Příběh nového jména

Ve druhém dílu tetralogie Geniální přítelkyně italské autorky Eleny Ferrante je přesvědčivě zachyceno období mládí dvou přítelkyň Eleny a Lily, objevování vlastního těla a sexuality. Toto téma rezonuje s historickým pozadím děje, s báječnými šedesátými lety, kdy se Itálie jakoby probouzí k životu, poznává zábavu, bezstarostnost, hmotný blahobyt (či alespoň jeho iluzi). Přichází sexuální revoluce, ale i studentské a dělnické nepokoje, vyostřují se střety mezi pravicí a levicí… Příběh nového jména zachycuje dobu mládí obou hrdinek a soustřeďuje se na objevování jejich vlastní sexuality, slasti a bolesti, jež jsou s ní spjaty, a také na nesnadnou situaci „geniálních“, svobodomyslných a zároveň po lásce toužících dívek ve světě neapolských mužů, pro které milovat znamená především vlastnit. Toto téma rezonuje s historickým pozadím děje, s báječnými šedesátými lety, kdy se Itálie po letech fašismu a války konečně probouzí k životu, hospodářsky se rozvíjí, podporuje obchod a podnikání, ale taky bezskrupulózní dravost, poznává zábavu a hmotný blahobyt (či alespoň jeho iluzi). Přichází sexuální revoluce, ale i studentské a dělnické nepokoje, vyostřují se střety mezi pravicí a levicí, camorristé Solarovi se stávají neomezenými vládci periferní čtvrti, ale jejich ambice sahají daleko za její hranice… A Elena s Lilou prožívají osudové horké léto na Ischii, které jim oběma vnese do života cit, vášeň a spoustu bolesti, s níž se budou moci vyrovnat jedině pomocí psaného slova. Psaní jako terapie, jako hledání řádu, jako způsob oživování i umrtvování skutečnosti dostává v jejich příběhu a osudu stále větší prostor a upřímná výpověď o ženském přátelství opět strhne čtenáře svou hloubkou a intenzitou....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/32_/328574/genialni-pritelkyne-2-pribeh-noveho-JFH-328574.jpg 4.6369

Neapolská sága (2.)

Storia del nuovo cognome (2012)

Vydáno:, Prostor

Katka81

Série nabírá na grady. Jestli vás první díl vtáhnul do děje, tento díl vás úplně pohltí. Ještě více v něm vyniká obdivuhodný vypravěčský styl autorky, její schopnost popsat nejniternější ženské pocity. Rozdíly mezi hrdinkami se rozvírají jako nůžky. Kam bude asi směřovat třetí díl? Už se na něj těším :-)

Glivuska

Do knížky jsem se dokázala začíst mnohem rychleji než do prvního dílu. Opět strhující příběh. Nepřestává mě překvapovat, jak dobře se mi knížka čte, i když je převážně popisná. Zajímavé je, jak si autorka hraje s časem - některé události v rámci několika let jsou shrnuty na pár stránkách, některé události, které se odehrávají řádově pár týdnů, jsou vylíčeny v rámci půlky knihy (někdy trochu zdlouhavé, děj to nikam neposune, ale zase to hezky vykresluje psychický stav hlavní hrdinky).

Lucinky

Rozhodně lepší než první díl. Ale přesto je v knize dost zdlouhavých scén. Každopádně třetí díl si také přečtu :-)

ddkk

Sága pokračuje a je stále zajímavější, spletitější a napínavější. Co čeká Lilu a Elenu na dalších stránkách? Jejich životní osudy jsou plné změn a napětí, autorka je umně splétá a očekávání toho, co nastane, je čím dál větší...A navíc - neapolské reálie, prakticky nedávné doby (neboť polovina minulého století není pro některé z nás žádná vzdálená historie) jsou stále šokující a je dobré si připomenout, že něco takového se dělo a děje v tzv. rozvinuté staré dobré Evropě...Dávám opět plný počet a doporučuji.

Lotka

Každopádně o dost lepší než první díl, ale stále některé pasáže nudné, některé záživné...vztah mezi hlavními hrdinkami mi stále není jasný.

Marčullkas

Velice vydařené! Hezky čtivé za mě lepší, než první díl!

blacklucie

Po pomalejším prvním dílu mě tento druhý absolutně pohltil. Naštěstí jsem měla čas na čtení a četla jsem tařka všude...geniálně návykový styl psaní - až mě to místy štvalo :-)

Toffee

Byla jsem nadšená už z prvního dílu a tenhle byl ještě lepší. Nutila jsem se číst pomaleji, vychutnávat si každou scénu, jen abych mohla strávit s Lilou a Lenů delší dobu. Jako kdybych tam byla s nimi, prožívala jejich radosti, smutek, nejistotu, umanutost, touhu...

