Návrat z pekla

Návrat z pekla https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/289268/bmid_navrat-z-pekla-9BP-289268.jpg 5 251 115

Karlu Millerovi, nadějnému studentovi medicíny, převrátí život naruby nejen krásná židovská dívka Marie, ale také nadcházející druhá světová válka. Společně se stará se svým otcem o pekárnu v přízemí pavlačového domu, v němž místní obyvatele terorizují kolaboranti a donašeči. Karel se neskutečně trápí výčitkami, že nedokázal zabránit transportu své ženy a dětí do Terezína. Díky podrazu se dostane do koncentračního tábora, kde se stane osobním kuchařem velitele. Záhy zjišťuje, že se jeho děti a žena v tomto táboře objevily také. Setká se znovu se svou rodinou? Pomstí se za veškerá příkoří, která mu život do cesty přinesl?... celý text

Karel67
Karel67
21.11.2018 5 z 5

Nechápu předchozí komentář (parnik111). Kniha mi nepřipadá stručná ani nevěrohodná. Chyby v časové linii jsem si rovněž nevšiml. Návrat z pekla je fascinující výpovědí o zlu i dobru, o malosti i velikosti, o zbabělosti i hrdinství. Čtivá pro všechny generace, jak jsem si ověřil u svých vrstevníků i u studentů. Popište příběh rozvláčněji, ale nikdo to číst nebude. Pro mne tedy naopak - chválím autorův styl - tohle cesta je.

21.11.2018 2 z 5

Kde začít? Když čtu knížku na podobné téma, tak převážně formou literatury faktu. Tady jsem se nechala zlákat hodnocením a pustila se do čtení, bohužel se po pár stránkách potvrdilo mé neblahé tušení - tudy cesta nevede. Nechci nijak zpochybňovat hrůzy za Protektorátu a v koncentračních táborech. Byly, a možná ještě ve větší míře, než bylo v knize uvedeno.

Jenže knížka mi přišla strašně stručná. Autor v ní v rychlosti popsal všechno zlo a utrpení, a když už se něco snažil rozvést, dostávalo to nádech červené knihovny, či sci-fi. Navíc se mu ta vloudila chybička v časové linii. Stane se...

Když něco čtu, tak tomu chci věřit, tady to bohužel nešlo.

Honzík42
Honzík42
21.11.2018 5 z 5

Příjemná kniha, která plní svůj účel. Má upozornit na hrůzy války a lidskou zrůdnost totality. Hlavně v této době by si ji měli někteří vlivní přečíst.

milena.nowak
milena.nowak
17.11.2018 5 z 5

Mně se kniha naopak líbila. Dnešní mladí lidé o válce nevědí vlastně nic. Proto snaha vysvětlit jim toto období je jedině přínosem.

16.11.2018 2 z 5

Jenže knížka mi přišla strašně stručná. Autor v ní v rychlosti popsal všechno zlo a utrpení, a když už se něco snažil rozvést, dostávalo to nádech červené knihovny, či sci-fi. Navíc mi tam neseděla časová linie. Svatbu měli na jaře 1939, tedy před válkou, manželka teprve těhotná. V pasáži, kdy už je po válce, autor zmiňuje: "Můj chlapec už není tím malým hochem, kterého jsem si pamatoval z doby před válkou." ...jenže před válkou ještě nebyl na světě... Bohužel chybička se vloudila.

Když něco čtu, tak tomu chci věřit, tady to bohužel nešlo.

Jane100
Jane100
24.09.2018 5 z 5

Silný příběh. Přečteto jedním dechem.

Anonymka1
Anonymka1
23.09.2018 5 z 5

Tak tohle bylo něco! Myslím, že slovy nejde snad ani popsat, jak moc je tahle kniha úžasná. Přečetla jsem si ji na doporučení mojí mamky a zároveň jsem ji použila jako knihu k povinné četbě na téma historie. Myslím, že tuhle knihu by si měl přečíst povinně každý. Knihu jsem přečetla za týden. Bylo to strašně rychlé čtení, ale ovšem musela jsem si dávat přestávky, abych rozdýchala to, jak hnusně se k sobě lidi dokážou chovat. Nejhorší bylo číst pasáže o smrti dětí, to mi až málem ukápla slzička. Z knihy jsem cítila tak strašnou bezmoc, strach a nenávist, že se mi tahle kniha vryla hodně hluboko do paměti.
Jak jsem již zmiňovala, tuhle knihu bych donutila k přečtení svým vrstevníkům, aby si uvědomili, že jejich ,,problémy" nesahají ani po kotníky těm, které měl Karel. A nejen to, měli by si taky uvědomit, co všechno se v té době vůbec dělo. A celou historii vědět. Jsem ráda, že se děj odehrával na našem území, hodně mi to pomohlo i do dějepisu, protože tam jsou krásně všechny důležité historické zvraty vysvětleny. Jsem ráda, že autor knihu neukončil hned po válce, jako je to skoro ve všech válečných knihách, ale že dál pokračoval a obohacoval mé znalosti o události, které se děly i po válce.Takže nemohu hodnotit jinak než 5 hvězdičkami.
Dále bych chtěla podotknout, že kdybych nevěděla, že tuto knihu napsal český spisovatel, tipovala bych to na celosvětový bestseller.
Klobouk dolů před Panem Vavříkem!

