto chápu ženskou slabost pro okouzlující darebáky. Některým se prostě odolat nedá. Takže ano, jsem ovlivněna svým oblíbeným filmem. A tak i knižní Valmont má mé sympatie, přestože jedná mnohem zlomyslněji a krutěji, než filmový a ve skutečném životě bych se člověku takového charakteru jistě chtěla obloukem vyhnout.

Knížku čtu po několikráte a vždycky je to stejné. Večer usedám na chviličku do křesla abych přečetla pár stránek, po dvou hodinách si slíbím tak ještě jeden dopis a jdu spát.....a kolem půlnoci s lítostí zhasínám lampu, protože; "to bych ráno do práce opravdu nevstala".

Při čtení hlavně Valmontových dopisů paní de Tourvel (ve kterých se píše stále totéž, ale stále novými slovy) mi je líto dnešních autorů, kteří mají tak chudou slovní zásobu, když neumějí vytvořit zajímavý slovní obrat, mají texty plné floskulí a klišé. Na druhou stranu chápu, že právě tento styl, čtení této knížky mnohým dosti znesnadňuje.

Na doporučení zdejších komentářů si příště poslechnu audioknihu.

radimch
15.11.2021 5 z 5

Dobrý příběh a vynikající stylizace.. co se týče obsahu: O tempora, o mores!

Nestorkea
27.10.2021 3 z 5

Na mě se první 2/3 knihy moc vlekly. Závěr byl ale jízda. Trochu mě mrzelo, že autor omílá spoustu zbytečností pořád a pořád dokola, a zásadní zvraty je schopen odbýt jednou větou.. Věřím, že v době sepsání musela být kniha trhákem, v dnešní době má pro mne hodnotu 3,5 hvězdy.

Bakana
21.10.2021 5 z 5

Je to sice napsané rozvleklým stylem, ale proboha - vždyť ta kniha vyšla poprvé v roce 1782! A když si poto člověk odmyslí tu omáčku okolo, tak je to celkem nářez.
Myslím, že oba hlavní protagonisté se určitě pohybují vysoko na škále psychopatů: využívají lidi ke svým cílům, nulová empatie k jejich pocitům a osudům, které naprosto zničili, a dokonalé maskování svým pravých pohnutek, myšlenek atd. Navíc psychopaté bývají na první i druhý pohled okouzlující lidé a prohlédnout je nějaký čas trvá.
Jen ten konec mě trochu zklamal. Jednak mi přišel odfláknutý a za druhé až moc nahrávající myšlence, že zlo musí být potrestáno, což se v reálném životě příliš často neděje.
Smekám před naprosto famózním namluvením audioknihy! Byla radost to poslouchat.

Belanna
23.08.2021 3 z 5

Tohle je prostě klasika. Na svou dobu dílo hodně odvážné, plné intrik, falešného přátelství a manipulace. Zajímavý je styl formou dopisů.

ArkAngel
24.07.2021 5 z 5

Dokonalý román v dopisech, který ukazuje, jak jsou lidé vlastně prohnaní a čeho všeho jsou schopní, aby dosáhli toho, co chtějí. Máme tu spletitou síť manipulací a podvodů, které se táhnou ke dvěma nadrženým aristokratům. Knihu přečtete jedním dechem a pokud máte rádi intriky na úrovni Hry o trůny, je toto dílko rozhodně pro vás.

Elea
10.07.2021 5 z 5

Nestárnoucí román o lidském charakteru a možnostech manipulace, trochu děsivé.

evineckY
19.03.2021 3 z 5

Přátelství. Jak dovede ublížit falešné kamarádství a intriky. Někteří si vůbec neuvědomují, jaké důsledky napáchají pomluvy a falešné nařčení. Na někom se to podepíše po celý život. Poslouchala jsem audioknihu, která byla skvělé načtená.

Any26
09.03.2021 4 z 5

Krásné dílo, které si zaslouží naši pozornost...
Jak je lehké někoho zmanipulovat ve svůj prospěch, tedy aspoň pro markýzu de Merteuil a samozřejmě vikomta de Valmonta. Dvě osoby, co akorát hráli s lidmi své hry a žili na základě jejich utrpení... pro svou vlastní zábavu a potěšení.
Markýza je bezpochyby ta největší intrikánka a opravdu musím říct mrcha, o které jsem zatím četla, a mám takový pocit, že jí taky už zůstane.

Jak se říká boží mlýny melou pomalu, ale jistě.

Každému doporučuji...

ladyka
03.02.2021 5 z 5

Poslouchala jsem audioknihu a interpretace hlavních protagonistů dodávala intrikářskému příběhu ty správné grády. Vilma Cibulková coby markýza byla bravurní, myslím, že kdybych četla "jen" knížku, byla bych ochuzena. Takže rozhodně doporučuji, geniálně vymyšleno i podáno!

