Návrat Krále Šumavy

Návrat Krále Šumavy https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/135806/bmid_navrat-krale-sumavy-pRf-135806.jpg 5 466 141

Životopisný román o nepolapitelném převaděči, který se stal předobrazem Krále Šumavy, vychází z jeho vlastních vzpomínek, svědectví pamětníků i archivních dokumentů. Jedná se o dosud nejrozsáhlejší literární rekonstrukci příběhu muže, který po válce nejprve pomáhal chránit hranici v policejní uniformě tehdejšího Sboru národní bezpečnosti, ale po únoru 1948 se stal jeho nejobávanějším soupeřem. Kniha zachycuje nejen výjimečný lidský osud, ale rovněž dramatické události spojené se vznikem nechvalně známé železné opony. Josef Hasil, který dnes žije na předměstí amerického Chicaga, v roce 2001 obdržel z rukou prezidenta Václava Havla Medaili Za hrdinství.... celý text

zuziV
22.05.2022 5 z 5

Perfektně zpracovaná knížka s kusem naší historie z období studené války. Vyvstává otázka od samotných hrdinů, jestli práce agenta/převaděče měla smysl. Mělo smysl riskovat a obětovat svůj život a všech zapojených, aby zachránili další? Hrdiny totiž nejsou jenom oni samotní, ale každá jedna osoba jakýmkoliv způsobem zapojena do přepracované pavoučí sítě těchto akcí - pomoc s úkrytem, poskytnutím informací, mlčenlivostí… kniha popisuje nesmyslnost, absurditu a krutost komunistického režimu a nakonec i nepoučitelnost a slepotu národa, kvůli kterým si hrdinové musí pokládat otázku “stálo to za to?”. Klobouk dolů a díky. Ano, mělo to smysl!

petra.kosiky
28.02.2022 5 z 5

Čtu si tu o válce, slzím a zatím ve čtvrtek začala další skutečná válka. Jak někdo řekl, dokud se lidstvo nepoučí z historie, bude ji muset znovu prožívat...
Kniha je úžasná, skvělá, napínavá, čtivá, příběh neuvěřitelný. Jak mohl jeden člověk zažít a přežít tolik tolik, chybí mi slova.
--- Nejdřív jsem slyšela na Českém rozhlase audioknihu, pouštěla jsem si pořád dokola, dokud ji nesmazali. Pak jsem si audioknihu koupila. Pak jsem vyrazila na čtyřdenní vandr na Šumavu a prošla jsem i územím, kudy bratři Hasilové převáděli. A nakonec jsem si koupila i knihu a jedním dechem ji přečetla. Pár vět v nahrávce chybělo, kniha je přeci jen kniha.
Jsem fascinovaná.

flare
10.02.2022 5 z 5

Naucne, vystizne, napinave a opravdove. Klobouk dolu pred panem Hasilem,sic u nej stali zrejme vsichni svati a je otazka do jake miry to vsechno davalo smysl...ovsem jedno je jasne,bolsevik bude vzdycky hloupoucke zlo. Ovsem i pan Zak predvedl mravenci praci..

JamaicaJo
04.02.2022 5 z 5

Hlavním myslem knihy je korekce pohledu na svět skrz propagandu komunistického Krále Šumavy. Čtivé, přemýšlivé, zásadní.
Vřelé díky Davide Jene Žáku !!!

Becca_
01.02.2022 4 z 5

O Králi Šumavy jsem měla trochu pokřivené mínění díky známému filmu, a proto jsem ráda, že mě čtenářská výzva postavila tuto knihu do cesty. Kniha je velmi dobře napsaná a dobře se četla, přesto jsem se bohužel občas ztrácela díky obrovskému množství postav. Doporučuji ji tedy číst v co nejkratším časovém úseku. Při čtení knihy vyvstává několik otázek a nutí k zamyšlení. Knihu rozhodně doporučuji, osvětlila mi zas kus naší historie.

Sybelle
30.12.2021 5 z 5

Ke knize jsem se dostala díky čtenářské výzvě a dřívější zvědavosti.
Životopisný román popisuje jak se z bezstarostného sukničkáře Josefa Hasila stal pověstný agent Chodec.
Ukazuje tehdejší poměry v Československu, propagandu i přitvrzování režimu.
I tady platí dvojí pohled. Na jedné straně je tu pomoc lidem, kteří se bojí nebo nesouhlasí s režimem. Na straně druhé jsou tu oběti lidí, kteří se do té pomoci dobrovolně či nedobrovolně připletli.
Je to kus naší historie napsaný velmi čtivým způsobem, a jsem ráda, že jsem knihu četla.

