Příběh nového jména

Ve druhém dílu tetralogie Geniální přítelkyně italské autorky Eleny Ferrante je přesvědčivě zachyceno období mládí dvou přítelkyň Eleny a Lily, objevování vlastního těla a sexuality. Toto téma rezonuje s historickým pozadím děje, s báječnými šedesátými lety, kdy se Itálie jakoby probouzí k životu, poznává zábavu, bezstarostnost, hmotný blahobyt (či alespoň jeho iluzi). Přichází sexuální revoluce, ale i studentské a dělnické nepokoje, vyostřují se střety mezi pravicí a levicí… Příběh nového jména zachycuje dobu mládí obou hrdinek a soustřeďuje se na objevování jejich vlastní sexuality, slasti a bolesti, jež jsou s ní spjaty, a také na nesnadnou situaci „geniálních“, svobodomyslných a zároveň po lásce toužících dívek ve světě neapolských mužů, pro které milovat znamená především vlastnit. Toto téma rezonuje s historickým pozadím děje, s báječnými šedesátými lety, kdy se Itálie po letech fašismu a války konečně probouzí k životu, hospodářsky se rozvíjí, podporuje obchod a podnikání, ale taky bezskrupulózní dravost, poznává zábavu a hmotný blahobyt (či alespoň jeho iluzi). Přichází sexuální revoluce, ale i studentské a dělnické nepokoje, vyostřují se střety mezi pravicí a levicí, camorristé Solarovi se stávají neomezenými vládci periferní čtvrti, ale jejich ambice sahají daleko za její hranice… A Elena s Lilou prožívají osudové horké léto na Ischii, které jim oběma vnese do života cit, vášeň a spoustu bolesti, s níž se budou moci vyrovnat jedině pomocí psaného slova. Psaní jako terapie, jako hledání řádu, jako způsob oživování i umrtvování skutečnosti dostává v jejich příběhu a osudu stále větší prostor a upřímná výpověď o ženském přátelství opět strhne čtenáře svou hloubkou a intenzitou....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/32_/328574/genialni-pritelkyne-2-pribeh-noveho-JFH-328574.jpg 4.6433

Neapolská sága (2.)

Storia del nuovo cognome (2012)

Vydáno:, Prostor

Penicuik333
předevčírem

Cekala jsem italskou vicemene romantickou rodinnou (snad i milostnou) sagu a ... v druhem dile uz jsem si na pribeh a zpusob vypraveni zvykla, takze me "sprosta" Neapol tolik neprekvapovala. O to vic, me vsak prekvapovaly nenapadne ale uderne dejove zvraty potvrzujici, ze nic nikdy neni jiste a vterina dokonaleho stesti se dokaze prevratit v cernou propast. Budte pozorni a bdeli, nic, co byste ocekavali, se tady nestane. Zadna schemata, na ktera jsem zvykli odjinud, nejsou naplnena.

Tirisa
předevčírem

Jedním slovem: skvělé...dvěma slovy: vážně skvělé...
Druhý díl na mě zapůsobil ještě magičtěji než díl první. U toho jsem nechápala proč, ale musela jsem pořád číst, i když téma není zrovna moje cílovka...
U tohoto dílu už jsem se nad tím moc nepozastavovala a prostě jsem četla a četla v každé volné chvíli. Nikdy by mě nenapadlo, že mě zrovna tahle kniha bude tolik bavit a spisovatelka má můj velký obdiv...protože na to, že se jedná o vyprávění, kde přímé rozhovory zabírají ani ne třetinu celé knihy, musím říct, že jsem nenašla ani jedinou větu, která by v knize byla navíc...a to se nevidí často...

vevu.

