Nebe nad Jemenem

Nebe nad Jemenem https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/420973/bmid_nebe-nad-jemenem-xTs-420973.jpg 4 397 89

Odjet jako chirurg na misi s Lékaři bez hranic neznamená jen vracet vyhřezlá střeva zpátky do břicha. I přes každodenní hřmění střelby, všudypřítomnou hrozbu cholery, operace těžce postřelených dětí a nedostatek spánku se Tomáš Šebek na své jemenské misi snaží pozorovat běžný život, který se skrývá pod tímto válečným závojem. Jak se žije muslimským lékařkám? Jaké lidské příběhy se ukrývají za tvářemi pacientů a co o nás prozrazují naše jména? To vše popisuje Tomáš Šebek ve své nejnovější knize z místa současné největší humanitární katastrofy na světě, ale zároveň nezapomíná zapojit i smysl pro humor a nadsázku.... celý text

Kopretina_aku
22.05.2020 5 z 5

Možná to nebude pro úplně slabší povahy, protože kniha popisuje skutečnou, nepřikrášlenou realitu. Vše je popsané srozumitelně, aby to pochopil i laik. Psané s pokorou, úctou i humorem. Skvělé čtení.

AmaFai
14.05.2020 5 z 5

MSF/Lékaři bez hranic jsou moje dlouholetá srdcovka. Stejně jako práce Tomáše Šebka. Takže nejnovější knižní kousek nesměl v mé sbírce chybět. Příběh autentický, plný lidství, naděje a touhy po tom kousku spokojeného života, co spojuje všechny jedince našeho leckdy natvrdlého a sebe-vražedného druhu.

Emmadriel
05.05.2020 5 z 5

V tomto případě se jedná o mojí čtecí prvotinu, jež napsal Tomáš Šebek, knihu jsem zařadila také do čtenářské výzvy. Nebe nad Jemenem jsem přečetla jedním dechem, občas mi slza ukápla nad nespravedlností tohoto světa a zároveň jsem pyšný na to, že ještě pořád existují takoví lidé a doktoři jako pan Šebek. Při koupi této knihy pomůžete i dobré věci, protože částečný výtěžek z knihy jde na konto Lékařů bez hranic a co je víc, než koupit skvělou knihu a ještě přitom pomoci.

bee88maja
20.04.2020 5 z 5

Reportáže z míst, kam se nikdo z nás neodvažuje zaměřovat svou pozornost,ať už díky předsudkům, nebo z jiných důvodů, mám velmi ráda. A styl psaní - baví, neškatulkuje, prostě plyne. A za odměnu si vždycky z těchto Tomášových knih uvědomím zřetelněji, že všude na světě jsou lidé, kteří žijí své životy, a to za úplně jiných podmínek, než my tady, a přesto mají své sny, humor, lásku...

Reprok
03.04.2020 5 z 5

Já ten syrový popis Tomáše Šebka mám prostě ráda. Bez příkras, ber nebo neber. Hluboce obdivuji jeho práci a hlavně přístup k lidem. A že se toho dozvím hodně i o dané zemi, to je bonus navíc.

Stepka1989
27.03.2020 5 z 5

I kdyz nejsem doktor a vsem popisum jsem nerozumela, smysl knizky mi neunikal. Velmi ctivy, realisticky pohled na lekarskou misi ve valkou zmitanem Jemenu protkany cernym humorem az to boli. Moc se mi to libilo a rada si koupim predchozi knihy!

Marcela52
22.03.2020 5 z 5

O práci lékařů bez hranic si vždy ráda přečtu. Reportáže z válečného Jemenu jsou především o lidech, s kterými se mladý chirurg při své misi potkal. Cituji autora: "Až se mě doma zeptají, co jsem viděl v Jemenu, odpovím, že jsem viděl lidi, kteří se usmívají, ačkoliv je všude bolest a trápení". To je určitě hlavním poselstvím knihy a právě v dnešní době, kdy všichni čelíme virové pandemii, je dobré si připomenout, že v mnoha zemích na světě jsou na tom lidé podstatně hůře a přesto neztrácejí úsměv...

Jizi
22.03.2020 3 z 5

"...dál krvácela, navíc měla mrtvý vývod tlustého střeva, stomii. Vypláchli jsme břicho, teklo to všude a nikde. Přešili jsme stomii a původního Hartmanna, který byl vysoko, jsme přešili na loop stoma. Bude se to lépe zanořovat. A to nevadí, že tomu ne všichni rozumíte. Taky koukáte na Dr. House, kterému občas nerozumí ani doktor,  a nevadí vám to. No ne?" (str. 45)

Vždycky jsem chovala nesmírný respekt vůči všem zdravotníkům, kteří svému povolání nezasvětili jen život, ale i duši. Netuším, jestli se nesmírnost dá stupňovat, ale po přečtení Nebe nad Jemenem v to doufám.

