Příběh ztracené holčičky

Příběh ztracené holčičky https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/377085/bmid_pribeh-ztracene-holcicky-VJX-377085.jpg 5 935 186

Závěrečný díl neapolské tetralogie Geniální přítelkyně odkrývá další osudy Eleny a Lily. Obě jsou dospělé, mají muže, milence a svou kariéru. Jejich vztah, někdy hluboký a úzký, jindy nejasný a plný nedorozumění, je v jejich životech tou jedinou jistotou a tím, co je váže k rodné čtvrti, která stále určuje jejich osudy. Ty jsou propojené do chvíle, než Lila záhadně a beze stopy zmizí, a Elena se rozhodne sepsat příběh jejich přátelství.... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: ekniha , Prostor

Storia della bambina perduta , 2014

Lole
02.04.2024 5 z 5

Za mě nejsilnější moment knihy byl, když Lila chytla záchvat během zetřesení a najednou ztratilu tu svou tvrdou masku. Ztracení Tiny, stejně jako panenek a nakonec Lilu na mne velmi zapůsobilo. Knihy jsem četla s radostí. Mám pocit, že mě už dlouho nechytla takhle moc nějaká kniha. Nedokážu udělat soud mezi tím, která z nich je sympatičtější Celkově si říkám, že si mají obě co vyčítat. Ale jejich příběh je paměti hodný. Způsob jakým autorka knihu napsala je skvělý :)

kathla
06.10.2023 4 z 5

Velice "hutný" díl, co se obsahu týče, tolik se toho událo... ale krásně se to samo četlo, nedalo se přestat. Nějak jsem nabyla pocitu, že to bude víc o pátrání po Lile, ale není to koneckonců detektivka :) Sem tam mi vadil i úplně nedořešený osud některých postav (Tina), nebo že byl celkem ve stručnosti zmíněn... No, je to ponecháno čtenáři, aby nějaký čas o postavách přemýšlel. Ale já bych uvítala další díl. Dalo by se psát a psát. Každopádně styl mi sednul! A líbilo se mi přemýšlet nad některými vyřčenými myšlenkami. Série zůstane mezi mými TOP.

L.Helena
28.09.2023 4 z 5

(SPOILER) Audiokniha
Závěrečný díl, který popisuje vlastně nejdelší časový úsek životních peripetií obou přítelkyň. Opět hodně krušných událostí, málo těch šťastných, vyprávění poutavé, i když vesměs neradostné a plné ztrát. Čekala jsem na konci vysvětlení několika nastolených nevyjasněných událostí, zvláště pak té jedné, jenže závěr přinesl spíš další otázky než nějakou odpověď. Čím víc nad tím přemýšlím, tak mi z toho vychází, že kniha není fikce, ale životní příběh poněkud záhadné autorky, o které vlastně není známo, kdo je. Proto tolik neuzavřených záležitostí.

Terezaazeret
21.09.2023 5 z 5

Líbily se mi všechny díly, ale tenhle byl srdcervoucí.

sladkovka
10.08.2023 4 z 5

Dnes jsem dočetla poslední díl a mám z toho takové smíšené pocity. Chvílemi se mi příběh moc líbil a chvílemi jsem myslela, že knihu odložím. Přišlo mi to zbytečně moc zdlouhavé. V každém případě jsem ráda, že jsem dočetla.

martini.ce
16.07.2023 5 z 5

Poslední díl mě bavil nejméně. Hlavní hrdinky jsou dospělé a stárnou, děti odchází, Lenu jako spisovatelka je pořád někde na cestách. A vztah s Lilou se mění, vyvíjí, občas mu nerozumím, někdy fandím více jedné a pak druhé. Do toho Itálie, Neapol a příběhy dávných kamarádů.

První díl mě chytil za srdce, pohled malých holčiček mi přišel geniálně napsaný. A od knihy jsem se nemohla odtrhnout. Teď už jsem se těšila na konec a přiznávám, že jsem ho čekala jiný. Že tam bude nějaká pecka, která vysvětlí, doplní nebo úplně obrátí některé dřívější události. Tak jsem byla mírně zklamaná. Ale opravdu jen mírně.