Zkusila jsem to, přečetla jsem polovinu. Ale není to pro mě.
První díl, dětství dívek, mě bavil o fous víc, te tento díl jsem fakt nedala. Víceméně se za tu polovinu knihy řeší jen milostné vztahy.
Ani jedna z dvou přítelkyň, jejichž vztah jsem nepochopila, mi není sympatická. Jedna na mě působí zle, druhá naivně a ufňukaně.
Možná se toto podivné pouto rozčísne v dalších dílech, to já už se ale nedozvím...

NikoušekB

Ooo to byla krása! Už se mě z knihovny vábí další dva díly! Nemůžu se dočkat...

Jiitush

První díl jsem sice nečetla (viděla jsem seriál od HBO, já vím, ostuda!), ale myslím, že mi to nikterak neuškodilo. V postavách a v ději jsem se dobře orientovala, druhý díl knihy totiž plynule navazuje na první sérii seriálu.
Kniha je skvělá, každou stránku jsem doslova hltala, zajímaly mě osudy postav a zároveň jsem byla ráda, že nejsem v jejich kůži. Postavy většinou nechápete a nemáte rádi, ale vždycky se objeví světlý okamžik, kdy jejich počínání pochopíte, začnete s nimi soucítit, ale záhy zase provedou nějakou taškařici a vaše sympatie ztratí.
Skvělý literární počin, těším se na třetí i čtvrtý díl.

kacenka72

Tento díl je o ještě o fous lepší než první. Surový popis. Za mě je super, že se autorka nebojí jít do hloubky. Dospívání a hledání sama sebe není snadný proces. Kde končí vliv okolí a událostí a začíná naše skutečné já? Co jde naučit a co se dá jen předstírat? Jsou peníze požehnáním nebo prokletím? Některé věci si prostě uvědomíme až zpětně...

jolii

Měla bych se učit na zkoušky. Ale copak to jde, když mám na očích tuhle knihu? Další díly jsem pro jistotu strčila pod polštář.

Opatov
29.12.2018

Druhy dil skvele Genialni pritelkyne. Osudy dvou kamaradek z chude italske ctvrti se postupne lisi, rozdeluje je financni zabezpecni a studium. Elena, vypravecka mi sice zacala byt ponekud neprijemna svym pohledem na svet a snahou zalibit se, ale knihu jsem zhltla za den.

pat4157
26.12.2018

Musím připustit, že chvíli trvalo než se příběh rozběhl. Ale jakmile nabral na tempu, udržel si ho až do konce. Takže i tento tlustý díl jsem shltla ve 2 dnech. A hurá na třetí :-)

Elsinor024
18.12.2018

Kdo se chce poučit o absolutní nestálosti života, nemusí studovat filozofické a duchovní knihy, stačí sáhnout po Geniální přítelkyni. Kdo se chce jako slídil podívat po skrývaných a temných zákoutích něčí mysli, kam i u sebe neradi chodíme, vypravěčka nás do nich ochotně pustí.
Popisuje, málokdy soudí, nic netají. Každý její hrdina je svým způsobem sobecký, vlastní osoba je vždycky středobod zájmu, někdy dobře skrývaný. Ego vítězí na celé čáře. Vznešené a inteligentní fráze, jimiž se někdo zahaluje, aby se odlišil, se jedním silnějším fouknutím setřou a na povrch se znovu ego vítězně vydrápe.
"Jak rychle se měnili lidi, jejich zájmy, city. Dobře vystavěné věty se jen nahradí jinými dobře vystavěnými větami, čas je proud jen zdánlivě souvislých slov, kdo jich má víc, víc jich splácá dohromady."
Nakonec dojdeme k tomu, že "čas jednoduše plyne bez jakéhokoliv smyslu a že je krásné se jen občas vidět, abychom slyšely, jak se bláznivý zvuk mozku jedné odráží v bláznivém zvuku mozku té druhé."

LenkaKa
13.12.2018

Druhý díl se mi líbil víc než první, asi jsem si zvykla na styl psaní. Chvílemi to je hodně zajímavé a má to spád, chvílemi se to ale zpomalí a na můj vkus zbytečně autorka rozebírá do široka svoje pocity. každopádně budu pokračovat dalším dílem.

