Navždycky

Navždycky https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/449843/bmid_navzdycky-XIc-449843.jpg 3 782 256

Mei Bradleyová se pomalu smiřuje s tím, že dopis z Bradavic už nedorazí. Tuhle nespravedlnost naštěstí zmírňuje čokoláda, kterou fakt miluje! Když už jsme u toho, miluje i svého nejlepšího kámoše Travise, ale to mu nemůže říct, aby všechno nepokazila. U jejího úhlavního nepřítele Liama není co pokazit, protože s tím válčí už od třetí třídy. Přestane Liam někdy prudit? Uvidí Travis v Mei víc než jenom kamarádku? A dojde konečně i na vysněné rande?... celý text

Zuzanka45
02.08.2022 5 z 5

Kniha mě bavila, nevím proč má má databázi tak malé hodnocení. Já s ní byla naprosto spokojená. Ideální lovestory na odpočinek.

padajicidvere
03.07.2022 3 z 5

Nenáročná oddechovka. Oceňuji odkazy na HP a další srdcovky, pro mě to bylo krásné osvěžení, protože v jiných knihách, co jsem četla, jsem zatím takový způsob nenašla.

Travis byl zlatíčko. Liam zase úžasný. Ach jo, proč nemám takového souseda a BF :D to by byl teprve příběh! :D

Kate3003
07.06.2022 2 z 5

Z knihy mám celkem rozporuplné pocity. Nebudu asi největší fanoušek, ale ani nemůžu říct že by se mi kniha zcela nelíbila. Pro tyhle knihy asi nejsem úplně cílovka. Oceňuji krásné grafické zpracování obálky i když vazba byla velmi tvrdá a kniha se špatně držela, ale tento problém je prý jen u prvních vydání. No zpět k obsahu, jedná se o takovou nenáročnou jednohubku, které rozhodně nemůžu upřít čtivost. Člověk knihu přečte za jedno odpoledne. Líbilo se mi proložení textu chaty mezi hlavními hrdiny. Celá kniha byla protknutá popkulturními narážkami hlavně na HP a když se pak ještě objevilo Ledové království a Olaf se Samantou opravdu jsem se pobavila . I když musím říct, že jich tam ve výsledku možná bylo až moc. S hlavní hrdinkou už to tak milé nebylo a většinu knihy mě spíš štvala svým chováním. Nejraději z celého osazenstva jsem měla asi Liamovy sestry a pak Liama, ale k ostatním postavám jsem si cestu nenašla a to i přestože o Harrym Potterovi bych se s nimi jistě dokázala bavit hodiny . Pokud hledáte knihu u které můžete vypnout a nechat se unášet na vlně tak trochu jednoduché středoškolské romance myslím, že tohle je něco pro vás.

girdi
06.06.2022 4 z 5

To byla tak milá oddechovka. Nečekala jsem nic víc, než co anotace a ohlasy slibovaly, tedy feel good romantiku. A tu jsem dostala. A moc si to užila. Samozřejmě, že kniha obsahuje hromadu předvídatelných věcí, ale myslím, že se autorce povedlo připravit i pár solidních dějových překvápek a ty sms jsou mega zábavný a za fotku zaklínače přidávám půl hvězdy. Popkulturní narážky parádní. Až na tu vazbu, která to čtení mnohdy opravdu komplikovala, fakt super. Určitě si brzy udělám radost další romantickou jednohubkou.

Hobitka
26.05.2022 3 z 5

Kdyby mi tahle knížka nebyla darována, nejspíš bych se do ní vůbec nepustila. A velká ztráta by to nebyla. Můžu ale říct, že mě příjemně překvapila :)
S Mei jsem chvílemi měla chuť zatřepat ať nedělá tu či onu pitomost. Ale ve výsledku... vzpomněla jsem si na vlastní středoškolské zážitky a mám pro ni pochopení.
Co mě opravdu bavilo byly barevné chatové konverzace se spoustou smajlíků a pár fotkami. Škoda že nebyla zahrnuta smlouva o přátelství v celém znění! :D
Se závěrem jsem spokojená. Pokračování vyhledávat nebudu, pokud se ke mě ale zase nějakým nečekaným způsobem dostane, pravděpodobně mu dám šanci.

