Ne nestačí: jak se bránit Trumpově šokové politice a vydobýt si svět, jaký potřebujeme https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/402292/bmid_ne-nestaci-93L-402292.jpg 4 22 10

„Trump, jakkoli působí jako extrém, nepředstavuje ani tak odchylku jako spíš logické vyústění - koktejl smíchaný z těch prakticky nejhorších trendů minulého půlstoletí,“ říká autorka Naomi Kleinová, která strávila posledních dvacet let studiem obchodních značek, klimatických změn a využívání šoku pro politické účely. Z této jedinečné perspektivy ukazuje, že Trumpova agenda, která reprezentuje přímý vstup korporátního světa do americké vlády, popírání vědeckých závěrů týkajících se změn klimatu a přiživování rasových a náboženských předsudků, je pouze nejmarkantnějším symptomem dlouhodobě postupující krize. Nyní už nestačí pouze vyjadřovat nesouhlas. Věci zašly tak daleko, že v tomto historickém okamžiku je zapotřebí věrohodného „ano“ - plánu na uzdravení rozdělené společnosti a nastavení kurzu směrem k spravedlivějšímu a udržitelnějšímu světu pro všechny. “Nejužitečnější politická kniha letošního roku.” —Publishers Weekly Best Books of 2017 “Skvělá Naomi Kleinová v knize Ne nestačí vyčarovala jiskřivé zaklínadlo proti vládnoucí noční můře, která nás všechny pozře, necháme-li ji volnost.” —Junot Díaz, autor knihy Krátký, leč divuplný život Oskara Wajda “Pokud se divíte, jak mohla Naomi Kleinová po relativně krátké době Trumpova prezidenství zkoncipovat tak zásadní a přesně zamířený text, je to proto, že se na tento moment připravovala celý svůj intelektuální život. Trump je ultimátní značka. Každý den vidíme, jak se pokouší využívat otřesy systému. Tato kniha nejen že otevírá diskusi o Trumpovi, ale rovnou ji vede k silné pointě.”... celý text

Literatura světová Politologie, mezinárodní vztahy
Vydáno: , Argo

No Is Not Enough: Resisting Trump’s Shock Politics and Winning the World We Need , 2017

LenkaKT
11.07.2022 4 z 5

Autorku mám ráda, její kniha Bez loga kdysi velmi ovlivnila můj život, vztah k věcem a přístupu ke spotřebě. A tady je to podobně: zajímavý úhel pohledu, souvislosti, přemýšlení. Nejsem tak levicová jako autorka, druhou část knihy jsem četla se smutkem, ze ten plán nevyjde… je to dáno mým dětstvím v socialismu, které mi brání věřit v lepší společnost plnou ohledů a lásky. Ale kniha je skvělý impuls k přemýšlení a určité aktivizaci sebe sama.

adorjas
01.01.2021 3 z 5

Nie som politológ, ani som medzinárodné vzťahy či politiku USA a jej vplyv nikdy bližšie neskúmala. Knihu hodnotím na 3,5* a súhlasím s komentármi podo mnou, ohľadom plusov aj mínusov danej publikácie. Nie sú tam citácie, a keďže som od Klein iné jej diela nečítala, tak mi to dosť chýbalo, odkial overuje faktá a podobne. Tón bol štvavý, ale chápem, že chcela poukázať na problémy. Čo sa mi páčilo, že nie je len "anti Trump", ale že naznačila aj problémy Obamu (ktorému sa dostáva čoraz väčšieho zbožťovania, ktoré nechápem), ale aj Clintonovú, či bývalé chybné kroky predchádzajúcich prezidentov. Nuž, podľa tejto knižky, kapitalizmus smeruje do....

Lenka.Vílka
25.09.2020 5 z 5

"Use My Voice - Evanescence"

Vote, vote, vote, vote...
(Hlavně si to, k$!^a, nepo%@te, protože to zasáhne i nás...)

