Návrat z pekla

Návrat z pekla https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/289268/bmid_navrat-z-pekla-9BP-289268.jpg 5 251 115

Karlu Millerovi, nadějnému studentovi medicíny, převrátí život naruby nejen krásná židovská dívka Marie, ale také nadcházející druhá světová válka. Společně se stará se svým otcem o pekárnu v přízemí pavlačového domu, v němž místní obyvatele terorizují kolaboranti a donašeči. Karel se neskutečně trápí výčitkami, že nedokázal zabránit transportu své ženy a dětí do Terezína. Díky podrazu se dostane do koncentračního tábora, kde se stane osobním kuchařem velitele. Záhy zjišťuje, že se jeho děti a žena v tomto táboře objevily také. Setká se znovu se svou rodinou? Pomstí se za veškerá příkoří, která mu život do cesty přinesl?... celý text

Miretti
04.06.2019 5 z 5

Ke knihám s touto tématikou nelze moc napsat, snad jen to, že nic takového by nikdo z nás nechtěl zažít a já při čtení těchto knih vzdávám takový svůj soukromý hold všem obětem těchto hrůz.
Kniha je psána bravurně, bez nějakých příkras, až skoro věcně, což jí přidává na čtivosti. O to víc jsou ta zvěrstva skutečná.
Rozhodně doporučuji a děkuji panu autorovi za tento příběh..

monika7105
29.05.2019 5 z 5

Na knihu jsem narazila náhodou, přesvědčilo mne vysoké hodnocení, je to bomba, velmi dobře napsaná, čtivý, smutný příběh. Tleskám autorovi a rozhodně si přečtu jeho další dvě knihy.

ivana1924
24.05.2019 4 z 5

Nemám vůbec slov k tomuto tématu. Všechno co přečtu, je ...nepředstavitelné, neskutečné.... A přitom...tak hrozně skutečné. Čest jejich památce

klokan.1905
02.05.2019 5 z 5

Návrat z pekla...
Autor nás zavede do předválečné Prahy, kde nás seznámí s mladým studentem medicíny Karlem Müllerem... Mladý Karel se snaží mimo studia vypomáhat svému otci v rodinné pekárně... V této době se Karel zamiluje do mladé židovské dívky Marie Wimmerové... Následuje svatba a krátce po ní se mladému páru narodí dvojčata - Karel a Kristýna... Poté však dochází k transportu Marie a dětí do koncentračního tábora v Terezíně, kterému nemohl Karel nijak zabránit... Krátce poté dochází i k jejich dalšímu přesunu, a to do koncentračního tábora v polské Osvětimi... Tam se po nějaké době objeví i samotný Karel... Zda ještě dojde k jejich setkání a k návratu domů? Tak to se ode mě nedozvíte... ;-) Určitě se to ale dozvíte, když si přečtete tuto skvělou knihu pana Vavříka...
V knize je tolik utrpení, bolesti, hrůzy, teroru, podrazů, ale také tolik pochopení, lásky, cti...
Nezbývá mi, než před autorem hluboce smeknout... Opravdu skvělé čtení, díky...

sioux
28.04.2019 5 z 5

Velmi čtivá kniha na už hodně popsané téma. Člověk ví, že to bude drsné, ví, co se tam bude dít, je těžké tam ještě něčím překvapit, ale ta hrůza je nadále svým způsobem fascinující, takže se o ní píše a čte pořád dokola. Ty uvědomělejší řeknou, že se o tom musí psát, aby se nezapomnělo. Pochybuji, že se lidstvo někdy poučilo z knih nebo čehokoliv jiného kromě vlastní individuální zkušenosti, která je ale v podstatě nepřenosná.
Přečetl jsem to rychle a jedním dechem.

lenik284
28.04.2019 5 z 5

Pane Vavřík, děkuji a bravo. Krásná kniha, čtivý příběh, tak strašně smutný, pravdivý. Říká se, že papír snese všechno, a čas rány zahojí, ale takovou krutost co si museli židi, kteří byli deportovani do táborů prožít asi ani popsat nejde. Obdivuji všechny, kteří si toto prožili a přežili, klaním se jejich statečnosti, že měli víru přežít v tak nelidských podmínkách, je mi vždy nesmírně líto dětiček, když čtu co si musely prožít.Tato kniha by měla být jako povinná četba. Kdybych mohla dát dám 10*.Povedlo se Vám napsat skutečný příběh u kterého jsem plakala a přečetla ji jedním dechem. Doporučuji!!!!!

