Nebeští jezdci

Nebeští jezdci https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/15165/bmid_nebesti-jezdci-15165.jpg 5 389 73

Román o osudech československých vojenských letců v Británii v době druhé světové války. Autor, palubní střelec čs. letectva, v něm zachytil vlastní zážitky z bojů. K úspěchu knihy přispělo i její slavné filmové zpracování (1968).

Nerevanin
31.01.2020 4 z 5

Zdařilá zpověď o marnosti války i křehkosti lidského života. Kniha se mi zvláště ze začátku hůře četla, některé popisy mi připadaly matoucí a jednotlivé kapitoly na sebe obvykle nenavazují. Mně osobně připadaly zajímavější mezilidské vztahy vykreslené v knize, válka mi připadala spíš jako kulisa. Autor se se svým hrdinou opravdu nemazlil a druhá polovina knihy obsahuje mnoho silných a tklivých momentů. Jen by mě zajímalo, jestli "Hezounek" je přezdívka, příjmení nebo křestní jméno hlavního hrdiny (nebo tak nějak vše dohromady).

julika
21.12.2019 5 z 5

Tak upřímně, začátek se mi četl hůře, (já prostě ty modely letadel, manévry atd. neznám), ale to asi vůbec nevadí, protože mně ti kluci stejně přirostli k srdci a každou další stránkou víc a víc... Neuvěřitelné,inspirující,nezapomenutelné! Knížka na celý život. :-)

* "Já za tebou přijdu ještě jednou sám. Pro mě ses nezměnil. Já tě vidím pořád stejnýho a budu tě tak vidět, Hezounku."

n.ezn.amy
21.12.2019 5 z 5

kdo by neznal klasiku o letcích v Británii za druhé světové války. Kniha je psaná jako příběh, ale vychází z reálií, které Filip Jánský sám zažil. Velký respekt před tímto člověkem

Pavelpi
19.08.2019 5 z 5

K téhle knize jsem se dostal někdy v roce 1966 a moc se mi líbila.Pak jsem mockrát viděl film,který byl perfektní i co do hereckého obsazení a dostal jsem se k ní znovu až teď.A nezklamal jsem se a tak jsem rád.

Pavel83
18.07.2019 5 z 5

Kniha s pomalejším rozjezdem, ale ten konec vše změní...Silný příběh z války. Takovéto knihy by měl číst každý školák.

Opatov
15.07.2019 5 z 5

Četla jsem kdysi dávno. Nezapomenutelný příběh a hrozně ctivy, plný odvahy a chuti do života, jakých je člověk schopen v mládí. Doporučuji.

klara1550
01.05.2019 5 z 5

Nelze dostat z hlavy... především otázka, která pro mne vyvstala - kde se v člověku bere touha a síla žít i přes to všechno? Ač vím, že příběh má autobiografické prvky, ale "není skutečný", hrozně ráda bych věděla, jak to pokračovalo...minimálně v hlavě autora, pokud se nad tím zamýšlel. Uvažuji, proč autor ukončil knihu zrovna v ten moment a ne v jiný.

Kniha se mi četla skvěle, jen nedoporučuji číst v MHD, protože pak člověk musí třeba čekat celou pracovní dobu, než si přečte, jak to bylo dál. A taky brečet v tramvaji nic moc..:-). Styl psaní mi přišel výborný, právě proto, že svůj příběh vypráví mladý kluk - dodávalo to pro mě na autenticitě.

Film jsem jen proklikala, chtěla jsem vidět ztvárnění některých věcí, abych pomohla svým představám, ale přišlo mi, že se filmařům vůbec nepodařilo vystihnout pro mě zásadní věci, které byly v knize popsány.

