Nebe pod Berlínem

Nebe pod Berlínem https://www.databazeknih.cz/img/books/78_/7890/bmid_nebe-pod-berlinem-TTQ-7890.jpg 4 626 94

Kniha pro živé i mrtvé – rockové příběhy z berlínského metra. Třicetiletý učitel uprchne z Prahy do současné německé metropole, aby tam založil hudební kapelu U-Bahn a našel svou dívku Katrin... Styl prvotiny Jaroslava Rudiše (*1972) vychází z volného toku vyprávění hlavního hrdiny. S téměř až hrabalovským citem pro jazyk ušpiněný životem zaznamenává promluvy, které mezi sebou a s ním vedou všechny ty postavy a postavičky, s nimiž se v Berlíně a pod ním setkává. Kniha napsaná ve strhujícím tempu, současně, a navíc zábavně. Vyzrálý debut si nekonformními scénami získá nejen mladé čtenáře, milovníky Wima Wenderse a punk-rockové hudby, ale i ty, kteří si pamatují ještě NDR, umělohmotné indiány, pokrokového zpěváka Deana Reeda nebo to, jak naši východoněmečtí sousedé přelézali na podzim 89 zdi západoněmecké ambasády, aby pak své trabanty nechali napospas přičinlivým Pražanům. 1. vydání... celý text

senbja
07.04.2022

Úplně poprvé jsem se s autorem setkala prostřednictvím filmu Alois Nebel. Zajímal mě převším proto, že se týkal oblasti, ve které žiji a sliboval neotřelou podívanou. V tom mě nezklamal, ale pak dlouho nic. A nedávno mi přišly pod ruku tři další jeho knihy. Nebe pod Berlínem bylo až druhé a četla jsem spíše ze zvědavosti po zkušenosti s knihou Winterbergova poslední cesta. Tou si mě získal. Možná proto, že k věcem posledním už mám docela blízko. Způsobem, jakým představuje postavy a rozvíjí děj. A také opakováním vět, které mnohým mohou připadat otravné. Tato jeho "specialita" se objevuje i v této knize. Cítila jsem ji pro sebe jako pevný bod, od kterého se leccos odvíjí. Bavila mě, i když téma je mi už na hony vzdálené.

LenkaFlo
06.01.2022 5 z 5

Skvělá kniha. Rudišův styl mám moc ráda. Obyčejný život, metro, Berlín, punkrock a postavy, o kterých vám autor řekne to, co jako čtenář potřebujete vědět a dá vám prostor dotvořit si je podle sebe. Pane Rudiš, dobrá práce!

koudja
19.11.2021 5 z 5

Kvalitně namluvená audiokniha, dobrý obsah. Sice jsem si původně myslel, že to bude něco o letcích z 2.w.w. a četl jsem špatně Nebe NAD Berlínem, ale to v konečném důsledku vůbec nevadí. :D

Z_a_N
30.08.2021 5 z 5

Knihu jsem "četl" ve formě audioknihy - báječné zpracování a báječný Rudiš. Žádné další knihy se mi od něj už tolik nelíbily. A titul knihy? Skvělý nápad!

laurs
17.08.2021 4 z 5

V příběhu neočekávejte klasické schéma typu expozice – zápletka – vyvrcholení – katarze. Autor umístil poněkud nezajímavou a všední postavu do prostoru berlínského metra a tam ji nechal odžít nějaké vtipné situace či vyslechnout historky od místních. Obvykle takové knihy nečtu, ale tohle mě zaujalo a bavilo hodně. Jazykově je ta kniha za mě hodně dobře napsaná, protože dodává příběhům na autentičnosti. Určitě doporučuji všem.

Bmisarova
11.06.2021 4 z 5

Doporučuji přečíst! Krásná knížka, která reflektuje porevoluční život. Autor píše normálním jazykem a dokáže oslovit čtenáře.

kkouzlo
05.06.2021 3 z 5

Přečteno rychle za hezkého počasí na terásce. Vyzateno ze ségry knihovny jako nouzovka a vlastně nevím, co si myslet. Čteni odsejpalo, vybavilo se mi pár vzpominek na Berlín a Utkání, ale tak nějak mi chybělo vysvětlení, proč hlavní postava vlastně utekla do Berlína

mi-380
19.11.2020 5 z 5

Přišli jsme ze školy, z brigády nebo z hospody, sešli se na koleji na jednom pokoji, vytáhli zásoby, poslouchali hudbu, občas při pokusech o zrod kapely něco zahráli. A hlavně: vyprávěli jsme si příběhy, nasávali jeden od druhého zkušenosti, hodnotili události z různých úhlů. Tohle všechno mi knihy Jaroslava Rudiše připomínají. Berlín je moje čtvrtá přečtená, autorova prvotina, v níž už tehdy odkryl svůj nezaměnitelný styl: českoněmecká setkávání těsně před a těsně po. Stěžejním bodem je tu rok 1989 a spojovacími pavučinami síť berlínského S-Bahnu a U-Bahnu, lásky a muzika.
Ještě teď mi naskakuje husí kůže, když si vzpomenu, jak jsme během bourání Zdi projížděli Checkpoint Charlie, absolvovali nedůstojnou, tehdy ještě stále východoněmeckou, celní prohlídku a poté se poprvé ocitli ve světě, který mi celý předchozí život připadal jako nedosažitelná, vzdálená, skoro až snad neexistující fata morgana.
95 % (aktuálně 466 hodnocení s průměrem 78 %).