A varování, pokud bojujete se závislostí na čokoládě, tomuhle svazku se vyhněte! :D

Karola050716
11.05.2022 3 z 5

Nečekala jsem nic, protože moje zkušenosti s českými autory jsou spíše hororového charakteru, ale překvapila..ne, že by to bylo až tak originální, ale autorka vyrůstala na podobných věcech jako já, takže jsem všechny ty popkulturní odkazy chápala a to bylo fajn.

knizni.taurus
07.05.2022 3 z 5

Yup, podlehla jsem celému tomu humbuku ohledně téhle knížky a v momentě, kdy jsem měla chuť na nenáročnou středoškolskou milou jednohubku, jsem po knížce sáhla. A musím říct, že moje očekávání splnila.

Jasně, takových knih, jako je tahle, najdete spoustu a určitě bude i dost z nich lépe napsaná. Mě každopádně knížka dokázala zpříjemnit jedno odpoledne.

Co se týká zpracování knihy... vazbu knihy řešit až tak nebudu, je prostě děsně tvrdá, takže e-book by byl v tomhle případě (pro mě) lepším řešením. Ale grafická stránka knihy je skvělá. Obálka je nádherná, doplnění o chaty je dobrým zpestřením knihy a fotky v jednotlivých chatech se cení.

Ovšem hlavní hrdinka byla většinu času na facku. Já se musím přiznat, že mě až tak nesedla, někdy jsem nechápala její chování a podle mě byla mírně sebecentrická. Zato její kamarádka Ava a Liam bylo jiné kafe. Přiznávám, jsem prostě team Liam (Travis ne-e).

V knize je taky spousta narážek na Harryho Pottera, Star wars, Frozen apod., což mě moc mile překvapilo a věřím, že díky tomu se kniha zase bude o dost více líbit lidem, na které je ta kniha taky cílená. Tedy YA.

Shrnuto a podtrženo. Kniha se mi celkově spíše líbila než nelíbila, ale šla jsem do čtení s tím, že se bude jednat o nenáročnou literaturu. Pokud do knížky půjdete, nemějte velká očekávání, myslete na to, že se jedná o dívčí román a autorčinu prvotinu a věřím, že si knížku můžete užít. Moje knížka asi poputuje na přečtení k mé mladší sestře (14 let), protože věřím, že se ji bude líbit. ️

Zlá-Ňufie
28.04.2022 4 z 5

Jsem už lehce nad cílovkou, ale romanťárny můžu. Bylo to takové milé. Hlavní hrdinka mě bohužel celkem rozčilovala, ale ostatní postavy byly fajn.
Líbily se mi různé narážky na filmy atd. Bylo to i docela zábavné, i když některé vtipy, nebo poznánky mi přišly trochu vynucené. Nevím, jestli bych se ke knížce vratila, třeba časem :). Uvidíme, co druhý díl.

Anastazie0810
22.04.2022 4 z 5

Hodně mě to bavilo. Až jsem z toho byla překvapená :) Užívala sem si narážky na filmy a seriály, které mám sama ráda. Líbilo se mi to provázání s messengrem a grafické zpracování celé knížky. A v neposlední řadě chci vyzdvihnout příběh a postavy samotné. Na jednu stranu se může zdát, že opravdu někdo přepsal "HighSchool Musical", ale pamatuji si ještě dobu ( jo už jsem tak stará), kdy jsem snila aby se podobný příběh stal mě. A to je na té knížce asi to nejhezčí. Je to sladký, milý, a ne zas tak neuvěřitelný (ikdyž v dnešní době.. )
Autorku znám z Humbook Teamu a vždy jsem ji obdivovala za to jaká je. A je skvělé, že si splnila svůj sen a troufám si říct že může být pyšná na svoji prvotinu.
Ano, není to nějak vážná literatura faktu, či životopisný příběh. Je to však stejně krásné čtení a na odreragování skvělé.

