Nebe nad Seinou

od:


KoupitKoupit eknihu

Nebe nad Seinou se čte jedním dechem jako každý autentický záznam tragických a hrdinských dnů. Zaujme o to víc čtenáře, který si uvědomí, že se o tomto úseku čs. zahraničního odboje nesmělo takřka mluvit a že se většina těch, kdož boje nad západní Evropou přežili, stala obětí komunistické legendy, že nad HItlerem zvítězil jen Sovětský svaz....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/30_/30080/nebe-nad-seinou-30080.jpg 41
Žánr:
Literatura naučná, Biografie a memoáry
Vydáno:, Rozmluvy
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (1)

tomash
16.03.2016

Čtivá, hezky psaná kniha, která chytne a nepustí.
Pojednává o útěku letce por. Václava Šikla z protektorátu do Polska, Francie, severní Afriky a konečně do Anglie. Největší část knihy je věnována Francii, cizinecké legii a bitvě o Francii.
Francie je autorova srdeční záležitost, hezky popisuje zdejší krajinu, památky a významná místa.
V jedné pasáži této knihy vyjadřuje autor přání: "...až budu mít dovolenou, půjčím si auto a celou tuto zemi si projedu…“. Já sám jsem měl při čtení této knihy stejné přání ...
Nechvalně se vyjadřuje o bojové morálce obyvatelstva Francie v době před vyhlášením války. Naopak vyzdvihuje své válečné druhy a svého francouzského velitele, který je vedl do boje a po kapitulaci Francie, se všemožně snažil pomoci "svým" podřízeným Čechům v útěku do Africké kolonie.
V Casablance v Maroku spolu s kpt. Kulhánkem organizuje stahování čs. pilotů z koloniálního letectva a transport do Anglie. Posledním transportem odjíždí i nejlepší čs. stíhací piloti bitvy o Francii Vašátko a Peřina. Za dramatických okolností, jako poslední, odjíždí do Anglie i Šikl s Kulhánkem.

Autor a jeho další knihy

Václav Šikl

Václav Šikl
česká, 1915

Uživatelé mají knihu

v Přečtených2x
v Knihotéce3x
v Chystám se číst1x