Nebe nezná vyvolených

Nebe nezná vyvolených https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/407/bmid_nebe-nezna-vyvolenych-OCu-407.jpg 4 2379 301

Remarque zde nepíše o válce, ale o meziválečném období. Automobilový závodník potkává v sanatoriu dívku, která se zde léčí na TBC. Když odjíždí, dívka se rozhodne odjet s ním, protože už nevěří, že by se vyléčila a chce si užít poslední dny svého života. Knížka se zabývá otázkou života a smrti. Hlavní otázka je, jestli má člověk dlouho žít, ale přitom si nic se života neužije a nebo i pro chvilku štěstí zemřít...?... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Ikar (ČR)

Der Himmel kennt keine Günstlinge , 1961

MikulášV
MikulášV
22.06.2020 5 z 5

Remarqueova pozdní tvorba je naprosto skvěla. Strhující kniha o závodění. Jeden ujíždí ostatním závodníkům a druhý své nemoci. Cíl pro je pro oba stejný a nevyhnutelný.
Láska mezi Lillian a Clearfaytem je nekonvenční, jak je u E.M.R. zvykem. Jde o jakési vzplanutí mezi dvěma lidmi kteří žijí dnes. Ani jeden z nich ve vztahu nemá minulost a ani budoucnost.

NienorNíniel
NienorNíniel
07.06.2020 5 z 5

(SPOILER) Dlouho jsem se na tuto knihu těšila a vůbec mě nezklamala. Remarqua mám moc ráda a jeho knihy jsou pro mě vždy tak čtivé. Od začátku jsem se tak nějak smiřovala s tím, že na konci knihy se s Lillian budu muset rozloučit, ale smrt Clerfayta mě úplně šokovala.
Moc se mi líbila myšlenka, že člověk nemá nárok na život a proto je každá vteřina na světě dar.

DJANKA
DJANKA
04.06.2020 3 z 5

Musím uznat, že pan Remarque má úžasnou slovní zásobu a umí jednu věc či pocit popsat tolika slovy, tolika přívlastky. Ale za mě bohužel na úkor děje. Mám pocit, že toho v knížce moc není. Tak nějak jsem očekávala, že tak silné téma mě hluboce zasáhne a že na konci budu brečet jako želva. Ale nic takového, nějak mě to nechalo chladnou. Možná to bylo tím, že Lillian mi nebyla vůbec sympatická a v průběhu čtení mi začal vadit i Clerfayt. Znám člověka, který má vyměřený čas, ale rozhodně ho neutrácí nakupováním drahých šatů a pitím vína, to přece není to, co by si člověk měl chtít ještě užít.

niknikita
niknikita
26.05.2020 5 z 5

Nebe nezná vyvolených je nejdůležitější kniha, která mne provází mým životem.
Kdybych si směla vzít na pustý ostrov jednu jedinou věc, vzala bych si tuhle nenápadnou knížku, protože je jedna z těch, kde se doslova mazlím s každou větou. ❤️

MHudec
MHudec
18.05.2020 5 z 5

Od Remarqua moje nejoblíbenější.

wencatko18
wencatko18
09.05.2020 5 z 5

Když jsem knihu začínala číst, chvilku mi trvalo, než mě stáhla do děje. Ale pak to stálo za to. Kniha je plná skrytých poselství a moudrostí, že člověk musí potom o životě přemýšlet trochu jinak. Dokonalé dílo.

Greenfingers
Greenfingers
16.04.2020 5 z 5

Dojímavý příběh lásky z pera klasika světové literatury. Vzpomínám si, že když jsem před léty knihu četl, občas mi ukápla nějaká ta slza. Doporučuji!.

Devil-Ivet
Devil-Ivet
05.04.2020 4 z 5

Moje první kniha od Remarqua. Dostalo se mi naprosto skvělého příběhu. Nemocná Lilian, která nechce promarnit ani jediný den a Clerfayt, který hazarduje se životem téměř každý den. Jejich láska je nečekaná. A přestože od počátku jsem věděla, jak to celé asi skončí, Remarque mě dokonale překvapil. Těším se na další jeho knihy.

Bedur
Bedur
01.04.2020 5 z 5

Kniha skvělá. Všudepřítomná bezmoc, kterou se snaží přebít do posledního dechu. To je můj pocit z knihy... Doporučuji.

Kája95
Kája95
18.03.2020 3 z 5

Cítila jsem z knihy jak Lilliana vnímala život ... Ale nějak mi nepřirostla k srdci.
I když se jedná o klasiku nemohla jsem se začíst a byla jsem zklamaná

Marcas94
Marcas94
10.03.2020 4 z 5

Dojemný příběh o lásce, životě a smrti. "Návod", jak si užít poslední chvíle života a jak si poradit s vědomím, že nám zbývá posledních pár týdnů. Možná bychom se my, kdo jsme zdraví, měli zamyslet nad tím, jestli využíváme svůj život naplno....

ArthasKarfa
ArthasKarfa
03.02.2020 5 z 5

Když s Clerfaytem a Lillian sedíte v pařížské kavárně, nebo posloucháte jejich dlouhé rozhovory na francouzské Riviéře, jste vlastně součástí jejich příběhu, který vám kniha rozevírá. Neskutečně sklíčený příběh o lásce, smrti a malých radostech, kterých je život plný, do vás vnikne a zaměstná celou vaši mysl rozjímáním o životě a smrti.

