Navzdory básník zpívá

Navzdory básník zpívá https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/295/navzdory-basnik-zpiva.jpg 5 973 145

Historický román s životopisnou tematikou o osudech středověkého francouzského básníka Françoise Villona. Dějově bohatý román, v němž ožívá středověká Francie s ohromující nádherou šlechtických sídel, špínou chudinských uliček a s nevázaným uličnictvím studentů i vznešeností církevních hodnostářů. V tomto světě žije básník Villon – podivuhodný člověk, darebák s duší dítěte, věčný rebel.... celý text

RobertRoberts
10.01.2015 5 z 5

Knihu Navzdory básník zpívá jsem dočelt nedávno a bylo to zatím mé první setkání s tvorbou paní Loukotkové. A nebojím se říci, že jsem byl knihou doslova unešen. Dokázala popsat nejenom krásy, ale i hnusy a celkovou atmosféru tehdejší Paříže s veškerou její vůní, ale i zápachem tak neuvěřitelně, že jsem měl pocit, že jsem tím doslova nasáklý. A přitom zcela nenásilně, kdy čtenář hltá každé její slovo. Měl jsem při čtení pocit, že nečtu knihu, ale prohlížím si namalované obrazy. A k tomu všemu básně Francoise Villona! Bezesporu jedna z nejlepších knih které jsem kdy četl a určitě s paní Loukotkovou jako autorkou nekončím!!

btw: A Kateřina? Do té bych se určitě zamiloval také i přesto, že to byla mrcha. Mrchy já rád..

Cubicle
30.10.2014 5 z 5

Jedna z mych nejoblibenejsich historickych knih, napinava, barvita, zabavna i pomura. Vyborne skloubeny dej, atmosfera i poetika a zivotni osudy F. Villona

Witta
30.10.2014 5 z 5

Asi nejlepší kniha Jarmily Loukotkové, alespoň z těch co jsem četl, čte se opravdu jedním dechem..

Ječmínek
22.10.2014 3 z 5

Kdo má rád historické knihy, středověkou Paříž, romantické příběhy, básně, může se do téhle knihy pustit. Já nemůžu ani chválit, ani hanit. Části dobré, části nudné. Šlechtici, chudáci, láska, žárlivost, pití, průšvihy, zatčení, výčitky svědomí, trest, milost, ... pořád dokola. Neobyčejná kniha, od které jsem ale čekal víc.

Atuin
15.10.2014 5 z 5

Každý kdo je tak či onak upoutaný ke středověké Paříži najde v této knize zalíbení, zejména s hrdinou, který knihu tvoří.

nemer
04.10.2014 5 z 5

Skvostná kniha. Díky J. Loukotkové jsem si v dospívání F. Villona zamilovala.

alef
29.09.2014 5 z 5

Středověká Paříž ... špinavé uličky, bída, mor ... klášterní prostředí ... studentský život na Sorboně ... dvůr Karla Orleánského a Jana Bourbonského ... nakonec francouzský venkov ... to vše propletené ve Villonově příběhu spolu s jeho verši = krásná kniha:

"Já u pramene jsem a žízní hynu;
horký jak oheň, zuby drkotám;
dlím v cizotě, kde mám svou domovinu;
ač blízko krbu, zimnici přec mám;
nahý jak červ, oděn jak prelát sám,
směji se v pláči, doufám v zoufání;
mně lékem je, co jiné poraní;
mně při zábavě oddech není přán;
já sílu mám a žádný prospěch z ní,
srdečně přijat, každým odmítán."

Babo
02.09.2014 5 z 5

Knížku jsem četla několikrát a moc se mi líbila.Byla to asi jediná kniha , která mě nalákala k zakoupení básní Françoise Villona .

Kolaloka
28.08.2014 5 z 5

Docela by mě zajímalo, jak moc autorka čerpala z reality, jak moc z fantazie.

Aaron Lewis
15.08.2014 5 z 5

Skvělá kniha, četla se snadno a rychle. Dokázala jsem se naprosto vžít do děje a prožívat osud Françoise Villona, velmi, velmi pohnutého a smutného. Je až neuvěřitelné jaké může mít člověk štěstí a neštěstí a náhody. Je celkem pravděpodobné, že knihu si přečtu vícekrát.

Jarmila Loukotková píše svižně, humorně, opravdově a umí vystihnout atmosféru doby, což je pro historické romány důležité.

Řadím knihu k Martinu Edenovi, Hrdinovi naší doby a Zločinu a trestu.

carevna
13.08.2014 5 z 5

Silný příběh! Takový, který zaleze pod kůži a musíte na něj neustále myslet!

bookharmony
17.06.2014 5 z 5

...před lety zjevení, dnes zjevení, mistrně napsáno... ...já u pramene jsem a žízní hynu...

Panvaclav
14.06.2014 5 z 5

vynikajici cteni

kaliope123
21.04.2014

Kniha, která mne doprovází životem od mých patnácti let, kdy jsem ji četla vůbec poprvé, až do dnešních dnů. Nečtu ji pokaždé celou, to ne. Spíš v ní hledám jistou útěchu, slova, jež přináší vysvětlení, náplast na srdce a pohlazení, které mi paradoxně dává, protože ač je osud Villona tragický, Loukotková ho dokázala podat takovým způsobem, že kniha sama o sobě dává jistou naději - bude líp. A pro ty, kdo nečetli, malý úryvek
"Poněvadž kláštery berou lidem to nejhezčí, co jim Pán Bůh dal. Berou jim lásku. - Tak jsem vám tu udělala kapku teplo a učte se, jen se hezky učte, ať máte hlavu plnou a v srdci prázdno."

Richie1
13.04.2014 5 z 5

Pro mě asi nejkrásnější knížka od Jarmily Loukotkové. Ač básně nečtu, postava básníka Villona mě uchvátila. Možná i proto, že jsem knihu četl ve svém studentském období a s hlavním hrdinou jsem se v mnohém ztotožňoval.
Jsem zvědav, zda při opětovném čtení, ke kterému určitě jednou dojde, budu opět prožívat osudy slavného básníka s takovým nadšením a porozuměním.

dadako
20.02.2014 5 z 5

Básně moc nemusím, ale Villona mám rád (především Já u pramene jsem a žízní hynu), proto jsem si nemohl nechat ujít tuto knihu. I když je to již delší doba co jsem jí četl, vidím jako by to bylo dnes. Nemohl jsem se od ní odtrhnout a četla se jedním dechem.

panjan
03.01.2014 5 z 5

Loukotková zřejmě prostudovala dílo a život Villona a do faktografických údajů jeho života vložila myšlenku a ducha tak, jako se oživuje bájný Golem. Samozřejmě je to její Villon tak, jak ho pochopila. Villonů existuje stejné množství jako čtenářů jeho díla. Loukotkové Villon je skvělý a dokud se k jeho dílu nedostanu, bude i mým Villonem.

Majule7
03.12.2013 5 z 5

Moje nejoblíbenější kniha vůbec. Okamžitě jsem se přenesla do doby Villona a prožívala všechno s ním! Verše, které chytnou za srdce!

KikiZ
28.11.2013

Fantastická kniha, pro mne jeden z nejlepších historických románů jaký jsem kdy četla. Silná, něžná, drsná i dojímavá knížka o životě F. Villona s nádhernými verši. ...Znám všechno jen sebe ne.....U pramene jsem a žizní hynu..... Ti lidé mstí se bez citu...Úryvky veršů, na které se nedá zapomenout.

marimari
30.09.2013 5 z 5

Moc krásná kniha, skvěle napsaná, verše zasahují svojí silou!