Nebezpečná laskavost

Nebezpečná laskavost https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/366764/bmid_nebezpecna-laskavost-7Wu-366764.jpg 3 298 117

JE JEJÍ NEJLEPŠÍ KAMARÁDKA, SVĚŘILY SI VŠECHNA SVOJE TAJEMSTVÍ. JENOM JEDNO NE… Emily je okouzlující žena s oslnivou kariérou v módním oboru a s pohledným manželem Seanem tvoří pár, kterému leckdo závidí. Zároveň je zodpovědná a milující matka. Její kamarádka Stephanie, jejíž manžel před několika lety tragicky zahynul při autonehodě, se stará o malého syna a úzkostné pocity ventiluje na svém blogu určeném komunitě matek s malými dětmi. Všechno začalo drobnými laskavostmi. “Mohla bys vyzvednout Nickyho ze školy?” prosila Emily už několikrát svoji nejlepší kamarádku. A Stephanie je pokaždé ráda, že může být přítelkyni užitečná. Jednoho dne si ale Emily pro syna nepřijde, nezvedá mobil, neodpovídá na textovky. Nejistota trvá několik měsíců, až se v jezeře najde tělo utonulé ženy, kterou policie identifikuje jako Emily. Případ je uzavřen jako sebevražda… jenomže Stephanie náhodou narazila na důvod k pochybnostem a nejistota ji svírá čím dál naléhavěji. Neví Sean o Emilyině zmizení víc, než přiznává? Jak dobře znala svoji nejlepší kamarádku? Co ví o jejím dřívějším životě? Neudělala chybu, když se jí svěřila s tím, na co by ze své minulosti nejraději zapomněla? Co když se za kamarádstvím skrývá záludný, detailně promyšlený ďábelský plán?... celý text

Detektivky, krimi , Pro ženy , Thrillery

Vydáno: , Leda

A Simple Favor , 2017

playada
playada
12.11.2023 3 z 5

Dávám tři hvězdy za čtivost, i když jsem dost přeskakovala. Celé se mi to zdálo jako nějaká fantasmagorie. Čekala jsem s nadějí, že se třeba mýlím. Ale bohužel, nemýlila jsem se. Je to slátanina na entou.

marrie5227
marrie5227
20.10.2023 5 z 5

Kdyby se mě někdy někdo zeptal, proč jsem si turo knihu pořídila, odpověď je jasná - miluju Blake Lively. Zbožňuju ji ve všech jejích snímcích, je nesmírně krásná a tyhle role jí prostě jdou. A nikdo jiný se na Emily Nelson nehodí víc. Tak pojďme kouknout na knižní předlohu tohoto šíleného filmu.

V knize se setkáváme s třemi pohledy. Již zmíněná Emily je okouzlující žena s oslnivou kariérou v módním oboru a s pohledným manželem Seanem tvoří pár, kterému leckdo závidí. Zároveň je zodpovědná a milující matka.

Na druhou stranu je zde její kamarádka Stephanie, jejíž manžel před několika lety tragicky zahynul při autonehodě, stará se o malého syna a úzkostné pocity ventiluje na svém blogu určeném komunitě matek s malými dětmi.

Všechno začalo drobnými laskavostmi. “Mohla bys vyzvednout Nickyho ze školy? prosila Emily už několikrát svoji nejlepší kamarádku. A Stephanie je pokaždé ráda, že může být přítelkyni užitečná.

Jednoho dne si ale Emily pro syna nepřijde, nezvedá mobil, neodpovídá na textovky. Nejistota trvá několik měsíců, až se v jezeře najde tělo utonulé ženy, kterou policie identifikuje jako Emily. Případ je uzavřen jako sebevražda jenomže Stephanie náhodou narazila na důvod k pochybnostem a nejistota ji svírá čím dál naléhavěji.