Kekik
23.04.2019 5 z 5

Knižní pecka. Od prvního do posledního slova.
Čtivý příběh, který svým obsahem chytí za srdce. Autor popsal zážitky z tábora tak věrohodně, jako kdyby ty hrůzy sám zažil. U některých scén se slzy nedaly zadržet. Kniha pokračuje i po skončení války. Vše je zde vystiženo tak, jak to skutečně bylo. Bez jakéhokoliv přikrášlení.
Kniha má spád, žádné zbytečné omáčky a popisy. Děj není psán chronologicky, a to mu přidává na atraktivitě. Nebojte, chaos v ději mít nebudete. Krásně vše na sebe navazuje.
Návrat z pekla je příběh, z kterého mrazí, a který zůstane navždy v paměti.
DOPORUČUJI !!!
Těším se na autorovu nejnovější knihu s názvem Případ Kláry P. Zde se znovu setkáme s psychologem Františkem Langmaierem z knihy Kolotoč strachu.
Všechny knihy Jana Vavříka jsou inspirované skutečnými událostmi.

čef
23.04.2019 5 z 5

Velmi čtivě a poutavě odvyprávěný příběh, který je umně spleten jakoby z mnoha a mnoha podobných. Zahrnuje období 1. republiky, Mnichov, okupaci, Terezín, koncentrační tábor, Gotwald, STB a emigraci. Hrdina toto všechno prožil, hodně vytrpěl a o mnoho přišel, naštěstí i získal. Co se týče příběhu, není to laciné čtení na chvíle pohody, obávám se, že v dnešní době o tento typ story, i když to zde na DK vypadá dobře, nebude dlouhodobě až tak velký zájem a to se hodně chci mýlit.

tereza0684
16.03.2019 5 z 5

Moc krásná knížka. Pro všechny mlovníky historických románů.

SakuraLuci
14.03.2019 5 z 5

Tak z tohoto příběhu mrazí... Jan Vavřík se se svou knihou vyrovnává zahraničním autorům, perfektní dílo... Toto by měla být povinná četba

Monni
28.02.2019 5 z 5

Tyhle knihy by měl číst opravdu každý.

Nedokážu přestat žasnout nad tím, jak dokázali být vězni stateční a naopak věznitelé krutí. Prostě nedokážu pochopit jak někdo může něco takového udělat a chovat se k lidem, tak jak se chovali němci. Z toho je mi opravdu zle. Zárověň obdivuju jak může být někdo tak statečný a silný a něco takového pežít. Já osobně bych to asi nedala a nedokážu si představit co to muselo být za peklo. Myslím, že nikdo kdo to nezažil si to nedokáže představit.

Každopádně opět silný příběh a opět silný zážitek. Knihu jsem musela párkrát položit a vstřebat, protože mě hodně dostávaly scény s dětma (od té doby co jsem matka jsem na tyto scény citlivá :D) a potom při scéně s profesorem Vlerinem (jak popisoval když ho dávali do pece) a ještě při scéně Karlíka na nádraží (jak obviní svého otce). Toto byly asi nejsilnější scény pro mě.

Každopádně knihu můžu určitě doporučit a nezaslouží si méně než 5*/5*

Kamchaa
12.02.2019 5 z 5

Wow.. a potom dlouho nic. Všechny knihy s tématem holokaustu ve mne zanechávají neutuchající pocit neuvěřitelnosti tehdejší doby.

asam
28.01.2019 5 z 5

Silný příběh. Až se tají dech. Víc k tomu říci nemůžu. Všechno by byla jen prázdná slova
Přečtěte si.

