Geniální přítelkyně

Román Geniální přítelkyně je prvním dílem stejnojmenné tetralogie, která už uchvátila čtenáře bezmála na celém světě a vzbudila zaslouženou pozornost literární kritiky (poslední díl byl mj. nominován na italskou cenu Strega a dostal se mezi šestici kandidátů na The Man Booker International Prize). Neapolská periferní čtvrť Luzzatti (v textu však její název nikdy nezazní), 50.léta minulého století. Právě tam a tehdy začíná příběh jednoho ženského přátelství. Jeho vypravěčkou je Elena, která už jako stará žena vzpomíná na svůj život, který byl, kam její paměť sahá, vždycky ovlivňován silnou osobností geniální Lily. Sama je přitom klíčovou postavou zas pro Lilin osud, v jejích očích je tou geniální kamarádkou naopak ona. Úhelným kamenem jejich komplikovaného vztahu je snaha obstát v mužském světě, jehož konvenční hranice jsou pro ně stejně tak svazující jako hranice jejich čtvrti plné pokrytectví a násilí. Čtenář se v románu seznamuje nejen se dvěma protagonistkami, ale i s celým mikrokosmem neapolské čtvrti propojené hustým předivem konvencí a vášní, jehož kořeny sahají až do doby fašismu, do let druhé světové války, do světa „před Elenou a Lilou“. Vypravěčka nás sice na vzorku jedné čtvrti provede vývojem italské společnosti od poválečné chudoby až k ekonomickému zázraku 60.let, zasvětí nás do ideologických i přízemních sporů mezi komunisty a camorristy, ale ústředním tématem románu i celé série zůstává přátelství vzájemně odlišných hrdinek, vylíčené s až nemilosrdnou otevřeností jako systém „spojených nádob“, jako bolestné zrcadlení, jako celoživotní soupeření, jako pevné pouto, které často škrtí. Druhé vydání....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/32_/320365/genialni-pritelkyne-VdS-320365.jpg 4.3760

Neapolská sága (1.)

L’amica geniale (2011)

Vydáno:, Prostor

Kniha Geniální přítelkyně

letadlosknihou
včera

Kniha, která vtáhne a nepustí. Skvěle, bez příkras popsané brutální, násilné prostředí chudších italských vrstev. Zajímavý příběh. Rozhodně stojí za přečtení.

Fafyna

Teda, to bylo trochu zklamání. Proč já se vždycky natěším na základě recenzí a celkové popularity knihy? Tento příběh je "hezký", ale za mě tedy žádné terno. Začátek pro mě dokonce byl poměrně nudný. Puberta už pak trochu lepší a asi se časem odhodlám i k dalším dílům. Nyní ale odkládám na dobu neurčitou..

Jájinka

Čekala jsem víc, knihu jsem nakonec ani nedočetla, nelíbilo.

OneBas

Z knihy mám dost rozporuplné pocity především proto, že se mi knih četla velmi lehce, ale zároveň jsem se nemohla ztotožnit ani s jednou z hlavních postav a nedokázala pochopit jejich vztah coby nejlepší přítelkyně. Na druhou stranu, Elena Ferrante má velice osobitý styl, kterým okamžitě čtenáři detailně vykreslí prostředí a dobu. I přesto, že jsem z knihy na rozpacích, zkusím druhý díl (hlavně kvůli ukončení prvního dílu).

Teri_xo

Úplně mi přišlo, že jsem se ocitla v Neapoli. Dvě kamarádky. Bloudění ulicemi. Koupání v moři. No nádhera. Od knihy jsem moc neočekávala a o to víc mě to nadchlo. Už mám připravené další díly.

Francesca14

Knihu jsem četla v originále a ještě předtím jsem viděla seriál, ale i tak mě kniha neuvěřitelně chytla. I přes to, že jsem neměla moc času na to, ji číst a že jsem věděla, co se kdy stane, takže jsem možná přišla o napětí, i přes to, že ne všemu jsem rozuměla, takže mi občas unikaly některé autorčiny popisy, které vím, že jsou moc dobré, užívala jsem si každou stránku. Postavy jsou živé, vypravěčka sympatická a hlavně neuvěřitelně reálná - samozřejmě a sebekriticky přiznává věci, které si často člověk sám odmítá přiznat, bez obalu mluví o emocích jako závist a žárlivost i o lásce. Vztah dvou kamarádek je fascinující, stejně jako velmi živě vykreslená atmosféra Neapoli v padesátých letech. Příběh je čtivý a reálný a určitě si přečtu další díly.

