(Ne)obyčejný kluk

(Ne)obyčejný kluk https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/167162/bmid_ne-obycejny-kluk-HS4-167162.jpg 5 641 182

August se narodil s deformovaným obličejem, který většině lidí z jeho okolí brání dostat se v kontaktu s ním za hranice této nedobrovolné masky. Nyní nastupuje poprvé do školy, rovnou do páté třídy. Kniha je dokonale sestaveným kaleidoskopem pohledů samotného Augusta, jeho sestry Vii a jejích kamarádů i Augustových spolužáků na jednu a touž situaci, na to, jak na tuto velkou změnu reaguje on sám, jeho rodina i spolužáci. Celou knihou prostupuje laskavý humor, který usnadňuje mladým čtenářům se s tak náročnou tematikou vyrovnat. Je vhodný také pro starší / dospělé čtenáře!!!... celý text

Literatura světová , Pro děti a mládež

Vydáno: , Knižní klub

Wonder , 2015

rozina351
04.12.2021 5 z 5

Skvělé. Velmi oceňuji, že kniha je psána z perspektivy osoby s postižením, i z perspektivy nejbližší rodiny. Osvětová kniha, příběh je velmi přirozený a jemný, autorce se podařilo téma zpracovat velmi civilně, nepateticky, ale přesto dojemně. Je to kniha, o které musím po přečtení dlouho přemýšlet.

Tirisa
14.06.2021 5 z 5

Zase se to ve mně jednou pořádně všechno pere. Celou dobu, co jsem knížku četla, jsem si říkala, že to je asi vážně spíš pro děti a přitom jsem se několikrát přistihla, jak mě štve, že už ji musim odložit a čekat zase na nějakou volnou chvilku ke čtení...
Taky jsem si celou dobu říkala, že se těším, až bude dcera trošku větší a bude si to sama moct přečíst...
A už jen jak tenhle komentář píšu si uvědomuju, že nejde jinak než dát pět a doporučit.

Damaj
08.05.2021 5 z 5

Zajímavá knížka s hodně silným příběhem o chlapci s deformovaným obličejem. Popisuje těžkosti života očima malého chlapce, jeho sestry a kamarádů. Vhodné i pro děti, ale i dospělé.

AshleySimmer
13.04.2021 5 z 5

Krásný a milý příběh, který pojednává o klukovi s deformovaným obličejem.

Jako první jsem viděla film, který se mi strašně líbil. Taktéž i knížka, i když musím přiznat, že o trochu méně.
Některé části mi připadaly nudnější, ale líbily se mi i ty kratší kapitoly a že to celkem odsypávalo.
Kniha jinak splnila moje očekávání (no, vlastně očekávání z filmu :D)
Dávám vysloužených 4,5 ⭐ :). Doporučuji ❤️.

,,Když si můžeš vybrat, jestli budeš spravedlivý nebo laskavý, buď laskavý."

Lucie__
01.03.2021 5 z 5

Další z úžasných knih, které jsem četla. Silný, ale i smutný příběh. Dala jsem přečíst osmileté dceři, které se také moc líbila.

Lucka12345
01.03.2021 5 z 5

Každý z nás je zvláštní a to je dobře. Summeer byla a bude vždy má favoritka byla upřímná a milá.
Myšlenka je víc než krásná a zásady Pana Browna mě inspirují:

"Co je krásné, je dobré, a co je dobré, bude brzy i krásné."

"Laskavé slovo nic nestojí, ale hodně dokáže."

"Je lepší znát některé otázky než všechny odpovědi."

❤Doporučuji❤

Gabi_M
02.01.2021 5 z 5

Příběh o statečném Augustovi, se kterým se život nemazlil. Části knihy jsou z pohledů různých postav, takže se dozvídáme pocity nejen z pohledu Augusta, ale i jeho nejbližších. Na konci jsme byla dojata k slzám.

VeruMalfoy
26.11.2020 5 z 5

Nádherná knížka o statečném klukovi, s kterým se život nemazlil, ale on se stejně nikdy nevzdal a dokázal svět kolem sebe rozzářit svým úsměvem, vtipem a dobrým srdcem. Nezáleží na tom, jací jsme navenek, ale záleží na tom, jací jsme uvnitř!

LillyM.
21.11.2020 5 z 5

Každý by ho viděl jinak, kdyby se díval.

Bajuli
01.08.2020 5 z 5

Moc krásný příběh. Když jsem si knihou četla, začla jsem být vděčná, za všechno. Kniha je i zfilmována, ale originál je stejně nejlepší, je zde více detailů a člověk si dokáže příběh více prožít.. Jedna z nejúžasnějších knih a příběhů, které jsem kdy četla!!!

