Nebezpečné známosti

Nebezpečné známosti https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/13322/bmid_nebezpecne-znamosti-Rhj-13322.jpg 4 549 113

Román francouzského spisovatele Choderlose de Laclose, který vyšel prvně v roce 1782 a svou otevřenou kritikou mravů a vztahů určitých společenských vrstev si získal velkou pozornost. V téměř 200 dopisech autor vypráví příběh dvou libertinských šlechticů – Vikomta de Valmont a Markýzy de Merteuil – jejichž největší zálibou je zahrávání si s city ostatních lidí. Bezostyšně svádějí a následně vypočítavě odvrhují nevinné oběti. Brzy se však sami dostávají do nebezpečně úzkých smyček svých vlastních her. ISBN 978-80-200-1437-5 (dotisk 2007)... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Academia

Les Liaisons dangereuses , 1782

Beltrix
01.04.2024 5 z 5

Čistá a upřímná lásku mezi mladou dívkou a jejím učitelem hudby se naprosto proměňuje kvůli/díky brilantním intrikám uchvacující a ničeho se neštítící madam de Merteuil a zvrácenému a mírně patetickému vikomtu Valmontovi.
Forma dopisů se mi četla velmi dobře, postavy (možná až na Cecílii) byly opravdu velmi různorodé a jejich korespondence o nich prozrazovala tolik! Hlavně to, že nakonec jsme všichni jen lidé a lidé chybují, pak za to platí.
Možná je škoda, že v dnešní době už nepíšeme takovéhle dopisy, které by odhalovaly naše srdce.

Mooneylan
01.08.2023 5 z 5

Asi jako většina lidí, první jsem viděla film Valmont, který mě (léta zpět, jako dospívající dívku), samozřejmě naprosto učaroval. Libertinská doba je pro mě (co do romancí) srdcová záležitost. A teď jsem se konečně dostala ke knize! Tedy, audioknize, kde Dvořák a Cibulková naprosto dokonale namluvili hlavní postavy.
Nebyla bych to já, abych si neposteskla nad některými výrazy, jako jsou "Ach ne, to byla nuda!", nebo "Autor asi nepochopil, co je to romantika.", nebo "To mě vůbec nebavilo.". Mno, jak bych to řekla. Autor tuto knihu napsal v roce 1782. Takže... ehm, pardon, že to není Netflix YA romanťárna... Já jsem naprosto spokojená, kniha měla všechno, co jsem od ní čekala.

betička
31.07.2023 3 z 5

Knihu jsem četla až po tom, co jsem viděla film.
Je tu krásně vidět jak a kam se doba posunula. To co dříve " slušným" dámám a pánům přišlo jako skandální a příliš troufalé, to nám přijde jako úsměvné a neškodné flirtování atd.
Klobouk dolů před popisem milostných scén, který se obešel bez jakýchkoliv vulgarit a v krásných náznacích vyjádřil vlastně vše co bylo třeba :-)
Přijde mi opravdu tristní a smutné, když se vám život smrskne jen na to, že vás z nudy vytáhnou jen intriky. A radost a úsměv na rtech vám vykouzlí pouze hraní si s city ostatních lidí. I když musím říct, že protihráče měli Vikomt de Valmont a Markýza de Merteuil jen velmi slabé....

