Nebe je všude

Nebe je všude https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/225830/mid_nebe-je-vsude-5aa-225830.jpg 4 431 114

Sedmnáctiletá Lennie je knihomolka, má ráda muziku a svůj klarinet. Žije ve stínu své báječné sestry a trochu jí hraje druhé housle. Sedmnáct let se dělily o šaty, myšlenky, radosti i strasti. Ale teď je Bailey mrtvá a Lennie najednou přespává v domě smutku pod zamračenou oblohou. Jako by někdo vypnul nebe. Lennie se navíc do toho všeho zamiluje - poprvé ve svém životě a hned do dvou kluků. Joeho tajemný úsměv trumfne snad už jen jeho hudební talent a Toby je tichý pohodář, skejťák a hlavně Baileyina velká láska. Lennie z toho má pěkně zamotanou hlavu, jeden z kluků jí pomůže vymanit se ze smutku, druhý jí do něj naopak uvrhává. Lennie se pokouší vypsat si duši na každý kus papíru, který najde, ale pomůže jí to najít tu pravou cestu, svou vlastní melodii ve všem tom hluku na světě? Křehký a dojemný příběh o ztrátě a životě, palčivých pocitech bezmoci a nenávisti i lásce zároveň.... celý text

Literatura světová Romány Pro děti a mládež
Vydáno: , CooBoo

The Sky is Everywhere , 2010

Linda02
01.09.2019 1 z 5

Tato kniha byla slabším kouskem mé oblíbené autorky.

LaDouceBrise
09.08.2019 5 z 5

Měla jsem chuť začít slovy „výjimečná kniha“, jenže ta zdaleka nevystihují to, jak úchvatná a okouzlující tahle kniha vlastně je. Jak je přímo nabitá pocity a myšlenkami a jak z ní tryskají barvy a tóny, které se slévají do o(c)hromující symfonie života. Během čtení jsem měla pocit, jako by pravidelně co pár stránek vybuchovalo celé nebe a po kousíčkách se mi snášelo k nohám...

Možná mé nadšení pramení z toho, kolik věcí mám s Lennie společných (tedy snad až na to, že já se ze svého spánku Šípkové Růženky ještě stále neprobrala).
Možná mě s ní spojuje láska k hudbě a až příliš romantická a poetická duše.
Možná jsem se zkrátka zamilovala do toho nudného, ošklivého, netalentovaného, ale vášnivého kytaristy, který skládá líbezné duety a sbírá střípky duše zlomené holky, již miluje.
Možná jsem prostě tak trochu blázen jako Lennie a její podivná rodina, a proto tu knihu tak zbožňuji.

Ať už to má jakýkoli důvod, nejspíš už jste přišli na to, že tady se kritiky nedočkáte. A co se týče Lennie a Tobyho, myslím, že tohle jen tak někdo nepochopí. Nejlépe to snad vystihla bábinka - když je člověk naprosto zničený a zoufalý žalem, dějí se různé nesmyslné věci, které není ani schopen sám vysvětlit. Přece jen, každý z nás truchlí jinak. Neexistuje nějaká šablona na správné truchlení.

Přestože v porovnání s Dám ti slunce se vám Nebe je všude možná bude zdát trochu povrchní a naivní, já jsem téhle knize naprosto propadla - patřím jí celým svým srdcem i duší jako Lennie Joeovi. A věřte nevěřte, být do ní takhle zblblá je opravdu nebesky krásný pocit. Jako by najednou nebe pohltilo vše kolem... Hmm, jak dildonické.

„Pamatuješ, jak to bylo, když jsme se políbili? Náruče a náruče světla padaly přímo na nás. Jako provaz spuštěný z oblohy. Jak se může slovo láska, slovo život vůbec vejít do úst?“

essidaven
12.07.2019 5 z 5

Překvapilo mě poměrně nízké hodnocení zde na databázi. Jelikož jsem měla to potěšení číst dílko Dám ti slunce a byla jsem z něj nadšená, tak se mi líbila i tato kniha. Je totiž stejně krásně bláznivě napsaná. Styl psaní a vyjadřování autorky mě zkrátka baví. Její postavy jsou velmi uvěřitelné a lidské a dokáže i v té ujeté smršti slov zahrát na vážnější notu. Hlavní téma bylo sice smutné, ale moc pěkně zpracované. Zpestření v podobě "básniček" (mimochodem hezky graficky udělané) krásně dokreslovalo příběh.