BooksLoverAnn8
10.06.2020 5 z 5

Velice dojemný a čtivý příběh, od kterého se člověk jen tak neodtrhne. Kniha poukazuje na to, jak to lidé s postižením vůbec nemají lehké a čím vším si musí projít. Jsem ráda, že v knížce nebyly jen smutné věci, ale i spousta vtipných a zábavných momentů. Moc se mi knížka líbila.

Knihomolka506
20.05.2020 5 z 5

Příběh kluka, který se narodí s genetickou vadou. Příběh ukazuje jak někdy umí být děti zlý... Jak se s tím vyrovná malý Auggie a přesvědčí jeho spolužáky, že to tak není a že na to jak někdo vypadá až tak nezáleží?

Cress
25.04.2020 5 z 5

Tuhle knížky jsem si přečetla kvůli mé kamarádce, která ji naprosto miluje a budu jí za to navždy vděčná. Tahle knížka mi hodně přirostla k srdci a myslím, že nějakým způsobem se dotkne každého člověka.

Burák
16.02.2020 4 z 5

Tohle bylo takové pohlazení. Krásný rodinný příběh, odehrávající se během jednoho školního roku, kdy se sympatický kluk s vývojovou vadou obličeje musí poprat o své místo v kolektivu. Skutečný svět by byl asi o dost krutější a hlavní hrdina by to měl asi o dost těžší ale tenhle příběh skvěle poukazuje na sílu rodinných vazeb a přátelství a to prostě za přečtení stojí. Hodně jsem ocenila, že příběh je částečně vyprávěn i z pohledu ostatních postav, které nám dovysvětlí důvody k jejich chování.

PaniWiga
14.02.2020 5 z 5

Kniha, kterou určitě stojí za to si přečíst - a to nejen dětmi. Výborné bylo, že autorka citlivě ukázala pocity a příčiny chování jednotlivých postav, nejen hlavního hrdiny, takže byly naprosto uvěřitelné. "Spoiler": Trochu méně uvěřitelné bylo chování spolužáků na konci příběhu. Umím si představit, že si děti "zvyknou", a že své chování k hrdinovi postupně zlepší, ale takto zásadní obrat byl skoro pohádkový. Nicméně to knize neubíralo na kráse a zajímavosti a dávám plný počet hvězdiček. A určitě doporučím nejen dceři, ale všem, koho potkám.

Aprilek
13.02.2020 5 z 5

Knihu jsem četla v angličtině, takže nemohu hodnotit český překlad. Je to opravdu čtivá kniha a zajímavá.

hanka616
10.02.2020 5 z 5

Ke knize jsem se dostala náhodou, když v televizi dávali film a já jsem se dozvěděla, že je podle knihy...Film jsem tedy vypnula a šla se podívat sem na hodnocení, pak už jsem neváhala a knihu koupila. Během čtení se neubráníte tomu, aby jste si představovali, jaké to je být v kůži toho kluka, ale myslím si, že to prostě nejde, když to člověk neprožil. Co se mi naopak představovalo dobře bylo to, jak se cítí matka takového dítěte, moje dcera je také trochu jiná a já vím, jak umí být děti kruté. V tom mi přišel konec knihy nereálný, děti v ní jsou až neskutečně spravedlivé, chápavé a ředitel neskutečně všímavý a empatický, nicméně já mám ráda dobré konce a kniha se četla hezky, takže doporučuji.

martisko3
07.02.2020 5 z 5

Pěkně napsaná kniha, přečteno za den. Líbilo se mi vyvíjení vztahů vůči hlavnímu hrdinovi i vyprávění z pohledu sestry, kamarádů apod. A výjimečně i povedený film dle knižní předlohy.

Kočičáci
10.01.2020 5 z 5

Co to znamená BÝT NORMÁLNÍ? Naštěstí pro každého něco jiného...

Hodně z nás si v dětství zažilo, co znamená být jiný, odlišný, prostě cítit se jako Auggie.
Dospělým tato kniha tento pocit pouze připomene, dětským čtenářům pomůže tyto pocity pochopit a zpracovat. A těm, co podobné pocity nikdy nezažili, těm je příběh určen úplně nejvíc, aby pochopili, jak se můžou jejich kamarádi cítit. Proto ji vřele doporučuji všem, bez rozdílu věku.

PS: Ano, August je jiný než ostatní! Je totiž neobyčejný!

PPS: Buďme laskaví víc, než je třeba!

Ani.Ká
23.12.2019 4 z 5

Moc hezká, čtivá kniha. Nejvíce mě nadchlo, jak je rozdělena do kapitol, které jsou psány z pohledu jednotlivých postav. A k nim je vždy nějaký citát, který postavu vystihuje. Zajímavý mi přišel zejména pohled sestry Auggieho, který zachycuje pocity často přehlížených sourozenců postižených dětí.

pro děti zfilmováno šikana tělesné postižení lidé se zdravotním postižením

Raquel J. Palacio (p)
americká, 1963