Exe_kjut_or
24.06.2023

(SPOILER) Dlho som nevedel, že film Veľmi nebezpečné známosti (1999) mal nejakú knižnú predlohu. Zistil som to len náhodou, keď som písal rozbor príbehu Doriana Graya, v ktorom sa tiež objavuje motív neskazeného mladíka manipulovaného starým zhýralcom Henrym Wottonom. Tak som si Nebezpečné známosti vypočul v audioknižnej podobe, ktorá vynechala niektoré nepodstatné listy. Načítanie som skutočne chválil, dosť som sa bavil na melodramatickosti mladých hrdinov, vrátane uplakanej Cecil (To dievča nestráca čas premýšľaním.). Myslím, že dej aj manipulácie boli zrozumiteľné. Azda mi pre moju nepozornosť unikla časť motívov, pre ktoré sa markíza a vikomt znepriatelili. Zároveň v diele nevidím takú hodnotu, aby sa mi chcelo do ďalšieho počúvania. Bol som celkom zhrozený z toho, čo bolo považované za vikomtove dobývanie pani de Tourvel, pretože by som to nenazval inak, ako opakované a úbohé brnkanie na city od niekoho stavajúceho sa do pozície závislosti. Odmietam veriť, že také obohrané pesničky by v dnešom svete vôbec niekto bol ochotný počúvať. Tunajšie komentáre ma motivujú pozrieť sa na ostatné filmové spracovania diela a ďakujem za to veď Malkovich tak dobre sedel vo filme Ripleyho hra!

p.stranska
10.05.2023 2 z 5

Tak tohle mě nebavilo. Intriky zleva, intriky zprava, téměř žádný děj. Oceňuji ale, že autor poskládal román pouze z dopisů.

keselylenka
03.02.2023 3 z 5

Vzhledem k tomu, že jde dnes již o dílo klasické literatury, oceňuji čtivost vydání od Odeonu.

TaNya_
26.12.2022

Viděla jsem prvně film a byla jsem nadšená, takže mi nezbylo nic jiného než se pustit i do předlohy. Valmont pro mě vždy tak bude mít obličej úžasného Malkoviche a upřímně, není to vůbec na škodu. Pomalejší tempo a povrchní krutost dvou hlavních postav a jejich intriky mi tu přišly adekvátní své době a koneckonců velmi zábavné. Vždyť tolik podobných charakterů dnes potkáváme úplně běžně, jenom jim asi nevidíme přímo do hlavy.

Alienor
14.12.2022 4 z 5

Nebezpečné známosti sú kniha, ktorú čím viac čítam, tým mi príde zábavnejšia. Síce sa na nej trochu podpísal jej vek a niektoré zvádzacie praktiky sú už v dnešných časoch dosť smiešne, takisto naivita kladných postáv im veľmi neslúži k obľube, ale hlavné duo záporných hrdinov je skvelé. Ich vzájomné listy sú vtipné a zlomyseľne zábavné, markíza je vo svojich intrigách obdivuhodná a vikomt zas nehorázne príťažlivý. Taká zmes spokojnosti so sebou samým, chlapčenskej drzosti a viac-menej potláčanej brutality sa len tak nevidí. Niežeby som ho chcela stretnúť, ale radím ho medzi svoje obľúbené literárne postavy.

Na podporu dojmov z knihy som videla viacero filmov a najlepšia a aj najvernejšia knižnému deju a atmosfére je podľa mňa Frearsova verzia z roku 1988 s Glenn Close a Johnom Malkovichom v hlavných úlohách.

Naias
19.11.2022

Očividne žijeme v hrozne skazenej dobe, pretože toto kedysi také škandalózne dielo na mňa akosi nezapôsobilo. Krásne síce ukazuje nedostatky za feudalizmu, ale dosť nezáživnou formou. Možno to bol vtedy normálny spôsob komunikácie, ale dnes je únavný, kým som sa prehrýzla cez všetky tie vyumelkované rozvláčne listy, aj tie, ktoré boli myslené úprimne, musela som knihu opakovane odkladať. Navyše Cecília bola naivná nána a pani de Tourvel taká třtina větrem se klátící, že som ju nedokázala ľutovať. Mohla byť citlivá a cnostná, ale jej sebekázeň mala výdrž slameného domčeka prasiatok a s ňou šla k zemi aj cnosť. A nedôslednosti mala za troch, pre ňu veru platí, že každá obeť si hľadá svojho vraha. Čo sa týka markízy a vikomta, prečítala som si v niektorých komentároch, že ich človek musí buď milovať alebo nenávidieť, a nesúhlasím s tým. Mne boli ukradnutí. Obaja boli manipulatívni, sebeckí a napriek tomu, že prekypovali radosťou, zlosťou či pomstychtivosťou, prázdni. Ak nemali komu ubližovať, nudili sa. Úžasná životná náplň. Obdivovať nebolo čo a za nenávisť mi nestáli. Celé to rámuje spoločnosť, ktorá markízu zatracuje a Prévana oslavuje, hoci sú obaja rovnako skazení. Nuž ale, ako platilo po stáročia a nezriedka i dnes, čo je dovolené mužovi, nie je dovolené žene.