Ohledně téhle knihy si nebudu hrát na nějakou objektivitu. Problém je asi v tom, že Naomi je nejen moje oblíbená autorka, protože umí své myšlenky uchopit tak, aby je pobral každý. Ale zároveň osobnost, které si vážím.

U své poslední podobné knihy jsem psala, že mi vadí nezdrojování autorky, protože s její další prací nejsem obeznámena. Naomi to píše taky jasně, bez zdrojů. Ale je tady rozdíl. Ne jenom to, že je "my girl" a uznávám jí. Ona totiž vychází ze svých předchozího prací, na které často odkazuje. Což je vlastně konceptem celé knihy. Jsou to myšlenky a její práce dané do knihy, kterou jsem právě dočetla.

Autorka do toho jde hned od začátku dost ostře a to je dobře. Protože si nejsem vědoma, jak jinak dnes něčeho dosáhnout. Mít data, fakta a svoje slova. Jistě, může jí být vyčítáno, že se jasně staví na jednu stranu, ale...proč by se, sakra, měla starat o ty ostatní? Tohle je její názor a její kniha. Hele, já si "blázny z druhé strany" taky vyslechnu, ale tím to končí. Já jim jsem taky ukradená, proč bych se měla starat já o ně?

memphisz
13.07.2020 4 z 5

Tyhle knihy o souvislostech americké politiky jsou vždycky děsně pohoršující. Na konci je člověk naštvanej a nevěřícně kroutí hlavou. USA jsou totálně fucked. Za posledních 40 let privatizovali, co mohli (včetně veřejných služeb, do kterých bychom nikdy neřekli, že je to vůbec možné), nechali prorůst zájmový velkokapitál se státem (zejména vina Republikánů) a v duchu neoliberalismu od Reagana po Trumpu posměšně ukazují z pozlacených trůnů prostředníček všem lidem, kteří nebyli schopní či ochotní si stejně bezskrupolózně uzurpovat bohatství na úkor ostatních, jako oni sami.

Konzervativní revoluce započatá v osmdesátých letech nyní nese své prohnilé plody. Novináři ani nestíhají psát články a knihy o dalších a dalších případech velkopodnikatelské konzervativní chobotnici ovlivňující vše od školství a vězeňství přes zbrojení až po těžbu ropy a destabilizaci regionů v zahraničí. Vše s prostým cílem vydělat co nejvíce bez ohledu na lidi a přírodu. Idealismus na konci knihy je jen malým plamínkem naděje v kolektivní vzpouru zdola, ale proti molochu Republikánů, velkopodnikatelů, lobbistů a konzervativních zájmových skupin to půjde jen ztěží.

XbookwormX
29.04.2020 4 z 5

I když ideově jsem s autorkou na stejný lodi, její někdy přepjatej a až hysterickej přístup, je její těžkou slabinou. Tohle je ten model, kterej může být medvědí službou dobrý myšlence. Na každej pád je její exkurze do kabinetu DT a jeho samotnýho, celkem nepříjemný čtení a když často vypichuje, že do karet jeho klubu z Mar-a-Lago hrajou krize všeho druhu, tak by mě zajímalo, jak to vidí ve světle současný situace (a to nezmiňuju nedávnou akci v Íránu např.) Americkej sen je to poslední, co bych chtěl snít, protože navzdory všemu pozlátku, který je nám prezentovaný, je pro mě American Way spíš noční můra. Zlatá česká kotlina, ale paralel s Babišem je tam víc než dost...řídit stát jako firmu, brrrr... Chtěl bych věřit tomu, že mu to sečtou a v druhým období si neškrtne, ale asi to dopadne jako u nás. Kdo si myslel, že mladej Bush byl redneck jako poleno, tak tenhle egomaniak ho trumfnul mnohonásobně. Stejně tak je smutný, že protikandidátka byla jenom druhá strana stejný mince a že do toho víc nešlápnul Bernie Sanders.