Romča11
10.07.2019 4 z 5

Je to moc hezká kniha o tom, jak se dívka vyrovnává se smrtí své sestry. Někdy je to opravdu těžké. A tady je to nádherně popsané. Rozhodně doporučuji :)

Cometka
09.07.2019 5 z 5

To je tak krásná kniha! Vůbec jsem to nečekala a musím říct, že toho ve mně spoustu zanechala k přemýšlení. Rozhodně doporučuji!

Aristea
21.04.2019 1 z 5

Tohle se za mě moc nepovedlo. Povahy babičky a jejího strýce byly nucené. Prostě je potřebovala mít zajímavé.

WallopX
08.12.2018 5 z 5

Super knížka. Dle mého názoru se četla výborně. Jen mi občas vadil ten "vztah" mezi ní a Tobym. Ale skousnout se to dalo.

kalinka99
07.12.2018 5 z 5

Výborná a originální kniha, která mě zaujala hned podle obalu.

Eliška12
30.11.2018 3 z 5

Kniha se mi líbila ,ale moc mi nesedl autorčin styl psaní . Některé části se mi líbily , jiné mně nudily k smrti . Jsem ráda , že jsem si knihu přečetla , ale chtěla bych aby mně bavila trochu víc . Od autorky čtu její druhou knihu , ze které taky nejsem moc nadšená , ale to se ještě může změnit :) Celkově mně kniha nezaujala , ale ani neurazila , některé části se mi líbily a knihu bych doporučila všem lidem , kteří si chtějí odpočinout a odreagovat se .

Sisinka05
03.09.2018 4 z 5

Lennie mi chvilkami opravdu lezla na nervi, konec se mi četl pomalu... příběh byl ale jinak fajn, milostný trojúhelník nějak moc nevadil. Všechny postavy mi byly sympatické, a všechny byly svým způsobem originální.
Doufám, že co nejdříve budu mít možnost přečíst si i Dám ti slunce.

LenysekC
23.07.2018 5 z 5

Čteno v angličtině a líbilo se moc. Tahle autorka mě baví. Asi jak má kreativně zaměřené postavy, které si ujíždí na nejrůznějších věcech, to je fajn.

PetraBery
27.06.2018 3 z 5

Jak se člověk vyrovnává se ztrátou blízkého člověka? Sedmnáctiletá Lennie píše básničky, které nechává na všech možných i nemožných místech… Vypráví a vzpomíná na svou zemřelou sestru Bailey, po jejíž smrti už nic nebude stejné. Kniha o první lásce, bolesti ze smrti a hledání sebe sama. Čtivé, s očekávatelným koncem, určené spíše dospívajícím.

Tyrkysová
19.05.2018 5 z 5

Autorka dokáže velmi barvitě vystihnout pocity bezmoci, kterými Lennie prochází, současně však i poblouznění první lásky, stejně jako zmatenost plynoucí z rozpolcení citů hned ke dvěma "mužům jejího života". I přesto, že je kniha charakterizována jako Young Adult, najdou v ní jistě zalíbení i starší čtenáři (pravda, spíše čtenářky). Odmyslíme-li si řeč, sex a naivitu "náctiletých", která z některých pasáží čiší, najdeme i velkou hloubku a dojemný příběh o životě.

Niky034
17.02.2018 4 z 5

Knížka byla super, originální, nápaditá, čtivě napsaná a poutavá.
První jsem od této autorky četla Dám ti slunce a ta mě zaujala o něco víc, proto ta jedna hvězdička dolů.

Ažula
12.02.2018 3 z 5

Od této autorky jsem nejdříve četla Dám ti slunce a ta kniha mne naprosto uchvátila. Ovšem Nebe je všude už tak žhavé nebylo. Kniha je celkem hezky napsána a přečetla jsem ji za víkend, ale postava Lennie mě po dobu celé knížky patřičně vytáčela svým "vztahem" s Tobym. Nezlobte se na mě, ale do teď jsem nepochopila, proč to udělala. Osobně jsem tedy názoru, že si Joea nezasloužila. Protože on si tohle nezasloužil. Každopádně chápu, že happy end musí být. Za mě tedy stokrát lepší Dám ti slunce...

fruitbueno
17.01.2018 3 z 5

Neupírám knize čtivost a neuvěřitelný drajv, bohužel se však ukázalo, že (už) nejsem cílová skupina a kniha mě neoslovila tak, jak by asi měla.

simona5843
04.01.2018 2 z 5

Toto bolo zlé.Buď som už stará na takéto knihy alebo to bolo zlé,vyberte si :D Hlavná hrdinka Lennie sa nebezpečne priblížila k môjmu prvenstvu hlavných hrdiniek ktoré mám chuť ovaliť panvicou(prvé miesto si stále drží America,prepáčte mi ktorý milujú Selekciu).Lennie bola naivná,skákala od chalana k chalanovi a zaľúbiť sa počas toho ako smútim za sestrou mi prišlo trošku divne.V tom obdobii by to bolo posledné na čo by som myslela.Jej večne mrk mrk mrk mi zdvíhalo akurát krvný tlak.Presladený koniec ma už úplne dorazil.Mám rada sladké príbehy ale tu toho bolo veľa na konci.Knihu som nechcela ani dočítať ale zaťala som sa ale druhý krát ju už čítať rozhodne nebudem.Mám doma ešte Dám ti aj slnko tak dúfam že to také zle ako mrkajuca Lennie nebude.

Irsaf
04.09.2017 5 z 5

Moc pěkně napsano...

Lokina
04.09.2017 4 z 5

Od J. Nelson jsem četla Dám ti slunce, které se mi velice líbilo a oslovilo mě. Takže přišla i na řadu další kniha z její tvorby.
Příběh byl čtivě napsaný, doplňovaný útržkami, které psala Lennie. V první polovině mi Lennie někdy připomínala chováním nerozhodného, nevrlého mopsíčka, který neví ke kterému z páníčků dřív se svou oddaností a náklonností. Nakonec si ale uvědomila, co doopravdy cítí a hlavně k tomu správnému klukovi. No ale po zvratu, který nastal, se vše v dobré obrátilo a konec přešel do krásného, naivního a očekávaného finiše.
Co se mi v knize líbilo, bylo popisování, jak se každý jinak vyrovnával se smrtí blízkého člověka či jejím odchodem od rodiny, to jak Lennie psala různé útržky o ztrátě, bolesti a vyrovnání se s tím, bábi zase se svými bolavě upřímnými dopisy či obrazy, určené její dceři.
Nebyla to jaká Bůh ví extra četba, ale někdo si tam své pasáže najde, ať už romantická duše nebo osoba zkropená žalem. :-)

Anna 13
18.08.2017 5 z 5

Původně jsem chtěla dát hvězdy čtyři, ale nakonec jsem se rozhodla pro plný počet, protože mne to neuvěřitelným způsobem nadchlo.
Kniha Dám ti slunce od této autorky je asi lepší, ale i Nebe.. má své kouzlo. Dokonale popisuje pocity, jakými jsou ztráta, bolest, žal, samota, láska, deprese...
Její románky jsou lehké, nevinné, barevné a milé. Ideální pro letní čtenářskou pohodu. Narozdíl od Dám ti slunce je kniha méně filosofičtější, ale mne to zas až tak nevadilo.

Za ten ohňostroj emocí prostě dávám pět!!!

přátelství láska smrt hudba pro dospívající mládež (young adult)

Jandy Nelson
americká, 1965
2016  87%Dám ti slunce
2015  75%Nebe je všude

Kniha Nebe je všude je v