Mapy občas lžou, jak si to přejí dějiny. Třeba mapy endéer. Ty přece ukazovaly místo Západního Berlína jen bílý flek. Jako by uprostřed města civěl kráter nebo obrovské jezero.

Díváme se na hemžení pod pódiem. Pere se jen pár lidí, pět nebo šest, ale v té polotmě to vypadá na celou rotu křičících divočáků. Pancho Dirk říká, že poznal dva rváče, že patří k Lennonový mírový mafii, k těm zastydlejm hipíkům, který se rádi řežou, aby nastolili světovej mír, což se jim nedaří, a proto jsou čím dál agresivnější…

Katrin se nakloní dopředu: „Jestli to není zajímavý, kolem čeho se ten náš svět točí. Babička mýho kluka byla Němka, která se zabouchla do Čecha v Jägerndorfu, Němci pijou Jägermeistra, vy a tenhle kluk, co chce zabít toho dědka, milujete Micka Jaggera, a Češi s Američanama milujou Jágra Jaromíra. Nepřijde vám, že svět je skutečně malý a spojený, když se všechno důležitý jmenuje podobně? Že ta globalizace už dávno je?...

PeterBahn
29.07.2020 5 z 5

Mám za to, že o knize jsem se dověděl poprvé před mnoha lety v pořadu na ČT2 Noc s Andělem. Přečetl jsem až letos začátkem letošního léta tedy téměř po dvaceti letech. Jedná se o druhou knihu Jardy Rudiše, jež jsem přečetl a stejně jak u Českého ráje dávám plný počet. Vyhovuje mi styl autorův, slova a věty, které jsou vkládány do úst a srdcí postav. A tak se poohlídnu po dalších knihách autorových.

Jirikk
22.06.2020 5 z 5

Takovy knihy mne presně baví. Příběhy z velkého města o obyčejných místech, zakourených hospodách a různé postavičky co se protloukají životem Poslechnuto jako audiokniha.. DOPORUČUJI

fruitbueno
12.06.2020 4 z 5

Předesílám, že ačkoli se nepovažuji za fanouška Bohumila Hrabala, Rudišovo Nebe pod Berlínem se mi líbilo, ačkoli formálně se mu opravdu povedlo napodobit Hrabalovy promluvy poměrně věrně. Může za to hlavně pečlivě budovaná atmosféra podzemí, jeho kultury, postaviček i celkové nálady. Autor vše dohromady hezky propojil a vzniklo dílo, které potěší nejen obyvatele německého města, příznivce metra nebo muziky...

MildeZ
01.03.2020 5 z 5

Začínám Rudišovi přicházet na chuť :-) Do Berlína bych se chtěl někdy podívat a tato kniha tu touhu ještě znásobila ;-)

Kiki22
25.11.2019 2 z 5

Nakonec jsem to dočetla, ale nějak jsem knize nemohla přijít na chuť, prostě ne. Sem tam byla zajímavá myšlenka, ale celé se to ztrácelo ve výčtu stanic metra, bylo to hrozně rozvláčné. Jediný fajn byl prvek tajemna v podobě občas se zjevujícího mrtvého muže a teorie o tom, že ti, co umřou pod koly vlaku, v tunelech bloudí navěky. " ... jsem si jistý, že to, co mě nejvíc strachuje, jsem já sám."

Kacennnka
04.11.2019 4 z 5

Jednou si to musím dát znova.

Makii
07.10.2019 4 z 5

Perfektní. V létě jsem byla poprvé v Berlíně a určitě plánuji se tam ještě podívat. To město mi učarovalo. Stejně tak i tenhle neotřelý román. Doporučuji.

DenisČe
02.09.2019 4 z 5

Dost zajímavá!

jiri77
29.08.2019 5 z 5

Rudiše mám rád a jeho knihy mě vždy velmi bavili. Tentokrát jsem zvolil formu audioknihy a opět velká spokojenost a to ještě knihu čte sám autor ,plus hudební punkové obohacení.

martineden
01.08.2019 5 z 5

Touto knihou jsem pro sebe objevila Jarouška Rudiše a od té doby kupuji vše, co napsal a vždy se těším na každou jeho novou knihu. Atmosféra metra, Berlína, rocková hudba... paráda!

Ladys
14.07.2019 3 z 5

Překvapilo mě, že jsem se místy nudil. A přitom všechno, na co jsem si rád u pana Rudiše zvykl, v knize je.
Hlavní hrdina je pro mě na jednu stranu posera, co utíká z Čech před zodpovědností, ale nebýt toho, tak se nemůžeme ponořit do světa, který si chce postavit znovu, jinak a třeba víc po svém.
Příběh plný života a smrti je plný alternativní hudby a atmosféry kdysi rozděleného a znovu sloučeného dvojjediného Berlína.

MacBara
22.05.2019 5 z 5

V Berlíně jsem nebyla, U-Bahn neznám. Mám ale podobné zážitky a je to u mne asi generační souznění. Jaroslava Rudiše taky neznám, ale po dočtení to bylo, jako kdybychom se potkali někde u piva a pokecali o tom, jak to tenkrát bylo. Dobrý :-)