Navzdory básník zpívá

Navzdory básník zpívá https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/295/navzdory-basnik-zpiva.jpg 5 968 145

Historický román s životopisnou tematikou o osudech středověkého francouzského básníka Françoise Villona. Dějově bohatý román, v němž ožívá středověká Francie s ohromující nádherou šlechtických sídel, špínou chudinských uliček a s nevázaným uličnictvím studentů i vznešeností církevních hodnostářů. V tomto světě žije básník Villon – podivuhodný člověk, darebák s duší dítěte, věčný rebel.... celý text

ViolettaCh.
ViolettaCh.
19.09.2021 5 z 5

Čtivá historická freska skýtá jakoby oživlý obraz francouzských společenských poměrů druhé poloviny 15. století na pozadí životního osudu básníka a bouřliváka F. Villona. Kniha čtenáře doslova vtáhne do děje. Paní Loukotková je osvědčená autorka historických románů a tenhle patří k jejím nejlepším a nejznámějším. Četla jsem tuto knihu již na základní škole, nyní jsem si ji nechala přečíst v podobě audioknihy, kdy ji skvělá interpretace paní Kofránkové posunula ještě o level výš.

Hanka_Bohmova
Hanka_Bohmova
08.08.2021 3 z 5

Vykreslení je živé a barevné, všechny ty věci k vidění, k slyšení a čichání a chutnání, prostředí a události, od jedné sloky ke druhé. Věřím, že kdo hledá v knihách toto nebo chce prostě číst o Villonovi, přijde si bohatě na své. Mě nelákalo jedno ani druhé, spíš zvědavost na známý titul. Bohužel se mi "vnitřní" složka příběhu zdála spíš chudší a takovým únavným způsobem didaktická... Ve spojení s nijak blízkým námětem proto jen průměrné hodnocení.

patas.burda
patas.burda
24.06.2021 5 z 5

V české literatuře naprosté zjevení a úkaz. Dílo, které se nezadá s nejslavnějším historickými romány co jsem kdy četl. Autorčin nádherný jazyk je srovnatelný snad jen s Nabokovem. Těžce nedoceněná kniha bohužel..

Elea
Elea
11.06.2021 4 z 5

Pro mne nejlepší autorčina kniha.

Tripedalia
Tripedalia
02.06.2021 4 z 5

Zajímavá kniha s krásně vykreslenými postavami a prostředím.
Nicméně já jsem měla hrozný problém se do knihy začíst a četla jsem ji celou věčnost..

iatros
iatros
27.05.2021 5 z 5

Tuto knihu jsem četla poprvé už na střední, v době, kdy jsem objevila a zamilovala si Villonovu poezii a od té doby se k ní čas od času vracím. Villonův životní osud mě vždy fascinoval a Loukotková jeho příběhu svým mistrovským vypravěčským umem skutečně vdechla život.

baji42
baji42
04.05.2021 5 z 5

Velmi krásná kniha.

jprst
jprst
27.04.2021 5 z 5

Tuhle knihu jsem četl poprvé ještě jako student a čas od času se k ní rád vracím. Za mne ji hodnotím jako špičku autorčiny tvorby.

Mary432
Mary432
21.03.2021 5 z 5

Villona a vůbec všechny prokleté básníky mám moc ráda. Některé básně znám zpaměti. Myslím, že k nejkrásnějším básním co kdy byly napsané, patří rozhodně ta o protikladech, s níž vyhrál soutěž vyhlášenou vévodou Orleánským.

