Navždycky

Navždycky https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/449843/bmid_navzdycky-XIc-449843.jpg 3 782 256

Mei Bradleyová se pomalu smiřuje s tím, že dopis z Bradavic už nedorazí. Tuhle nespravedlnost naštěstí zmírňuje čokoláda, kterou fakt miluje! Když už jsme u toho, miluje i svého nejlepšího kámoše Travise, ale to mu nemůže říct, aby všechno nepokazila. U jejího úhlavního nepřítele Liama není co pokazit, protože s tím válčí už od třetí třídy. Přestane Liam někdy prudit? Uvidí Travis v Mei víc než jenom kamarádku? A dojde konečně i na vysněné rande?... celý text

tessalovesbooks
11.08.2021 4 z 5

Chcete pohodovou knihu, u které se zasmějete, odpočinete si a hezky se odreagujete? Tak to je Navždycky pro vás to pravé. Tohle je přesně ta kniha, kterou jsem potřebovala na zlepšení nálady. Je zde spoustu klišé, často se některé situace můžou zdát až naivní, ale takhle nějak si představuji tu pravou feel good knihu, takže mi to vůbec nevadilo. Navíc oceňuji, že se tam autorce sem tam povedlo dostat i pár vážnějších témat a myšlenek, které vás donutí k zamyšlení. Nejvíce mě na celé knize však bavily všechny ty narážky na filmy a seriály, to bylo prostě top. Taky mi přišlo originální kombinace s těmi zprávami přes messenger a fotky byly taktéž příjemným ozvláštněním knihy. Vím, že hodně lidí Navždycky zkritizivalo, ale musíte k tomu přistupovat s tím, že je to určeno především pro mladší věkovou kategorii a podle toho se tam ty postavy taky chovají. Jako jo, Mei se často chovala vážně příšerně, chování Liama a Travise mi přišlo hodně podobné, a kdyby tam nebyla jejich jména, asi je od sebe nerozeznám, ale musíte uznat, že Ava to zachraňovala, protože byla vážně skvělá. Největší výtku mám však asi k samotnému provedení knihy - vím, že tohle není autorčina chyba, ale ta vazba je vážně příšerná, a kniha mi díky ní vůbec nešla otevírat a pak mě z ní bolely ruce.

4⭐/5⭐ Nic převratného, ale jako oddechovka skvělý.

harryhozena
11.08.2021 odpad!

pokud jste mladší nesečtělý čtenář, nejspíš se vám to líbit bude. mně by se to možná i líbilo, ale to bych se musela vrátit o několik let zpět v čase. pro mě je navždycky ztráta času. nedoporučuji nikomu. radši si přečtěte harryho pottera. :)

Tessia
07.08.2021

Po všech těch negativních recenzích jsem byla připravená na nejhorší. Nebo minimálně na to, že to bude další knížka, kterou nedočtu. A světe, div se, Navždycky jsem přečetla během pár hodin.
Chápu, co na tom lidi kritizují. Ale zároveň chci poukázat na to, že většina té kritiky pochází od dospělých čtenářů. Proto na internetu najdete tak rozporuplné reakce - krátké nadšené komentáře a oproti tomu podrobné recenze, které analyzují každou druhou stranu. Tahle knížka míří na určitou cílovku. Tečka. Myslím si, že cestu ke správným čtenářům si určitě najde.

MilackovaN
05.08.2021 1 z 5

Musím přiznat, že si nevzpomínám, jakým způsobem se mi tato kniha dostala do seznamu knih, které si chci přečíst, a zpětně jsem za to ráda, protože bych tomu dotyčnému za doporučení nepoděkovala. Nejsem cílovka, ačkoliv knihy, které jsou určené pro dívky ve věku 13 a víc mi nedělají problém přečíst, a ve většině případů se i směju a řeknu si, že to bylo fajn čtení. Tato kniha tento případ není a už dlouho jsem se do čtení tak moc nenutila.

Bebe2004
01.08.2021 4 z 5

Mám protichůdné pocity. Na jednu stranu to bylo takové nedotažené, jako kdyby to psala nějaká 15letá holka. Na druhou jsem si to hrozně užívala, příběh, ač plný klišé, byl hrozně fajn a Liam je prostě úžasný :). Moc mě bavily chaty. Nepatří to sice mezi nijak vysokou literaturu, ale čte se to příjemně a jako oddychovka ideální.

mia.com
29.07.2021 3 z 5

Je to takovy prumer, neurazi nenadchne. Jako postavy mi byly sympaticke, i kdyz hlavni hrdinka svymi myslenkovymi pochody byla celkem otravna, ale to k pubertakum patri. A libily se mi narazky na Harryho Pottera. Jinak chybely poradne popisky vzhledu postav a prostredi. A nejak jsem nepochopila, proc jsou tam cizi jmena, kdyz to psala ceska autorka. Chybejici realie tomu vzaly na duveryhodnosti.