Literární stránku hodnotit nebudu, je to prostě zpráva o tom, jak vypadá taková mise s lékaři bez hranic, jak tihle lidé žijí, fungují, jak uvažují, jak se chovají, co je čeká, čemu musí čelit a jak se s tím vypořádávají. Je to civilní, lidské, místy vtipné, jinde smutné. A jsou tu toho skvělé fotografie.

Sice na mě s postupem textu bylo té rozvernosti už moc, vtípky začaly působit lehce násilně, některé pasáže jsem nepochopila vůbec (řetízek) a zprasená odborná revize textu mi rvala žíly (když něco dělám, dělám to pořádně), ALE to, proč to pan Šebek nejspíš celé dělá, se rozhodně povedlo - dneska jsem nastavila trvalý příkaz na konto MSF. Protože to, co s kolegy dělají, to je prostě úžasné.

Klarutianus
17.03.2020 5 z 5

V knize je velmi čtivě popisován drsný život za války, u kterého se probouzí emoce.
Moc ráda jsem se naučila několik arabských frází :)

MildeZ
15.03.2020 5 z 5

Pro mě opět výborná kniha, co do množství informací ohledně každodenní rutiny obětavců z Lékařů bez hranic na jejich misích. Já si vždy jen při popisu zranění a následných operačních úkonů říkám: a to jde dát vůbec ještě dohromady? Klobouček!

kacenka72
15.02.2020 5 z 5

Stejně dobrá jako jeho předchozí knihy. Reportážní styl psaní kombinuje se zamyšlením nad důležitými věcmi. A dozvěděla jsem se návod na jednání s chirurgy :-)

meadow
01.02.2020 3 z 5

Velice ctiva kniha.Vlastne takovy pracovni denik autora z mise v Jemenu

Ester71
26.01.2020 5 z 5

Moje druhá kniha od Tomáše Šebka, a stejně poutavá jako Africká zima. Spousta zajímavých myšlenek, přiblížení situace v Jemenu, prostě v každém ohledu je pro mě knížka přínosem.

simona5r
23.01.2020 5 z 5

"... není výsadou narodit se na bezpečném místě a v zemi, kde panuje mír. Je to jen náhoda. A opět stačí jen náhoda, aby se člověk narodil, žil a zemřel na místě opačném." Moc děkuji za perfektní přiblížení úplně jiného světa, ze kterého občas až mrazí.

Floriška7
22.01.2020 5 z 5

Moje první kniha od Tomáše Šebka a naprosto mě vtáhla. Už jen tím, že jsem zdravotník na operačním sále. Někdy jsem měla pocit, že píše moje myšlenky a pocity. Tak jak to u mě bývá, jdu na jeho další knihy z misí.

ditouche
18.01.2020 4 z 5

Jsem MOC ráda, že jsem tuhle knížku mohla číst a že je pravdivá. Díky, Tomáši Šebku! Za knížku, ale především za to, co děláte.

cornetka
17.01.2020 5 z 5

NEBE NAD JEMENEM - T. Šebek
“Myslím na to, jak dát světu na vědomí, že v Jemenu pracují Lékaři bez hranic. A že je potřeba všechny podpořit, abychom mohli dál ošetřovat děti s bolavým srdcem”.
Vždycky jsem měla respekt k Lékařům bez hranic a po přečtení téhle knížky si jich vážím ještě víc. Vyprávění Tomáše mě chytlo hned od začátku. To, co dokážou s tím, co mají k dispozici, je pro mě neskutečný. Tuhle knížku si rozhodně nenechte ujít.

Vladimir8177
05.01.2020 5 z 5

Velmi zajímavá a čtivá kniha.

rajcatko
03.01.2020 5 z 5

Opět nám dokonalý Tomáš Šebek odtajnil další ,,místo činu". Tentokrát válkou zasažený Jemen. A ukázal toho mnohem víc, kus sebe. Za to mu nedokážu dostatečně poděkovat. Právě autentičnost skutečných emocí dělají jeho knihy výjimečné. Protože on tam byl, on jediný má právo psát, co sám uzná za vhodné a jak to psát. Kritika zde není na místě. Jedině obrovské upřímné DÍKY!
Z jeho knih jsem jako zdravotnice nadšená a proto mě trochu děsí, že možná už další nebude. Aneb str. 275...,,Ale popis toho, co Lékaři bez hranic dělají, z výše uvedených důvodů odteď nechávám na jiných."
Snad se pletu...

ZuKo
02.01.2020 5 z 5

Čtivé sprostředkování takových míst pro lidi, kteří z určitých důvodu toto nikdy na vlastní kůži nezažijí. Vše v jedinečném stylu pana Šebka.
Tato kniha je i trochu jiná než ty předchozí. Je tam něco víc ze soukromý a bilancování.