Příběh těch, co odcházejí, a těch, kteří zůstanou

Po zlatých šedesátých letech přišla jako drsné procitnutí ze snu „olověná“ léta sedmdesátá, kdy se v Itálii přihlásí o slovo pravicový i levicový extremismus. Tato doba se podepisuje i na osudech Eleny a Lily, nyní už dospělých žen. Opět se objevuje leitmotiv vzájemného ovlivňování osudů obou protagonistek. Předmětem jejich soupeření už není „genialita“, ale muž. Elena a Lila se na dlouho ztratí jedna druhé z očí a stanou se jen „střípky hlasů“ při občasných telefonních rozhovorech. Za příběhem jejich přátelství se ale dále otáčí kaleidoskop životů obyvatel jejich čtvrti, propletenec lásek, křivd, nevraživosti, žárlivosti, věrnosti i zrady....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/34_/347495/pribeh-tech-co-odchazeji-a-tech-kte-5V8-347495.jpg 4.5285

Neapolská sága (3.)

Storia di chi fugge e di chi resta (2013)

Vydáno:, Prostor

lucinka84
04. listopadu

Byla to první kniha od této autorky a asi i poslední. Narazila jsem na ni náhodou v knihovně. Říkala jsem si, že snad nebude vadit, když jsem nepřečetla předchozí díly. Z počátku jsem byla nadšena, ale pak to opadlo a začala jsem se nudit. Ty dlouhé nudné pasáže. Musela jsem se nutit, abych ji vůbec dočetla.

ajasin
03. listopadu

Ani třetí díl tetralogie své nadšené čtenáře nezklame. Román si stále drží formu, tempo a vysokou kvalitu nastavenou hned od začátku.

Katka81

Za mě zatím nejhorší díl, asi proto, že je v něm hodně zloby, nenávisti, agrese. Lidé své životy nežijí šťastně a utápějí se v nich. Styl je víc a víc rozvětvenější, proto hodnotím 5 hvězdičkami a konec opět láká k dalšímu, škoda, že k poslednímu dílu.

Hella

Strašně mi pije krev Elena. Nejvíc tím, co udělá na konci. A taky Lila a Nino, a to tak, že hodně, hodně moc. A přesto, nebo možná právě proto, je to pořád ta nejlepší a "nejplastičtější" kniha, jakou jsem kdy četla. Má velká poklona paní autorce!

dracik

Ferrante opäť nesklamala :-)

Gooverka

Ač nejsem fanynka ani jedné postavy, strašně moc mě příběh a jejich osudy baví. Neapolská sága je ve svých 3/4 a za mne je tento díl zdaleka nejlepší. I když chování některých postav vůbec nerozumím, nic to nemění na tom, že se chci dozvědět, co s nimi bude dál.

Šerďa2012

Příběh se zajímavě rozvíjí a přátelství hlavních hrdinek prochází nelehkými zkouškami. Těším se na poslední díl.

teramacek

Pro mě zatím nejlepší kniha z celé série. Asi i proto, že jsem právě ve věku hlavních hrdinek :), ale určitě i kvůli spoustě významných událostí, které je potkávají. Intimní, hodně vzrušující příběh - ve všech možných výzkumech toho slova. Vztah Lily a Lenu je zvláštní, většinou jsem nechápala, jak se právě z nich dvou mohly stát takové přítelkyně, ale to asi ani ony :) Už se těším na velké finále!

Glivuska

Kniha byla opět čtivá, místy hodně náročná a byla potřeba se velmi soustředit. Nedokáži říct, zda se mi kniha líbila více či méně než knihy předchozí, možná mi v tomto díle přišla Elena víc letargická, na druhou stranu to pak vedlo (pro mě) k šokujícímu sledu událostí. Těším se na poslední díl a přeji všem, ať vydrží - je to náročné čtení, ale stojí za to :)

Aleen

Od předchozího dílu jsem si dala delší odstup, protože ono totiž číst o Geniálních přítelkyních není nic jednoduchého. Evidetně jsem udělala dobře. Vývoj Elen přesně odpovídal jejímu pochybování o sobě samé, které vyplývá jak z prostředí, ze kterého vzešla, tak i bouřlivé době rychlého vývoje komunistického, demokratického, odborového, feministického a intelektuálního hnutí v Evropě sedmdesátých a osmdesátých let. Udělalo na mně dojem naprosté využití potenciálu, který má jak příběh, tak doba v níž se odehrává.

ddkk

Dočetla jsem 3. pokračování Neapolské ságy a teď i recenze , které se ho týkají. Musím přiznat, že přesně stejně rozporuplné pocity, jaké zřejmě měli jejich pisatelé, mám i já. Od úplného zatracení až po vynesení na příčky nejvyšší. Jakoby se nepochopení či pochopení knihy rozpoltilo mezi mužské (odsuzující) čtenáře a ženské (chválící) čtenářky. Jsem žena a tudíž čtenářka a snad chápu způsob autorčina myšlení a myšlení jejich hrdinek, a proto považuji i tento díl ságy za velmi dobrý. Dotýká se všech oblastí života v Itálii 70. let minulého století, což pro mnohé může být objevné. A veřejné dění se samozřejmě dotýká - tu více, tu méně - i soukromí Liny i Eleny. Je také zajímavé sledovat, jak se mění jejich myšlení a postoje, jak se jejich charaktery a jejich hodnoty...Přes rozporuplnost mých pocitů dávám za čtyři.

zlinissi

Zase skvělé pokračování ságy. Nechápu, jak to autorka/autoři dokáží, ale opět jsem se nechala pohltit. Politiky mi tam přišlo akorát, i když normálně vůbec o politice nečtu, tady mi to přišlo podstatné pro vývoj děje. Jen ten závěr jsem autorce úplně nevěřila :). Jsem zvědavá na grandiózní finále!