Kelen30
19.07.2021 3 z 5

" Jsem tu a mám čokoládu."
Dámy a...no, víceméně jenom dámy, pohodlně se usaďte, uvařte si hrnek horké čokolády ( věřte mi, že zvládnout tuhle knihu bez chutí na čokoládu je nemožné ) a připravte se na přesun do vzrušujícího života Mei a jejích přátel!
Ale...jak takový život vlastně vypadá ? Odpověď je velice jednoduchá. Je stejný jako život každé dospívající slečny. A to by si měl čtenář uvědomit dřív, než vůbec otevře tuhle knihu. Mei není nic jiného, než sedmnáctiletý teenager. Zažívá své první zmatené lásky, první bolestivé útrapy a učí se bojovat se svými špatnými vlastnostmi, nebo si je aspoň přiznává. Je to sladká komedie o dospívajících na střední, která vám zvedne náladu a upozorňuji, že nic jiného byste čekat neměli, jinak si to nemůžete užít. A to by byla škoda.
Detaily, které dělají tuhle knihu speciální ?
- chatová konverzace (neodmyslitelná součást dnešního života a přitom tak často v knihách opomíjená)
- popkulturní narážky ( Zaklínač, Vetřelec, John Wick, Ledové království a mnohem víc. Koneckonců, kdo by nemiloval knihu, kde téměř v každé kapitole najdete nějaký vtipný a milý odkaz na Harryho Pottera, jelikož dva hlavní hrdinové jsou stejní nadšenci, jako většina z nás? Z autorky jde cítit velká posedlost tímhle čarodějnickým učněm...)
- vtipnost (autorčin humor je velice osobitý. Někomu sedne, někomu ne. Ale věřte mi, že vlézt teenagerovi do hlavy nikdy nebylo zábavnější.) "Kdybych políbila žabího prince, promění se v ještě ošklivější ropuchu."

Nečekala jsem nic jiného, než příjemnou oddychovku, která zahřeje u srdce, a proto mě také překvapily části, které najely na vážnější notu a skrývaly toho mnoho pro ty, jenž umí číst mezi řádky a nenechaly se oklamat nenáročností příběhu.
"Ani tisíc lichotek nezmění váš názor,pokud si sami nevěříte."

Pro mě začala být kniha opravdu zajímavá až od své poloviny. Tam to teprve začalo mít spád a hloubku, proto ubírám dvě hvězdičky.

SakiG
17.07.2021 5 z 5

Úžasné letní oddechové čtení. Knížku jsem slupla jako malinu na posezení. Díky obrázkům z messengeru a vtipným narážkám na Harryho Pottera si mě příběh získal a dokázala jsem se do Mei vžít. Za mě rozhodně kus, který mi nesmí chybět v knihovně.

Hned jsem dostala chuť na horkou čokoládu...

IvikaS
16.07.2021 3 z 5

Vadí mi ten koncept toho, že kluk musí vždycky zvát holku na rande, starat se jí o zábavu a vymýšlet program aby jí zaujal a investovat do ní nemalé peníze, zatímco ona pro něho nemusí udělat vůbec nic. Dokonce nemá ani nijak oslnivou povahu či vlastnost. Prostě já jsem královna a ty šaškuj okolo a možná ti dovolím políbit mi malíček. Ale dost kritiky tady nejsme na Větrné hůrce. Četlo se to dobře a byla to milá relaxace u které jsem si odpočinula a trochu se i pobavila, líbilo se mi to o trochu víc než druhý díl.

Hellothere
14.07.2021 5 z 5

(SPOILER) ? Jaká je vaše nejoblíbenější čokoláda? ? - pro mě rozhodně hořká čokoláda s čímkoli uvnitř (např. maliny, karamel atd.)

Feel-good contemporary / romance čtu když mi není psychicky úplně nejlépe a potřebuji myslet na něco jiného, něčím nenáročným se odreagovat. Nebo mám pocit, že už dlouho stojím na jednom místě, nevím co dělat s danou situací, která se mi děje nebo prostě nevím co se životem. Feel-good mi vždycky spolehlivě pomůže. Tohle je jedna z těch skvělých feel-good romancí, které jsem za poslední dobu četla. Vzhledem k tomu, jak jste asi z předchozích řádek pochopili, to poslední dobou nebylo u mě v životě úplně TOP STROP a tak jsem se rozhodla, že by možná mohla pomoct nějaká nenáročná četba. Já osobně preferuji více enemies to lovers, takže když to na začátku vypadalo na friends to lovers, byla jsem malinko skeptická, ale nakonec se všechny mé radůstky a potřeby spolehlivě ukojily.

