Nebe, na němž nesvítily hvězdy

Nebe, na němž nesvítily hvězdy https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/330689/bmid_nebe-na-nemz-nesvitily-hvezdy-HaP-330689.jpg 4 311 108

Alija Bet je hebrejské kódové označení pro ilegálně organizované přistěhovalectví do britské mandátní oblasti Palestina. Pro Leah a Janneka svitla na obzoru naděje – oba jsou z rodiny jediní, kdo přežili koncentrační tábory, a nyní, v roce 1946, se stále ještě hluboce traumatizovaní potulují jako živé mrtvoly rozbombardovaným Mnichovem. Doslechli se o nebezpečné plavbě na přeplněných vracích parníků, o mnoha utopených nebo v britských sběrných táborech internovaných uprchlících, o neustálých bojích s arabskými obyvateli – ale nemají jinou možnost. A tak se oba vydávají jako ilegální běženci na cestu přes Středozemní moře s nadějí na novou vlast.... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: , Knižní klub

Himmel ohne Sterne , 2015

gossipavlina
02.01.2021 4 z 5

Po pravdě, já jsem trochu v šoku. Musím si o této době načíst víc knížek, především teda literaturu faktu. Pořád nemohu uvěřit, že by něco z toho, co se tady stalo, byla alespoň částečně pravda.....

wir
25.12.2020

Knih z období po”šoa” jsem zatím moc nečetla.Kniha nutí člověka přemýšlet o této části historie, což bez další znalosti nepůjde. Takže na příští rok mám vlastní čtenářskou výzvu .

Jotty
02.12.2020 5 z 5

Ze začátku mi trvalo docela dlouho se do knížky začíst, autorův styl psaní mi přišel takový hodně zvláštní a ne moc čtivý. Ale pak mě úplně pohltil příběh a knížku jsem prostě musela dočíst, abych se dozvěděla, jak to bude dál. Ke konci sice autor skákal od jednoho příběhu k druhému a jakoby chtěl mít vyprávění rychle za sebou, objevovalo se tam hodně stylistických a gramatických chyb, ale celkově mě knížka docela dostala.
Doporučuju přečtení pro pochopení příběhu Židů a vzniku státu Izrael.

Knihomolka506
19.10.2020 5 z 5

Kdysi byly doby, kdy se cestovat nemohlo. Hlavně konkrétní osoby. S písmenem J v pase, občance. Tohle je dlouhé vyprávění o ještě delší cestě. Kam? Domů.

Sidonka3
19.10.2020

Knížka je psaná zvláštní, odosobněnou formou. Měla jsem dojem, že se mi dostala spíš do ruky literatura naučná nebo literaturu faktu než beletristický příběh, který mě má vtáhnout do svého světa, chytit za srdce a pohltit. Přelouskala jsem jen kousek a zbytek už prolistovala, takže tady výraz "knížku mám v přečtených" berte s velkou nadsázkou. I když je kniha místy zajímavá a má působivější momenty, nepřitáhla mě forma vyprávění. Jako celek ten text moc nefungoval. Zdálo se mi, že autor skáče z tématu na téma, chvilku je to psané novinářským, publicistickým způsobem, pak si to zkouší hrát na umění, je to nevyvážené, styl umělej, vykalkulovanej, vůbec se mi do knížky nechtělo. Nakonec mě z dalšího trápení nad "románem" vysvobodila rezervace ve veřejné knihovně, která mi knížku donutila vrátit. Téma mi totiž přišlo zajímavé a nebýt knihovny, možná se nad tímto dílem trápím doteď a čekám, zda na příběh konečně dostanu chuť a dočtu ho v naději, že se třeba později víc rozjede? Nevím, podle mého je napsán skoro až povrchně (či jak to říct?, suchopárně?), možná proto jsem knížce nechtěla ani já dát patřičný čas a prostor a soustředěné čtení pořád odsouvala.
Autora za sebe bohužel nedoporučuji, podle mého jsou obratnější spisovatelé. Vidím, že nejsem jediná, komu styl nesedl, takže je to knížka spíš jen pro někoho.

luckach
24.08.2020 5 z 5

Pro mě topka. Konečně příběh po šoa. V některých okamžicích jsem si připadala, jak kdybych znovu četla Exodus.

