Nebe nad Seinou

Nebe nad Seinou https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/30080/nebe-nad-seinou-30080.jpg 5 6 2

Nebe nad Seinou se čte jedním dechem jako každý autentický záznam tragických a hrdinských dnů. Zaujme o to víc čtenáře, který si uvědomí, že se o tomto úseku čs. zahraničního odboje nesmělo takřka mluvit a že se většina těch, kdož boje nad západní Evropou přežili, stala obětí komunistické legendy, že nad HItlerem zvítězil jen Sovětský svaz.... celý text

Tclaw
04.12.2023 5 z 5

Nádherná knížka. Václav Šikl dokázal vylíčit opravdový příběh krásným stylem. Popisy severní Afriky a jejích měst, stejně tak i francouzskou krajinu. Opravdu vynikající dílo o mužích, na které můžeme být právem hrdí.

tomash
16.03.2016 4 z 5

Čtivá, hezky psaná kniha, která chytne a nepustí.
Pojednává o útěku letce por. Václava Šikla z protektorátu do Polska, Francie, severní Afriky a konečně do Anglie. Největší část knihy je věnována Francii, cizinecké legii a bitvě o Francii.
Francie je autorova srdeční záležitost, hezky popisuje zdejší krajinu, památky a významná místa.
V jedné pasáži této knihy vyjadřuje autor přání: "...až budu mít dovolenou, půjčím si auto a celou tuto zemi si projedu…“. Já sám jsem měl při čtení této knihy stejné přání ...
Nechvalně se vyjadřuje o bojové morálce obyvatelstva Francie v době před vyhlášením války. Naopak vyzdvihuje své válečné druhy a svého francouzského velitele, který je vedl do boje a po kapitulaci Francie, se všemožně snažil pomoci "svým" podřízeným Čechům v útěku do Africké kolonie.
V Casablance v Maroku spolu s kpt. Kulhánkem organizuje stahování čs. pilotů z koloniálního letectva a transport do Anglie. Posledním transportem odjíždí i nejlepší čs. stíhací piloti bitvy o Francii Vašátko a Peřina. Za dramatických okolností, jako poslední, odjíždí do Anglie i Šikl s Kulhánkem.