Návrat Krále Šumavy

Návrat Krále Šumavy https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/135806/bmid_navrat-krale-sumavy-pRf-135806.jpg 5 464 140

Životopisný román o nepolapitelném převaděči, který se stal předobrazem Krále Šumavy, vychází z jeho vlastních vzpomínek, svědectví pamětníků i archivních dokumentů. Jedná se o dosud nejrozsáhlejší literární rekonstrukci příběhu muže, který po válce nejprve pomáhal chránit hranici v policejní uniformě tehdejšího Sboru národní bezpečnosti, ale po únoru 1948 se stal jeho nejobávanějším soupeřem. Kniha zachycuje nejen výjimečný lidský osud, ale rovněž dramatické události spojené se vznikem nechvalně známé železné opony. Josef Hasil, který dnes žije na předměstí amerického Chicaga, v roce 2001 obdržel z rukou prezidenta Václava Havla Medaili Za hrdinství.... celý text

koolstof
28.03.2024 2 z 5

Silný a zajímavý námět, ale bídně napsané. Rád jsem se dozvěděl leccos o tehdejších poměrech v pohraničí, nicméně to působí, jako by to psal spíše nějaký nadšenec a rozhodně ne vypsaný spisovatel.

Barcasss
16.03.2024 5 z 5

Velmi silný příběh, který člověka chytí a nutí číst dál a dál, dokud nedočte. Vzhledem k tomu, že řadu míst z příběhu znám, mě líčení přechodů hranic přímo ožívá v představách. Jen mi občas trochu "překáží" přítomný čas a pro lepší srozumitelnost bych chvílemi použila i minulý čas, ale to už je jen můj problém. Celkově knížka zanechala opravdu velký dojem.

karol.cadex
11.03.2024 5 z 5

Chtěla jsem napsat o knize rozsáhlý elaborát, ale je tu přes sto komentářů, tak to zkrátím.

Výhoda při čtení je, a to obrovská, pocházet z míst, kudy Hasil denně šlape. Pokud by se kniha odehrávala třeba u Liberce, asi bych ji nečetla. Asi určitě. Takhle přesně jsem věděla, kudy cestičky vedou, jak velké kopce museli převaděči šlapat a při představě, jak si svištím z Budějovic na kole na Šumavu, mi bylo upřímně zle od žaludku.
Tři čtvrtě jmen jsem znala, jelikož v Prachaticích se tak jmenuje každej druhej.
Možná jsem očekávala víc popisů přírody, ale od toho tu jsou jiní.
Bála jsem se, jak udrží autor hranici mezi literaturou faktu a románkem na styl Mornštajnové, a dobrý! (Proboha tím neurážím Mornštajnovou, kdybyste mi zas někdo chtěl psát zprávy).
Na konci mi slza ukápla, než jsem si uvědomila, jak hovořila moje babička třeba o Mašínech. Ta komunistická agitka byla do člověka zažraná, opravdu až do morku kostí.
Kniha na mě působila skoro až intimně právě s ohledem na místní znalost. Některé nuance pochopí pravděpodobně jen rodáci.
Knihu jsem odkládala prakticky deset let, ačkoli ji máme doma včetně věnování, musela jsem si do ní dozrát.
Pokud si chcete doplnit vzdělání o Králi Šumavy, doporučuji tuto diplomku: https://theses.cz/id/u5740y/Diplomov_prce_-_Klbl.pdf

Dudy431
08.03.2024 4 z 5

Dal jsem čtyři hvězdy, ale tu jednu jsem si nechal za, pro mne otravný, přítomný a místy i budoucí čas.
Nevím proč, ale knihy psané v prézentu mi nějak nesedí.
Naopak mám rád knihy psané v čase minulém, kde je čas přítomný používaný, tam kde si to text žádá, ke zdůraznění atmosféry...

slunicko1958
27.01.2024 5 z 5

Jsem nadšená, kniha se mi moc líbila.

Autor umí poutavě vypravovat, i když mi zpočátku trošku vadilo, že píše i o uspokojování tělesných potřeb všeho druhu. Postupem času jsem jen hltala děj a nic jiného už neřešila. Knížka je velmi čtivá a čtenáře dokáže vtáhnout do děje.

Občas jsem si prohlížela mapu Šumavy a vyhledávala místa, o kterých je v knize řeč.
Opravdu povedené dílo.

"Jestli bych znovu chodil přes čáru a převáděl? Jestli bych znovu střílel? Tenkrát, slečno, nebyla jiná možnost. Jo, bejt v tý samý situaci, udělal bych to zas. Někdo se jim postavit musel. Voni by si nakonec mysleli, že můžou všechno. Jo, nelituju jedinýho dne, kdy jsem jim škodil. Měli z mýho jména takovou hrůzu..."
(str. 388)

Lubko
18.01.2024 5 z 5

Strhující příběh, výborně napsaný, četl jsem to jedním dechem. Je to syrové, plné hnusu a zmaru přelomu 40. a 50. let.

georginaa
25.12.2023 5 z 5

Moc nádherně popsaný příběh v pohraničí. Nádherná příroda Šumavy a její zákoutí, stezek mezi močály. Tyto léta byly tak jiné a stále nás fascinují, dnešní člověk si to ani už neumí představit, jak to vše bylo dříve složité. Díky pamětníkům si to můžeme přiblížit v knihách a je i spousta zfilmovaných kousků, které též stojí za prohlédnutí.