Babo

Tak už vím , proč je tato série tak vysoko hodnocená . Kniha je tak čtivá , že mám momentálně pocit,že žiju život Lily , Elen a všech z Neapole .Je nabitá emocemi a tak mě písmenka ženou dál a dál .
Nevím sice jak celá tetralogie dopadne ,ale moc bych přála ,aby se na Lilu konečně usmálo trochu toho obyčejného štěstí .Myslím,že se nenarodila pod šťastnou hvězdou . Byla inteligentní , byla obletovaná snad každým mužem , který kolem ní prošel , měla spoustu talentů a přesto není šťastná .
Začalo to už v dětství , kdy nemohla studovat , pokračovalo to naivním útěkem do sňatku v šestnácti letech ,aby ještě u svatebního stolu zjistila , že spadla z bláta do louže .
E. Ferrante píše tak přesvědčivě , jako by skutečně prožila to co popisuje a mě to moc baví a vás to bude taky bavit .

zlinissi

Je tady už z mého pohledu spousta hezkých a trefných recenzí, tak jen krátce.
Kniha skvělá, gradující, opět vtáhne do děje (který není úplně předvídatelný). Jen mě už chvilkama hlavní hrdinka svým věčným snižováním sama sebe a vyzdvihovaním Lely mírně dráždí :).
To ale nemění nic na tom, že se nemůžu dočkat, až se mi do ruky dostane další díl!

HanaMalina

Přiznám se, že mi chvilku trvalo než jsem se pořádně začetla, ale potom se to rozjelo a najednou jsem nemohla přestat a četla jsem jedním dechem. Druhý díl přibližuje další pokračování osudů hlavních hrdinek a jejich blízkých. Strašně silný příběh, který vás zasáhne. Moc se těším na pokračování, jak to s hlavními hrdinkami bude dál :-)

kaja77

Ten svět domácího násilí je pro mně strašně těžko stravitelný.ta "normálnost" a přijatelnost takového jednání (všechny ženy byly přesvědčeny že Lina zmlátit tj.srovnat potřebovala)...jinak velmi zajímavý příběh.doporucuji spíš náročnějším čtenářům tj.nečekejte oddechovku

Mali88

Druhý díl se mi líbil daleko více než první.

bigben

Druhý díl se mi líbil daleko víc než první. Vztah mezi přítelkyněmi, jejich jednotlivé životy, dějové zvraty...určitě si přečtu další.

veronika431

Stejně jako první díl vynikající. Jednoznačně doporučuji a už se těším na třetí díl :)

hanča34

Tak první díl to bylo jen takové zahřívací kolo, ale teď už to mělo grády. Jsem zvědavá na pokračování.

Greene

Jednoduše jeden z těch příběhů, jež ve vás vyvolají veškeré emoce. Jedna z nejlepších knih, co jsem kdy četl.

josska

Jo ,tak tenhle díl byl mnohem lepší jak ten první,už se těším na další a věřím že to bude vzestupné,jsem tomu ráda,četla jsem jen samé nadšení a já nevěděla co si o tom mám myslet...

Verrrunka

Tak opět budu pět chválu, jako při prvním díle. Naprosto úchvatně psané, autorka dokáže vtáhnout do děje, i když popisuje relativně nudné chvíle. Na druhou stranu, dlouho jsem nečetla knihu, kde by mi snad všichni byli protivní. Nedokážu říct, že bych si nějakou z postav oblíbila, možná mi jen někdo leze míň na nervy. Každopádně už se nemůžu dočkat dalších dílů, konečně je tu kniha, nebo knihy, které mě nezklamaly, a které zažívají ten mediální boom oprávněně.

Air15

U knih Eleny Ferrante mám pocit, že se dostávám "hloub", že se neklouže jen po povrchu, ale tne se přímo do živého. To neumí každý autor. Nikdy by mě nenapadlo, že mě bude román o dospívání v 50. - 60. letech v Neapoli, chudinské čtvrti, lásce, pomluv, emocí, pláči a fackám (s tímhle dílem jsem plně pochopil, co znamená sousloví "italská domácnost") bavit. Nicméně se to stalo, a já si říkám, že chci vědět víc o Eleně, i o té nevyzpytatelné Lile. Jistě, občas si říkám, že se to docela vleče, že ty Eleniny vrstevnice jsou občas strašné hysterky a že mužům jde jen o jedno (ne, vážně. Tam snad není jediný "normální" muž). Pak se ale opět začtete do těch dlouhých odstavců a jste zase zpátky v tom. P.S. Překladatelce patří velké uznání. Ta její čeština se s dějem skvěle doplňuje...