Aliii
07.01.2021 4 z 5

Výborně zpracované téma temných stránek lidského charakteru. Hlavní postavy (slovo hrdinové se tady nedá použít snad ani v přeneseném smyslu) se neštítí ničeho a těží z lidské důvěřivosti a naivity. Ten těžký a smutný pocit z toho, čeho byli (a bohužel stále jsou) lidé schopni vůči druhým se mnou asi ještě dlouho zůstane...

Knihomolka97
05.01.2021 5 z 5

Této knize jsem se dlouho vyhýbala, protože jsem se bála, že se bude blbě číst. Nějak jsem si nedokázala přestavit vyprávění formou dopisů...

Já naprosto žeru tento příběh o svádění, vášni, lásce, vypočítavosti, intrikách a pomstě! Zamilovala jsem se do filmů a teď i do knihy (ta je samozřejmě ještě lepší). ❤
Markýza de Merteuil je geniální manipulativní mrcha, která se neštítí snad ničeho. Svým způsobem mě ale fascinuje a je má oblíbená záporná postava. Ona je prostě dobrá❗, to se jí musí nechat! :D To samé i vikomt de Valmont.
V knize je jejich charakter tak pěkně vykreslený, že ani nevím, který z nich je zkaženější.
Vážně mě bavilo jejich dopisování. Jak se oslovovali, škádlili a hecovali. Působilo to celé tak elegantně, vznešeně, ale to je tou starší dobou.
V příběhu vystupují další důležité postavy - mladičká Cecilie, rytíř Danceny a Paní de Tourvel. S těmi si právě nepěkně "hrají" naši hlavní hrdinové.
Jenže na každou ***** se vaří voda (:D) a vikomta i madame nečeká dobrý osud. Když jsem byla mladší, konec se mi moc nelíbil...čím jsem starší, tím víc ho oceňuju.

Maku.17
27.12.2020 5 z 5

Nemá to chybu, dala bych si druhý díl, kdyby to šlo.

tonysojka
03.12.2020 5 z 5

Kombinoval jsem četbu s audioposlechem,a musím se přiznat ,že audiokniha v tomto případě u mne zvítězila nad tištěnou knihou.A to vynikajícím obsazením Jiřího Dvořáka ,Kláry Issové a zejména famózní Vilmy Cibulkové ,jejíž přednes bezcharakterní a manipulátorské Markýzy de Merteuil je zcela excelentní.
Příběh sám o sobě je dobovým dokladem o tom ,že lidské touhy po moci nad ostatními se staletími nemění a že střety slabších či naivních povah s cynickými bezcitnými manipulátory končí špatně.
Autor byl zřejmě výborným pozorovatelem,že se mu tak přesně podařilo popsat a vykreslit charaktery postav.Pro mne čtenářský i posluchačský zážitek.
Doporučuji.

Sinulka
20.10.2020 3 z 5

Po dlouhé době jsem se dostala ke čtení knižní předlohy mého oblíbeného filmu Valmont od Miloše Formana.
Jako román v dopisech se mi kniha nečetla moc dobře. Musela jsem si zvyknout.
Jinak je to ale velmi silný příběh o krutosti a intrikách. Mám pocit, že v knize je zkaženost charakterů madame de Merteuil a Valmonta vylíčena ještě temněji, než ve filmu.
Každopádně, nejsem si jistá, že se ke knize ještě někdy vrátím.

Eeli
28.04.2020 3 z 5

Klasické dílo o (ne)lidských hrách s city ostatních. Dopisová forma vytváří zajímavý kontrast - na jedné straně jsou dopisy velmi osobní, čímž čtenáře vpraví do nitra pisatele, na straně druhé vyvolávají i jakousi neosobnost, protože neposkytují prostor prožívat. Kniha tak "chladně", bez citového zaujetí vyobrazuje prostopášnost, intrikářství a manipulaci ve vrcholné formě, ale je zároveň schopna vylíčit duši postav. Z tohoto hlediska geniální. Místy bohužel poměrně zdlouhavé.

Mi--LADA
19.04.2020 4 z 5

Z obsahového hlediska jeden z nejkvalitnějších, nejpřínosnějších a nejlepších společenských a milostných románů, jaké kdy byly napsány. To, že tento příběh o různých podobách lásky a vášně není zrovna pro milovnice červené knihovny, asi není třeba podotýkat. Realistická kniha plná intrik, z které by asi milovnice harlekýnek dostaly infarkt (pokud by to vůbec dočetly). Kniha nesnadná na čtení a možná i pochopení, u které prostě musíte zapnout mozek. :)

EvaD
04.04.2020 4 z 5

Je to prostě klasika. Nečte se snadno, ale dojem, který vyvolá, hned tak nevyvane.

Book_Lover_
29.02.2020 4 z 5

Nikdy před tím jsem román v dopisech nečetla a byla to pro mě příjemná změna. Na druhou stranu, to že jsem situaci neprožívala s postavami, nýbrž zprostředkovaně přes dopisy činilo knížku v některých pasážích zdlouhavou a nezajímavou. Celkově bych ale román hodnotila kladně, skvěle ukazuje lsti a manipulaci ve spojení s láskou. Hlavně bych ocenila překvapující závěr.