Verrrunka

Další skvělá kniha od Eleny Ferrante. Neuvěřitelně čtivé a napínavé, přesto, že se jedná o vyprávění o životě. U tohoto dílu mám ale trochu pocit, že to sklouzlo spíš ke čtení pro ženy, ale je to asi dáno tím, ve kterém životním období se obě hrdinky nacházejí. Protože porod, manželství, rodina, nevím, jestli to bude bavit i mužskou část čtenářů. Stále se nemění, že jak Elena, tak Lina jsou mi strašně protivné, a přesto mě to baví.

hanča34

Přiznám se, že jsem trochu přeskakovala politiku, ale byla jsem stále v obraze. Závěr mě chytil a čekám až na mně dojde v knihovně řada s posledním dílem.

HanaMalina

Tento díl se mi ze všech co jsem četla zatím líbil nejmíň. Dlouho mi trvalo než jsem se do knihy začetla, ale pak už jsem opět nemohla přestat. Jsem velmi zvědavá na poslední díl a jak to vše dopadne.

Babo

Třetí část byla stejně čtivá jako obě předchozí ,ale přesto ubírám jednu hvězdičku . Začala jsem si uvědomovat, že by mě víc zajímal příběh Lily , než neustálé nářky Elen , která se sice dokázala vymanit z bídy čtvrti , ve které vyrůstala ,vydala knihu ,která se prodávala , vdala se a mohla žít spokojený život a přece pořád naříká a není spokojená .
Podle toho co o Lile napsala v tomto díle , byl její život procházkou růžovou zahradou ,ale stále hledala pseudoproblémy a Lilu podezírala ze všeho možného i nemožného .
Teď už mě čeká poslední díl , tak uvidíme , ale v každém případě je to skvělá sociologická sonda do života v Itálii na konci dvacátého století .

booklover

Tento díl byl pro mě z celé tetralogie nejméně čtivý, nicméně nepostradtelný pro vývoj celkové události. Tentokrát hodně politky, vzkvétající feminismus, násilí - samozřejmě to bylo "geniální" jen si osobně myslím, že z celé série nejslabší.

Audrina

Začátek knihy mě navnadil na to, že by se mohlo jednat o nejlepší díl série. Bohužel druhá půlka byla výrazně slabší. Vše je ale dané především povahou hlavních hrdinek, které mi přijdou čím dál protivnější. Elena, která se neustále snaží dokázat, že je lepší než Lila, i když už to mnohokrát dokázala. Na druhé straně Lila, která zabředla do životní prázdnoty, která ji ubíjí, ale není dostatečně odvážná to projevit a změnit.
Genialitu série stále úplně nechápu. Ano, je to dobře napsané, jazyk je krásný a pár myšlenek pěkných. Jako celek to na mě ale působí jako přátelství dvou hloupých puberťaček, které si navzájem jen ubližují, ale přesto nedokáží žít jedna bez druhé.

bigben

Pro mě zatím nejlepší díl..uvidíme, co nabídne poslední.

bookfan

Po prvních dvou dílech je tento třetí pro mě určitým zklamáním. Nicméně vytrvám a chystám se i na čtvrtý díl, své hrdinky neopustím. U prvních dvou dílů mě fascinovalo zejména prostředí Neapole, které bylo vykreslené naprosto perfektně včetně literárních postav. Třetí díl se odehrává převážně na "severu" a soustředí se hlavně na Elenu a její nepříliš podařené manželství. Škoda, že v knize není více informací o tehdejší politické situaci a situaci ve společnosti vůbec. Scény z manželského života mě příliš nebavily a také Elena mi začala lézt na nervy. I tak je tato sága počinem, který hodnotím velmi kladně.

kaja77

nebudu předstírat, že celá kniha byla snadným čtením... pasáže plné politiky tj. úvahy na téma komunismu, účast Eleny na demonstracích, půtky fašistů a místní mafie apod. byly pro mně dost náročné. na druhou stranu jsem v podivné směsici údivu a zvědavosti sledovala vývoj manželství Eleny... co všechno a jak dlouho je ochotna snášet. Přátelství mezi hlavními hrdinkami knihy tj. Linou a Elenou je pro mně záležitost hodně podivná. nějak tu soutěživost mezi nimi nemůžu dost dobře pochopit. nicméně těším se jak to celé dopadne. jdu na čtyřku :)

Melanka

Zase skvěle napsaná a čtivá kniha, přestože mě v tomhle díle obě hrdinky neskonale rozčilovaly. Těším se na poslední část.

indyka

Čtyři hvězdičky, které dávám třetímu dílu Neapolské ságy, se s jinými mnou udělenými čtyřmi hvězdičkami nemůžou srovnávat - jen mám potřebu zohlednit skutečnost, že třetí část mi přišla zatím ze všech dosavadních nejslabší.

Příliš mnoho politiky a politických dějin. Normálně ukazování dobových reálií v knihách miluju, navíc jde vidět, že autorka opravdu ví, o čem píše, nicméně tady toho bylo až moc. Životy Eleny a Lily politické dění sice ovlivňovalo, ale přeci jen ne až takovým způsobem, že by politika měla zabrat takovou část knihy - na úkor životů hlavních hrdinek a jejich okolí.

Minulý díl mě neskutečně vytáčela Lila - teď mě vytáčela taky, ale mnohem více mi pila krev Elena a její ovlivnitelnost, změny nálad a názorů každých dvacet řádků a zároveň pocit vlastní neomylnosti, nevědomost, co vlastně chce a nedá pokoj, dokud do nedostane...ale těch postav mě tam štvalo daleko víc, osobně bych coby mírná povaha měla velký problém přežít v tady té každodenní italské hře o trůny plné zlomyslnosti, agresivity a vychytralosti. Atmosféra děje na mě působila neskutečným způsobem a mávala se mnou, Ferrante dovede čtenáře vtáhnout do místnosti s postavami a nenechat ho sledovat děj s odstupem.

Geniální přítelkyně jsou jedny z mála knih, které ve mně dokážou probudit silné emoce, za to autorce klobouk dolů, protože jinak jsem u čtení emocím odolná. Sága je originální a neotřelá, a přiřadila bych ji k nejlepším počinům, se kterými jsem dosud měla tu čest.

fruitbueno

Kdyby bylo v knize podstatně méně politických pasáží, případně zmizely kamsi na okraj vyprávění, byl by výsledný dojem téměř dokonalý :) Líbilo se mi, jak se Elena vypořádala se svou spisovatelskou chvilkou slávy, že je tentokrát děj soustředěn více na ni než na Lilu. Pěkné čtení. Škoda jen té politiky.

Crimble

Stále vysoká úroveň. Politiky trošku dost, a vzhledem k tomu, že jsem militantní antikomunista, tak jsem byl trochu netrpělivý, kdy postavy přijdou na to, že tohle radikální levičáctví k ničemu dobrému nevede. No ale příběhově velmi silné, přátelství s Lilou stále bouřlivé, nevyrovnané a vydávající se cestami nepředvídatelnými. Atmosféra za 1. Poslední díl už čeká.

nase_zuzu

Elena mě tentokrát překvapila. Druhý díl jsem přečetla jen silou vůle a byla jsem zklamaná. Takže moc šancí jsem třetímu dílu nedala, ale rozlouskla jsem to běhěm pár dnů. Čtvrtý díl určitě už dotáhnu.

dagmar7365

Geniální přítelkyně rozhodně neztrácí tempo a na své atraktivitě. Z prvního dílu, který líčí dětství Lily a Lenú v chudinské neapolské čtvrti v 50. letech, se postupně stává mnohovrstevným románem, ve kterém si každý čtenář může najít i kus sebe. A podle toho se také liší, co si z něj odnáší, jak vnímá osud a chování Lily a Lenů.
Třetí díl byl pro mě zatím nejlepší. Okamžitě se pouštím do závěrečného dílu a těším se na velké finále, kdy se vše propojí. Nebo si na nás Elena Ferrante přichystala něco jiného?

Eifka

Musím říct, že s dalším dílem, celý příběh nabírá na obrátkách...a co je na něm nejsympatičtější, je ta jeho reálnost, nic není přehnané nebo vyhrocené...a právě tímhle si mě autorka získala asi nejvíc! Je vidět, že se dá napsat příběh o "obyčejných" lidech a přitom se vyhnout klišé.

U čtení si tak pořád přemýšlím o jednostlivých postavách, jestli je tam někdo komu fandím a naopak...už u druhého dílu jsem zmiňovala, že moc nemám ráda Lilu, a možná je to proto, že jí (stejně jako Elena) trochu závidím tu bezprostřednost:) A naopak hlavní hrdinka mě v některých momentech hrozně rozčiluje, protože je mi v něčem dost podobná:)

Prostě a jednoduše, mě to baví, baví, baví...za týden je knižní veletrh, tak hurá pro poslední díl!:))

gossipavlina

Se 3.dílem jsem měla trochu problém. Byl pný událostí, ale podaných pro mě nudnou formou. Začal mě bavit až na konci. Ten konec mě navnadil na 4.díl, na který se moc těším.

veverka@ořech

Další výborné čtení. Autorka svým vyprávěním ani na chvíli nenudí. V tomto díle (ještě zřetejněji než v předchozích dvou) je patrná rozdílnost mezi severní a jižní Itálií. Dějiny národa se nenuceně proplétají s osudy hlavních postav. Výsledkem je skutečně zajímavý a plastický obraz.