Venda32
24.11.2023 5 z 5

Knížku jsem měl v seznamu dlouho. Díky čtenářské výzvě se na ní dostalo. Přestože aktuálně nemám příliš času a knížka má 400 stran, ve chvíli kdy jsem se od začátku začetl, nešlo se odtrhnout. Naprosto strhující příběh plný zvratů a překvapení.
Pokud jste viděli na Voyo seriál Král Šumavy, viděli jste jen část knihy. A kniha je jednoznačně lepší.
Brilantní ukázka tehdejší smírně doby. Zároveň bez tlačení do toho, kdo je dobrý a kdo zlý.
Pane Žáku, takhle píše Mistr (učitel).

mi-380
13.11.2023 5 z 5

Kronika dobrodružného úseku jednoho života, kronika dramatické a pro mnohé kruté doby deseti poválečných let.
Stožec, Nové Údolí, Soumarský Most, Lenora, Kvilda, Borová Lada, Dobrá, Boubín, České Žleby, Trojmezí atd. atd. Ano, tady všude jsem byl, dokonce jako student - brigádník při stavbě jezu ve Stožci ještě před revolucí, kdy jsme byli pod stálou kontrolou mladých mužů se samopaly přes rameno. Každoročně na Šumavě strávím alespoň jeden týden, přečetl jsem pár Klostermannů, ale že jsem tam nezažil divoká poválečná léta, která autor tak pečlivě na příkladu Josefa Hasila popsal, to mi vůbec nevadí. Kdoví jak bych dopadl. Sám hlavní hrdina knihy, skutečná postava, v jednom z rozhovorů přiznal, že takových Králů bylo mnohem víc, on je výjimečný tím, že přežil, přestože jeho vývoj po čáře: příslušník SNB - pohraničník - převaděč - vězeň - agent chodec moc nadějí na přežití nenabízel. Po cestách mezi pomníčky obětí z obou stran, s partou přátel, kteří všichni knihu četli, si každoročně tuto postavu i dobu připomínáme a nezapomínáme.
...
„Myslíš, že to všechno mělo nějakej smysl?“
„Jo, určitě jo.“
„Já ti nějak nevím. Převedli jsme fůru lidí, to je pravda, zachránili jsme jim krky. Ale spočítej si, kolik našich zavřeli, kolik jich popravili. To jsou, kamaráde, jasný počty. Odsralo to daleko víc přátel, sousedů, bráchů a sester, než kolik lidí bylo zachráněnejch. Američani nás masírovali, že bude třetí světová, a ono zatím velký kulový. Vždyť jenom proto jsme pro ně začali pracovat. Chtěli jsme se domů vrátit. A teď jsou z nás emigranti. Dva blbci, co nedovedou pořádně anglicky.“
90 % (zatím 426 hodnocení, aktuální průměr 92 %).

P.S.
Slyšel jsem i vyprávění samotného Josefa Hasila, kde, už v pokročilém věku, smutně komentuje a vyvrací většinu scén ze známého filmu, některé části Žákovy knihy, a dokonce pochybuje i o významu svého tehdejšího počínání.

mila2411
11.11.2023 5 z 5

Moc pěknýýýý! Na román ze Šumavy jsem se moc těšil. Historie míst, kam se léta nesmělo a která mají i dnes neskutečné kouzlo... Knížka funguje od začátku do konce výborně. Příběh má výborný spád a vývoj. Za mě plný počet hvězd!

konicekbily
07.11.2023 5 z 5

Autor napsal román, vypadá jako literatura faktu, ale je to skutečně hezký román opírající se o autorem zjištěné informace z písemných podkladů, vzpomínek dožitých aktérů událostí té doby a i samotného Josefa Hasila. Líbilo se mi připomínání historických souvislostí, popis situace u nás i v Bavorsku a také znalost místopisu Šumavy na české i bavorské straně hranic.

Ladislav73
24.09.2023 5 z 5

Josef Hasil, který v poúnorových letech pomáhal převádět lidi přes československé státní hranice, je pro jedny (super)hrdina třetího odboje. Na druhé straně se na něho na Šumavě místní, kterým v době, kdy chodil přes hranici, a bylo jim nanejvýš pět šest let, dívají jako na vraha a prospěcháře. Mladí jim ale ukradli komunisti. Za lágry, mučení, týrání a špehování nemůže Josef Hasil ale komunistický režim a STB.

Josef Hasil přežil, protože šel přímo k věci, aniž by přemýšlel o následcích. Jednal intuitivně, ne s logickou rozvahou. Měl ohromný dar a tím byl jeho šestý smysl. Něco co vás předem varuje, ukazuje cestu, mění již domluvené plány. Nikdy a ničemu se nepřizpůsoboval, vždy a za všech okolností přizpůsobil okolnosti sobě, své potřebě.

