Nebe, na němž nesvítily hvězdy

Nebe, na němž nesvítily hvězdy https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/330689/bmid_nebe-na-nemz-nesvitily-hvezdy-HaP-330689.jpg 4 311 108

Alija Bet je hebrejské kódové označení pro ilegálně organizované přistěhovalectví do britské mandátní oblasti Palestina. Pro Leah a Janneka svitla na obzoru naděje – oba jsou z rodiny jediní, kdo přežili koncentrační tábory, a nyní, v roce 1946, se stále ještě hluboce traumatizovaní potulují jako živé mrtvoly rozbombardovaným Mnichovem. Doslechli se o nebezpečné plavbě na přeplněných vracích parníků, o mnoha utopených nebo v britských sběrných táborech internovaných uprchlících, o neustálých bojích s arabskými obyvateli – ale nemají jinou možnost. A tak se oba vydávají jako ilegální běženci na cestu přes Středozemní moře s nadějí na novou vlast.... celý text

Literatura světová , Romány , Historické romány

Vydáno: , Knižní klub

Himmel ohne Sterne , 2015

Meginho
09.02.2020 4 z 5

Zezačátku se kniha rozečítala hůř a tím, že normálně nečtu židovskou tématiku jsem to chtěla vzdát. Nicméně jsem ráda, že jsem to nevzdala, rozhodně román stojí za přečtení. Důvod, proč jsem po knížce sáhla je ten, že všichni víme kolik hrůzy Židé zažili za války, méně je ale známo, co se v přeživšími na území Německa stalo po tom. Autor na otázku odpovídá ve třech dějstvích na pozadí děje svých hlavních hrdinů. Odebrala jsem jednu hvězdičku za konec, který mi tam prostě nesednul.

Aisha.H
24.01.2020 5 z 5

Je to mazec. Nemohla jsem se od knihy odtrhnout, četla jsem do noci, nemohla jsem usnout, pořád o knize přemýšlím. Kniha je skvěle napsaná, hned vtáhne do děje, má spád. Srozumitelně objasňuje i historické souvislosti. Četla jsem i Exodus, ale tahle mne bavila víc.

LenkaDv
15.01.2020 4 z 5

Hodně silná kniha, nečetla se lehce.

juliesze
08.01.2020 5 z 5

Není to vůbec lehké čtení. Co hodnotím skvěle je propracovanost postav. Otevřelo mi oči, že hrůzy koncentračních táborů byly vlastně pouhý začátek. Kniha dokonale popisuje pocity zmaru, osamění, děsů a hrůz, ztráty hodnoty a smyslu života. Mělo to všechno, co mi mohlo způsobit spousty vnitřních vjemů, kdy mi chvílemi stály chlupy na těle. Výborně neočtené téma, i když jsem se s knihou pro její relativně složitou zápletkou trochu "prala".

0371
16.12.2019 4 z 5

Krásná a strhující knížka, se silným příběhem. Začátek se mi trošku hůř četl ale rychle jsem se do toho dostala. Druhou polovinu knihy mi dost kazily chyby, překlepy, opakování slov ve větách apod.

FejKýý
02.12.2019 5 z 5

Nemám slov.. Velice silný příběh, s romantickou linkou spokojená nejsem.. Ale všichni víme, kdo jsme tuhle knihu četli, že o to tam vůbec nejde.. Knížka je velice smutná a číst to, co se kdysi dělo, je dost děsivé. Na začátku prvních asi 70 stran jsem se začíst nemohla.. ale pak už ano, jenže čím se blížíte ke konci, tím je to smutnější.. nakonec bylo i pár kapek slz. Určitě doporučuji! Ze začátku jsem myslela že dám tři hvězdy a pak že čtyři teď tedy vůbec nevím, zda nemám dát pět..

Míša02
29.11.2019 4 z 5

Knihu jsem četla docela dlouho. Ne že by byla špatná, ale prostě nějak nebyla nálada. Pravda je, že začátek má trochu pomalejší rozjezd, ale naopak posledních asi 120 stránek se četlo opravdu skvěle. Kniha hezky popisuje život židů za války, ale hlavně život po ní. No a taky ne moc dobré chování Anglie. Některé věci, které jsem se v knize dozvěděla jsou vážně otřesné. Pravdivá fakta jsou proložena romantikou a kniha se tak stává odlehčenější, než kdyby to byla pouze a jen fakta. S ohledem na romantiku jsem tedy čekala jiný konec...….šťastnější. No vlastně ono když něco začíná, tak něco taky končí.... V knize mi chyběly dořešené některé záležitosti a ocenila bych trochu více popsaný konec i u vedlejších postav. Celkově ale knihu hodnotím velice pozitivně a jsem ráda, že jsem ji přečetla.

monci6485
14.11.2019 2 z 5

Chtěla jsem si přečíst román, ne odbornou literaturu a ještě k tomu dost pobožnou.. Jediné plus má konec, ten se povedl.

Patapuf
29.10.2019 4 z 5

Další velmi silný příběh... člověk se v něm dozví jaké bylo pokračování utrpení Židů po druhé světové válce... rozhodně to není příjemné čtení, ale za rozšíření obzorů to stojí....