Líbilo se mi pojetí čokoládou (té není nikdy dost, akorát si myslím, že Mei by měla ty schody běhat alespoň 2 hodiny denně, aby vyběhala všechnu tu čokoládu, co během knihy spořádala) a Harryho Pottera. HP je moje oblíbená jak knižní, tak filmová série a do světa J. K. Rowlingové se vždycky ráda vracím, tudíž jsem vtípky na účet tohoto světa jako správný fanoušek ocenila. Ale chápu, že člověk, který nemá o světě HP ani tušení (a ano, i takoví lidé s námi chodí po stejné zemi, světe div se) se asi moc nechytal. Aby člověk některé z těch hlášek pochytal a pochopil, je nutná znalost jak knih, tak filmů - nutnost alespoň jednoho maratonu. I když nějaké teoretické znalosti by měly více méně - pro většinu narážek - jakž takž stačit, ale já viděla filmy tak 1 000 000x, takže jsem se výborně bavila.

Od začátku jsem shipovala Mei a Liama protože, jak jsem již předtím zmínila, zbožňuju enemies to lovers. A to jak v knihách, tak v reálném životě (neříkejte, že když se to povede in real life, tak to není nejvíc cool věc a nejsou z toho ty nejlepší příběhy.) Travis byl sice fajn a oblíbila jsem si ho už na začátku (i když ta jeho natvrdlost mi občas pila krev a měla jsem 100 chutí s ním fláknout o zem) navíc, buďme upřímní, z těchle vztahů friends to lovers většinou nevzniká nic dobrého a většinou se toho akorát víc pokazí, než aby to přineslo nějakou úrodu (vlastní zkušenost, just sayin), ale Liam si už na začátku získal mé srdce. Vždycky jsem chtěla mít takhle někoho přes okno, bohužel můj výhled z okna zahrnuje pole a hřbitov, takže žádná enemies to lovers romance s roztomilýma vzkazama na oknech se nekoná, bohužel.

Liama jsem si z nějakého důvodu představovala jako Jacoba Elordiho ze seriálu Euforie, kde hrál postavu Nathaniela Jacobse - akorát bez těch anger issues, ty měla spíš Mei, viz. jak pořád mlátila do školní skříňky. Prostě jsem si nějak nemohla pomoct, ale on mi tam jako člověk (myslím Jacob ne Nathaniel) strašně seděl.

U knížky jsem brečela, smála se jako blázen a během dvou dnů jí přečetla (zvládla bych to spolehlivě i za den a myslím, že bych rozhodně nebyla jediná, ale vzhledem k nedostatku času se to nekonalo). Takže kniha mi více méně splnila všechna očekávání, která jsem na ní měla. Přišla ke mně v ideální dobu, přesně ve chvíli kdy jsem jí nejvíc potřebovala a zároveň mi přinesla to, co jsem od ní požadovala - odvedení myšlenek - takže za mě největší spokojenost.

Teriiii
08.07.2021 2 z 5

Bohužel, za mě špatný. Doufala jsem, že to třeba nebude takové, jako jsem slyšela... Bylo.
Na knize je strašně moc vidět, že autorka je nevypsaná a celá knížka na mě působila jako první pokus náctileté slečny na Wattpadu. Trápila jsem se celou dobu čtení, vrtěla hlavou nad chováním postav, hlavně nad hlavní hrdinkou, která mi mnohdy přišla spíše jako dítě v mateřské škole. Nejlepší kamarád Travis úplně bez charakteru, úhlavní nepřítel Liam... No, něčeho jsem se tam dočkala. Rozhodně jsem toho o něm věděla víc než o Travisovi. A Ava? Děkuji, další díl číst nebudu.
V celé knížce naprosto chybí popis. Ale úplně. Je to celé postavené vlastně jen na myšlenkových pochodech hlavní hrdinky, které mi někdy vůbec nedávaly smysl.
Pro mladší náctileté asi ano, ale jinak musím říct ne.
A ještě musím zmínit formát knížky, který je naprosto příšerný a udržet ho otevřený je nadlidský výkon.

