Navzdory básník zpívá

Navzdory básník zpívá https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/295/navzdory-basnik-zpiva.jpg 5 973 145

Historický román s životopisnou tematikou o osudech středověkého francouzského básníka Françoise Villona. Dějově bohatý román, v němž ožívá středověká Francie s ohromující nádherou šlechtických sídel, špínou chudinských uliček a s nevázaným uličnictvím studentů i vznešeností církevních hodnostářů. V tomto světě žije básník Villon – podivuhodný člověk, darebák s duší dítěte, věčný rebel.... celý text

Selinute
06.06.2016 5 z 5

Knížku jsem poprvé četla už tak dávno, hodně dávno... Pak jsem ji někomu půjčila, a už nebyla... Nedávno jsem ji dostala jako dárek s doporučením: "to si přečti, to je fakt dobré". Ano, je to nádherná kniha, ale to já už dávno vím... A tak jsem se do ní po letech opět začetla a nechala se okouzlit nejen středověkou Paříží a francouzským venkovem, ale i nezbedným mistrem balad...

ppetaa27
20.04.2016 1 z 5

Bohuzel jsem odlozila. Byla jsem uplne mimo. Jen jsem se utvrdila v tom, ze uz nikdy nebudu zkouset neco cist od ceskych spisovatelu.

IYv
11.03.2016 5 z 5

z téhle knihy jsem žila dlouho. Z Villona, z básní, ze znalosti historie.
Dokonce můj profesor strojnictví často od výkladu sklouznul do vyprávění o literatuře právě se mnou a můj čtenářský rozhled mi v tomhle předmětu (kupodivu) hodně pomohl. A Villon nejvíc.

zlatka2001
21.02.2016 5 z 5

Helejte, já do té školy snad začnu chodit ráda. Už druhá knížka, kterou doporučila češtinářka a taková bomba! Spousta nových informací, život středověkých studentů, hodně historie, tu já moc ráda. A samozřejmě básničky. Nááádherné "vijonské" balady. Čte se to jak detektivka. Super.

zuzanice
04.02.2016 5 z 5

Kniha díky které jsem začala obdivovat F. Villona. Moc krásná kniha

tereza1198
07.01.2016 5 z 5

Villon byl génius, básník, zhýralec. Muž rozervaný vlastními démony. Jeho poezie pořád pálí a má co říct, jeho život uchvacuje. Krásná kniha, neobyčejný osud a pravdivé vylíčení středověku. Je paráda jít s Villonem jeho životem. Poznat jeho kámoše zlodějíčky, jeho lásku Kateřinu, středověkou Paříž. V mé verzi knihy je vzadu soubor básní (nevím jestli je to v každém vydání) a to sílu zážitku ještě umocňuje. O to víc je mi líto, že Villon zmizel ze světa a nikdo se nikdy nedozvěděl, jak skončil. Jedna z mých osudových knih.

ainny
28.12.2015 5 z 5

Už je to strašně, strašně dlouho, co jsem Villona dostala pod stromeček a hned se pustila do čtení. I po té spoustě let si pamatuju na pocity beznaděje, které mě čtením provázely a kolikrát mi myslí proběhlo - Znám Čechy bludem zmámené, znám cokoliv jen sebe ne - bych dneska už nespočítala. Jedna z knížek, na které se nezapomíná. :^)

marcela6183
03.11.2015 4 z 5

Slibuju, že další Loukotkovou už číst nebudu :-)
Nejspíš proto, že mám na chvíli jejího stylu velkolepého vyprávění asi dost. Pohled očima postavy Villona byl dechberoucí, ale vyčerpávající. Prostě jsem se nemohla urvat, četla nonstop den i noc a mám v hlavě guláš z mletého masa... ale krásný pocit velkoleposti a snahu vyrovnat se Kateřině.
V Paříži jsem sice byla až v novověku, ale stejně tak dobře by se tohle mohlo odehrávat na starém Brně. Nebo kedekoli jine. Stále by to byl strhující příběh. Rozhodně i jeden z těch, u nichž stojí za to se k nim vrátit.
A souhlasím i s jinými komentáři - bez téhle knihy bych Villonovy básně nikdy nečetla.

konicekbily
26.10.2015 5 z 5

Historické romány Jarmily Loukotkové mám rád. Villon má tímto románem zajištěnu nesmrtelnost v Čechách a možná i na Slovensku.

