(Ne)obyčejný kluk

(Ne)obyčejný kluk https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/167162/bmid_ne-obycejny-kluk-HS4-167162.jpg 5 641 182

August se narodil s deformovaným obličejem, který většině lidí z jeho okolí brání dostat se v kontaktu s ním za hranice této nedobrovolné masky. Nyní nastupuje poprvé do školy, rovnou do páté třídy. Kniha je dokonale sestaveným kaleidoskopem pohledů samotného Augusta, jeho sestry Vii a jejích kamarádů i Augustových spolužáků na jednu a touž situaci, na to, jak na tuto velkou změnu reaguje on sám, jeho rodina i spolužáci. Celou knihou prostupuje laskavý humor, který usnadňuje mladým čtenářům se s tak náročnou tematikou vyrovnat. Je vhodný také pro starší / dospělé čtenáře!!!... celý text

Literatura světová , Pro děti a mládež

Vydáno: , Knižní klub

Wonder , 2015

Bezkyne9
12.09.2019 5 z 5

Znovu a znovu ke knize cicham a pribehu tleskam! Chytil za srdce pevne a uz nepustil. Auggie byl nesmirne inspirujici! Jak ja ten konec pribehu hltala, usopleny kapesnik v ruce trimajic, plneho mocoveho mechire nedbajic :D... uzasny klucina, vsem vekovym kategoriim vrele doporucuji! :)

kap66
15.08.2019 5 z 5

Velmi citlivé, ale ani trochu kýčovité, především díky pojetí hlavní postavy. (Ne)obyčejný kluk by se mohl stát prototypem člověka ukazujícího nám VŠEM, jak životem procházet, aniž bychom se utopili v sebelítosti nad nějakou svou divností (kterou máme dozajista všichni, byť se s Augustovou většinou nedá srovnávat): získat nad ní nadhled a schopnost dělat si sám ze sebe trochu legraci. Pak možná i "napravíme" ty, kteří leckdy jenom nevědí, jak se zachovat. (A to, že někteří jsou nenapravitelní, patří také k důležitým životním zjištěním.) Jenom si od přečtení kladu otázku: obstála bych jako dítě při setkání s Auggiem? V mém dětství byla "nenormálnost" schovávaná; díkybohu za to, že "normálnost" je dnes už pojímaná mnohem bohatěji. Tato knížka je jedna z těch, které k tomu přispívají.

Svica
29.07.2019 5 z 5

Výborná kniha, která leckoho chytí za srdce. Donutí vás se zamyslet jaké to je, žít s nějakým problémem, ať už viditelným nebo ne. Donutí vás se zamyslet nad tím, jak takovým lidem a jak co prožívají. Párkrát ukápne i slzička, ale rozhodně DOPORUČUJI. Auggie je miláček.

KajkaMicinka
11.06.2019 5 z 5

Kniha byla super. Hned jak jsem ji dostala, začala jsem hltat stránku po stránce. Kniha Neobyčejný kluk, pojednává o životě Augusta, který říka svůj příběh. Neobyčejný kluk má několik částí, každá část je o jiném člověku který povídá o Augustovi, jak se sním cítí, co sním prožívá. Hodně mě mrzí, že není druhý díl.

Scheila
23.05.2019 5 z 5

Nemohu uvěřit, že je už konec. :( Tak jsem si Auggieho zamilovala. Připadalo mi to, jako by to byl můj vlastní syn... tak skvěle to bylo napsané! Celý příběh je skvělý. Je tam krásně popsáno očima 10ti letého dítěte, jak lidi reagují na lidi s jinou tváří.. Chvílemi mi bylo dost úzko, brečela jsem, nebo jsem se smála. Víc se asi fakt říct nedá, jen... prosím, přečtěte si to, je to velmi krásná osvěta ohledně tohoto tématu. Jak by jsme měli vnímat....

marlowe
04.05.2019 5 z 5

Zásady pana Browna na září: Když si můžeš vybrat, jestli budeš spravedlivý, nebo laskavý, buď laskavý.

Před nedávnem se v rozhlase MUDr. Cyril Höschl pozastavoval nad jakousi peticí obyvatel, kteří odmítali žít vedle lidí s handicapem (snad se v jejich čtvrti mělo stavět několik bytů pro takto postižené lidi). Signatáři petice argumentovali tím, že "JE budou potkávat a budou se NA NĚ muset dívat" – a pan doktor protiargumentoval tvrzením, že kontakt s lidmi "nějakým způsobem JINÝMI" přináší člověku daleko více kladů, než záporů.
A přesně o tomhle tahle krásná knížka je. O tom, že soužití s postiženým člověkem (byť třeba ve formě "soused", "kamarád" nebo "spolužák") dokáže člověka udělat lepším.

„V jiné Barrieho knize s titulem Malý bílý ptáček se píše…“ Začal listovat v malé knize ležící na řečnickém pultu, a když konečně našel hledanou stránku, nasadil si zase brýle na čtení. „Měli bychom si vytvořit nové životní krédo… snažit se být vždycky o trochu laskavější, než je třeba.“

Evžen82
17.04.2019 5 z 5

Úžasná kniha. Moc se líbil pohled několika postav. Film mě ale zklamal, protože se hodně odlišoval od knihy.