PetK
09.12.2018

Co se týče "zmatení postav a jmen", už to bylo o něco lepší než v prvním dílu, kde bych se bez taháku neobešla. Ferrante má dar jazykové obrazotvornosti, bohatou slovní zásobu, kterou dokáže přesně vyjádřit pocit. To je opravdu radost číst.
Baví mě na tom asi především nepředvídatelnost děje - ona nepředvídatelná je sice především postava Lily a její jednání, ale v zásadě se od toho odvíjí celý příběh. A tak když už si říkáte - je jasné, jak se tohle vyvrbí, většinou jste úplně vedle. :-)
Čte se to krásně, knížka vyžaduje pozornost, a tak to není oddechovka, kterou si večer zresetujete mozek. Ale stojí to za to, věnovat četbě Přítelkyně energii.

marlowe
24.11.2018

Oproti prvnímu dílu možná méně dějové, ale o to hutnější a mnohem intenzivněji pronikající do labyrintu lidské psychiky. Zvláště první polovina knihy (pobyt na letním bytě) na člověka působí jako detailní rozbor kolektivního sezení u psychoanalytika – v dobrém smyslu, samozřejmě. Jen s jednou věcí se občas hůře popasovávám: s těmi dlouhatánskými, komplikovanými souvětími, ve kterých člověk někdy zabloudí… Ale i přes tu malou výhradu pořád čistých 5*!

Nikkiproch
16.11.2018

Dokonalý román, u kterého se člověku může zatajit dech a který sám plyne pod rukama stránka za stránkou, až je čtenář na konci a musí sáhnout po dílu následujícím... Škoda, že už jsem v půlce.

ajasin
27.10.2018

Ani o druhém dílu nemohu mluvit jinak než v superlativech. Hlavním hrdinkám je mezi patnácti a pětadvaceti. Úžasné a zároveň strašně obtížné období, kdy s člověkem mávají city a emoce, dělá ukvapené soudy, pochybuje o sobě a zároveň je přesvědčen, že už všemu rozumí. Vzpomněla jsem si na tuto etapu svého vlastního života. A i když probíhal o generaci později a v naprosto jiných reáliích, zjistila jsem, že některé aspekty dospívání si asi budou podobné vždy a všude. Velmi mě zaujal úryvek, který jsem si v mírné obměně vypůjčila z románu.
„Je těžké si to připomínat. Dnes nemám pro své tehdejší já špetku pochopení.“

Šerďa2012
22.10.2018

Čtivější, zajímavější než první díl. Hurá na další pokračování.

Katka81
18.10.2018

Série nabírá na grady. Jestli vás první díl vtáhnul do děje, tento díl vás úplně pohltí. Ještě více v něm vyniká obdivuhodný vypravěčský styl autorky, její schopnost popsat nejniternější ženské pocity. Rozdíly mezi hrdinkami se rozvírají jako nůžky. Kam bude asi směřovat třetí díl? Už se na něj těším :-)

Glivuska
26.09.2018

Do knížky jsem se dokázala začíst mnohem rychleji než do prvního dílu. Opět strhující příběh. Nepřestává mě překvapovat, jak dobře se mi knížka čte, i když je převážně popisná. Zajímavé je, jak si autorka hraje s časem - některé události v rámci několika let jsou shrnuty na pár stránkách, některé události, které se odehrávají řádově pár týdnů, jsou vylíčeny v rámci půlky knihy (někdy trochu zdlouhavé, děj to nikam neposune, ale zase to hezky vykresluje psychický stav hlavní hrdinky).