Denyna
07.10.2019 5 z 5

Četlo se to výborně, bylo to velmi silné. Místy jsem ale měla pocit, že čtu znovu Exodus. Závěr už byl trochu přepálený a vyhrocený, na druhou stranu, ona skutečnost možná taky? Styl vyprávění a podávání faktů je takový typicky černobílý. Kdo se v problematice neorientuje, jistě ocení historické vysvětlivky v závěru

Janík511
20.09.2019 3 z 5

Kniha vesměs zajímavě vypráví o životě Židů po válce, jejich utrpení a pocitu, že nikam nepatří a nemají kam jít. První půlka byla opravdu dobrá, četla se sama. Druhá část už neudržela mou pozornost a chtěla jsem přeskakovat stránky. Jsem ráda, že jsem u ní ale vydržela, i když šťastně zrovna nekončí.

Janiip
19.08.2019 5 z 5

Velice povedená kniha. 'Ráda' čtu knihy s tématikou koncentračních táborů, tato kniha pro mě byla výjimečná, protože mě donutila zamyslet se nad tím, jak žili po opuštění tábora. Velice poutavé čtení a líbil se mi závěr, že to není happyend v tom pravém slova smyslu.

Svica
29.07.2019 5 z 5

Výborně zpracovaný příběh o událostech, o kterých se mluví ještě méně než o těch, které tomuto všemu předcházely. Když pominu chyby v textu, v překladu, v některých historických nesrovnalostech a takové ty malé kosmetické - dlouhé myšlenky, skákání z jedné postav do druhé aniž by si toho člověk všiml, byla to dobrá výpověď o nelehkém pokračování života lidí, kteří to už tak měli složité. I po složitém začtení se do knihy to stojí za přečtení.

aenigma
25.07.2019 3 z 5

Knihu jsem chtěla přečíst, proto jsem vytrvala i přes pomalý rozjezd. Místy je hůře uchopitelná a někdy jsem si nebyla jistá návazností děje.
Určitý vliv má překlad (překlepů je mi líto, ale bez toho se asi žádná kniha neobejde), který dost často nebyl český - už jméno hlavní hrdinky je v češtině ne příliš časté, ale ustálené "Lea" a skloňuje se podle vzoru "žena", stejně je to s hebrejskými slovy, např. chala - chala je prostě chala a netřeba ponechávat "challah". Moše byl Moše (až na výjimku, kde je o pár řádků níže ponechána původní německá verze Mosche), proto neskloňovaná, byť přechylovaná, Leah zní těžkopádně.
Jannek mě dost štval, i když se dalo čekat, že je za jeho chováním něco víc a tak konec, kdy si Lea konečně vybrala svou lásku (její prozření bylo také těžko uvěřitelné) člověk i opláče.
Nemám ráda "umění" o době šoa. Tohle se odehrávalo později, ale stejně mi rvalo srdce, že genocida vlastně pokraačovala.

Nunynka
21.07.2019 3 z 5

Nemohla jsem se do knihy vůbec začíst. Možná je to tím,že knihy tohoto žánru nevyhledavam. Ale některé jsem už četla a tady jsem snad celou knihu pořád přemýšlela o co vlastně jde. Některé pasáže byly mrazivé a smutné,ale celý příběh mě zase az tak nenadchl. A i když se autor snažil mnoha fakta vysvětlit,stejně z toho všeho mám v hlavě zmatek.

PavkaHu
18.07.2019 3 z 5

Téma je naléhavé, o tom žádná. Ale to zpracování mělo opravdu daleko k dokonalosti. Historické informace z knihy trčely příliš okatě (vždy se našel někdo, kdo nevěděl, včetně samomluvy postavy pro návštěvě maminky v psychiatrické léčebně), milostný trojúhelník tak trochu směšný. Ne, opravdu jsem se nedokázala vžít do pocitů Leah, Janneka ani Aliho. Škoda, téma si jistě zasloužilo kvalitnější převyprávění.

hanzmb
21.06.2019 5 z 5

Zase jedna z knih, kdy bodová škála zcela nedostačuje. Po přečtení mi bylo, jak kdybych dostal klackem do hlavy. Navíc to je od německého autora. Tomu se snad ani nedá věřit. I když možná proto se tak detailně rozebírá anglický (ale i světový) podíl na holocaustu, aby nebyl černobíle jen 1 viník. Ve spojení s Šulcovými Mosty čtenář dostává vynikající přehled o tomto období dějin. A ten doslov by opravdu měl být v učebnicích, jak se navrhuje v komentářích. Pokud můžeme být po roce 1945 jako Češi na něco hrdí, tak na náš vztah k Izraeli.

jprst
06.06.2019 4 z 5

Příběh z poválečného života přeživších Židů zasazený do historických skutečností mi přinesl další řadu informací o této oblasti historie.

Kerberos
01.05.2019 5 z 5

Je konec války a židé co přežili koncentrační tábory se vrací domů,jenže většinou nemají kam.Nikdo je nechce a tak se snaží dostat do Palestiny země zaslíbené.Čeká je strastiplná cesta kterou jich mnoho nepřežije.Nemají vyhráno čeká je těžký život, boje s muslimy.Nečekejte žádné šťastné konce.Na podobné téma jsem četla více knih a doporučuji Zběsilost od Falconera ta se mi zdála nejlepší.

zuzulka77
01.04.2019 5 z 5

Co se delo po 2.SV je ve sve podstate pro zidovsky lid stejne bolestny jako jako behem ni. Konec je sice smutny, ale vzhledem k deni po i v dnesni dobe pravdivy....