Celá kniha je plná plot twistů, setkáváme se s pohledy Emily, Seana a Stephanie, vnímáme kvalitní a zajímavou dějovou linku plnou tajemství a nečekaných zvratů.

Rozhodně doporučuji i film s Blake Lively, Annou Kendrick a Henrym Goldingem v hlavních rolích. Brzo se můžeme těšit na 2. díl, tak se nechme překvapit!

JHoralka
JHoralka
01.09.2023 4 z 5

Kniha se mi líbila. Konec knihy - nečekala jsem tento závěr.

Stephanie byla na můj vkus někdy až moc vlezlá a moc důvěřivá. Ke konci mi lezla už i na nervy. Ale bavily mě ty příspěvky na blog.

Střídání postav mi nevadilo. Bylo zajímavé vidět příběh z různých pohledů.

Viděla jsem i film (už pár let zpátky) a jenom náhodou jsem se někde dočetla, že je to podle knihy. Těším se, až si film znovu pustím, abych mohla porovnat jak moc se to liší od knihy.

K4t13
K4t13
25.08.2023 4 z 5

Knihu jsem četla v originále a jsem za to ráda, protoze když se dívám na negativní komentáře doplněné o citace českého textu, myslím, že část té nehezkosti je právě v překladu. Soudě dle úryvků bych také hodnotila hůř.
Knížku jsem četla až po zhlédnutí filmu, pro doplnění a jsem moc ráda. Velmi mě bavila.
K tomu, že je kniha nazývána "horší Zmizelou", bych dodala, že náměty se v knihách obecně opakují často, na tom není nic zvláštního a vlastně ani špatného. Nehledě na ty velké rozdíly. A ač je Zmizelá srdcovka, tak A Simple Favour je čtivější.

Pavlína2019
Pavlína2019
03.07.2023 5 z 5

Ano, tohle se mi jednoznačně líbilo!
Mám ráda střídání postav ve vyprávění a málo přímých řečí.

Napínavé, zajímavé, zvláštní, rozčilující.

Jsem spokojena a doporučuji!

Calypso
Calypso
16.12.2022 4 z 5

Moje hodnocení je ovlivněno filmem, který mám v živější paměti (a ke kterému se, na rozdíl od knihy, ještě určitě vrátím) a který je svou lahodnou směsí Saula Basse, francouzských retro pop songů, parádní Blake Lively a lesbické tenze jednoduše zábavný (něco takového by natočil Hitchcock, kdyby byl dnes naživu, jen by to bylo perverznější).

Pokud si tedy odmyslím konec, který mi na knize konvenoval nejvíc (a možná jsem díky němu konečně pochopila něco o pokeru), ve filmu bohužel pozměněn stejně radikálně jako Seanova etnická příslušnost.

veronika9761
veronika9761
01.12.2022 2 z 5

Psychothriller si predstavuju trochu jinak. Pribehu chybi spad a konec to teda nevylepsil.

Marsí5
Marsí5
31.10.2022 3 z 5

(SPOILER) Knihu jsem četla poté, co jsem před pár lety byla s kamarádkou v kině na filmové verzi. Za mě osobně musím říct, že se jedná o jeden z mála případů, kdy je film lepší než původní předloha.
Líbily se mi části psané jako blog a kapitoly z pohledu jiných postav. Emily je v knize vykreslená trochu lidštěji, než jak ji ztvárnila krásná Blake Lively, ale to jsou asi jediná výslovná pozitiva psaného díla.
No řekněte sami.... Přece nemohla být Stephanie opravdu tak pitomá...?
Kniha má maximálně tak na průměrné hodnocení, možná spíše kousek pod....

22.08.2022 5 z 5

(SPOILER) Aktivace rizika, které vyústí v negativní následek.

Citace: "Byla jsi za mou matkou? " "Její Martini je silnější než tvoje."

Citace: "Fejt, tu holku nám seslal sám ďábel. Děti jsou nevděčná chamraď, některé jsou zkažené už od kolíbky. Nepotřebují rodiče, ale vymítače!"

