Příběh těch, co odcházejí, a těch, kteří zůstanou

Po zlatých šedesátých letech přišla jako drsné procitnutí ze snu „olověná“ léta sedmdesátá, kdy se v Itálii přihlásí o slovo pravicový i levicový extremismus. Tato doba se podepisuje i na osudech Eleny a Lily, nyní už dospělých žen. Opět se objevuje leitmotiv vzájemného ovlivňování osudů obou protagonistek. Předmětem jejich soupeření už není „genialita“, ale muž. Elena a Lila se na dlouho ztratí jedna druhé z očí a stanou se jen „střípky hlasů“ při občasných telefonních rozhovorech. Za příběhem jejich přátelství se ale dále otáčí kaleidoskop životů obyvatel jejich čtvrti, propletenec lásek, křivd, nevraživosti, žárlivosti, věrnosti i zrady....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/34_/347495/pribeh-tech-co-odchazeji-a-tech-kte-5V8-347495.jpg 4.5334

Neapolská sága (3.)

Storia di chi fugge e di chi resta (2013)

Vydáno:, Prostor

Skawin

Každým dílem jsou knihy této ságy lepší a lepší. Četla jsem a četla... Asi je to i tím, že se v Elenině příběhu zrcadlí i můj osobní příběh. Skvěle napsané...

kacenka72

Autorka si udržuje vysoký standard - styl vyprávění, popis nevyslovitelného... Umí báječně vystihnout i to, že vztahy se neodehrávají ve "vzduchoprázdnu", ale politická a společenská situace je výrazně ovlivňuje. Obě hrdinky mi ale v tomto díle trochu lezly na nervy na rozdíl od těch předchozích, kde jsem je chápala... Teď se mi asi díky jinému osobnímu příběhu trochu vzdalují.

Nikkiproch

V téhle sérii může každý najít kousek sebe a svého života. S napětím přecházím k poslednímu dílu.

kamibe

Autorčin široký politický záběr mi dává pěkně zabrat! Na mnoha stránkách mi připadalo, že Elena není schopna sama rozeznat svoji hodnotu, a proto je permanentně nešťastná. Jenže sama dobře vím, jak často potřebujeme svoji hodnotu ověřovat v odezvě druhých. A taky je to život v době, kdy se ženy teprve seznamují samy se sebou.
Čekala jsem, že se k výjevu z počátku tohoto dílu vrátí na jeho konci. Ale nevrátila. Přesto je závěr strhující.

Elsinor024

Pokračuje divoká italská jízda, kdy na jednom rohu narazíme na camorru propojenou s fašisty, na dalším komunisty (i bohaté) svorně spolupracující s teroristy, nahlédneme do odpudivé továrny na maso, kde si místní feudál mezi salámy a uzeným užívá s podřízenými ženami. Kolem toho všeho výbušná politická situace, která je opravdu detailně rozebraná.
A znovu je nám nastaveno nelítostné zrcadlo, v jehož alespoň jednom střípku se musíme najít. Máme vysoké morální nároky na druhé a udílíme moudré rady. Ale jakmile do stejné situace vplujeme sami, všechno je rázem jiné. Musíte nás pochopit, jinak to nešlo.
V jednom okamžiku je nám jasné, jak se máme zachovat, co je správné a co musí skončit blbě, kdybychom to provedli. V další chvíli na sebe nevěřícně zíráme a pozorujeme, jak jsme udělali pravý opak našich moudrých úvah. Neovládáme své životy, jsme jak herci na jevišti světa, co musí zahrát svoji roli a pak nést následky. Hlavní hrdinka dokonce napíše o takovém chování u žen akademiky ceněnou knihu, aby se pak díky silným emocím zachovala jako dokonalý prototyp toho, co z duše nesnáší.
No je to velká síla. Originální, dokonalé! Věřím, že po dalším přečtení by se našly jiné roviny, které člověk není schopný pobrat na první záběr.

Toffee

Už potřetí se hluboce skláním před autorkou. Celou dobu jsem měla pocit, že nečtu beletrii, ale že sleduji skutečné lidi a jejich skutečné životy. Žádná postava není kladná a málokterá je jen záporná, protože takhle přesně je to i v životě. Bylo to ale i dost depresivní čtení. Jak málo radosti Elena i Lila zažívaly, ať už dobou, okolnostmi nebo vlastní vinou. Je smutné sledovat, jak moc se snažily dostat se pryč, žít lepší život, a jak si svou čtvrť nesou s sebou. I když to vypadá, že Elena je ta, co odchází, a Lila zůstává, stále silněji si uvědomuji, že je to naopak. To Elena je i přes vysoké vzdělání, úspěch a nové "lepší" přátele pořád tou nejistou holkou z chudinské čtvrti, která neví, co chce, ve vzteku sklouzává do dialektu a opakuje vzorce rozhodování, kterých se chtěla zbavit.
A za tím vším Itálie 70. let - vzestup komunismu se všemi protichůdnými frakcemi, vzkříšení fasišmu, nástup feminismu, mafie vládnoucí nad životy lidí ve čtvrti atd.
I po třetím díle stále hodnotím celou ságu jako výjimečnou.