Rihatama
12.04.2019 5 z 5

Válečný příběh, ale více než to, příběh jednoho českého vojáka, letce, který si v cizí zemi plní své vojenské povinnosti, chce mít holku a těší se na konec války. Těší se domů. Nevyzvedává se tu hrdinství nebo vlastenectví. Spíše se k nám dostává zpětný pohled na válečné časy a útrapy, příběh melancholický a smutný až běda. Když ne život, tak smrt. Když ne smrt, tak život. Život, jakkoli poznamenaný, jde dál.

pupak13
14.03.2019 3 z 5

Na rozdíl od ostatních čtenářů se mi zdálo, že autor příliš dobrý spisovatel není. Je to takový syrový text, spousta holých vět a dějová roztříštěnost. První půlka knihy je poněkud slabší a do knihy jsem se dostal až za půlkou (když vezmu v úvahu jak je kniha tenká, tak je to málo). Emotivní stránka knihy je zde ale velká, stejně tak i myšlenka - jen to chtělo lépe zpracovat.

Bublanina
24.12.2018 4 z 5

Dobrá kniha

PanKrabák
12.12.2018 5 z 5

Skvělý příběh který vtáhne do děje. Po pár stránkách si připadáte jako by jste opravdu byli v bombardéru nad Německem.

rasputin
09.11.2018 3 z 5

Strašně mi vadil styl psaní. Ani na konci knihy jsem si na to nedokázal zvyknout.

Rawen616
21.10.2018 5 z 5

Přiznám se, že jsem tomu dal 5 hvězd i když mi ještě do konce nějaký kus zbýval. Teď po dočtení bych tomu snad dal těch hvězd ještě víc kdyby to šlo. Podobně jako Ponorka kterou jsem četl předtím je i tohle neskutečně emotivní, syrové a strhující zachycení zážitků přímého účastníka, který je navíc obdařen spisovatelským talentem. Takhle by to asi nenapsal nikdo, kdo to nezažil. Nečekejte tedy žádnou romantizaci války, žádné udatné hrdiny co bojují proti těm druhým "zlým". Tady je jen parta ustrašených kluků vyhnaných z domova, která ve volném čase pytlačí, krade benzín a když jdou do akce, tak se klepou strachy, chybují a uvědomují si, že hází bomby a střílí na jiné ale vlastně zároveň úplně stejné ustrašené kluky semleté mašinérií války. Jedna z nejsmutnějších ale zároveň nejsilnějších knih co jsem kdy četl.

Joges
16.07.2018 5 z 5

Kdysi dávno jsem viděl film. Samozřejmě se mi moc líbil. Teď po letech jsem si dal repete s knihou v ruce. Myslel jsem, že mě stará kniha už ničím nepřekvapí, ale spletl jsem se. Dramatický závěr je tak dobře napsaný, že nezbývá nic, než jen dílo Jánského náležitě ocenit.

Kuffenbach
21.05.2018 5 z 5

Už to bude 30 let, co jsem ji objevil u tety v knihovničce.
Ó, jak jsem byl nepřipraven! Slzy se mi kutálely po tvářích, a svět už nikdy nebyl stejný.
Silný příběh, jeden z nejsilnějších...

MichelleS
27.04.2018 5 z 5

Autentické prožitky + spisovatelské nadání = skvělá kniha. Filmové zpracování je také výborné, i když některé pocity a myšlenky nedokáže tak dokonale zachytit jako kniha.

Lukasen
12.04.2018 4 z 5

Strhující kniha stejně jako její filmové zpracování. Líbilo se mi, že kromě dějové linky (která konstruktem opravdu připomíná romány od Remarqua) Jánský do knihy zakomponoval i techničtější popis letadel, jejich navigaci apod., což při čtení vytvářelo skutečný pocit z letců a umocňovalo celý děj.

Paulus.1987
11.04.2018 5 z 5

Předem musím opět poděkovat Levným knihám a nakladatelství Československý spisovatel za znovuvydání Nebeských jezdců po dlouhých 14 letech! Myslím, že v případě tohoto slavného díla je to nehorázně dlouhá doba!
Na román jsem se velmi těšil a moje očekávání byla naplněna. Ze začátku jsem si musel zvyknout na neobvyklý sloh (krátké, úsečné věty), ale obsahová stránka všechno vynahradila. Příběh popisuje snad všechny aspekty války, dobré i špatné - přátelství vojáků na život a na smrt, lásku, hrdost, odhodlání, odvahu, ale i strach, utrpení a smrt. Musím souhlasit, i já jsem z knihy neuvěřitelně cítil E. M. Remarquea, nejvíce snad na konci příběhu. Rovněž mě velmi zaujala postava Prcka, kterou si dovolím označit za jednu z nejkouzelnějších literárních postav (pominu-li možný reálný předobraz). Knihu samotnou považuji za klenot.