Yorika

Špinavá, chudá Neapol.Jako bych se přenesla do těch křivolakých uliček a prožívala bouřlivé dětství spolu s hrdinkami.
Ta atmosféra italského města, plného temperamentu a horkého slunce...
Mám ráda Itálii.

mysa.cek

"Elene Ferrante je možno najlepšou súčasnou spisovateľkou, o ktorej ste nikdy nepočuli." Nechcela som si nechať ujsť najlepšiu súčasnú spisovateľku. Bohužiaľ, moje čitateľské očakávania nenaplnila. A možno nerozumiem knihám, alebo nie som cieľová skupina.. Pre mňa veľa humbuku pre nič..

Anita8

Prečítala som zo zvedavosti, keďže knižka je opisovaná ako " iná" .
Spomenula som si na svoju kamarátku z detstva, ktorá bola tiež takáto plná energie , neobsedela, stále niečo vymýšľala. bolo potrebné sa s ňou kamarátiť, aby som ju mala na svojej strane. Beda tomu, koho bola nepriateľom :-). Mne tento mono - rozprávačský štýl moc nesedí . Ale bolo fajn si prostredníctvom tohto románu v podstate zaspomínať na vlastné socialistické chudobné detstvo s rebelantskou kamarátkou, ale ďalšie časti už nebudem čítať :-)

Penicuik333

Cekala jsem italskou vicemene romantickou rodinnou (snad i milostnou) sagu a ... dostala jsem spinavou, nasilnou, sedou, zivocisnou Neapol. Nepredvidatelnou, krutou, krasnou, hrdou, ostrou Lilu a "upozadenou" pozorovatelku, vypravecku Lenu. Lze vubec nekdy vyhrat a dosahnout neceho trvaleho, krasneho a neznicitelneho? Existuje laska, pravy cit, pevna povaha, skutecna zasadovost?

ocinox

Prečítal som všetky 4 knihy Neapolskej ságy. Úžasne napísaná kniha.
a. aj napriek množstvu postáv /rodín/ sa do deja dá ľahko vnikúť a orientovať sa v ňom
b. aj napriek minimu priamej reči je rozprávanie deja zvládnuté bravúrne.
c. je to sága priateľstva v historickom prostredí po 2.sv. vojne v Taliansku a život tam a v ČSR má viaceré podobnosti.
d. dej sa tiahne jedným celým životom človeka - od detstva až po starobu
e. túžba protagonistov po vzdelaní je inšpirujúca, vplyv knihy-čítania na človeka je podnentný aj pre dnešok.
f. je to sága o vzťahoch medzi ľuďmi, ich vývoji počas života ........
Prečítajte si to.

VladkaBU

... příběh o přátelství dvou kamarádek, jejich dětství, jak to prostě chodí - soupeření ve školních výsledcích, v lásce, v oblíbenosti, o vzhlížení jedna v druhou, o pomoci, o pomoci, ale i o závidění, sporech. Něco se mi vybavilo i ze svého dětství

4xbabča

Kniha se mi moc líbila, je to velmi hezky popsaný život dospívajících děvčat, ale i chlapců v prostředí, které je pro nás neznámé a v době, která nám zase není tak vzdálená. Ale život v Neapoli a jejích svérázných čtvrtích je určitě zajímavý a určitě stojí za přečtení.

hzd

Ke přečtení této knihy jsem se velmi dlouho odhodlávala. Nejdřív jsem se nemohla zorientovat v postavách (ještě že jsou hned na začátku všechny rozepsány). Ale tak od půlky knížky jsem četla jedním dechem. Doma mám připravené další tři díly, tak se asi hned pustím do pokračování.

alsae

Na knihu jsem narazila náhodou, moc jsem o příběhu nevěděla, ale velmi mile mě překvapila. Život v Neapoli byl dobře popsaný, velmi svérázný, pro člověka žijícího v dnešní době až nepředstavitelné. To samé platí i pro vztahy ve společnosti. Osudy obou hlavních hrdinek se postupně rozvíjejí a nabývají na poutavosti. Už se těším na další díl, kniha se čte téměř sama.

Arwen777

Haló efekt je ošemetná věc a vychvalované knihy tím spíš. I u této knihy jsem podle ohlasů a médií čekala víc. První část, dětství, mi přišlo nudné. Dál to bylo lepší, ale poměry chudé italské společnosti poloviny minulého století jsou pro mě špatně vstřebatelné, a násilí v rodinách i společnosti je pro mě deprimující. Neupírám autorce vypravěčské umění, kniha se čte velice dobře, vývoj přátelství hlavních hrdinek je zajímavý, ale moje celkové hodnocení je: neurazí, ale nenadchne. Další díl si přečtu až po nějaké pauze.