MishRarach
15.04.2022 3 z 5

Když si člověk odmyslí a povznese se nad to, že spousta věcí se v reálu neděje nebo tak nefunguje, není to špatná knížka. Alespoň teda na pobavení. Nikdo z postav mě úplně nerozčiloval, takže se mi podařilo celou knížku přelouskat za odpoledne a dokonce se i pobavit. Asi to nebude kniha, kterou bych znovu vzala do ruky, abych si ji přečetla celou, ale pár hlášek mě neskutečně pobavilo. Vlastně tam bylo tolik vtipných obratů až jsem si říkala, že tohle má do reality daleko. Nikdo není takhle vtipný a nemá na všechno odpověď. Nebo pokud ano, tak to nejsou skoro všechny důležité postavy. Další, co mi přišlo až kolikrát nereálné bylo, jak většina postav byla schopná v určitých situacích hrdinku přečíst. No, úplně jsem jim to nevěřila, když pak zas byli slepí úplně ke všemu. Takže závěr je asi takový, že kniha neurazí, pobaví, ale nijak extrémně nenadchne.

knihomolka27
12.04.2022 3 z 5

(SPOILER) Určitě nesouhlasím s tím, že je to odpad...ta kniha není dokonalá, stejně jako její hrdinové. A asi není důvod si jí přečíst znovu - i když musím přiznat, že některé hlášky byly opravdu vtipné, a některé scény strašně cute. Ale i tak se jedná o celkem osvěžující milou romantárnu, která není jen o tom, o čem se na první pohled zná...nebo aspon já jsme si myslela, že to bude od začátku do konce od takovéto od přátelství k lásce, což nakonec teda nebylo... i když jsme se zase dostali do snad ještě většího klišé - od nenávisti k lásce. To je mi ovšem vlastně jedno, jelikož zrovna tohle klišé můžu dávkovat stejně jako čokoládu. Co víc dodat....

Po řadě negativních komentářů jsem čekala něco extrémně hloupého a zbytečného. ALe není to ani jedno. Klidně at si to čtou i mladší školačky, je to prostě milý příběh o lásce, ale hlavně o chybách a ponaučeních z nich. Postavy byly fajn...Nejradši jsem měla hlavní hrdinku a určitě Avu, a pak taky malé sestřičky Liama. Kluci byli taky fajn, ale né nijak extra výrazní. Celkově mě čtení bavilo, hlavně začátek....popkulturní hlášky byly moc fajn, a překvapivě mi vůbec nevadil messenger ...vlastně to bylo fajn obzvláštnění, který i vzhledem k modernímu věku dává smysl. Definitivně jsem roztála u fotky Henryho C. - autorce taky hraje do karet, že je velký filmomanijak jako já, a má dost podobný vkus na filmy a seriály.

...

Na závěr chci jen říct, že tenhle typ knížek už moc nečtu. Autorce se ale přeci jen podařilo mě do něj zase vtáhnout a neunudit mě, nebo mě zahltit přecukřenými frázemi...a to je pro mě velké plus. A tak mi nezbývá než říct, že knihu hodnotím víc pozitivně než negativně. I když ten konec s tím jak se pořád sobě vyhýbali mě strašně rozčiloval, a i mi trochu vadilo chování Liama a Travise, kteří z Mai dělali nějakou krvelačnou bestii....ale jak říkám, knihu hodnotím hlavně pozitivně a troufám si říct, že i předčila má očekávání. A nebude to jen tím, že jsem žádný očekávání předem neměla. Ta knížka je prostě fajn.

Co se mi na knize nelíbí:
Někdy to působí, že na sebe kapitoly moc nenavazují, zkrátka někde to autorce uletělo, a nepůsobilo to jako konzistentní příběh.

Nelíbilo se mi, jak rychle Mai vystřízlivěla z lásky k Travisovi...to, že se to stalo po jedný puse a spláchlo se to po 2 minutách mi přišlo jako hodně divný. Kdyby spolu aspon chodili třeba měsíc a pořád to nebylo ono, tak by to dávalo větší smysl.

Lenas2412
09.04.2022 odpad!

(SPOILER) Není nic pozitivního, co bych mohla říct o Navždycky. Čekala jsem průměrnou stereotypní ale oddechovou romanci a dostala jsem knížku, ze které se mi chtělo dílem zděšením smát, dílem zoufalstvím brečet...