PetK
31.12.2018

Tohle byla na rozdíl od předchozích dvou dílů víc politika než vztahovka, ale pořád obsahuje to kouzlo, které je v knížkách neuvěřitelně vzácné. Ten jazyk (a překlad), ta schopnost vyjádření nevyslovitelného. Skvělé.

Opatov
29.12.2018

Elena, ktera napsala uspesny roman a ma jiz svou rodinu, konecne nachazi sama sebe, zivotni jistotu a stava se pro ctenare snesitelna. Italii zmitaji politicke zmeny a pozadu nezustava nastupujici feminismus. Kniha je uz vice ovlivnena vypraveni, Eleny-intelektualky. Ale porad se krasne cte. Tesim se na posledni dil.

pat4157
29.12.2018

Ufff... ta politika mě upřímně moc nebavila. Ale příběh se opět rozjel jako vlak. Sice projel pár nudnějších vesnic, ale mířil a hlavně dojel do zajímavější. Tak a teď musím, i když jsem si chtěla dát kratší pauzu, na poslední díl :-)

marlowe
26.12.2018

Kouzlo prvního dílu dávno vyprchalo, holčičky vyrostly a zůstal jen nijak zajímavý příběh nesympatických lidí, se kterými byste do koupě dvojdomku určitě nešli.
A poznání, že horkokrevná italská nátura může po určité době lézt řádně na nervy.
Jediné pozitivum: zjištění (respektive připomenutí si), jak výbušná byla politická situace v Itálii sedmdesátých let.
Resumé: lepší průměr – a dosud neukončený boj s chutí hodit flintu do žita a do čtvrtého dílu už nejít!

Alushka07
24.12.2018

čím víc knih v této sérii čtu, tím míň se mi líbí. První dvě knihy byly zajímavé...tahle je spíš lekcí o politice a příběh hlavní hrdinky jakoby ztrácel dech :-(

lucinka84
04.11.2018

Byla to první kniha od této autorky a asi i poslední. Narazila jsem na ni náhodou v knihovně. Říkala jsem si, že snad nebude vadit, když jsem nepřečetla předchozí díly. Z počátku jsem byla nadšena, ale pak to opadlo a začala jsem se nudit. Ty dlouhé nudné pasáže. Musela jsem se nutit, abych ji vůbec dočetla.

ajasin
03.11.2018

Ani třetí díl tetralogie své nadšené čtenáře nezklame. Román si stále drží formu, tempo a vysokou kvalitu nastavenou hned od začátku.

Katka81
31.10.2018

Za mě zatím nejhorší díl, asi proto, že je v něm hodně zloby, nenávisti, agrese. Lidé své životy nežijí šťastně a utápějí se v nich. Styl je víc a víc rozvětvenější, proto hodnotím 5 hvězdičkami a konec opět láká k dalšímu, škoda, že k poslednímu dílu.

Hella
30.10.2018

Strašně mi pije krev Elena. Nejvíc tím, co udělá na konci. A taky Lila a Nino, a to tak, že hodně, hodně moc. A přesto, nebo možná právě proto, je to pořád ta nejlepší a "nejplastičtější" kniha, jakou jsem kdy četla. Má velká poklona paní autorce!

dracik
30.10.2018

Ferrante opäť nesklamala :-)

Gooverka
26.10.2018

Ač nejsem fanynka ani jedné postavy, strašně moc mě příběh a jejich osudy baví. Neapolská sága je ve svých 3/4 a za mne je tento díl zdaleka nejlepší. I když chování některých postav vůbec nerozumím, nic to nemění na tom, že se chci dozvědět, co s nimi bude dál.

Šerďa2012
22.10.2018

Příběh se zajímavě rozvíjí a přátelství hlavních hrdinek prochází nelehkými zkouškami. Těším se na poslední díl.

teramacek
12.10.2018

Pro mě zatím nejlepší kniha z celé série. Asi i proto, že jsem právě ve věku hlavních hrdinek :), ale určitě i kvůli spoustě významných událostí, které je potkávají. Intimní, hodně vzrušující příběh - ve všech možných výzkumech toho slova. Vztah Lily a Lenu je zvláštní, většinou jsem nechápala, jak se právě z nich dvou mohly stát takové přítelkyně, ale to asi ani ony :) Už se těším na velké finále!