ydnac
05.07.2021 4 z 5

DOBRÝ :-)
Je to čtení pro náctileté ? - JE
Je dobré mít při čtení po ruce čokoládu ? - JE
Jak je v knize psáno JAKO CO SI BUDEM, je to takové miloučké čtení.
Hlavní hrdinka Mei má plno "útrap" s kluky kolem sebe (první láska, kamarád...), ale já se dobře pobavila, je to moc pěkně a vtipně napsané.
Odkazy na Harry Pottera to jen podpořily, no holt jsem taky fanoušek :-)
Takže za mě jo, pěkné oddechové dívčí počteníčko :-)

Nějak jsem nechápala na co je člověku jedna deska ve čtyřech barvách. A než vás to napadne, tak tři vydání Harryho Pottera , která mám doma v knihovně, jsou něco úplně jiného. :-):-):-)

Julia284
04.07.2021 5 z 5

Krásné, oddychové čtení. Kniha se četla velmi dobře. Celý příběh mě velice bavil-především vtipné úseky, kterými kniha přetékala. Určitě si přečtu i druhý díl.

lily_maleckova
03.07.2021 3 z 5

Zlatý průměr, fajn milá YA romantika, která nepřinese nic nového, ale i tak jsem si čtení užila a stránky mi rychle prolétly pod rukama ️

Veronty
28.06.2021 4 z 5

Tak tohle bylo opravdu náročný čtení! Určitě ne obsahem, ale prostě fyzicky. Ta knížka nejde udržet otevřená déle než 5 minut, aniž by čtenář nedostal křeč do rukou. Co se týče obsahu, tam je to pravý opak. Jednoduché letní čtení o pubertálních strastech s láskou a přátelstvím. Ač je knížka určena pro jinou věkovou kategorii, než jsem (bohužel!) já, i tak mě bavila a trošku mi připomněla moje kotrmelce z mládí.

voody99
25.06.2021 4 z 5

Kniha mi dala vše co jsem od ní očekávala. ... Dávku romantiky a smíchu, trochu klišé a trochu nostalgie po mladí ;) ale hlavně lehkou hlavou.
Díky

petulkapeta
23.06.2021 3 z 5

„Od této chvíle je to rande,“ prohlásil, přisedl si a přehodil mi ruku kolem
ramen. Měla jsem plnou pusu popcornu, kterým jsem se z jeho nečekané
blízkosti skoro zadusila, a tak jsem své pochybnosti dala najevo jen
zvednutým obočím.
„No co? Koukáme na lm, zajistil jsem večeři,“ ukázal na popcorn,
„a zeptal jsem se, přesně, jak si chtěla. Takže souhlasíš?“
a mam problem a to ten co vetšina ten obal fakt se to dooost blbe četlo, ale samotny přiběh mě bavil a diskuze pres net taky. Hlavni hrdinka mi nevadila,vsak co se divit vsak je to pubertacka :D

lisell
21.06.2021 3 z 5

Na knížce mně strašně vadil tvrdý paperback, díky němuž se absolutně nedala číst. Zkazilo to celkový dojem z knížky a ubralo body. Jinak čtení oddechové, milé, ale spíše pro náctileté. Ale i tak jsem ráda, že jsem přečetla a chystám se i na "druhý" díl, "Miluju tě. Já vím". Občas je totiž fajn vrátit se do bezstarostného období puberty a prvních lásek.

Ivet_V
15.06.2021 3 z 5

Hledala jsem něco milého a jednoduchého, a přesně to se mi dostalo. Byla to taková oddechová jednohubka, avšak to bylo místy tak bizarní, že jsem měla záchvaty smíchu. Mia se chovala hrozně nelogicky a Trevis byl jako postava nic moc, takže to celé zachraňoval Liam s Avou. Ale vzhledem k tomu, že jsem neměla vysoká očekávání, se mi to líbilo.

madlenka3189
12.06.2021 4 z 5

Vůbec nechápu negativní komentáře na tuto knihu - kniha je snad určená pro young adult, tak dá celkem rozum, že ji především budou číst mladší čtenáři, no ne? ;) Já jsem se v poslední době do YA knih zamilovala a tahle mi přijde super! Moje mladší já by skákalo radostí, kdyby taková kniha dříve existovala, a naprosto by ho pohltil napínavý příběh a rýsující se románek. Líbí se mi hlavní postava Mei, je prostě svá - má ráda čokoládu, nosí džíny a oversize trika a mikiny. Co se týče jejího rozhodování, za mě sedí přesně na náctileté, do podobných nechtěných situacích jsem se sama dostala a prožívala jsem i stejně svoje malé velké tragédie. Doporučuji každému, který má rád YA lovestory! (: