Příběh nového jména

Příběh nového jména

Ve druhém dílu tetralogie Geniální přítelkyně italské autorky Eleny Ferrante je přesvědčivě zachyceno období mládí dvou přítelkyň Eleny a Lily, objevování vlastního těla a sexuality. Toto téma rezonuje s historickým pozadím děje, s báječnými šedesátými lety, kdy se Itálie jakoby probouzí k životu, poznává zábavu, bezstarostnost, hmotný blahobyt (či alespoň jeho iluzi). Přichází sexuální revoluce, ale i studentské a dělnické nepokoje, vyostřují se střety mezi pravicí a levicí… Příběh nového jména zachycuje dobu mládí obou hrdinek a soustřeďuje se na objevování jejich vlastní sexuality, slasti a bolesti, jež jsou s ní spjaty, a také na nesnadnou situaci „geniálních“, svobodomyslných a zároveň po lásce toužících dívek ve světě neapolských mužů, pro které milovat znamená především vlastnit. Toto téma rezonuje s historickým pozadím děje, s báječnými šedesátými lety, kdy se Itálie po letech fašismu a války konečně probouzí k životu, hospodářsky se rozvíjí, podporuje obchod a podnikání, ale taky bezskrupulózní dravost, poznává zábavu a hmotný blahobyt (či alespoň jeho iluzi). Přichází sexuální revoluce, ale i studentské a dělnické nepokoje, vyostřují se střety mezi pravicí a levicí, camorristé Solarovi se stávají neomezenými vládci periferní čtvrti, ale jejich ambice sahají daleko za její hranice… A Elena s Lilou prožívají osudové horké léto na Ischii, které jim oběma vnese do života cit, vášeň a spoustu bolesti, s níž se budou moci vyrovnat jedině pomocí psaného slova. Psaní jako terapie, jako hledání řádu, jako způsob oživování i umrtvování skutečnosti dostává v jejich příběhu a osudu stále větší prostor a upřímná výpověď o ženském přátelství opět strhne čtenáře svou hloubkou a intenzitou....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/32_/328574/genialni-pritelkyne-2-pribeh-noveho-JFH-328574.jpg 4.6286

Neapolská sága (2.)

Storia del nuovo cognome. L’amica geniale – Volume secondo. (2012)

Vydáno:, Prostor

Mali88
dnes

Druhý díl se mi líbil daleko více než první.

bigben

Druhý díl se mi líbil daleko víc než první. Vztah mezi přítelkyněmi, jejich jednotlivé životy, dějové zvraty...určitě si přečtu další.

veronika431

Stejně jako první díl vynikající. Jednoznačně doporučuji a už se těším na třetí díl :)

hanča34

Tak první díl to bylo jen takové zahřívací kolo, ale teď už to mělo grády. Jsem zvědavá na pokračování.

Greene

Jednoduše jeden z těch příběhů, jež ve vás vyvolají veškeré emoce. Jedna z nejlepších knih, co jsem kdy četl.

josska

Jo ,tak tenhle díl byl mnohem lepší jak ten první,už se těším na další a věřím že to bude vzestupné,jsem tomu ráda,četla jsem jen samé nadšení a já nevěděla co si o tom mám myslet...

Verrrunka

Tak opět budu pět chválu, jako při prvním díle. Naprosto úchvatně psané, autorka dokáže vtáhnout do děje, i když popisuje relativně nudné chvíle. Na druhou stranu, dlouho jsem nečetla knihu, kde by mi snad všichni byli protivní. Nedokážu říct, že bych si nějakou z postav oblíbila, možná mi jen někdo leze míň na nervy. Každopádně už se nemůžu dočkat dalších dílů, konečně je tu kniha, nebo knihy, které mě nezklamaly, a které zažívají ten mediální boom oprávněně.

Air15

U knih Eleny Ferrante mám pocit, že se dostávám "hloub", že se neklouže jen po povrchu, ale tne se přímo do živého. To neumí každý autor. Nikdy by mě nenapadlo, že mě bude román o dospívání v 50. - 60. letech v Neapoli, chudinské čtvrti, lásce, pomluv, emocí, pláči a fackám (s tímhle dílem jsem plně pochopil, co znamená sousloví "italská domácnost") bavit. Nicméně se to stalo, a já si říkám, že chci vědět víc o Eleně, i o té nevyzpytatelné Lile. Jistě, občas si říkám, že se to docela vleče, že ty Eleniny vrstevnice jsou občas strašné hysterky a že mužům jde jen o jedno (ne, vážně. Tam snad není jediný "normální" muž). Pak se ale opět začtete do těch dlouhých odstavců a jste zase zpátky v tom. P.S. Překladatelce patří velké uznání. Ta její čeština se s dějem skvěle doplňuje...

