Nebe - peklo - ráj : tyglík české poezie pro děti 20. století

Nebe - peklo - ráj : tyglík české poezie pro děti 20. století https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/37008/bmid_nebe-peklo-raj-tyglik-ceske-poezie--e1c-37008.jpg 5 13 3

Reprezentativní antologie si klade za cíl ukázat dětskému – a potažmo i dospělému! – čtenáři, že poezie není pouze „čítanková“ záležitost, kterou se má člověk učit nazpaměť ve škole. Editor Petr Šrámek, literární kritik a vysokoškolský pedagog, naopak celou antologii sestavil tak, aby nabídla vzrušující, s ničím nesrovnatelný zážitek setkání s poezií. Řečeno slovy Bedřicha Fučíka, základním rysem dobré dětské literatury nemá být pouze to, že je pro děti, ale že je dobrá – a Nebe, peklo, Ráj právě takovou poezii nabízí. Najdeme zde nejen všechna „předpokladatelná“ velká jména české poezie 20. století, jako Jaroslav Seifert, František Halas, Jan Skácel, Jiří Kolář, Voskovec a Werich, Jiří Suchý či Ivan Magor Jirous, ale také básníky, které bychom v podobné antologii ani nehledali, třebas Richarda Weinera, Jana Zahradníčka či Petra Borkovce. Antologie se totiž chce stát „tyglíkem české poezie pro děti 20. století“, tyglíkem, ve kterém vře všechno podstatné, ve kterém se alchymistovi vše proměňuje ve zlato a – v neposlední řadě – který musí snést vysoký žár poezie. K tomuto záměru přispívá i výtvarné pojetí Radany Přenosilové, Alžběty Skálové a Alžběty Zemanové, tří mladých ilustrátorek, které si už vydobyly uznání odborné veřejnosti i čtenářů.... celý text

jiri77
17.10.2020 3 z 5

Pěkně upravená kniha plná poezie ,i když některé básničky se mi vůbec nelíbily.
Jinak jsem rád ,že jsem si knihu přečetl a obohatila můj pohled na poezii.

JaLenka
11.10.2020 5 z 5

Tuhle knihu současné české poezie pro děti bychom všichni měli mít v knihovně, nejen pro děti. Bohužel se aktuálně nedá sehnat ani v antikvariátech..

PavkaHu
19.01.2020 5 z 5

Poezie pro každý den. Stačí si podle potřeby otevřít některou stránku a zamyslet se.

poezie pro děti

Autoři knihy