Glivuska
12.10.2018

Kniha byla opět čtivá, místy hodně náročná a byla potřeba se velmi soustředit. Nedokáži říct, zda se mi kniha líbila více či méně než knihy předchozí, možná mi v tomto díle přišla Elena víc letargická, na druhou stranu to pak vedlo (pro mě) k šokujícímu sledu událostí. Těším se na poslední díl a přeji všem, ať vydrží - je to náročné čtení, ale stojí za to :)

Aleen
27.09.2018

Od předchozího dílu jsem si dala delší odstup, protože ono totiž číst o Geniálních přítelkyních není nic jednoduchého. Evidetně jsem udělala dobře. Vývoj Elen přesně odpovídal jejímu pochybování o sobě samé, které vyplývá jak z prostředí, ze kterého vzešla, tak i bouřlivé době rychlého vývoje komunistického, demokratického, odborového, feministického a intelektuálního hnutí v Evropě sedmdesátých a osmdesátých let. Udělalo na mně dojem naprosté využití potenciálu, který má jak příběh, tak doba v níž se odehrává.

ddkk
27.09.2018

Dočetla jsem 3. pokračování Neapolské ságy a teď i recenze , které se ho týkají. Musím přiznat, že přesně stejně rozporuplné pocity, jaké zřejmě měli jejich pisatelé, mám i já. Od úplného zatracení až po vynesení na příčky nejvyšší. Jakoby se nepochopení či pochopení knihy rozpoltilo mezi mužské (odsuzující) čtenáře a ženské (chválící) čtenářky. Jsem žena a tudíž čtenářka a snad chápu způsob autorčina myšlení a myšlení jejich hrdinek, a proto považuji i tento díl ságy za velmi dobrý. Dotýká se všech oblastí života v Itálii 70. let minulého století, což pro mnohé může být objevné. A veřejné dění se samozřejmě dotýká - tu více, tu méně - i soukromí Liny i Eleny. Je také zajímavé sledovat, jak se mění jejich myšlení a postoje, jak se jejich charaktery a jejich hodnoty...Přes rozporuplnost mých pocitů dávám za čtyři.

zlinissi
18.09.2018

Zase skvělé pokračování ságy. Nechápu, jak to autorka/autoři dokáží, ale opět jsem se nechala pohltit. Politiky mi tam přišlo akorát, i když normálně vůbec o politice nečtu, tady mi to přišlo podstatné pro vývoj děje. Jen ten závěr jsem autorce úplně nevěřila :). Jsem zvědavá na grandiózní finále!

Verrrunka
03.09.2018

Další skvělá kniha od Eleny Ferrante. Neuvěřitelně čtivé a napínavé, přesto, že se jedná o vyprávění o životě. U tohoto dílu mám ale trochu pocit, že to sklouzlo spíš ke čtení pro ženy, ale je to asi dáno tím, ve kterém životním období se obě hrdinky nacházejí. Protože porod, manželství, rodina, nevím, jestli to bude bavit i mužskou část čtenářů. Stále se nemění, že jak Elena, tak Lina jsou mi strašně protivné, a přesto mě to baví.

hanča34
30.08.2018

Přiznám se, že jsem trochu přeskakovala politiku, ale byla jsem stále v obraze. Závěr mě chytil a čekám až na mně dojde v knihovně řada s posledním dílem.

HanaMalina
29.08.2018

Tento díl se mi ze všech co jsem četla zatím líbil nejmíň. Dlouho mi trvalo než jsem se do knihy začetla, ale pak už jsem opět nemohla přestat. Jsem velmi zvědavá na poslední díl a jak to vše dopadne.

Babo
21.08.2018

Třetí část byla stejně čtivá jako obě předchozí ,ale přesto ubírám jednu hvězdičku . Začala jsem si uvědomovat, že by mě víc zajímal příběh Lily , než neustálé nářky Elen , která se sice dokázala vymanit z bídy čtvrti , ve které vyrůstala ,vydala knihu ,která se prodávala , vdala se a mohla žít spokojený život a přece pořád naříká a není spokojená .
Podle toho co o Lile napsala v tomto díle , byl její život procházkou růžovou zahradou ,ale stále hledala pseudoproblémy a Lilu podezírala ze všeho možného i nemožného .
Teď už mě čeká poslední díl , tak uvidíme , ale v každém případě je to skvělá sociologická sonda do života v Itálii na konci dvacátého století .

booklover
17.08.2018

Tento díl byl pro mě z celé tetralogie nejméně čtivý, nicméně nepostradtelný pro vývoj celkové události. Tentokrát hodně politky, vzkvétající feminismus, násilí - samozřejmě to bylo "geniální" jen si osobně myslím, že z celé série nejslabší.

Audrina
14.08.2018

Začátek knihy mě navnadil na to, že by se mohlo jednat o nejlepší díl série. Bohužel druhá půlka byla výrazně slabší. Vše je ale dané především povahou hlavních hrdinek, které mi přijdou čím dál protivnější. Elena, která se neustále snaží dokázat, že je lepší než Lila, i když už to mnohokrát dokázala. Na druhé straně Lila, která zabředla do životní prázdnoty, která ji ubíjí, ale není dostatečně odvážná to projevit a změnit.
Genialitu série stále úplně nechápu. Ano, je to dobře napsané, jazyk je krásný a pár myšlenek pěkných. Jako celek to na mě ale působí jako přátelství dvou hloupých puberťaček, které si navzájem jen ubližují, ale přesto nedokáží žít jedna bez druhé.

bigben
12.08.2018

Pro mě zatím nejlepší díl..uvidíme, co nabídne poslední.