Melanka

Moc mě tahle autorka baví. Spousta emocí, rozjitřené vztahy, prostě Itálie! Těším se na pokračování.

veverka@ořech

Jedním slovem: výborné! Příjemné čtení, v něčem o malinko lepší než první díl. Autorka/autor (ať už je to kdokoliv) si umí čtenáře získat svým nepodbízivým vyprávěním. Velké díky paní překladatelce za krásný převod do češtiny :-)

fruitbueno

Druhý díl se mi četl překvapivě lépe než díl první. Dílem asi tím, že jsem už tušila, do čeho jdu, věděla jsem, jak je kniha formálně namáhavá, a dílem také tím, že děj se mi zdál o dost sevřenější a pevněji držený pohromadě. Stále víc a víc jsem neměla ráda Lilu, o to víc jsem fandila Eleně.

Alizon

Elena a Lila nejsou postavami vždycky zrovna sympatickými, ale to co mi v jiných knihách vadilo (když mě chování hlavních hrdinů rozčilovalo, nemohla jsem ani celou knihu hodnotit kladně) tady knize na kráse vůbec nic neubírá. Autorka si s jejich osudy někdy až nemilosrdně pohrává, z knihy čiší žár a prach rozpálené Neapole a stejně tak žár lidských emocí - lásky, nenávisti, strachu, touhy po lepším zivote a pochyb o sobě samém. Hodně mě zaujala Elenina urputná snaha vymanit se ze své společenské třídy, přízemní rodiny a čtvrti. Ale neneseme si náš původ - ať utečeme jak daleko chceme - vždycky s sebou? Má pravdu ona nebo Lila? Okamžitě po tomto dílu jsem se vrhla na třetí.

Eifka

Styl, kterým autorka píše, mi opravdu sedl...líbí se nenucenost celého vyprávění, kdy čtenář (možná spíš čtenářka:) žije příběh hlavní hrdinky. Elena je mi povahově velmi blízká a pořád přemýšlím, jestli mám postavu Lily ráda nebo ne...jestli to jejich přátelství vůbec přátelstvím je...

Občas mám trochu zmatek v dalších postavách (každý je s někým příbuzný), ale to je asi jediná věc, kterou můžu knize vytknout...a to na to autourka myslela, když je na začátku každé knihy seznam :)

Mám už doma i třetí díl...už teď můžu říct, že to je série, ke které se ráda budu vracet!

lencin

Výborné. Adolescence- objevování svých emocí i těl. Cesty Lenù a Liny se postupně rozdělují,ale pořád pro sebe zůstávají důležité.

Petruš999

Kniha mě vtáhla do sebe víc než první díl a už se vrhám na třetí!

Mia77

Skvělé, opět mi to vtáhlo do děje a četla a četla ... Italové jsou prostě neskutečně emotivní a plná emocí je i tato kniha. Elena Ferrante prostě umí pracovat se slovy, emocemi a udržet vás v očekávání co bude následovat dál. Jako by ten příběh jen vyprávěla a nevymýšlela ... nevím .... Učím se italsky, byla jsem v Neapoli i na Ischii a úplně živě si tvořila příběh i z mých vzpomínek. A na závěr mi dostane, když skončí kniha tak, že druhý den okamžitě musíte letět do knihkupectví a koupit další díl. Za tohle by měla snad i dostat deset hvězdiček.

dagmar7365

Geniální přítelkyně mě opět chytla a nepustila, dokud jsem ji nedočetla. Nepamatuji si, že by kdy jeden z hlavních knižních hrdinů dokázal ve mně vzbudit tolik protichůdných emocí. V první polovině knihy (a stejně tak i v prvním díle) mi byla Lila svým chováním až odporná, takové rozmazlené děcko, které svým trucem zničí vše kolem sebe. V druhé polovině se emoce otočily a jsem velmi zvědavá, kam nás Elena Ferrante v příběhu dál zavede. I v druhém díle tetralogie potvrdila, že umí psát poutavě, zajímavě a neotřele.

Crimble

Já bych to rozdělil do tří částí: 1) čtivější a zajímavější než první kniha, 2) stále čtivé, ale stagnující (ne)vztah s Ninem mi začíná nepříjemně připomínat telenovelu, 3) Lila sbalí Nina a tím získává příběh na nové dynamice, včetně studií Lenu v Pise. Tím se vrací dílo ke svojí původní kvalitě a všecko tak dobře dopadlo, a naši zase vyhráli!

kytarka

Asi tak jako první díl mě tenhle moc nenadchl. Nicméně je kniha psaná čtivým stylem a děj rychle utíká. Jak u prvího dílu i u tohoto jsem však nucená po poslední větě se začíst do dalšího dílu.

Evišťátko

V polovině románu jsem už měla všech protagonistů doslova plné zuby! Jejich sobectví a nevyspělosti.Abych pak v druhé půlce změnila názor a šla si zarezervovat pokračování. Prostě musím!

Lavin

Druhý díl byl zajímavější než první, čtivá kniha.