Evaho73
05.11.2022 4 z 5

Klasika, ktorá určitým spôsobom vyčnieva z radu. Opisuje život francúzskej aristokracie vo všetkých jejo aspektoch – predovšetkým v klamstvách, manipuláciách a intrigách. Nečudo, že khniha predtým vyvolala taký škandál, v porovnaní s inými klasikami neprifarbuje postavy a priamo predkladá čitateľovi ich zištné úmysly a nekalé plány.
Ja, ako milovníčka histórie a klasiky, som si toto čítanie užila.

immortal-party
29.08.2022 3 z 5

váhala jsem jak náročná a čtivá kniha bude, proto jsem se opět u této klasiky všech klasik uchýlila k rozhlasové adaptaci. zápletka a postavy mi nebyly cizí díky adaptaci Formanove. už od tehdy je mi rafinované přátelství mezi Valmontem a markýzou sympatické.
ano, rafinované. to je to slovo. žádné nudné cachačky drbů u čaje o páté.

ivousekk
04.08.2022 5 z 5

Poslouchano na mujrozhlas.cz jako cetba na pokracovani. A bylo to naprosto vynikajici. Markyza de Merteuil v podani Daniely Kolarove byla excelentni mrcha. Stejne tak poskladat pribeh jen dopisu je velmi zdarile.

Guepp
01.08.2022

Po třetím pokusu to vzdávám
Prostě se nemůžu začíst

01.06.2022 5 z 5

Výborně.

m_martina
22.05.2022 4 z 5

Knihu jsem dostala už před několika lety jako dárek, a tak jsem si ji konečně přečetla. Úplně mi nesedla, ale je docela dobře napsaná, proto uberu jenom jednu hvězdu.

markinho962
14.03.2022 2 z 5

Prostě ne, ani velmi kvalitní Audiokniha nevtáhla

Lucie__
08.03.2022

Raději nehodnotím. Za mě absolutně ne. Vydržela jsem sotva do poloviny knihy. Nebavilo mě to ani trošku.

šneki
14.01.2022

Nehodnotím, neboť jsem technicky vzato nedočetla. Sice mi zbývalo jen 30 stránek, ale jakmile jsem se rozhodla, že si dám pauzu a zkusím něco jiného, tak už jsem se nevrátila. Sonda do života svůdníka Valmonta byla zajímavá a některé zápletky bych skutečně nedokázala vymyslet, ale stejně mi chvílemi nešlo na mysl, že si dívky/dámy nakonec získal. Částečně bych asi vinila i jazyk, přece jenom to není úplně jednoduché čtení.

knihomolkaMist
31.12.2021 3 z 5

Nevím, jak knihu hodnotit… Když se na příběh podívám zpětně, je prostě bez debat skvělý a plný ponaučení! Taky se plánuji podívat na film od Formana, protože mě to skutečně nesmírně zaujalo.
Ale! Mě to čtení ták nebavilo. Nevím proč… formu dopisů už jsem několikrát četla a neměla s tím problém, ale tohle mi stylem psaní prostě nesedlo - je to ale prostě z jiné doby a to může být ten problém.
Příběh skvělý, zpracování (alespoň pro mě) bohužel nudné. I přes to jsem si to ale asi ve výsledku užila a knihu můžu jednoznačně doporučit :)