Josef Hasil ač drobný muž, který zná lesy jako málokdo jiný, měl také skvělou fyzickou sílu. Který dnešní voják by dokázal chodit nejen po Šumavě stovky kilometrů, vydržel běžet dlouhé kilometry lesy a krajinou a to mnohdy v noci, kdy na krok nebylo vidět.

Jsem rád, že jsem mohl jeho příběh poznat a to díky audioknize výborně načtenou Ondřejem Brouskem.

alnahu
07.09.2023 4 z 5

Tento příběh z české historie o pašerákovi a převaděči se znalostí pohraničních močálů,jsem si opět přečetla díky čtenářské výzvě.
Přečteme si příběh Josefa Hasila - přezdívaného Král Šumavy,který pomáhal po válce lidem přecházet přes Šumavu do západního Německa.
Návrat Krále Šumavy je v podstatě životopisný román v kterém se čerpá ze vzpomínek hlavního hrdiny.

Pernice
27.08.2023 5 z 5

Skvěle zpracované, velice silné téma silné osobnosti převaděče a agenta Josefa Hasila.
Oceňuji precizní badatelskou/reportérskou práci autora a bohatý jazyk.
Román mi v mnoha ohledech připomínal knihu Jana Nováka Zatím dobrý o útěku bratří Mašínů: stejná doba (a s ní spojená atmosféra strachu), obludnost nově nastoleného režimu, neuvěřitelné štěstí (či šestý smysl) hlavních aktérů v situacích, kdy byli na dosah zatčení a především odvaha a (často) smutný osud lidí, kteří hlavním hrdinům pomáhali (a museli projevit stejně velkou odvahu). V Žákově knize je navíc skvěle vykreslená atmosféra drsné Šumavy a života lidí poblíž státní hranice v bouřlivé době.
Nejsilněji mě zasáhl závěr knihy a osudy lidí, kteří Hasilovi a jeho parťákům pomáhali. Knih, které připomínají zrůdnost komunistického režimu, nebude nikdy dost a jak už tady opakovaně padlo, právě takové knihy mají smysl jako povinná četba.

anibeni
23.08.2023 5 z 5

Příběh Josefa Hasila znám, tak jako místa, kde se pohyboval. Ale tahle kniha měla ještě něco víc - nejen to dobrodružné, ale i to odvrácené.. není to jen příběh Josefa Hasila, je to příběh lidí kolem něj, jeho rodiny, přátel i nepřátel..
Byť mi úplně nesedl styl psaní, kniha jako taková mě nadchla. A jestli to za to stálo? Stálo, Králi Šumavy, stálo..

m2056
12.08.2023 4 z 5

Tak tohle je silný příběh který když čtěte tak ho přímo spatříte ve vaší hlavě moc dobře se čte.

ElaJel
09.08.2023 5 z 5

Kniha mě nadchla! Je čtivá, děj neskutečně napínavý, nemohla jsem se odtrhnout.
Skvělá práce, ke které se určitě časem zase vrátím.

katerina3502
26.06.2023 4 z 5

Velmi dobře napsaný životopisný román o odvaze Josefa Hasila, spousta pro mě nových a zajímavých věcí, jen mi moc nesedl styl psaní v krátkých větách a přeskakování v ději. ale určitě knihu budu doporučovat známým.

sestraJoy
25.04.2023 5 z 5

OD TÉ DOBY SE ZAČÍNAJÍ MEZI HRANIČÁŘI ŠÍŘIT LEGENDY O KRÁLI ŠUMAVY, O NEPOLAPITELNÉM HASILOVI, O DÉMONOVI S CHLAPECKOU TVÁŘÍ .... Čte se to moc dobře! Takový dějiny kopečkářství a (kousek) biografie jejich krále. Viděl jsem ten novej seriál a vůbec ničemu to nevadilo, protože tady je toho mnohem víc. Stejně zajímavej je Epilog o tom, jestli to vlastně celý mělo smysl...

Doubravka1975
13.04.2023 5 z 5

Silný, životní příběh, tentokrát opravdu podle skutečnosti o Josefovi Hasilovi, nepolapitelném šumavském převaděči. Na obálce je i jeho osobní fotka.
Nejdřív jsem si myslela, že asi půjde o nějaké volné pokračování Krále Šumavy od R.K. Ještě jednou velké díky Neznámému za vysvětlení.
Ale i já si položila otázku Stálo to za to ? Pomohl hodně cizím lidem, ale sebe a své nejbližší uvedl do velkých problémů. Na konci příběhu, kterého nám plnou hlavu, vidím poselství příběhu a knihy i zrůdnost režimu, proti kterému je třeba bojovat, že bez obětí bohužel i těch nejvyšších není svoboda.
Lidé vůbec neví, že jsou ve válce, nové, studené, že celá země se stává vězením.
Doporučuji úplně všem !!!