Melanka

Moc mě tahle autorka baví. Spousta emocí, rozjitřené vztahy, prostě Itálie! Těším se na pokračování.

veverka@ořech

Jedním slovem: výborné! Příjemné čtení, v něčem o malinko lepší než první díl. Autorka/autor (ať už je to kdokoliv) si umí čtenáře získat svým nepodbízivým vyprávěním. Velké díky paní překladatelce za krásný převod do češtiny :-)

fruitbueno

Druhý díl se mi četl překvapivě lépe než díl první. Dílem asi tím, že jsem už tušila, do čeho jdu, věděla jsem, jak je kniha formálně namáhavá, a dílem také tím, že děj se mi zdál o dost sevřenější a pevněji držený pohromadě. Stále víc a víc jsem neměla ráda Lilu, o to víc jsem fandila Eleně.

Alizon

Elena a Lila nejsou postavami vždycky zrovna sympatickými, ale to co mi v jiných knihách vadilo (když mě chování hlavních hrdinů rozčilovalo, nemohla jsem ani celou knihu hodnotit kladně) tady knize na kráse vůbec nic neubírá. Autorka si s jejich osudy někdy až nemilosrdně pohrává, z knihy čiší žár a prach rozpálené Neapole a stejně tak žár lidských emocí - lásky, nenávisti, strachu, touhy po lepším zivote a pochyb o sobě samém. Hodně mě zaujala Elenina urputná snaha vymanit se ze své společenské třídy, přízemní rodiny a čtvrti. Ale neneseme si náš původ - ať utečeme jak daleko chceme - vždycky s sebou? Má pravdu ona nebo Lila? Okamžitě po tomto dílu jsem se vrhla na třetí.

Eifka

Styl, kterým autorka píše, mi opravdu sedl...líbí se nenucenost celého vyprávění, kdy čtenář (možná spíš čtenářka:) žije příběh hlavní hrdinky. Elena je mi povahově velmi blízká a pořád přemýšlím, jestli mám postavu Lily ráda nebo ne...jestli to jejich přátelství vůbec přátelstvím je...

Občas mám trochu zmatek v dalších postavách (každý je s někým příbuzný), ale to je asi jediná věc, kterou můžu knize vytknout...a to na to autourka myslela, když je na začátku každé knihy seznam :)

Mám už doma i třetí díl...už teď můžu říct, že to je série, ke které se ráda budu vracet!

lencin

Výborné. Adolescence- objevování svých emocí i těl. Cesty Lenù a Liny se postupně rozdělují,ale pořád pro sebe zůstávají důležité.

Petruš999

Kniha mě vtáhla do sebe víc než první díl a už se vrhám na třetí!

Mia77

Skvělé, opět mi to vtáhlo do děje a četla a četla ... Italové jsou prostě neskutečně emotivní a plná emocí je i tato kniha. Elena Ferrante prostě umí pracovat se slovy, emocemi a udržet vás v očekávání co bude následovat dál. Jako by ten příběh jen vyprávěla a nevymýšlela ... nevím .... Učím se italsky, byla jsem v Neapoli i na Ischii a úplně živě si tvořila příběh i z mých vzpomínek. A na závěr mi dostane, když skončí kniha tak, že druhý den okamžitě musíte letět do knihkupectví a koupit další díl. Za tohle by měla snad i dostat deset hvězdiček.

dagmar7365

Geniální přítelkyně mě opět chytla a nepustila, dokud jsem ji nedočetla. Nepamatuji si, že by kdy jeden z hlavních knižních hrdinů dokázal ve mně vzbudit tolik protichůdných emocí. V první polovině knihy (a stejně tak i v prvním díle) mi byla Lila svým chováním až odporná, takové rozmazlené děcko, které svým trucem zničí vše kolem sebe. V druhé polovině se emoce otočily a jsem velmi zvědavá, kam nás Elena Ferrante v příběhu dál zavede. I v druhém díle tetralogie potvrdila, že umí psát poutavě, zajímavě a neotřele.

Crimble

Já bych to rozdělil do tří částí: 1) čtivější a zajímavější než první kniha, 2) stále čtivé, ale stagnující (ne)vztah s Ninem mi začíná nepříjemně připomínat telenovelu, 3) Lila sbalí Nina a tím získává příběh na nové dynamice, včetně studií Lenu v Pise. Tím se vrací dílo ke svojí původní kvalitě a všecko tak dobře dopadlo, a naši zase vyhráli!

Neapol italská literatura

Elena Ferrante