zdenap
zdenap
18.09.2018 5 z 5

Kniha se mi moc líbila, děkuji za ni. Když si uvědomím, co lidé za války zažili, žijeme dnes v nádherné době.

jan1919
jan1919
27.07.2018 5 z 5

Děkuji za příběh. Uchvátil mě, četlo se to prostě úplně samo

Analady
Analady
24.07.2018 2 z 5

Z období 2. sv. války jsem četla hodně knih. Pokaždé jsem spolu hrdiny prožívala jejich nelehký život od začátku do konce. U této knihy to bylo jiné. Něco mi na ní nesedlo. Nějak mi chyběla větší hloubka. Nevím, těžko se to popisuje. Škoda, na knihu jsem se těšila.

Hell_Rihova
Hell_Rihova
18.07.2018 5 z 5

Další z několika silných příběhů o tom, co si museli lidé za války vytrpět. Kolik toho ztratili, rodinu, děti, majetek, přirozenost a přesvědčení o tom, že lidé na sebe přeci nemůžou být tak krutí. Nikdo z nás, kdo něco podobného nezažil si neumí představit jaká krutá doba to byla. Přestože tento příběh je smyšlený zároveň vypovídá příběhy několika milionů jiných lidí, kteří od sebe byli odloučeni a spousta z nich se z pekla koncentračních táborů nevrátila. Hlavní hrdina kvůli lásce k židovské ženě přijde o všechno, sám skončí v jednom z táborů a jediné, co mu zbývá je boj o holý život, vzpomínky na rodinu a víra, aby je aspoň jednou ještě mohl vidět. Z příběhu mě mrazilo, jako z každé knihu na toto téma. Zanechá to ve mě vždycky spoustu otázek. A ta hlavní je, proč se to dělo, muselo se to dít?

Jirinamac
Jirinamac
25.06.2018 4 z 5

Není to knížka faktů, ale je to sepsání více příběhu, které se mohly stát. Pár nepřesností tam je. Mám ráda příběhy, které jsou opravdu prožité a tady není znát, že je autor neprožil.

jarin58
jarin58
15.06.2018 5 z 5

Silný příběh,absolutně si nedokážu představit jaké to musí být opustit své děti.Takové knihy by lidé měli dnes více číst.Musím se přiznat,že na konci jsem měl slzy v očích.

veronie
veronie
17.04.2018 5 z 5

Knih s tématem 2. světové války jsem četla několik. Ale zatím žádnou, která by ukázala život v komunistickém režimu. Tato doba mě minula a až v poslední době zjišťuji, že ač se prstem ukazuje pouze na němce, i komunisté zničili nespočet životů a rodin. Příběh, který je v této knize, je velmi silný a určitě stojí za přečtení.

nycol
nycol
01.03.2018 5 z 5

Velmi silny pribeh.

Azmodan
Azmodan
13.01.2018 5 z 5

Velmi silný lidský příběh. Autorovi se daří vtáhnout čtenáře do děje a donutit ho vcítit se do pocitů hlavního hrdiny. Nejednou pak zacuká koutek oka i tak otrlému muži jako jsem já. Popis pekla koncentráku, kde krutost je limitována jen lidskou představivostí střídají vzpomínky na běžný život a člověk tak má možnost vnořit se do postavi Karla Millera a prožít s ním nejstrašnější údobí lidských dějin, kdy cena lidského života byla na úrovni ceny života zvířecího.
Jedná se o uvěřitelný příběh netrpící nemocí vlasteneckého balastu nebo prvoplánovitého hraní na city a emoce čímž si mě tato kniha také získala.
Kniha je jednou z toho nejlepšího, co jsem kdy četl.

TynkaMiky
TynkaMiky
21.12.2017 5 z 5

Četla jsem a viděla spoustu knih a filmů o nechutnostech 2. světové války, ale tato kniha mě zasáhla asi nejvíce. Mrazí mě a mám slzy v očích, rozhodně doporučuji všem, které 2. světová válka zajímá.

intelektuálka
intelektuálka
11.11.2017 4 z 5

Další vyprávění z období 2. světové války. Roztrhané rodiny, koncentrační tábory, zničení důstojnosti člověka. Hrdinovi se podaří přežít, ale co jej čeká? Nástup komunismu, znárodnění a emigrace. To je hodně na jeden lidský život.
Ale závěr vyznívá optimisticky a jeho rod bude mít pokračování.

Mindy
Mindy
08.10.2017 5 z 5

Kniha,ze které mrazí. Dala jsem ji přečíst i dceři, aby měla představu,co se během války dělo, nějak se na to pozapomíná.

Helik01
Helik01
15.09.2017 5 z 5

Tato kniha mě vtáhla hned od první stranky do děje a to se stává jen mimořádně. Člověka nutí zamyslet se nad svým životem. Každopádně si nedokážu představit, jak moc těžké bylo opustit vlastní děti. Neuvěřitelně silný příběh o něčem tak skutečném, až z toho mrazí...
Za mě je to moc povedené dílo, doporučuji.