Anasa

I druhý díl Geniálních přítelkyň mne vtáhnul. Díky autorčinu stylu jsem rychle přeletěla i pasáže, které by mne jinak nudily. Neztotožnila jsem se ani s jednou hrdinkou, ale na rozdíl od mnoha jiných čtenářů spíše chápu Lilu, která věci řeší s vášní a citem, zakousne se do toho, co ji právě zaujme, než Lenú s její urputnou snahou zalíbit se a zapadnout.

indyka

Neapolské příběhy probudí emoce i v tak studeném čumáku, jako jsem já. Snadno jsem se vcítila do Eleny, obyčejné, ne moc hezké dívky, která cítila, že pro úspěch a uznání musí tvrdě dřít a stejně nikdy nebude taková jako ti, kteří vyrostli v prostředí úspěchu nebo kterým jednoduše bylo dáno to NĚCO. A Lila...většinu knihy byla tak sebestředná, zlomyslná, vypočítavá a jinými způsoby nesnesitelná, že jsem knihu musela občas na chvilku odložit, jak mi ta holka pila krev. Síla její osobnosti, která omámila všechny okolo, sálá i ze stránek. Po knize jsem stejně zase rychle sáhla, chtěla jsem číst dál a dál, až do konce. Autorka umí prostředí, mentalitu, charaktery postav a jejich myšlenky vykreslit tak neskutečně plasticky, že jsem měla pocit, že jsem v knize s nimi. Určitě budu pokračovat ve zbytku tetralogie, ale musím tomu dát pár dní na "slehnutí" tohoto dílu - to čtení je prostě příliš intenzivní.

ZuK1

Druhý díl Neapolské ságy mě hned od prvních stránek vtáhnul do děje a i mně se líbil víc, než první. S napětím jsem sledovala pokračování komplikovaného přátelství Lenu a Lily, opět výborně vykreslenou atmosféru měnícího se prostředí šedesátých let i vyvíjející se vztahy mezi ostatními kamarády či jejich skupinkami. Už se těším na další díly.

Aleen

Velmi mi vyhovuje styl vyprávění Ferrante. Líbí se mi, co všechno nám při tom odhaluje, líbí se mi charaktery. Nejsou ploché, každý je trochu dobrý a trochu zlý. Líbí se mi, když autor(ka) dokáže vylíčit pohnutky, okolnosti a důsledky, které hrdiny vedou k rozhodnutí a jednání. Tahle kniha je opravdu silný slepičí vývar...vyléčí Vaše bolístky - protagonisté příběhu mají totiž zaručeně mnohem horší starosti, než my a zároveň nasytí Vaši touhu po dobrém příběhu a vtáhne Vás do svého místa a doby. To je přesně to, proč všichni čteme a proto tuhle knihu doporučuji moc ráda.

ipe

Krásně vystavěný příběh, opravdový román. Skvělý překlad. Připojuji se k ostatním vysokým hodnocením.

Audrina

Stále si na Neapolskou ságu nedokážu vytvořit ucelený názor. Stále mám pocit, že povyk okolo knih je větší než by si zasloužil, na druhou stranu nesmírně oceňuju krásu jazyka autorky.
Elena Ferrante dokáže vystavět celkem banální příběh v silnou knihu, ve které používá úchvatné jazykové obraty a naprosto obyčejné věci dokáže popsat neobyčejně.
Na knize mi ale trochu vadí právě to podivné přátelství Eleny a Lily. Věřím tomu, že ženská přátelství se částečně zakládají na rivalitě, vztah dvou hlavních protagonistek mi ale místy přišel až nezdravý.
Hvězdičku jsem přidala díky posledním 150 strankám knihy, ve kterých jsem měla pocit, že hrdinky opravdu dospěly a možná se proměnily z těch naivních holčiček v opravdové ženy. Jsem upřímně zvědavá, jak celá sága bude pokračovat.

harena

Druhý díl napolské ságy se mi líbil ještě víc, než díl první. Poutavý příběh o jednom přátelství a o životě v neapolské dělnické čtvrti, o milostných hádkách, zápasech o moc a o peníze. Strhující vyprávění o nejzákladnějších lidských poutech, schopnost formulovat krásné věty, strhující živočišnost a emotivnost příběhu psaného tak mistrovským jazykem, že se mi jejich život promítal před očima jako film. Právem je Elena Ferrante řazena kritikou mezi největší žijící italské autory, já si ji řadím do oblíbených spisovatelů a těším se na další díl.

Amazonka72
10.12.2017

Druhý díl dočten. Žádné velké nadšení se nekoná, ale nejsem zklamaná, že jsem oba díly přečetla. Akorát do dalšího pokračování se už nepustím. Čtivé vyprávění o dospívání a vstupu do života dvou kamarádek, jejichž přátelství je již od samého počátku “podivné”, plné skrytého soupeření, závisti. To mi asi vadilo nejvíce, takhle si přátelství nepředstavuji. Občas se dalo předvídat, kam se osudy obou dívek posunou. Oceňuji však velmi zajímavý a poutavý popis života v Italské Neapoli v 50. a 60.letech minulého století.

Květ
09.12.2017

Po přečtení prvního dílu Geniální přítelkyně jsem měla velká očekávání, ale pokračování pro mě tak zajímavé nebylo. Ve většině recenzí se vychvaluje právě druhý díl, ale já jsem se na rozdíl od jedničky nedokázala vcítit do jednání ani jedné z hlavních hrdinek, někdy mi šly lehce na nervy ;) Nicméně, to neubírá na čtivosti a zajímavosti této knížky a ani na mé zvědavosti, co se stane ve třetím díle :)