Návštěva staré dámy

Návštěva staré dámy https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/376034/mid_navsteva-stare-damy-I8K-376034.jpg 4 254 32

Modelová hra, která spojuje prvky komické a tragické, svého autora proslavila. Milionářka Klára Zachanassianová se vrací do svého rodného chudobného městečka a chce se pomstít své lásce z mládí Alfredu Illovi. Přistoupí obyvatelé městečka na její nabídku zabít ho za miliardovou odměnu? Hra vychází v překladu Jiřího Stacha v edici D jako její 139. svazek.... celý text

Literatura světová Divadelní hry
Vydáno: , Artur

Der Besuch der alten Dame , 1956

-markéta-
23.12.2017 5 z 5

Překrásné drama, které vás donutí přečíst jedním dechem. Celou dobu, co jsem knihu četla, jsem byla napjatá a čekala, jak to asi skončí.
Konec mě lehce zklamal, ale to nemění nic na mém rozhodnutí dát hvězdiček!
Jestli někdo váhá, tak rozhodně doporučuji!

Orelkarel
13.06.2017 5 z 5

Nejde o knihu jako takovou, jde o kratší drama. Mám doma vydání z roku 1964, kde jsou ještě další díla a objevila jsem ho zcela náhodou v antikvariátu v Praze na Národní.

Martiiiik
18.01.2016 5 z 5

Výborná kniha, až z ní občas mrazilo.. Doporučuji

Albina
16.01.2016 5 z 5

Skvělé dílo.

janavan
05.09.2015 5 z 5

Zajímavé dílo, které se mi dost zarylo pod kůži.
Klára Z. si mě poměrně snadno získala a to především smyslem pro humor a spravedlnost.
Nad pasáží, kde Klára žádá po svém manželi, aby nepřemýšlel, jsem se upřímně bavila a koutky mi cukaly i u pojmenování mužů, sluhů atd Moby, Loby, Boby, Hoby,... no jestli si to vytáhnu u maturity, těším se na popis postav :-)
Musím ale zmínit, že je to dílko, které nabádá k zamyšlení. Kdo z nás by se nepomstil nějakým způsobem bývalým partnerům? Její čin je sice ve své podstatě přehnaný, ale dá se pochopit. A když to trochu přeženu... Nestačila by i menší odměna než jedna miliarda, aby občané jednoho města zaprodali život jednoho nešťastlivce?

EvzenTomecek
15.03.2015 4 z 5

Krátké drama, dobře se četlo, všechno srozumitelné.. Krásný příklad, co dokáží peníze...

medvídě
28.01.2014 5 z 5

Zajímavý příběh, který má velmi rychlý spád...

Terry11
27.01.2014 4 z 5

Drama o tom, že za peníze se dá opravdu koupit všechno - svědomí, morálka, lidi,...Autor tu staví proti sobě morální zásady a ziskuchtivost, strach a prodejnost, bohatství a lidství. Řeší také kolektivní vinu a moc davové psychózy. Hlavní hrdinka Klára je tvrdý člověk. Nakolik to z ní udělal její úděl, život, touha po pomstě, nevím, ale její praktiky jsou strašné. Dočká se své odplaty, ale kdo ze čtenářů jí v závěru drží palce?

Teru
10.01.2014 4 z 5

Komično ve své nejkrásnější podobě.

Vera Silent
19.01.2012 4 z 5

Kratka a vtipna hra, ovsem horky konec ji ubira na lehkosti a pro mne i trochu na dojmu., krome toho ke konci dojde i vtip a hra se pomalu zadusi. Dürrenmatt tim chtel poukazat i na lidske slabosti a ne jen lidi pobavit.

Stammel
15.04.2011 4 z 5

Staré dámě na čtivosti trochu ubírá Dürrenmattův styl intelektuálního hračičkovství. Konstruuje absurditou lízlý příběh, na kterém vtipně a přiléhavě glosuje spoustu společenských jevů, ale ve kterém pak pod lavinou postav a symbolů tak trochu chybí život.

Nicméně D. byl chytrý autor, který věděl, co píše, a proto je hra i tak hodně zajímavá. Obraz blahobytné ekonomiky vytvářené jaksi z ničeho, jen s vědomím, že bude jednou muset být zplacena neštěstím, nemá chybu. Otázka po tom, do jak extrémních poloh může vystoupat spravedlnost, aby stále ještě byla spravedlností, dopadá též s nemalou razancí (byť třeba František Langer umí toto téma zpracovat o dost subtilněji). A ze stupňující se stísněnosti mrazí.

Ke čtení vhodné spíše pro přemýšlivé rýpaly a milovníky žánrovek v jednom.

Gooverka
02.12.2010 4 z 5

dost zajímavá knížka :) doporučuji si ji přečíst. na maturitu je to jedna z těch lepších :)

vraždy láska divadelní hry švýcarská literatura absurdní drama sousedské vztahy

Friedrich Dürrenmatt
švýcarská, 1921 - 1990
2001  85%Soudce a jeho kat
2018  85%Návštěva staré dámy
1964  90%Slib
1989  87%Soudce a jeho kat / Podezření / Slib
1963  84%Fyzikové

Kniha Návštěva staré dámy je v