Jack Bauer
14.01.2019 5 z 5

Návrat z pekla znovu do pekla. Do našeho hnusného tehdejšího komunistického státu. Srovnání stb s gestapem je perfektní. Velmi silný příběh plný emocí, který se čte jedním dechem. Hodně k zamyšlení. Není to v Němcích, ale v lidech, Češi, Francouzi a jakýkoliv národ by se choval stejně. Znám mnoho dobrých Němců, nelze odsuzovat Němce za hrůzy holocaustu, ale zfanatizované jedince. Co mě fascinuje, že za normálních okolností to byli leckteří snad i slušní normalní lidé a co se z nich stalo. Zvěř, bestie. I Česi byly zrůdy , viz komunistická stb, řezník, udavačská sousedka Vaverková apod. Kniha se čte velice dobře a autor perfektně vystihl tehdejší dobu včetně charakterů postav. Jana Vavříka teprve po přečtení pouhých dvou knih řadím mezi mé oblíbené české spisovatele a těším se na další jeho knihy. Obě dvě knihy mě naprosto dostaly, je vidět , že i naši autoři se vyrovnají světovým bestselerům a mnohdy je i předčí. Kniha mě bude dlouho ležet v hlavě. DOPORUČUJI.

viva71
31.12.2018 5 z 5

Knížka má spád a čte se jedním dechem. Postavy jsou přehledné a jejich charaktery jasně vykreslené. Syrovost období, které hrdinové prožívají, mi několikrát nahnala husí kůži a znovu připomněla, že hrůzy války, které se podepsaly především na nevinných lidech, nelze zapomenout.

Rou
05.12.2018 5 z 5

Knížka se čte velmi dobře, nezachází moc do podrobností, ale někdy je to lepší, i tak je tam hrůz dost a dost. Nejsmutnější mi přišlo to, že lidé, kteří prošli útrapami války a koncentračního tábora si nemohli oddechnout ani po skončení války a následovala další noční můra, která rozdělovala rodiny a měla neomezenou moc nad lidskými životy.

Danago
26.11.2018 5 z 5

Velice čtivě zpracováno silné téma. Příběh začíná těsně před druhou světovou válkou, ale s ní nekončí. Téma pokračuje i obdobím poválečným až do 70 let minulého století. Je zde velice dobře popsáno myšlení lidí v té i té době. Jejich utrpení i jejich zrada. Při čtení knížky mě to nutilo k zamyšlení , co všechno dokáže člověk vydržet a kam až jsou někteří lidé schopní zajít.

libusepetrinova
23.11.2018 5 z 5

Kniha se mi líbila, udělala mi radost, má dnešní společnosti co dát. Souhlasím s komentářem Karel67. Líba

MarieAnna11
23.11.2018 5 z 5

Knihu jsem přečetla jedním dechem. Byla jsem také na křtu knihy, na kterém byl přítomen člověk, který přežil Osvětim a knihu četl, velmi ocenil její přínos pro mladou generaci. Za mě se kniha povedla a nechť slouží dál pro osvětu. Marie.

pamik111
23.11.2018 2 z 5

Kde začít? Když čtu knížku na podobné téma, tak převážně formou literatury faktu. Tady jsem se nechala zlákat hodnocením a pustila se do čtení, bohužel se po pár stránkách potvrdilo mé neblahé tušení - tudy cesta nevede. Nechci nijak zpochybňovat hrůzy za Protektorátu a v koncentračních táborech. Byly, a možná ještě ve větší míře, než bylo v knize uvedeno.

Jenže knížka mi přišla strašně stručná. Autor v ní v rychlosti popsal všechno zlo a utrpení, a když už se něco snažil rozvést, dostávalo to nádech červené knihovny, či sci-fi. Navíc se mu ta vloudila chybička v časové linii. Stane se...

Když něco čtu, tak tomu chci věřit, tady to bohužel nešlo.