Byl to výjimečný příběh a geniální přítelkyně se na pár týdnů staly součástí mého života.

hanka24
08.07.2023 3 z 5

Mě poslední díl tak nějak zklamal. Čekala jsem asi nějaké hlubší rozuzlení. Proti předchozím dílům na mě tenhle působí "co všechno tam ještě musím nacpat, aby to bylo zajímavé a překvapivé" . Předchozí díly pro mě byly uvěřitelnější, přirozenější.

adelablk
06.07.2023 5 z 5

Geniální knižní série. V posledních dvou dílech mi byla Elena víc a víc nesympatická, Lily chování bylo často nepochopitelné, ale stejně jsem oboum celou dobu fandila. Jak byl celý příběh hrdinek drsný, tak toto zakončení bylo ještě smutnější, než jsem čekala. Určitě na knihy ale nějakou dobu nezapomenu a všem je doporučím. Jedny z nejlepších knih, co jsem četla.

Ivule9
10.04.2023 5 z 5

Fantastický styl vyprávění, krátké kapitoly a příběh, který se mi zavrtal pod kůži od začátku do konce a celou sérii si budu pamatovat ještě dlouho. Celá Neapolská sága je pro mě jedním z největších literárních objevů vůbec.

wiix
11.10.2022 4 z 5

Štvrtý diel neapolskej ságy som dočítala s troškou premáhania. Miestami to skĺzlo do riadnej talianskej telenovely. Miestami to bolo však veľmi silné a postavy a dej vyvrcholili tak reálne a brutálne, že som nemohla odolať a dočítala to. Uff! Sila. Odporúčam.

PJ32
06.07.2022 5 z 5

Skvělé, skvělé, skvělé. V prvním díle mi trvalo prokousat se přes část o malých dětech. Malém jsem knihu vrátila zpět do knihovny. Jsem moc ráda, že jsem to nakonec neudělala. Ta tetralogie mě opravdu strhla.

Katka2382
01.07.2022 5 z 5

Tak dočteno.
Bylo to pěkné ačkoli dost náročné čtení,jen takové hodně smutné.
Bude se mi po nich stýskat po Eleně i po Lile.

jessie01
31.03.2022 5 z 5

Ach...tato tetralogie ve mně bude doznívat ještě hodně dlouho. Jedny z nejlepších knih, co jsem četla. Tak mimořádný příběh, autorčin styl psaní je prostě dechberoucí. Postavy s vámi ožívají, a i když je občas nemůžete vystát, tak si je prostě zamilujete. Všechny! První tři díly jsem doplnila ještě seriálem, který je dle mého názoru taktéž skvěle zpracovaný (velmi chválím výběr herců a dokonalou hudbu), ale s celkovým obsahem knížek a všemi jejich myšlenkami se vyrovnat nemůže.

Tina89
14.03.2022

(SPOILER) Hodnocení celé tetralogie: Syrový a zároveň krásný až magický příběh, který mě nutí přemýšlet ještě dlouhou po jeho dočtení.
Lila, geniální i kreativní; snadno zvládala školní nároky a i v chudé čtvrti poválečné Neapole dokázala v dětství najít inspiraci pro sepsání nádherné knížečky. Bohužel však nedostala příležitost plně rozvinout svůj potenciál, později o něm dokonce začala pochybovat, navíc měla méně příjemnou povahu.
Eleně imponují Liliny schopnosti a tvrdě na sobě dře, aby mohla ukázat, že stejně dobrá, ne-li lepší. Lila je jí inspirací, dokáže její myšlenky posunout dál.
Příběh je o ambivalentním vztahu kamarádek, které mohou být čtenáři svým způsobem nesympatické (Elena mě většinou iritovala více), o promarněném potenciálu i mnoha těžkých osudech. Zkrátila bych pasáže o politice i o Eleně, více mě zajímal příběh Lily.
Na konci zůstává mnoho otázek nezodpovězených. S tím jsem měla asi největší problém – od doby, kdy zmizela Tina, jsem celý zbytek knihy doufala, že se dozvíme, jak to s ní dopadlo, přála jsem to i jejím rodičům. Nechat čtenáře tak dlouho doufat a nedozvědět se to mi od autorky přišlo trochu kruté. Je ale pravda, že díky otevřenému konci může fantazie pracovat dál

