Nebezpečná metoda

Nebezpečná metoda https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/107436/nebezpecna-metoda-107436.jpg 4 29 6

Kniha, založená na letech výzkumu a nově objevených dokumentech v polovině sedmdesátých let, popisuje začátky nového vědního oboru - psychoanalýzy. Poprvé odkrývá příběh osudové rivality mezi Carlem G. Jungem a Sigmundem Freudem, který zároveň poznamenal další vývoj této nové disciplíny. Důvod, proč se tyto dvě mimořádné osobnosti rozešly, nachází John Kerr mimo jiné v ženě, která stála mezi oběma muži. Ve své knize ukazuje, jak hluboce vývoj analýzy ovlivnilo to, co se o sobě její zakladatelé navzájem dozvěděli, a jak se snažili z těchto informací co nejvíce vytěžit.... celý text

Literatura světová , Literatura naučná , Psychologie a pedagogika

Vydáno: , Prostor

A Most Dangerous Method. The Story of Jung, Freud, and Sabina Spielrein , 1993

Meg1
Meg1
06.01.2021 5 z 5

Souhlasím se zde již uvedenými komentáři v tom, že kniha je pro "nezasvěcené" do psychoanalýzy ale i dalších psychologických metod a postupů hodně těžká na přečtení. Její hodnotu spatřuji v tom, že nám ukazuje pozadí vzniku jedné z nejznámějších metod a dále i osobnosti Freuda i Junga, které většina zná jen podle jména. Osobně se mi kniha líbila, ale pokud hledáte dobrodružnou strhující četbu k přečtení jedním dechem, tato kniha není to pravé ořechové.

Matty
Matty
17.05.2017 4 z 5

Mnohem méně strhující čtení, než jaké by jeden očekával po zhlédnutí Cronenbergova stejnojmenného filmu. Informačně jde ovšem o nesmírně hutnou knihu, kterou lze číst jako literaturu faktu i (s výhradami) jako dobový román v dopisech (převážně). Jsou-li vám kořeny psychoanalýzy lhostejné, zřejmě nedoceníte, jak cenný materiál dokázal Kerr seskupit, a nebudete považovat za fascinující, co se mezi Jungem, Freudem a Spielreinovou událo. Opovrhujete-li psychoanalýzou jako takovou, zřejmě budete jen horko těžko přijímat autorovo vysvětlování veškerých pohnutek hlavních „hrdinů" skrze cosi v myslích hluboce zasutého. Mne nicméně procházení bludišti podvědomí bavilo a celý koncept knihy vnímám jako chytrý způsob, jak uplatnit teorii v praxi.

Stellia
Stellia
07.03.2017 5 z 5

Musím sa priznať, že k tejto knihe ma priviedlo jej filmové spracovanie. A keďže patrím k tým nebojácnym čitateľom, ktorých neodstraší akákoľvek hrúbka knihy, "zdolala" som ju za necelý mesiac. Odbornosť a triezvy náhľad do problematiky psychoanalýzy je čerstvým závanom, v tejto oblasti, pretože priznajme si to, Freud by zhodil všetko na matku :) Predovšetkým aj pre Kerrovu neprekonateľnú schopnosť vyvážiť odborné pasáže zaujímavosťami zo životov Freuda a Junga, ako aj popisom ich vzájomného priateľstva a následného neporozumenia si...

antonio22
antonio22
08.07.2016

Nedočteno - na mě příliš odborné čtení.

Tess.96
Tess.96
23.05.2014 2 z 5

Určitě je to velice dobrá kniha, ale ne pro mě. Jelikož v budoucnu nechci studovat psycholgiii nebo ncokoliv spojené s tímto oborem, tak kniha mě moc nezaujala. Samozřejmě některé kapitoly byly zajímavé za nejlepší část z knihy považuji samotný začátek, ale pak to bylo prostě jen vysvětlování a žádný příběh.

mrksik
mrksik
10.04.2012 5 z 5

Mýtoborectvo alebo apokryf? Nech je ako chce, kniha o tom, ako z mýtu Sigmunda Freuda spraviť príbeh o človeku z mäsa a kostí. Čítam prakticky vzápätí po Stoneových Vášních mysli, ktoré ma nadchli, vo svetle Nebezpečnej metódy však pôsobia ako rozprávka: čím sa obe knihy krásne dopĺňajú. Prehodnocovanie vytvorenej predstavy o Jungovi a Freudovi je potom značne vzrušujúcim dobrodružstvom, tragédia, ako ju vykresľuje Kerr, dosahuje prakticky antických rozmerov. "Zcela je rozdělilo, když tyto tři odlišné oblasti - sexuální, náboženská a teoretická - se beznadějně propletly a oni již nedokázali o nich hovořit."

Film redukuje rozprávanie na sex a presúva "vinu" na Junga, keď zamlčí Freudovu milenku. Kniha syntetizuje všetky tri oblasti, vyzdvihuje Spielreinovej zabudnutý prínos a skutočne "nakladá" poctivo všetkým trom podľa miery ich previnenia. Obzvlášť potom pre ich spoluúčasť na transformácii psychoanalýzy z klinickej metódy na Weltanschaung vylučujúci akýkoľvek protinázor. Toto stigma si potom psychoanalýza nesie až do dnes, s čím sa rôzni autori vyrovnávajú rôzne (viď napr. Yalomove Lži na pohovce, alebo vlastne i celú túto knihu).

Trochu mimo môžem podotknúť, že ma stále viac fascinuje, ako sa mladí muži vrhajú do nepreskúmaných vôd, aby ich v starobe obhajovali rovnako rigidne, ako tí, voči ktorým sa pôvodne vyhradzovali. Je snáď osudom človeka lipnúť na iluzórnej "istote" vlastnej vyfabrikovanej pravdy, aby sa mu život bez "svetonázoru" nerozsypal ako domček z kariet?