Kniha má , co říci, nejen pro náctileté doporučuji.

22.08.2022 5 z 5

(SPOILER) Aktivace rizika, které vyústí v negativní následek. Pojišťovací podvod odhalila Stephani. Byla osamělá, zabouchla se do muže..., kterého Emily psychicky týrala, ponižovala ho, později vyhrožovala zbraní, aby dosáhla svých cílů. K tomu potřebovala využít i kamarádku, která ráda projevuje laskavost druhým a tak se seznámila se Stephani. Emily netušila, že se učí rychle... a zneužití "kamarátství" si nenechá líbit a zabojuje. Kdo koho uloví?
Dobře zvládnuté spisovatelské řemeslo, hodně živých témat, ale jak na ně? Podle mého, skvěle vymyšleno.
Emily ještě nenarozená, dle matky "bojovala o svůj prostor" a proto později dobře věděla, jak na to, vše uměla zařídit, ego patřičně sílilo, neznalo porážku a Emily se ráda podřizovala pouze svému egu.

Citace: "Byla jsi za mou matkou? " "Její Martini je silnější než tvoje..."

/Alkohol a těhotenství..., nevyvinutá játra nestačí odbourávat jedy a tak tělíčkem koluje alkohol dlouhou dobu./

/Brrrr. Osoby zvyklé na alkohol, by měly volit náhražku , pozor: nealkoholické pivo a BEZ alkoholu jsou rozdílné věci.
Nemocné jsou nemohoucí uvážit , jak zabránit zničení svého dítěte./
Bohužel trojčata alkohol devastoval už v břiše jejich matky. Jedno porodila mrtvé. Vymyslila si zvrhnost, že smrt nastala "ukopáním nenarozené" v děloze ...

Také syn Emily má poruchy chování..., neklid, agresivitu, aniž bude vědět, proč je takový...

Je mi líto dnešních samoživitelek, kdo a jak aktivně pomáhá?
/prý je nárůst alkoholiček, naučily se "vypínat nepohodu" a trpí nejen ony/. /anonymní alkoholici : terapie a podpora i na webu, závislosti jsou nebezpečné "kamarádky"..., čím dříve je prokoukneme, tím lépe./
Kniha má co říci, doporučuji pro náctileté, ale číst s dospělým.

Artep25
Artep25
20.08.2022 3 z 5

Kniha mne taky nenadchla.Pomaly rozjezd a příliš prekombinovana.Posťavy se nechovali uvěřitelné.

RMarkéta
RMarkéta
16.08.2022 3 z 5

Hned na začátku jsem si zařadila Stephanii do škatulky "naivní blbka" a zůstala tam pořád. Tak všichni máme nějaké tajemství, které držíme v sobě a neřekneme ho ani nejlepší kamarádce nebo kamarádovi. Tady je to ale odprezentováno jako něco, co nás má šokovat a ke všemu je to ještě označeno jako psychothriller. Ani jedno tento příběh pořádně nesplňuje. Bohužel jsem už podobných knih četla více, takže jsem vůči této knize zůstala tak nějak chladnější. Neurazilo a ani nenadchlo.

Lexie321
Lexie321
11.08.2022 5 z 5

Hoci už dávnejšie som videla televíznu adaptáciu s Annou Kendrick and Blake Lively a tak som vedela ako to celé dopadlo a aký bol zvrat aj tak sa kniha čítala dobre a pôsobila podmanivo. Dej mal dobré tempo a postavy Stephanie, Emily aj Seana sa dobre čítali. Podľa mňa by si kniha zaslúžila aj lepšie hodnotenia. Vrelo odporúčam.