ArchMich
18.08.2020 2 z 5

Na knihu jsem se velice těšil. Ze začátku jsem byl opravdu nadšený, ale postupně mé nadšení opadávalo. Příběh se vlekl, postupně došlo jen k prazvláštnímu popisu situací. A nakonec do toho všeho hrubky a stylistické chyby na každé druhé straně. Knihu jsem bohužel musel v půlce odložit...

Kaja1
15.08.2020 5 z 5

Byla to síla. Několikrát jsem musela přestat číst, protože jsem se bála, co zase hrozného hlavní hrdiny čeká. Je neskutečné, jak si lidé dokážou ubližovat. Vůbec jsem netušila, jakou roli hrála Velká Británie při osidlování Palestiny Židy, a ta krutost, hrůza....

Fidoo
14.08.2020 5 z 5

Strhující příběh Židů, kteří se po letech bestiálního trýznění, fyzicky a psychicky vysílení a zdeptaní, odvážně vydávají na nelehkou cestu do Palestiny.

Ztroskotali však v zemi, která je nechce a kde se nic ani přibližně nepodobalo tomu, co si představovali, o čem snili, v co doufali.

V Palestině je čeká velká výzva, jsou nuceni překonávat další obtížné a nebezpečné překážky, s jediným cílem - zachránit svůj ztrýzněný národ a založit svůj vlastní stát ve Svaté zemi.

Bojují proti britské koloniální moci a zažívají krutou nenávist Arabů.

Je těžké si jen představit, čím vším si museli projít a jaké utrpení museli snášet.

"Všichni, co přežili holokaust, se provinili vůči smrti životem."

Audrina
06.07.2020 5 z 5

Nikdy mě nepřestane udivovat, kolik zla zvládne člověk napáchat na jiném člověku...a často vlastně bez sebemenší záminky.
Knih o holocaustu existuje bezpočet, jsem ale ráda, že se někdo pustil i do poválečného osudu Židů, kteří na světě často zůstali úplně sami, uvěznění v zemích, které jim způsobily tolik trápení a zničily jejich domov, přesto jim nedovolily si nový život vytvořit někde jinde. Poválečná historie Izraele a lidí přeživších holocaust je stejně tak krutá jako válečné děsy, přesto na to často zapomínáme.
Oceňuju autorovu práce s historickými prameny a věrné popsání celého příběhu, krásná ukázka toho, jak moc zlomení lidé byli, přesto právě jejich vůle žít jim pomohla přežít nejen válku a koncentrák, ale především vybudovat nový domov.

martunka
30.06.2020 5 z 5

Krásný příběh.... Tohle je opravdu silný a dojemný příběh o nezdolné síle lidí....

Taloš
09.06.2020 5 z 5

Historicky román vystavený na základě příběhů z několika různých zdrojů, přičemž většina situací se odehrává dle skutečných událostí. Děj s fiktivními postavami popisuje období po 2. Světové válce, včetně fragmentů z koncentračních táborů, což z knihy dělá poměrně silný emoční zážitek. Téma ponížení, utrpení, strachu, smrti a bezmoci je obsaženo v knize od začátku do konce. Stejně jako v Exodu, je obsah poučným vzhledem k přiblížení ilegálního přistěhovalectví, neslavné úlohy Velké Británie při správě Palestiny, fungování kibuců, arabské agrese, okolností vzniku Izraele a následného existenčního boje nového státu při ne úplně šťastné úloze OSN. Román o tom, jak se hlavní hrdinové snaží o lepší život, ale setkávají se s neustálými překážkami. Bohužel úsilí ani odhodlání nedokáží přebít nepřízeň osudu. K mému překvapení relativně nová kniha - vydána v roce 2015, přeložena v roce 2017.

Horal123
22.05.2020 5 z 5

Knihu jsem přečetl díky čtenářské výzvě a nelituji toho. Silný příběh proložený reálnými skutečnostmi v poválečném Německu a Palestině. V knize jsou zachyceny i dějinné události okolo vzniku Izraele. Děj knihy se sice odehrává až po skončení války, ale hlavní hrdinové se ve svých hrůzných vzpomínkách vracejí do doby, když byly internováni v koncentračních táborech. Drtivá věštšina Židů tam skončila v plynových komorách. Hrstka těch, kteří přežili, si odnesli doživotní trauma. Nedovedu pochopit, jak se někteří Němci mohli nechat tak zfanatizovat, že dokázali páchat jiným lidským bytostem tak hrozné věci...

