Příběh ztracené holčičky

Závěrečný díl neapolské tetralogie Geniální přítelkyně odkrývá další osudy Eleny a Lily. Obě jsou dospělé, mají muže, milence a svou kariéru. Jejich vztah, někdy hluboký a úzký, jindy nejasný a plný nedorozumění, je v jejich životech tou jedinou jistotou a tím, co je váže k rodné čtvrti, která stále určuje jejich osudy. Ty jsou propojené do chvíle, než Lila záhadně a beze stopy zmizí, a Elena se rozhodne sepsat příběh jejich přátelství.

https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/354433/pribeh-ztracene-holcicky-YRa-354433.jpg 4.5595

Geniální přítelkyně 4.

Vydáno, Prostor

Storia della bambina perduta, 2014

Kniha Příběh ztracené holčičky

Jančislava

Série doctena a je mi to až líto. Osudy postav mě bavili a zvykla jsem si na ně. Škoda, že se nerozlustily určité záhady, ráda bych věděla jak to bylo a proč. Celá série se mi libala s každým dílem víc. Oproti seriálu jsem se dokázala občas vzít i do Lili, která v seriálu byla více nepřístupná. Konec mohl více rozvést konce jednotlivých postav, ale jsem spokojena a bude se mi stýskat.

GeRaltzRiVie01

Kniha je asi stejně kvalitní jako její předešlé díly, nicméně pro mě dochází hlavním postavám i příběhu dech. Když se ohlédnu nevidím absolutně nic speciálního na obou dívkách - nevidím zmiňovanou genialitu ani jedné. Jediné o čem kniha je jsou špatné rozhodnutí a typické strasti asi každého člověka. Poměry v kterých vyrůstali? O tom slyšíme denně v různých částech světa nebo v ghettu od vedle. A ten vztah Eleny s Ninem? Skoro ztrácím úctu k ženám...

metadonjuan

První polovina knihy ok, od té druhé už jsem se musel do četby nutit. Chci vědět, jak to dopadne, tak to dočtu. První tři díly neměly chybu.

mi-380

Není moc knižních sérií, které mě donutí přečíst je až do úplného konce. Geniální přítelkyně mezi nimi zaujímá výjimečné místo. Těžko hledám přesné vyjádření mé spokojenosti, zvlášť, když jsem si dole přečetl několik výstižných komentářů a nemám moc co dodat. Každopádně jde o maximálně plastický popis jednoho komplikovaného trojvztahu (Lina, Lenù, Nino), ale hlavně chudinské čtvrti Neapole a určité části Itálie jako fenoménu energie, živočišnosti, věčného pohybu a konfliktů. Itálie, kde mafiánská chobotnice, stejně jako intelektuálská levice a její nesmiřitelná agresivní rudá pěst, tvrdě bojovaly o svou pozici. Té poválečné Itálie, kde se žilo naplno a umíralo často a která během několika desetiletí rychle zapomínala na svou katolickou minulost a přísné mravy, na dobu kdy i rozvody byly tabu.
V kontrastu k tomu mi (sice dobře obsazený) TV seriál, jehož několik dílů jsem souběžně sledoval na HBO, připadá zpomalený až na nesnesitelnou míru: dlouhé pohledy a nekonečné mlčení jako by patřilo spíš do poválečné bergmanovské severské kinematografie a vůbec nevystihuje temperament, kterého si každý návštěvník Itálie musí všimnout (tak rychlý pohyb lidí v metru jsem viděl pouze v Římě, a věřím, že v Neapoli to bude ještě o něco svižnější).
Příběh ztracené holčičky nakonec vše vrací přesně tam, kde první část začínala a všechny osudy Lili, Lenù a jejich blízkých bezpečně posílá do knihovny věčně živé literatury.
95 % (aktuálně 560 hodnotících s průměrem 91 %), 95 % i za celou sérii.
...
Místo poslední tečky přidávám s poděkováním jeden citát, který tetralogii geniálně vystihuje:
…Máme tu dvě v podstatě nesympatické hrdinky (včetně jejich nesympatických partnerů a příbuzných, nesympatických potomků a nesympatických známých), máme tu minimum dialogů (toho nezbytného koření každého vyprávění), máme tu časté "žvanění o žvanění", nadmíru nepříjemných exkurzů do reality italského politického života, problematický sloh (předlouhá, nepřehledná souvětí), máme tu detailní rozpitvávání mnohdy až chorobných vztahů a jižanské nezvladatelné prchlivosti – ale když dočtete, najednou do sebe zapadne všechno, co do sebe zapadnout mělo a člověk v té chvíli cítí, že přečetl vlastně docela mimořádný příběh… (uživatel marlowe)

111moni

Asi nejpodařenější že série, na to, jak byly knihy prezentovány jsem čekala mnohem více, a mohlo to být mnohem kratší. Hrdinka, která ani v dospělosti neví kým je, její neustále pochybnosti, srovnávání, nerozhodnost mi už ve 2.dílu lezly na nervy, a dočetla jsem všechny 4 jen proto, abych zjistila, jestli se to změní. No nic moc se nezmění, jako by si hrdinka libovala v "tragickém" osudu,na pozadí sociálně nerovné společnosti. Spojení s Linou, které funguje /nefunguje, a příběhy dalších, kteří prošli životem hlavní postavy, kdy krátkodobé pociťuje nějakou emocí, ale nijak to dále nic nemění. No, tak nějak to shrnu, že hlavní postava mi příjde poněkud tupější

Jana-Marie

Krásné zakončení série. První část knihy jsem četla jedním dechem, 2. část a hlavně konec mi přišly slabší; ale i tak doporučuji - určitě stojí za přečtení

Odehnalka

Kdybych hodnotila čistě poslední díl, asi bych dala o hvězdičku méně. Dlouho jsem se na začátku do čtení nutila, pak se děj rozjel a já se od knihy nemohla odtrhnout, ale musím se přiznat, že konec mě vlastně trochu zklamal. Nicméně větší část knihy mě pohltila, jako minulé tři díly.
Celkově sérii hodnotím jako skvělou a velmi čtivou, pokud ji čtenář podlehne, tak se od ní neodtrhne. Určitě se k sérii zase někdy vrátím.

lima123

Štvrtý diel so čítala nasilu, aby som vedela ako to dopadne. Trochu ma sklamal. Zdá sa mi zo všetkých dielov najslabší.

Nightingale Way
Nightingale Way