Lucinky
26.09.2018

Rozhodně lepší než první díl. Ale přesto je v knize dost zdlouhavých scén. Každopádně třetí díl si také přečtu :-)

ddkk
14.09.2018

Sága pokračuje a je stále zajímavější, spletitější a napínavější. Co čeká Lilu a Elenu na dalších stránkách? Jejich životní osudy jsou plné změn a napětí, autorka je umně splétá a očekávání toho, co nastane, je čím dál větší...A navíc - neapolské reálie, prakticky nedávné doby (neboť polovina minulého století není pro některé z nás žádná vzdálená historie) jsou stále šokující a je dobré si připomenout, že něco takového se dělo a děje v tzv. rozvinuté staré dobré Evropě...Dávám opět plný počet a doporučuji.

Lotka
04.09.2018

Každopádně o dost lepší než první díl, ale stále některé pasáže nudné, některé záživné...vztah mezi hlavními hrdinkami mi stále není jasný.

Marčullkas
02.09.2018

Velice vydařené! Hezky čtivé za mě lepší, než první díl!

blacklucie
30.08.2018

Po pomalejším prvním dílu mě tento druhý absolutně pohltil. Naštěstí jsem měla čas na čtení a četla jsem tařka všude...geniálně návykový styl psaní - až mě to místy štvalo :-)

Toffee
20.08.2018

Byla jsem nadšená už z prvního dílu a tenhle byl ještě lepší. Nutila jsem se číst pomaleji, vychutnávat si každou scénu, jen abych mohla strávit s Lilou a Lenů delší dobu. Jako kdybych tam byla s nimi, prožívala jejich radosti, smutek, nejistotu, umanutost, touhu...

Babo
16.08.2018

Tak už vím , proč je tato série tak vysoko hodnocená . Kniha je tak čtivá , že mám momentálně pocit,že žiju život Lily , Elen a všech z Neapole .Je nabitá emocemi a tak mě písmenka ženou dál a dál .
Nevím sice jak celá tetralogie dopadne ,ale moc bych přála ,aby se na Lilu konečně usmálo trochu toho obyčejného štěstí .Myslím,že se nenarodila pod šťastnou hvězdou . Byla inteligentní , byla obletovaná snad každým mužem , který kolem ní prošel , měla spoustu talentů a přesto není šťastná .
Začalo to už v dětství , kdy nemohla studovat , pokračovalo to naivním útěkem do sňatku v šestnácti letech ,aby ještě u svatebního stolu zjistila , že spadla z bláta do louže .
E. Ferrante píše tak přesvědčivě , jako by skutečně prožila to co popisuje a mě to moc baví a vás to bude taky bavit .

zlinissi
08.08.2018

Je tady už z mého pohledu spousta hezkých a trefných recenzí, tak jen krátce.
Kniha skvělá, gradující, opět vtáhne do děje (který není úplně předvídatelný). Jen mě už chvilkama hlavní hrdinka svým věčným snižováním sama sebe a vyzdvihovaním Lely mírně dráždí :).
To ale nemění nic na tom, že se nemůžu dočkat, až se mi do ruky dostane další díl!

HanaMalina
31.07.2018

Přiznám se, že mi chvilku trvalo než jsem se pořádně začetla, ale potom se to rozjelo a najednou jsem nemohla přestat a četla jsem jedním dechem. Druhý díl přibližuje další pokračování osudů hlavních hrdinek a jejich blízkých. Strašně silný příběh, který vás zasáhne. Moc se těším na pokračování, jak to s hlavními hrdinkami bude dál :-)

kaja77
23.07.2018

Ten svět domácího násilí je pro mně strašně těžko stravitelný.ta "normálnost" a přijatelnost takového jednání (všechny ženy byly přesvědčeny že Lina zmlátit tj.srovnat potřebovala)...jinak velmi zajímavý příběh.doporucuji spíš náročnějším čtenářům tj.nečekejte oddechovku

Mali88
16.07.2018

Druhý díl se mi líbil daleko více než první.

bigben
09.07.2018

Druhý díl se mi líbil daleko víc než první. Vztah mezi přítelkyněmi, jejich jednotlivé životy, dějové zvraty...určitě si přečtu další.