"...Mimochodem, tu pásku s nápisem ,Czechoslovakia' na rukávu musíte s Řeřichou nosit? Nebylo by lepší ji odpárat? Víte, je mi to nemilé, až teď jsem si uvědomil vaše riziko. Bez pásky by snad byla větší šance, mluvíte už slušně anglicky a ostatní by vás jistě kryli. Neříkám, samozřejmě, že vás hned na příštím náletu sestřelí, víte ale sám dobře, jak to s námi je."
"Ne, pane, děkuji, my už jsme se o tom s Pavlem dohodli, pásku si necháme. Já zůstanu Čech a Pavel zase Slovák, pane, před vámi i před jiným, i před gestapem."

Mojepočteníčko
13.02.2018 4 z 5

Když jsem tuhle knihu zahlédla na e-shopu Levných knih okamžitě jsem po ní sáhla. Název mi byl velmi, velmi povědomý a téma znělo lákavě. Osudy našich československých RAF letců, vycházející ze skutečných vzpomínek autora. Zkrátka a dobře, takový příběh mi rozhodně nesměl v knihovně chybět!

Příběhem nás po celou dobu provází Hezounek, nejmladší z celé skupiny letců. Seznamuje nás s každodenní rutinou své letecké posádky, s drobnostmi, jimiž si společně s přáteli život ve vojenské službě zpříjemňuje a nevynechává ani podrobné líčení leteckých akcí, do kterých je povolán.
A protože svou přezdívku nemá pro nic za nic, asi vás nepřekvapí, že si na základně vyhlédne dívku, do které se hluboce zamiluje. Patricia jeho city opětuje a i když oba žijí v době, kdy jedna jediná vteřina může člověku doslova převrátit život naruby, oba prožívají vztah naplno a plánují společnou budoucnost.
Záhy však přichází ONA vteřina, která běh událostí, Hezounkův život nevyjímaje, zcela změní...

Knihu Nebeští jezdci jsem četla ihned poté, co jsem si ji přinesla domů. Nemohu tvrdit, že by byla špatně napsaná, přesto mě čtení zhruba do poloviny přespříliš nebavilo. Ano, vnímáte jejich nesnadný život, prožíváte strach i napětí ve chvílích, kdy je celá posádka ve vzduchu, pousmějete se v okamžiku, kdy je skupina zase zpět a něčím se baví. Zkrátka JEN čtete a čtete dál bez větších emocí.
Pak ale přijde zvrat. Malá chvilka, kdy se nadechnete a při výdechu jen překvapeně zavrtíte hlavou. A to budete dělat až dokonce knihy, protože začnete nad celým příběhem intenzivně přemýšlet. Mě osobně asi nejvíc ze všeho udivovala odevzdanost, s jakou hlavní hrdina přijímal svůj náhlý úděl.
Po přečtení knihy jsem shlédla i stejnojmenný film a musím se přiznat, že se mi vůbec nelíbil. Některé pasáže byly úplně jinak nebo zcela vynechané a to mě prostě rozčilovalo. Rozumím, že v tehdejší době asi nebylo tolik možností, jako máme dnes. Ale...

Ačkoli jsem s románem tak trochu bojovala, určitě vám Nebeské jezdce k přečtení vřele doporučuji! Možná po jeho přečtení zjistíte, že v těžkých chvílích stojí za to zatnout zuby a brát život takový, jaký skutečně je...

Jája92
05.02.2018 5 z 5

Strhující kniha, jedna kapitola lepší než druhá, u některých jsem tajila dech, obzvlášť u těch posledních. Výjimečné dílo, které zasluhuje čtenářovou pozornost.