Laviedete
22.05.2020 2 z 5

Kniha s velmi zajímavým tématem, kdy jsem se těšila na jiný pohled z poválečné doby. Bohužel styl psaní autora mě absolutně neoslovil. Očekávala jsem napínavý příběh, ale přišlo zklamání v podobě divného popisu situací, jakmile jsem se začetla, přeskočil autor jinam, ke konci jsem už neudržela pozornost a téměř knížku odložila. Dočetla jsem jen ze zájmu o historické údaje. Tato kniha nejspíš zůstane pouze uložená v knihovně.

Babo
18.05.2020 4 z 5

Kniha se mi líbila . Události pro mne nebyly žádnou novinkou ,jen opakováním historie.
Znovu jsem si potvrdila , jak světem vládne mamon , znovu jsem si také připomněla , jak naivní je myslet si,že když se malá země dostane do průšvihu,tak přispěchá velký bratr . A je jedno z které strany.
Když jsem kdysi četla knihu Exodus ,tak pro mne bylo novinkou chování Velké Británie,která za války bojovala proti Německu a tedy podle mne i za záchranu židů .
Na tomto příkladě je jasně vidět, že nic není jednoduché a i když v jednotlivostech můžeme být spojenci , na druhou stranu se najdou věci , kdy stojíme proti sobě .
Vždy záleží na úhlu pohledu a vlastních zájmech .
A ropa je evidentně důležitější než životy Židů a jejich snaha o založení vlastního státu .
To stojí i za spojenectvím s Arabskými státy,které podporovaly Hitlera .
Jsem ráda, že kdysi Československo a nyní Česká republika stojí za Izraelem .

Stani95
14.05.2020 3 z 5

Knížka měla dobrý potenciál, období po skončení 2.sv. války a židovská problematika. Co se s nimi dělo po konci války, o tom se často nepíše. Některé úseky byly opravdu zajímavé, protože jsem se dozvěděla něco, co jsem doposud nevěděla. Ale styl jakým to bylo podáno mi nesedl, nemohla jsem se do knížky začíst. Romantická linka mě za srdce vůbec nechytla. Za polovinou jsem se nutila knížku dočíst.

pydla
14.05.2020 3 z 5

Jedna z mnoha knih o utlačování a stíhání židů. Tato je zasazena do doby těsně po druhé světové válce. Leah a Jannek, přátelé z dětství, oba přeživší holocaust a koncetrační tábor se setkávají a dumají co si dál počít. Přišli o všechno a o všechny. Dozvídají se o organizaci Hagana, která umožňuje ilegální přidtěhovatelství do Palestiny a tak se rozhodnou, že se k ní přidají a vráti se tak i oni sami do země svých předků. Není však zlato vše co se třpytí a tak se potýkají s těžkostmi ilegální práce, dozvuků války, internačních táborů i častých bojů s arabskými obyvateli, kteří židy zpátky nechtějí.
Kniha se čte dobře, ale začátkem se musíte prokousat a chvílemi ztrácí tempo.

EmillyT
20.04.2020 5 z 5

Velmi smutný, ale neuvěřitelně poutavý, napínavý a hezký příběh. Je to první kniha věnující se tématice židovské problematiky nejen během druhé světové války, ale hlavně po ní, kterou jsem četla a musím říct, že byla naprosto úžasná. Značně mě překvapilo, jak se světové velmoci po skončení války k židům chovali. Kniha rozhodně zanechává spoustu podnětů k zamyšlení. Postavy jsou úžasně vykreslené a určitě každý si zde najde tu svou oblíbenou.

Lusie
16.02.2020 5 z 5

Pro mne první kniha o době po válce a hned výborný příběh.

AlenaF
16.02.2020 5 z 5

Přečetla jsem už hodně knih, týkajících se historie židovství, života Židů během druhé světové války, vzniku Státu Izrael a života v něm. Tato kniha mi jen osvětlila to, co jsem už věděla. Příběh se mi líbil.