Angie91
19.10.2015 4 z 5

Fracois Villon je pro mě srdcová záležitost, tak jsem byla trochu skeptická, zda česká spisovatelka ztvární život tak velkého umělce dobře. A napsat, že jsem byla mile překvapena, by bylo povrchní. Já byla šokována, uhranuta a umanuta! Jako bych byla přenesena do Francie 15. století a prožívala celý život společně s Fracoisem. Působivé!

Mášenka2000
11.10.2015

Můžu se zeptat jak dlouho vám trvala kniha přečíst ? :)

Gold351
08.09.2015

Nádherna kniha. Četla jsem s chutí všechny romány J.Loukotkové, ale Villona prostě miluju. Od puberty jsem ji četla mnohokrát, některé části jsem znala už zpaměti, zvlášť "Já u studanky jsem ..." Doporučuji všem.

fruitbueno
29.07.2015 5 z 5

Od prvního okamžiku jsem věděla, že si román o Františku Villonovi zamiluju. Obdivuju autorčin laskavý zájem a tón, její polopřímé řeči, "vhledy" do nitra postav, na nichž je patrné, jak moc je má ráda. Středověk vylíčila barvitě, byl slyšet, cítit i vidět. Smekám!

Taji
12.07.2015 5 z 5

Nádherná kniha, která si zaslouží číst opět a opět :-D

luthien
12.06.2015 5 z 5

Překrásná kniha, jedna z mých nejoblíbenějších vůbec. Miluju styl psaní paní Loukotkové.
Moje recenze: http://malacandra.blog.cz/1110/navzdory-basnik-zpiva-jarmila-loukotkova

Stolda
11.05.2015 5 z 5

Začal jsem číst víceméně z donucení- protože ji kdysi četla v mládí žena a já ji pak s ní musel shánět po všech možných antikvariátech , ale opravdu jsem ji přečetl skoro jedním dechem a musím potvrdit, je to napínavé, smutné, veselé... zase jsem - ač nerad- dal za pravdu manželce, je to skvělá kniha.

Plútarchos
01.05.2015 4 z 5

Františku, Františku, jak bídně jsi naložil s talentem, který ti Bůh dal do vínku...

vladi8267
29.04.2015 3 z 5

Tuto knihu jsem bohužel brala spíše jako povinnost na škole. Ač mám ráda středověkou Paříž, tak mne kniha nijak nepohltila.

Damato
14.04.2015 5 z 5

Tuto knihu jsem poprvé četla v mládí o prázdninách u babičky. Na ten den, kdy jsem zahrabaná na staré půdě v seně vytáhla knihu půjčenou v tamní knihovně, kde babička pravidelně chodila, asi nezapomenu. Od té doby jsem milovala jak paní Loukotovou, tak i Villona a po letech, když jsem si knihu koupila -jakoby se mi něco ke mě vrátilo. Nejen vzpomíny na babičku a prázdniny u ní, ale ta kniha je prostě jedinečná.

Hanule_bambule
04.03.2015 5 z 5

Středověká Paříž a životní příběh skvělého básníka F.Villona napsaný tak, že člověk vidí a cítí atmosféru doby jakoby byl přímo tam. Knihu jsem poprvé četla v 15 letech a naprosto mě uchvátila a do Villona jsem se tehdy prostě zamilovala a tahle láska trvá dodnes :-)

V současné době jsem si poslechla audioknihu, ale nesedí mi hlas ženy, která to načetla, takže příště už jedině zachumlat se do křesla s knihou.