Momana

Knihu jsem dostala k Vánocům, čemuž jsem ráda, protože si myslím, že bych si ji v knihkupectví sama nevybrala. K mému překvapení se mi líbila, i přesto, že šlo spíše o odpočinkové čtení a nic, co by ve mně zanechalo velkou stopu. Kniha je psána poutavým způsobem, takticky je vymyšlené členění kapitol, které jsou krátké a jejichž konec je poutavý, proto nutí čtenáře číst dál co nejrychleji. Přes polovinu jsem přečetla ve vlaku do Prahy, a já ve vlaku většinou radši spím, než čtu, což vypovídá o tom, že mě kniha bavila a poutala. I přes svou rozdílnost mi byly sympatické obě hlavní hrdinky, které mají obě zajímavou povahu a osud.

kuky921

Knížka se velmi dobře čte, chytne a úplně Vás pohltí. Hlavní hrdinkou je Elena, která nejen líčí své pocity a vztahy s okolím, ale i prostředí čtvrti, kde vyrůstá. Zároveň je příjemné pozorovat, jak se přátelství dvou dívek rozvíjí.
Velmi pěkné čtení a už se těším na další díl.

Skawin

Zajímavá sonda do života v Neapoli. Zezačátku mě moc neupoutala, ale co mě dostalo bylo vykreslení psychiky postav...

destak

Slyšela jsem na ní spoustu chvály, ale osobně mi nepřišla ničím výjimečná oproti jiným knihám. Začala mě bavit až poslední třetina, ale třeba nejsem v tom správném věku. Rozhodně to pro mě byla zajímavá přínosem ohledně fungování italské rodiny. Takže další díl si pravděpodobně přečtu až po nějaké pauze od Eleny.

jolii

Děj si prostě jen tak plynul a já četla. Nic strhujícího, nic překvapivého, nic hluboce filozofického, ale přesto poutavé a čtivé.

kacenka72

Velmi surový a přitom strhující vyprávění. Vykreslení toho, co se děje hrdince v hlavě bylo věrohodné a podané zajímavým jazykem. NA rozdíl od ostatních mi nedělal velký problém počet osob - asi už jsem zvyklá z jiných ság :-) Za mě super začátek nového roku.

Dryáda
01. lednaodpad!

Nechápu... nechápu tu mánii kolem, nechápu mentální pochody Eleny. Ta osoba mě děsila, nudila a nejvíce ze všeho strašně štvala. Její nezdravá obsese Lilou se jen zhoršovala a nabírala na intenzitě, až jsem si řekla "A dost! Touhle postavou se frustrovat nebudu."

Stani95

Po vsech tech pozitivnich ohlasech, jsem se k ni konecne dostala. Ale cekala jsem nejak tak vic. Jako cetla se lehce a libily se mi pomerne kratke kapitoly. Zejmena zacatek se dle meho nazoru vubec nerozbihal a uz jsem chtela knihu odlozit. Potom se mi trochu pletla jmena vsech zucastnenych. Libi se mi styl, jakym autorka pise. Jeste dam sanci druhemu dilu.

JířaBalicu
31.12.2018

V dnešní době serialu a filmu se občas necham ovlivnit nějakým filmovým zpracováním. To to byl ten připad. Musim se přiznat že jsem knihu nedočetla, nevim proč, ze začátku a vlastně skoro až do konce se četla. Někdo tu napsal, že čekal vic no a ja čekala něco, celou tu knížku jsem čekala na něco.

nikol7737
30.12.2018

Čekala jsem více.

vevu.
28.12.2018

Kniha je psaná čtivě. Vykreslení atmosféry místa i času děje vás dokáže vtáhnout, když budete chtít. Postavy jsou uvěřitelné, jejich život je vykreslen do detailů.

Jen jedna věc mě zarážela - malý počet přímé řeči.

Ačkoliv je kniha vychvalována do nebes, u mě se až takový wow efekt neobjevil. Dám šanci ještě dalšímu dílu a uvidím.

elenai
27.12.2018

Bohužel mě kniha nezaujala, a přitom jsem se na ni opravdu těšila. Do čtení jsem se musela nutit a po několika desítkách stran jsem četbu vzdala.

pat4157
23.12.2018

Krásná kniha. Během dvou dní přelouskáno. Krásné vyprávění nejen o kamarádství dvou chudých dívek. Knihu doporučuji, pokud si chcete odpočinout od všech krimi a dramat. Jdu na druhý díl :-)

pajaroh
20.12.2018

Elena Ferrante (ať už je to kdokoliv) má pěkný a čtivý styl, kterým velmi uvěřitelně popisuje atmosféru Neapole, detaily v životech jejích obyvatel i zvláštní vztah obou hrdinek a vtáhne čtenáře do děje způsobem, že snad ani nepotřebuje vlastní fantazii.
Jen to téma, vyprahlé město a jižanská povaha je mi tak cizí... kniha je to pěkná, jen asi nebyla "napsána pro mě".