Navždycky jsem chtěla definitivně odložit na stránce 28. Mei právě dělala první z mnoha ubohých, zbytečných scén před Travisem a Liamem. Bylo mi při čtení tak trapně, že jsem knížku musela dát stranou a rozdýchat to. Jenomže když jsem se vrátila, se zděšením jsem zjistila, že situace se o dva řádky níž ze scény před Travisem a Liamem vyhrotila ve scénu před celou třídou? A o něco dál se ti kluci perou? Tahle scéna je úžasným příkladem toho, jak se věci v Navždycky dějí jenom proto, aby se děly. Nemají žádný hlubší význam, hlavně ať jsou dramatické, co na tom, že jsou iracionální a pitomé? A právě protože Meiiny scény jsou jediný způsob, jak autorka dokáže hýbat dějem, setkáváme se s nimy často.

Mei samotná je jen sebestředná koza, co všechny své problémy svádí na Liama. Dovolila bych si ji charakterizovat jako nejhorší představitelku "not like the other girls quirky Y/N" postavy, jakou jsem kdy četla. Umí se jenom vztekat, hroutit se a jíst čokoládu. Číst z jejího pohledu není zábavné, spíš utrpení.

Liam má být Ten Kluk. Má být tou postavou, do které se má každý zamilovat, výsledek je ale jiný, protože kdo by se chtěl zamilovat do kluka, co vám řekne že líbat hezké holky je klučičí reflex, který se nedá ovládat? Jako vážně?

A celá knížka postrádá jakoukoli uspokojivou strukturu. Psaní působí stylem Wattpad- jakoby se autorka rozhodla napsat knihu a začala psát kapitoly jednu za druhou bez jakéhokoli plánu nebo představy, kam se chce na konci dostat, nebo co chce čtenáři předat. To vede k tomu, že spousta věcí co přečtete postrádá jakýkoli smysl v kontextu celého díla. Co příběhu přidalo celé Meiino a Travisovo první, virtuální rande? Jaký smysl mělo ho mít v knížce? Jaký smysl měl ten plyšák, co jí ho Travis dal, když se už nikdy v knížce neobjevil? Co by se změnilo, kdyby tahle pasáž v knížce nebyla? Podle mě nic.

Všudypřítomných popkulturních narážek už bylo také brzy dost. Knížku nemůžete číst, pokud neznáte Harryho Pottera, což považuji za velké mínus. Navždycky se až moc spoléhá na to, že bude čtenář nadšeně číst vtipy o HP a vynahradí se tím ucházející příběh a nedostatky v psaní. Ani v poslední větě se nedokáže Navždycky postavit na vlastní nohy a být knížkou, která může nabídnout víc, která dokáže něco jiného, než těžit z čtenářovy lásky k cizím dílům- "... byla jsem v té chvíli šťastnější než Dobby, který právě dostal od pána ponožku."

Nakonec může mít každý rád co chce. U Navždycky mě ale děsí myšlenka na to, co si z tak oslavované knížky odnáší čtenář, zejména mladší čtenář. Že kluci můžou líbat koho chtějí a omlouvat to reflexem? Že všechny holky, které jsou holčičí a mají dlouhé nehty jsou mrchy, jak to podává hlavní hrdinka? Ráda bych v literatuře viděla smysluplnější poslání.

Erika017
31.03.2022 3 z 5

Čekala jsem trochu něco jiného, ale jinak proč ne, bylo to dobré. Někdy mě Mei hrozně vytáčela, dělala hloupá rozhodnutí ve stylu- Nemůžu mu to říct, naštval by se... a nakonec mu to stejně řekne někdo jiný a je to ještě horší. Nebo něco pořád odkládala, až bylo pozdě. Toto mi v některých knihám hrozně vadí.
Znám spoustu lidí, kteří tuto knihu naprosto miluji, a někteří ji zase úplně zavrhli a nelíbila se jim. Já jsem tak nějak mezi tím:)

8912
29.03.2022

Zkouším to podruhé a doufám, že tentokrát už můj komentář záhadným způsobem nezmizí. Autorku sleduji na sociálních sítích (kromě instagramu, kde si mě autorka po zveřejnění mého názoru zablokovala) a je mi velmi sympatická a díky jejím tipům mám co číst. Ale tahle knížka mi přišla jako jeden velký propadák. Nevěděla jsem, zda to psala dospělá žena, či sedmileté dítě. Hlavní myšlenka, zápletka, styl psaní ... nic, nulové. Nebylo to nic, co by si člověk zapamatoval, nebo chtěl číst znovu.

poník654
28.03.2022 5 z 5

Knihu jsem přečetla jako blesk. Hlavní postava Mei se mi trochu podobá. Líbí se mi na knize ty textovky, hlavně jsou barevné a to u některých knih moc nejsou. Za mě fakt skvělá kniha:)

