Nebe nezná vyvolených

Nebe nezná vyvolených https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/103034/nebe-nezna-vyvolenych-103034.jpg 4 2382 301

V horském sanatoriu se setkají dva hráči se smrtí - krásná, ale nevyléčitelně nemocná Lillian a stárnoucí automobilový závodník Clerfayt. Lillian přes varování všech opouští sanatorium a odjíždí s novým známým do Paříže. Nehodlá promarnit ani vteřinu. Rodící se láska mezi ní a Clerfaytem je bez minulosti a budoucnosti, odměřuje ji čas od závodu k závodu a od jednoho záchvatu nemoci k druhému. Zpočátku nezávazný vztah se začne komplikovat… Přeložila Věra Houbová. Váz., 280 stran, 12,5 x 20 cm... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Knižní klub , Ikar (ČR)

Der Himmel kennt keine Günstlinge , 1961

SmallLucia
24.03.2016 3 z 5

Skvělá knížka, která mě naučila, že v životě jde o maličkosti. Lilian měla podle mě skvělé přemýšlení. O životě, o lásce, o všem.

Nikuskaaa
14.03.2016 5 z 5

Kniha se skvěle četla. Kniha pro mě vystihuje slovo nadčasova.

janarzk
06.03.2016 5 z 5

Nadčasové, působivé, emotivní, vybízející se zamyslet. Surový a neotřelý pohled na život a smrt. Kniha postupně graduje. Ze začátku jsem si myslela, že to budou 3, pak 4 hvězdy, ale po dočtení mi připadá i 5 málo.

pkoutna
04.01.2016 5 z 5

velmi čtivá a inspirativní kniha

jarin58
26.12.2015 5 z 5

Už od začátku jsem tušil že příběh skončí špatně.Vynikající,ale depresivní.

LuKu
10.12.2015 5 z 5

Čtivý román o životě v blízkosti smrti - ve vzpomínkách za války, poté v nemoci či nebezpečí automobilových závodů. Ústí v marné poznání, že na život nemá člověk právo.

elin.m
23.11.2015 4 z 5

Sáhla jsem po dlouhé době po klasice. Příběh končí smutně, ale rozhodně stojí za to si ji přečíst někdy znovu :)

tereza2317
11.09.2015

Skvělý, hluboký příběh. Tentokrát nesouvisející s válkou. Existuje jako mluvené slovo. Interpretem jest jeden starší, známý hlasatel radia. Mohu jen doporučit v jeho podání! Jedna z nej audioknih!

Silverdiamond
28.07.2015 5 z 5

...'u mě první přečtená kniha od Remarqua... 'čtení je krásné, 'barvité a přirozeně plynne... 'na začátku příběhu přijede navštívit automobilový závodník Clerfayt svého nemocného kolegu Hollmanna a seznámí se s mladou Lillian, která je též těžce nemocná... 'Lillian však nad svým údělem přemýšlí jinak než většina pacientů horského sanatoria... 'ráda by ve svém krátkém životě ještě viděla a zažila tu spoustu krásných věcí tam dole... 'cítí, 'že jí s Clerfaytem spojuje podobný osud, 'protože ona neví, 'dožije-li se příštího rána a on zase, 'přežije-li každý další zběsilý závod, 'na což ale zároveň Lillian pohlíží jako na nezodpovědný risk... 'rohodne se s ním odjet do Paříže a užít si za každou cenu zbytek svého času... 'poté Clerfayt na nějakou dobu odjede do Itálie a Lillian si užívá radosti za své peníze, 'se kterými dosud hospodařil strýc Gaston... 'po svém návratu se Clerfayt do Lillian bezmezně zamiluje... 'později se v Benátkách Lillian přitíží a opět stráví nějakou dobu na lůžku, 'než přijede za Clerfaytem do Francie... 'ten již plánuje jejich společnou budoucnost, 'ale Lillian cítí vše jinak a z důvodu blížící se smrti by ráda žila každý okamžik bezprostředně a naplno... 'jak jistě spousta čtenářů tuší, 'řízením osudu se děj knihy uzavírá a otevírá prostor k zamyšlení na životem a smrtí... 'pěkné dílo, 'doporučuji...'

Daniel.95
19.07.2015 5 z 5

Nádherná kniha, jako všechny od E.M. Remarque.

asfalt
20.06.2015 3 z 5

začátek knihy hodně špatnej, až jsem si myslel, že i autor jako Remarque si musí vybrat slabší den... ale vydržel jsem a nelituji, poslední třetina knihy mě dostala svými filosofickými úvahami. Takže jo - stojí to za to, ale chce to trpělivost...

kamibe
06.06.2015 5 z 5

A tuhle jsme taky proplakala.

Martin1974
24.05.2015 5 z 5

Čo dodať. Tak ako všetky ostatné Remarqueove knihy ani táto nie je určená pre každého čitateľa, ale hlavne pre tých, ktorí v knihách hľadajú o čosi viac ako len príbeh...

Tess.96
16.05.2015 4 z 5

Opravdu dlouho mi trvalo než mě kniha začala vtahovat do svého děje. Ale to čekání za to stálo, jelikož jde opravdu o krásný filozofický příběh, který Vám toho řekne tolik a hlavně to, že život je nejcennější věc na světě a pokud ten čas ještě máte, tak užívejte života každý den, protože nikdy nevíte, kdy si pro vás smrt přijde. Nebe nezná vyvolených.

RobertRoberts
20.04.2015 4 z 5

Tahle kniha je v podstatě jako já. Poetická, melancholická, tak trochu romantická, ale skrze to všechno neúprosně prosakuje tvrdá realita života. A jediné co s tím můžete dělat je brát věci tak jak přicházejí a čekat na Smrt..

„Ty rozumíš mně a já tobě, a v tom je ta naše bída.“

Joges
04.03.2015 5 z 5

Poctivě napsaná kniha, klasika ze staré školy. Většinou mě román napínal a překvapoval. Jsou v něm nádherné myšlenky a slovní obraty, jindy ve chvílích zmaru a melancholie četba občas nudila. Už jsem chtěl dát jen nadprůměr, když jsem ale knihu dočítal, bylo najednou zřejmé, že všechno spolu souvisí, všechno do sebe zapadá. Remarqueova kniha je mozaikou lidských osudů, která bolestně vyzní teprve doložením poslední části.

Radka_p
09.02.2015 4 z 5

Škoda, že samotný názov prezrádza ako sa osudy hrdinov skončia....aj keď dvaja ľudia žijúci na hrane, aj keď každý iným spôsobom, nemohli skončiť inak.

vygum
09.01.2015 3 z 5

Souhlasim s nekterymi zdejsimi komentari, ze je to cele takove ukecane, vecne filozofujici dialogy zacnou po case nudit a navic uz vzhledem k nazvu knihy se da tusit jak to cele dopadne...3,5*

AjaMaja
17.12.2014 5 z 5

K téhle knížce jsem se vrátila na stará kolena již několikrát. V době povinné četby jsem vše povinné nenáviděla... k některým knihám a autorům musí člověk prostě dorůst. Jsem ráda, že ji mám a že je stále se mnou.

domi13
11.12.2014 5 z 5

Tolik jsem si přála, aby to dobře skončilo! Ale už vím, že to od tohoto spisovatele čekat nemůžu. Nádherné. Je tam spousta myšlenek, které stojí za zaznamenání. Třeba ta - ženy mohou opustit muže, ale nikdy ne své šaty.