Kamcatak
11.04.2019 5 z 5

Toto vás chytí za srdce! A mnohokrát v průběhu celé knihy. Občas je to takové, kdy vám je upřímně smutno, protože víte, že svět, a že lidé dokážou být opravdu takoví - krutí, a nebo že často ubližují, a to i když ublížit nechtějí... A občas vás to chytne za srdce něžně, láskyplně, kdy vás to prostě zahřeje.
Nejen, že se kniha nádherně čte (a mnohokrát jsem se i upřímně zasmála), ale obsahuje i tolik důležitých poselství.

Pozn.: Četla jsem v angličtině a vřele všem doporučuji! Tím, že je to psáno z dětského pohledu, je to čtení opravdu snadné :)

tezzpoletsar
03.04.2019 5 z 5

Naprosto dokonalá!! Bez jediné chybičky, krásně se četla, úžasný příběh! Těším se, až shlédnu film!:) Doporučuji všemi deseti!!!:)

Verča16
18.03.2019 5 z 5

Ještě před knihou jsem viděla film byl neskutečný!!! Hned jsem si jo zamilovala! A kniha! Doporučuji všem i starším, mladším... V knize je několik krásných citátů! A nejvíc co se mi líbí je že v ty knize je to z různých pohledů postav a ne jen z Augustova. Moje nejoblíbenější postavy jsou: Augie, Via,Summer, Jack, ředitel. Augie to nemá lehký svůj život strávil v nemocnici a doma já sama bych nevěděla jak se s takovou situaci vypořádat. Kniha či film vás zasáhnou u srdce a ponaučení těch je tam spousta!!!

stolind
02.02.2019 4 z 5

Kouzelná knížka napsaná z pohledu ještě kouzelnějších dětí, příjemná atmosféra, snadná angličtina. Jednoduchý ale krásně vyprávěý příběh.

Allla9
22.01.2019 5 z 5

Dojemná knížka. Ukazuje, jak je těžké žít s odlišnou tváří. Jak dlouho trvá pochopit druhé. Ale i o tom, jak vzniká velké přátelství. Při četbě vás obejme naděje a láska.

Eliška12
13.01.2019 3 z 5

Pěkná kniha , ale nemůžu říct , že by patřila mezi mé oblíbené .
Chápu ale názor lidí , kterým se kniha líbila ještě víc než mně a nemůžu říct , že by se mi nelíbila. Na doporučení kamarádky jsem sice očekávala něco víc , ale přesto mi kniha příšla docela zajímavá . Obdivuju Jacka Willa za jeho trpělivost a vzpouru proti Julianovi a nikdy nezapomenu na úžasnou Summer . Jsem ráda ,že jsem si knihu přečetla bohužel pro mne nebyla to pravé ořechové .

kazu
08.01.2019 5 z 5

syna(9let) velmi bavila, smál se u ní

Lodestar
25.12.2018 5 z 5

Mě na tom bavily ty vypravěčské perspektivy. Jak se jednu věc dozvíme od jedné z postav a v zápětí ji jiná postava dokreslí svým viděním. Moc jsem si to užila...

A235711
08.11.2018 5 z 5

Čím jsem starší tím mě baví dětští hrdinové víc a víc. Jejich pohled na svět je totiž jiný, svým spůsobem daleko čistčí. Nejhezčí na těchto knihách, že vrcholem dětského štěstí je skupina dobrých kamarádů. A o tom to celé je.
Opravdu se mi líbilo střídání pohledů, obzvláště ten Vii. Když uvidíte takto nemocné dítě, vždy začnete přemýšlet jak strašné to musí být v jeho situaci. Ale málokdo se zamyslí nad tím jaké to musí být pro toho sourozence vedle něho. Co všechno to obnáší.

Karcoolka2210
07.11.2018 5 z 5

Veľmi krásne podaný príbeh o chlapcovi, nie úplne bežnom vo výzore, ktorý nás dokáže naučiť veľa o tom, čo je v živote dôležité. Odporúčam! AJ

Pett
24.10.2018 5 z 5

Ano, opět mě uchvátila ta skvostná obálka a já prostě musela s Auggiem nějaký ten čas strávit... a bylo to bájo... sice to plíživé úzko mi trochu pocuchalo záložku , jak jsem se o toho úžasňáka bála... ale pak jsem na něj byla už jen pyšnější a pyšnější... moc hezký příběh o vzájemné toleranci a lidskosti... o tom, že všichni jsme stejně neobyčejní a je třeba více vnímat obsah než jen obal... protože co je důležité, je přeci očím neviditelné ♥

veronika0269
09.10.2018 4 z 5

Je to milé, hezké, většinu času uvěřitelné. Tím, jak o knize všichni mluví v superlativech, jsem asi čekala něco víc, ale i tak se mi kniha moc líbila. August je supr kluk!

slunicko1958
08.09.2018 5 z 5

Knížka je určená dětem, ale o to s větším zájmem jsem se do ní pustila. Líbila se mi hodně. Děj vypravují různé postavy, vždy v ich-formě. Příběh postiženého chlapce, který se stydí za svou tvář, se čte lehce, probudí ve vás empatie i sympatie. A hlavně obdiv, protože to chce opravdu hodně odvahy sundat kosmickou helmu, za kterou schovává svůj znetvořený obličej, a vyjít ven. A do školy! Víme totiž, že lidé a děti obzvlášť dokážou hodně zranit.
Nezlobím se na autorku za typicky americký happy-end, třeba si děti u knížky uvědomí, jak by bylo na světě hezky, kdyby to tak bylo i ve skutečnosti.

pro děti zfilmováno šikana tělesné postižení lidé se zdravotním postižením

Raquel J. Palacio (p)
americká, 1963