KapitánSmrt
18.04.2020 4 z 5

Spíše než o vědecké pojednání jde o knihu komentářů. Od začátku je jasné, na které straně barikády autorka stojí. Nevyhneme se tak emocím a několika nepodloženým odsudkům. Na druhou stranu argumenty jsou opravdu silné a snaha o konstruktivní řešení současného marasmu chválihodná. Otázkou je, zda jde o řešení dostatečně životaschopné a chytlavé a zda přílišný důkaz na liberalismus a podružná témata typu sexuálních identit nejsou spíše ku škodě věci.

Pro klimasketiky a neoliberály ale kniha není. Těm doporučuji paralamentní listy, aeoronet nebo pamflety Václavů Klausů.

reign
08.06.2019 5 z 5

Mé první opravdu hluboké zděšení nad mírou arogance moci/kapitálu nastalo cca před 20ti lety po přečtení Chomského Perspektiv moci, před pár lety se prohlubilo po přečtení Tří sociálních světů Jana Kellera. Ne nestačí tento kruh uzavírá. Poprvé ovšem kritika přináší i jasné východisko. Jsem tuze rád, že ho ukazuje zralá žena která vyrostla a žije "na Západě". Kdyby totiž takový odvážný plán Skoku předložil kdokoliv "z Východního bloku" dostal by okamžitě nálepku bolševického zpátečníka. To, co mně zasáhlo nejvíce nebylo odhalení bezostyšnosti korporátu s blbečkem v čele, ale myšlenka změny nás samotných. Zasáhla mně víra v lidskou dobrotu a její konkrétní příklady - průběh protestů proti ropovodu Standing Rock je pro mně velmi silný. Možná, že právě skepticizmus hraje elitám do karet nejvíc - v našich podmínkách to bylo "ve zrychleném řízení". V listopadu 89 jsem cinkal klíči na Václaváku doufaje ve slušnejší společnost bez zkorumpovaných papalášů a s údivem sledoval, jak ti stejní zaujali čelní místa v politice a díky starým konexím rozjeli podnikání. Za těch 30 let jsme se dopracovali do stavu, kdy není koho volit, viz počínání Pirátů (pro spoustu lidí to byla nová naděje, stejně jako kdysi Zelení) ve vedení Prahy. Opravdu nám nezbývá nic jiného, než změnit sebe, obětovat svůj čas, sdružovat se a vyvíjet neustálý tlak na prosazení zelených a sociálně spravedlivých řešení. Děkuji, Naomi.

los
26.05.2019 1 z 5

* za nechtěnou paralelu s A. B., díky níž byla patrně kniha u nás vydána

Metcheque
13.03.2019 5 z 5

Po úžasné Šokové doktríně jsem věděl, že s další knihou Naomi Klein nesáhnu vedle. A nemýlil jsem se. Ta ženská prostě píše o politice a ekonomice tak, jako kdyby psala milostný román.

Bibliofil1956
15.02.2019 5 z 5

Je to velmi radikální text, jak už to u Naomi Klein bývá. Je tam ale i návod na to, jak se brutální moci korporátů a obřímu velkokapitálu bránit (nemyslím to nějak marxisticky). Realita USA je daleko drsnější, než si v Evropě představujeme, mnoho Američanů, kteří žijí v Evropě a třebas i Praze jsou šokováni, jaké dobré věci se Evropě dělají, které by v U.S. nebyly možné nebo by se složitě prosazovaly. Je to velmi inspirativní čtení, pochvalu překladatelce za výborně vypracovaný text.

Naomi Klein
kanadská, 1970
2010  93%Šoková doktrína
2005  90%Bez loga
2019  82%Ne nestačí: jak se bránit Trumpově šokové politice a vydobýt si svět, jaký potřebujeme
2023  73%Tím se všechno mění: Kapitalismus versus klima
2019  0%Změnu systému, ne změnu klimatu

Kniha Ne nestačí: jak se bránit Trumpově šokové politice a vydobýt si svět, jaký potřebujeme je v