Evina.Cetba
Evina.Cetba
02.02.2021 5 z 5

Jedna z mých nejoblíbenějších životopisných knih od jedné z mých nejoblíbenějších spisovatelek. Básníkem je tady středověký francouzský básník F. Villon.

evask
evask
22.01.2021 3 z 5

Nemohla jsem se začíst, nebavilo mě to. Nakonec jsem to vzdala.

mariva
mariva
09.12.2020 5 z 5

Ke knize jsem se vrátila po několika desítkách let, protože mi letošní Čtenářská výzva připoměla Villona a jeho básně. Knížka je nepochybně úžasná, ale je z ní tolik cítit tragičnost Villonova osudu, bída a utrpení středověku, že jsem ji dokázala číst jen po několika stránkách denně. Jak už jsem psala jinde, vyrostla jsem na překladech Otokara Fischera a proto mi autorčiny překlady nejsou tak blízké. Je na nich ale vidět, jak z jeho básní čerpá historii Villonova života a celý jeho tragický příběh. Já ve Villonovi ale stále víc vidím bouřliváka, který si i přes bídu a těžkosti dokázal užívat života. Proto si zase vyhledám jeho básně ve Fischerově překladu nebo Baladu z hadrů, aby smazaly tu pochmurnou vizi z knihy Jarmily Loukotkové.

rencovav
rencovav
07.12.2020 5 z 5

Mamka mi tuhle knížku doporučovala už před lety. Nevím, proč jsem se k ní nedostala dřív... Ach, bylo to nádherné. Příběh Františka zvaného Villon, který miluje, básní, žije ve společnosti i mimo ni, trpí, bojuje a sní, mě dostal. Knihu provází Villonovy verše a autorka fabuluje neskutečný a velice silný příběh. Vycházela jen z těch básní, nebo i z jeho osudu? Ze školy si jen pamatuji, že se Francois Villon v určitém okamžiku ztratil ze zorného pole dějin, prostě zmizel. Tento příběh nabízí vysvětlení, ale vlastně ho celé ponechává na naší představivosti.

Krásný román. Mám chuť teď strávit celý víkend minimálně s tímto prokletým básníkem, jehož verše nevypovídají jen mnohé o středověku, ale přesahují všechny historické epochy a promlouvají i nyní...

m_martina
m_martina
31.05.2020 5 z 5

Čtivě napsaná kniha, poměrně dlouhá, ale protože je opravdu dobrá, ani to nevnímáte.

jana14
jana14
11.05.2020 5 z 5

U paní Loukotkové jsem začala antikou - Není římského lidu. Ale časem jsem došla i k této nádherné knize a k pro mě neznámému básníkovi F. Villonovi. Upozorňuji, že je to už dávno..Díky tomuto historickému románu jsem si pak přečetla i básně F. Villona. Tehdy z pohledu "kvetoucího mládí", dnes už je to jinak..."Balada sličné zbrojmistrové..."

hapac
hapac
18.02.2020 5 z 5

Krásný román paní Loukotkové s příběhem, který dokáže chytnout a nepustit. Villon to je vše - revolta, láska, pochopení, soucit i zloba či nenávist.

luckapa
luckapa
04.11.2019 5 z 5

Úžasná kniha, která je již dlouhá léta v mých top nejoblíbenějších knihách.

666Jitka
666Jitka
13.09.2019 5 z 5

Vynikající historický román - skvěle se čte ...

Monkey
Monkey
23.08.2019 5 z 5

Dodnes bezkonkurenčně nejlepší knížka, kterou v téhle zemi někdo napsal. A nakolik mohu soudit, jedna z nejlepších vůbec. 5/5

allebra
allebra
21.08.2019 5 z 5

Na knihu od Jarmily Loukotkové jsem se chystala dlouho. Nakonec jsem si vybrala do Čtenářské výzvy „Navzdory básník zpívá“ a byla to skvělá volba. Příběh mě úžasným způsobem vtáhl do děje, četl se s takovou lehkostí, byl nejen poučný a zajímavý, ale i vtipný, jsem nadšená. Jako historický román se mi moc líbil a těším se na další z tvorby této výborné autorky. Některé knihy se mi líbily, ale za nějaký čas jsem marně vzpomínala, o čem vlastně byly. Tato kniha k nim rozhodně patřit nebude. Doporučuji.