_Michelle_
_Michelle_
23.07.2022 3 z 5

Ke knize mne přivedl film, který jsem si oblíbila, a to díky zápletce, hereckému obsazení a hudbě. Kniha se od filmového zpracování značně liší a jsem z ní dost zklamaná. Děj byl bohužel příliš překombinovaný a charakter postav mi úplně nesedl. Nápad začlenit do knížky příspěvky z blogu byl super. Dále oceňuji pěknou filmovou obálku a čtivost. Příště však dám raději přednost filmu.

Lucieenka
Lucieenka
07.06.2022 4 z 5

Mělo to spád. Líbily se mi vykreslené jednotlivé postavy a jejich tajemství. Do konce knihy čekáte jak se to celé vyvrbí. Jdu si pustit i filmové ztvárnění ;)

Ramondia1
Ramondia1
16.02.2022 3 z 5

První třetina byla nudná a o ničem, žádný spád, myslela jsem, že knihu odložím, nemohla jsem se ponořit do nijakého a rozvláčného děje. Pak příběh překvapivě nabral spád a napětí. Ano, lidé dokáží být neuvěřitelně naivní a znovu a znovu dokážou podlehnout zvrhlému kouzlu osobnosti psychopatů, až k sebezničení. Že psychopatický jedinec na konci příběhu místo pádu na hubu zažívá triumf, ano, to je realita. Nicméně, žádným literárním skvostem tato kniha není.

Evkae36
Evkae36
28.01.2022 4 z 5

Prvních 150 stránek které vypráví stephanie bylo ukrutně nudných a unylých jako ona sama, takže do druhé části knihy jsem vplula setrvačností a se žádným očekáváním. Ale pak přišlo překvapení, bylo to dobrý, fakt.

čef
čef
17.05.2021 3 z 5

Tragické pro čtenáře je, když příběhu v knize nevěří a to se mi zde právě stalo. Také mi vadilo neustálé omílání faktů s minimem variací, takže příběh byl jenom trochu zvláštní v tom, jak se náhledy postav postupně měnily. Jejich jednání však často postrádalo konzistenci, děj byl neuspořádaný, na thriller bez potřebné šťávy a tak jsem příliš spokojen bohužel nebyl.

error555
error555
02.04.2021 5 z 5

Zajímavý dej a ještě zajímavější konec knihy.

krny
krny
09.03.2021 3 z 5

Hm... film ma ovplyvnil, aby som dal šancu knihe, keďže som zistil (ako to už býva), že sa v niektorých kľúčových/finálnych momentoch líšia. Bohužiaľ som zostal sklamaný. Viem, že porovnávať knihu a film môže byť ako porovnávať hrušky a jablká, keďže každý má pri čítaní svoju predstavu. Kým filmová Stephanie vďaka Anne Kendrick bola miestami rovnocennou súperkou Emily, v knihe je z nej s prepáčením hlúpučká hus. Postupom času som pri každom jej blogu len prevracal oči a mal chuť na ňu nakričať, aby tie svoje konečne otvorila. Samozrejme je to vďaka tomu, že máme v knihe na udalosti aj druhý a tretí pohľad, takže sa vôbec nečudujem, že si ju Emily vybrala za "rybu". Ale kto chce kam, ... :) 3* dávam za to, že 2/3 knihy sú zaujímavé a čítajú sa dobre a rýchlo. No pri kopení zvratov a snahe z nich vykľučkovať sa to autorke rozpadá až nastane narýchlo spichnutý záver, pri ktorom som podobne ako väčšina zahraničných čitateľov pociťoval skôr antipatie ku všetkým trom hlavným postavám - čo musím uznať, je tiež umenie napísať :D Kým filmu som dal 3* z 5 a rozmýšľal som aj nad štvrtou, keďže je to zvláštny mix thrilleru a čiernej komédie, kniha odo mňa dostane slabé 3* a úplne rozumiem aj nižším hodnoteniam. A nabudúce siahnem radšej po filme.

zfilmováno thrillery tajemství incest dvojčata manželská krize kamarádky zmizení lidí thrillery pro ženy

Autorovy knížky

Darcey Bell