Navždy první - příběhy legendárních československých horolezců

Navždy první - příběhy legendárních československých horolezců https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/398567/bmid_navzdy-prvni-xPF-398567.jpg 5 6 4

Unikátní portréty nejvýznamnějších československých horolezců na jejich dlouhé cestě k prvním himálajským výstupům. Kniha zachycuje historii československého horolezectví v období od druhé světové války po první výpravy našich horolezců do nejvyšších hor v sedmdesátých letech minulého století prostřednictvím vyprávění legendárních českých a slovenských horolezců. Jedná se o unikátní autorizovaný soubor portrétů historicky významných postav československého horolezectví, které obsahují horolezecký životopis, rozhovor a výčet nejvýznačnějších výstupů. Nechybí horolezecký slovníček, přehled zásadních výprav a množství dalších doprovodných materiálů. Kniha vychází s úvodním slovem Máry Holečka, fotografiemi Viléma Heckela, Bohumila Svatoše, Josefa Kývaly, Petra Piechowicze a dalších.... celý text

Renca.ch
11.10.2023 5 z 5

Velmi rozsáhlá kniha,má skoro 700 stran, myslela jsem,že budu přeskakovat, ale kniha byla velmi čtivá se spoustou fotografií, silné životní příběhy horolezců a různé pohledy na jednotlivé události z minulé doby.

haki34
04.03.2023 5 z 5

tak..trvalo to dlouho, protože knihu nelze číst na jeden zátah. Koupila jsem si ji na akci - besedě spojené s jejím vydáním, kde byla účastná většina žijících legend, o kterých pojednává. Takže jsem si ji pěkně nechala podepsat pány a jednou dámou - paní Dinou. A také autorem a Márou Holečkem ;)
no a pak jsem ji rozečetla, abych ji doslova na pár let položila bokem...a teď dozrál čas a já s ní strávila několik pěkných večerů a chvilek, kdy jsem se těšila na další a další dobrodružství. Kouzelné je, že většina v té době lezla ty samé cesty, účastnila se stejných výprav. Takže máte v podstatě spoustu různých pohledů na jednu událost... Většina medailonků a životích příběhů je ale i protkaná tragickými událostmi - není tam snad nikdo, komu by se nezabil spolulezec, kamarád, kdo by nebyl účasten nějaké tragédie či záchranné akce v horách. Hory krásné, ale nebezpečné a kruté můžou být.
Samozřejmě musím ještě zmínit nádhernou fotodokumentaci, kde velká většina fotek pochází z archivu Viléma Heckela. Černobílá poezie.
Co dodat ? snad jen, že se těším na další pokračování - doufám že Martin Krejsa splní slib a budeme pokračovat v lezecké historii i nadále...
V knize toho bylo tolik, že těžko něco vypíchnout...Velmi se mi líbila i struktura kapitol, psaná formou sdělení i rozhovorů. Uvedena nějakým citátem, či mottem daného horolezce. Na konci knihy nechybí slovníček lezeckých pojmů a ozřejmení klasifickace jedotlivých cest. Také kapitola věnovaná fotodokumentaci výprav, kde jsou hromadné fotky účastníků.
A nejvíc mě zaujala hláška Honzy Červinky (který je tak autorem mnoha fotek a kterého mám taky podepsaného :) ) "starý horolezec - dobrý horolezec". Vřele doporučuji a hodnotím 5+ !
A tím bych mé sdělení ukončila. Howgh !!

palka452
24.10.2021 5 z 5

Kniha se mi velmi líbila autora znám osobně velmi příjemný člověk, který vynikl ve více oborech

novecento
21.06.2019 5 z 5

Velice zajímavá kniha o lidech, kteří žili, nebo žijí mezi námi a my obyčejní turisté a ,,hovnolezci,, je neznáme, nebo je nedovedeme zařadit a netušíme co obnáší umění vrcholového horolezectví, včetně velkého počtu obětí. Obsáhlé zpracování a výsledná knižní realizace zasluhuje minimálně plný počet ***** Doporučuji.

horolezectví životopisy, biografie paměti, memoáry Himálaje hory a pohoří horolezci lezectví, lezení, skálolezectví K2 (osmitisícovka)

Autorovy knížky

Martin Krejsa