Týna24
26.03.2022 5 z 5

Wau, ta kniha je užasná, překonala i mou doteď nejoblíbenější knihu After polibek. Moc jsem si oblíbila Mei se kterou mám sice společnou jen jednu třetinu života, a to ohledně filmů a čokolády, výtahů. Už pár měsícu jsem nepřečetla nějakou knihu tak moc rychle. Moc děkuji autorce za to že mi dala šanci že i knihy od českých autorů mohou být stejně skvělé jako zahraniční. A to jsem se kniham od českých spisovatelů výhybalu, ale tato kniha měn to nechala přehodnotit.

Pisces077
20.03.2022 odpad!

Asi jedna z nejhorších knih, co jsem kdy četla! Mei byla na pěst a celé to bylo tak debilní, že absolutně nechápu, jak tohle vůbec mohlo spatřit světlo světa. Škoda papíru!

Tialexa
12.03.2022 5 z 5

Skvělá knížka. Zamilovala jsem se do děje hned na první stránce. Takže pro ty kteří mají rádi Kasie West je to dokonalé čtení.

jitka_dankova
26.02.2022 4 z 5

(SPOILER) Celkem roztomilý dívčí román pro čtrnácti či patnáctileté puberťačky. Myslím, že pro cílovou skupinu to je pěkné čtení, prokládané obrázky z chatu, který je pro mladé přirozený a ani mně to tam nijak nerušilo (navíc spousta současných zahraničních dívčích románků tyhle přepisy chatů a zpráv už dávno má). Americké prostředí popsané od české autorky mi zrovna tady ani nevadilo, než jsem si to dohledala, ani jsem nevěděla, že čtu román od Češky. Věk postav opravdu nesedí, chovají se spíš na 14, 15 let, představovala jsem si je takto mladší a pak mi to už sedělo.
(spoilery)
Mile mne překvapilo rozehrání zápletky s láskou k nejlepšímu příteli a potom ten hezký zlom. Bylo to celkem osvěžující čtení, když hlavní hrdinka neskončí až na věky hned s prvním klukem, do kterého je zamilovaná. Jen se mi knížka líbila akorát do té části, kdy to pak hrdinka celé s Liamem (když už se konečně dají dohromady) naprosto pokazí. Nemám ráda nedorozumění. No, když se ke knížce budu vracet, nejspíš tu část vždycky přeskočím až k milému závěru, kdy si odpustí.

*-*Kleny*-*
24.01.2022 1 z 5

Zejména začátek knihy byl pro mě celkem tvrdý náraz. Pak to vcelku začal zachraňovat Liam. Travis byl na mě až moc násilnický, nenechal si nic vysvětlil, nebyl ochoten naslouchat a pochopit. Mei dělala i z maličkostí problémy otázky života a smrti, asi aby bylo o čem psát nebo vážně nevím. Přišlo mi, že to nebylo potřeba. Ava mi tam zpočátku moc nezapadala, až ke konci jsem si k ní našla jakž takž nějakej vztah a vzala jsem na vědomí nějaký její poslání jakožto postavy v tomto ději.
Jinak bylo tam až moc momentů, kdy jsem musela odložit knihu, jít to prodýchat a pak zkusit číst dál, něco mi přišlo až moc trapné, až moc dětinské, až moc absurdní, až moc nelogické atd. Ke konci knihy jsem tam dokázala najít i několik hezkých momentů a nápadů, ale byly zaplácané tou změtí ,až moc momentů´ (viz předchozí věta).
Celkově bych potřebovala trochu procítěnější styl psaní. Přišlo mi to jako první verze, napsaná rychle do termínu, autorka víc viděla děj a hnala se za ním, aby to nezapomněla a tu omáčku (která, když je dobrá, dokáže i hezky navodit atmosféru) a občasné zastavění v nějaké situaci mi tam chybělo. Šlo to za sebou, jak když hrom bije, ráz naráz.
V této fázi (ve které kniha je) bych si znovu sedla, pročetla si to, urovnala si to všechno, něco bych třeba poupravila, něco odebrala či více rozepsala. Pak by to podle mě mohlo být lepší a nepůsobilo by to jako rychlokvaška.