Paris131
21.02.2022 5 z 5

(SPOILER) Dočteno a musím říct, že už dlouho mě tak nějaká série nestrhla. Popravdě, ani ne tak tím, že by to bylo dokonalé napsané, ale prostě ty postavy... Čtenář cítí jejich život. Do třetího dílu jsem to pouto mezi Elenou a Lilou nepovažovala za přátelství. Prostě za mě takhle přátelství nevypadá - ublížování si si navzájem, aby se ta druhá cítila líp. Mám pocit, že jejich přátelství začalo ke stáří. Co mě docela mrzí, že autorka vůbec nenaznačila, jak to dopadlo s holčičkou. Zmizela jen tak, ani žádný náznak.

Konec je docela otevřený, ale uvažovala jsem, jak to bylo myšleno? Lila našla panenky, ale ztratila sama sebe? Anebo je vystvělení prosté... Panenky byly posledním rozloučením s Elenou, byla to poslední věc, kterou pro svou kamarádku ještě chtěla udělat. Možná panenky představovaly je samotné... Navždy spolu, ale přitom samy.

Na konci mi bylo smutno z hrdinek, které zůstaly samy a bez rodin. A vlastně mi bylo líto i vedlejších postav. Postupně se celá Neapolská parta obrátila v prach. Já vím, že žili v chudinské čtvrti, plné špíny a nasílí, ale přeci jen... Všichni stáli dlouhou dobu při sobě, měli se navzájem, ale nakonec každý zůstal opuštěný.

Abych se zbavila smutku, mám chuť si přečíst první díl, kde sice je chudoba a špína, ale jsou tu všichni hrdinové. Živí a navzdory všemu šťastní.

andulis86
30.01.2022 5 z 5

Excelentní....
Celá tetralogie byla úžasná, kolikrát mi ukápla slza z těch těžkých životů, kterými si hlavní představitelky procházely.
Dlouho se mi nestalo, abych měla knihy tak rychle přečteny.

Manifest blech
24.01.2022 5 z 5

Finále tetralogie bylo stejně skvělé jako zbylé díly. Celkově nejmíň mi sedl druhý, který se chvílemi více zabýval jednou či druhou a byl vyprávěn lehce jinak. A takový je život, plný zkoušek a výzev, které si obě kamarádky zažily skrze celý svůj život.

Vakalik
16.01.2022 4 z 5

(SPOILER) Čtvrtý a můj nejméně oblíbený díl. Trochu víc o politice než předchozí díly. Zápletka s Ninem, mužem, do kterého je vlastně Lenu zamilovaná celou sérii, mi přišla asi nejzajímavějším momentem. Celou dobu jsem čekala, jak příběh Lenu a Liny dopadne. Líbí se mi, že autorka nebalí příběh do celofánu, ale vykreslí i špatné vlastnosti a prostředí. Na jednu stranu mě mrzí, že série končí, na druhou stranu bych pátý díl viděla raději časově vměstnaný mezi druhou a třetí knihu než na konec.

huhuhu
08.01.2022 5 z 5

Vynikající zakončení celé tetralogie. Skvěle napsaný příběh, který se vám zaryje pod kůži. Vzestupy střídají pády, bouřlivé emoce se zklidní jenom proto, aby přišly nové, ještě bouřlivější. Konec vás vrátí zase na začátek, ale zanechá ve vás otázky... Prostě geniální!

iva1154
03.01.2022 4 z 5

Místy nudná, ale stále stará dobrá Elena. Celou ságu jsem jí fandila skoro jako rodinnému příslušníkovi. Na knize (potažmo na všech, ale v této extrémně) mi vadila Eleny kamarádka Lila. S touto postavou jsem tedy soucit opravdu neměla.