Dada077
Dada077
20.01.2020 5 z 5

Na dobu, ktorej sa dej týka a v ktorej mali ľudia priority adekvátne prežitým hrôzam a dôsledkom, či nedostatkom, príbeh dobrý, taký Remarquovský. Autor mu dáva svojský, ťažko popísateľný podklad, príznačný pre jeho text, tak ako to vedel trebárs aj Hemingway. Hoci záver príbehu viete dopredu predpokladať, hltáte tie mušle a zalievate ich Dom Perignonom z roku 1929 a s touto príchuťou režete zákrutu na Champs Elysée, lebo práve o to ide, o práve prežívanú minútu života.
"Smrť je gigolom nás všetkých. Ibaže to väčšina z nás nevie. "

VladkaBU
VladkaBU
03.01.2020 4 z 5

... už od začátku mě odrazovala svým názvem, ale jak se postupně příběh odvíjel, začala jsem měnit názor. Krásně napsané, o chuti žít, nepromarnit čas, který je nám vyměřený. Stála za to

zbožňuju_knihy
zbožňuju_knihy
23.12.2019 4 z 5

Obsahuje spoilery:
Davam 4*, jelikoz mi konec prisel predvidatelny. V kratke dobe jsem precetla 4 knihy od EMR a zacinam byt pri cteni ponekud emocionalne otupela. Uz jsem smirena s tim, ze hlavni postava zemre.
Kniha je uzka, rychle prectena, pribeh se toci kolem uzivani zivota a jistoty smrti.
Pro mne poukazuje na to, ze zivot i smrt maji sva pravidla a i kdyz mame pocit, ze vime a jsme smireni, muze nas ledacos jeste krute prekvapit tam, kde bychom to zdanlive vubec necekali.

Ava365
Ava365
11.12.2019 5 z 5

Připravte si kapesníky. Jedna z nejdojemnějších knih vůbec. Mistrovské dílo.

Metla
Metla
26.11.2019 4 z 5

Tahle kniha pro mě byla testem, jestli jsem konečně dospěla do oblíbených autorů mé maminky - abych si ji mohla trochu lépe připomenout, hlouběji pochopit její touhy a myšlení. Výsledek experimentu je rozporuplný.
První šutr úrazu je, že "Nebe nezná vyvolených" staví do popředí vztah muže a ženy, což je pro mě obvykle důvod ke vzdychání... netrpělivému. Jsem hanebně neromantická osoba, příliš důkladné pitvání zjitřených citů zkrátka není nic pro mě: mít na výběr mezi sledováním telehovnely nebo pinožením se českých čutálistů za kulatým nesmyslem, vždycky se raději budu nudit u fotbalu.
Příběh automobilového závodníka a nevyléčitelně nemocné ženy je okořeněn smrtí, stále kroužící poblíž tohoto páru, snažícího se vychutnávat svou nejistou existenci plnými doušky. Připouštím, má představa užívání si až na dřeň neobnáší potřebu nakupovat textil a vysedávat po kavárnách, natož usilovat o bleskurychlé sešrotování v pojízdné plechovce.
Doufala jsem v poutavější děj, Clerfayt a Lillian vlastně jen cestují od hotelu k hotelu a mluví, případně přemýšlejí. Obešla bych se bez znalosti jejich garderóby a menu, všech těch značkových vín a mořských potvor (včetně spořádaného množství). Většina vystupujících postav se vyjadřuje po vzoru filozofů, šmrncnutých básníky nebo psychology. Normální rozhovory v podstatě chybí, téměř každá věta vybízí k zadumání. Neměla jsem problém zpracovat předkládané úvahy, životní moudra a pravdy, zvláště Lillian u mě našla porozumění. Akorát by to pro mou balvanovitou maličkost bylo stravitelnější ve formě kratší novely, takhle na můj (ne)vkus střední třetina románu sklouzla k nezáživnosti.
Kvůli mamince mírně přivřu oko a dám čtvrtou hvězdu, každopádně pan Remarque dostane další šanci chytit mě pevněji za srdce.

MaxQ
MaxQ
20.11.2019 5 z 5

Většinou se snažím z knih vybrat pár dobrých citátů, abych ostatním přiblížil, co může v knize čekat. Tady bych musel opsat kompletní knihu. V každém odstavci je něco, co nutí člověka přečíst si ho znovu a trochu se zamyslet. Nad dějem, nad vlastním životem.
Po této stránce mi to trochu připomíná knihy Paula Coelha, ale Remarque mi přijde opravdovější, lidštější a více uvěřitelnější. Prostě výborná knížka na přemýšlení.

Medicka19
Medicka19
13.11.2019 5 z 5

Tato kniha se mi líbila ještě mnohem více než kultovní Na západní frontě klid.

knihomolka27
knihomolka27
08.11.2019 5 z 5

Knížka je naprosto fantastická. Po přečtení se vám změní pohled na svět. Každý kdo si jí přečte by si měl uvědomit, že nemá smysl ztrácet svůj drahocenný čas kvůli hloupostem(x hodin denně na mobilu, přetvařování kvůli lidem, které nemám ráda, trávení svého volného času na facebooku) Jak já říkám, člověk by se měl snažit žít tak, aby na smrtelné posteli nelitoval ani 10 minut ze svého života. Spousta hlášek bylo tak nádherných, že by se daly citovat.

Styl Remarquova psaní je tak jedinečný, čtivý a krásný, a tak jsem neodolala a k mnoha pasážím sem se vracela znovu. Dokáže naprosto věrohodně popsat atmosféru i postavy.