Chesterton
29.12.2021 5 z 5

[audiokniha]
Druhé setkání s osobností sukničkáře a floutka Hasila, která i skrze svou horkou hlavu dozrává v tragicky rudých padesátých letech. Je formován pohraničním Sborem národní bezpečnosti, vraždou/sebevraždou Jana Masaryka, uranovým lágrem, americkou CIC, ale bezesporu i svou maminkou a dětstvím s mnoha sourozenci . . .

Strávila jsem s vyučeným bednářem malé postavy kus přemýšlivého adventního času. Stejně jako dole milary a jadran jsem měla paralelně v hlavě Mašíny i Gabčíka s Kubišem. Třeba. A právě tu mnohonásobnou odplatu krvavé Stb (či nacistů) na rodinách kohokoli, kdo se postavil na odpor zlu či Zlému.
Vyšla mi z toho obrovská vděčnost za odvahu a opakované nasazování vlastního života za svobodu druhých. Vděčnost nejen za osobní risk a útrapy při akcích, ale navrch ještě snášení výčitek svědomí za utrpení či smrt blízkých.
V knize je obrovský kus dějepisu a všemožných souvislostí, které rozebírá právě jadran a jistě by šla využít ve středoškolské výuce - třeba právě to srovnání s Mašíny.
Počinu Davida Jana Žáka si velice vážím, Ondřej Brousek v audioknize odvedl stejně dobrou práci. Zážitek z příběhu je díky jeho mistrovství ještě více filmový.
7/7

jan.para
28.11.2021 5 z 5

Přečteno jedním dechem. Úžasná publikace o Králi Šumavy.

racionalista
27.11.2021 5 z 5

Vynikající kniha, kterou přečtete jedním hltem. Přečetl jsem ji během tří dnů. Autor perfektně popisuje tu temnou dobu 50.let, hezky propojuje souvislosti a hlavně ukazuje neuvěřitelné hrdinství pana Hasila a jeho dalších kamarádů/kolegů a na druhou stranu strach a často i zrádcovství části populace. Je ostuda, že takovíto lidé (až na výjimky) jako pan Hasil nedostali žádné uznání od polistopadových prezidentů i když oni skutečně za svobodu bojovali (a ne jenom kecat, jak to dělala většina národa).

evelýny
29.10.2021 4 z 5

,,Jsem sice členem sboru, ale přece nebudu chytat lidi, který se bojej a rozhodli se žít jinde.
Takový jsou rozkazy? A kde je zdravej selskej rozum...?"

Josef Hasil vzal rozum do hrsti.

,,Můžeš - li si vybrat mezi dvěma cestami, vyber si tu těžší a méně pravděpodobnou."

Agent chodec vyrazil.
Směr Bavorsko. Svoboda pro všechny.

Strážní andělé všech zemí se spojili,
aby muž malé postavy, co o svobodě měl své představy,
vzbuzující u četníků obavy,
stal se Králem Šumavy.

A k radosti všech dráždil hada bosou nohou.
,,Prošel jsem vám, kamarádi. Pepa Hasil."

Beletristicky zpracovaná literatura faktu.
Fakticky popsaná doba utužování komunistické totalitní vlády 50.let minulého století.
Poutavé, přesto mnohdy dějové přebíhání do budoucnosti mou pozornost rušilo. Ke konci jsem se totálně ztrácela v záplavě agentů, jejich pravých jmen nebo těch krycích.
Pro mě někdy velmi zmatené.
Dlouho budu přemýšlet, kdo vlastně byl Josef Hasil - hrdina nebo dobrodruh?
Každá mince má dvě strany.
Smekám před všemi nápomocnými, bez kterých by se Josef Hasil nikdy nestal Králem Šumavy.
Přesto stále něco trápí moji mysl.

P.S: Mělo to vůbec nějaký smysl?

Audiokniha: variabilně procítěně, nadneseně, jeden za všechny čte Ondřej Brousek

freestyla
29.10.2021 4 z 5

Pár citátů z knihy:

"Sakra, ty myslíš, že za jinejch pánů je to jinačí? Copak jseš tak natvrdlej? To je prašť, jak uhoď, kdo tam nahoře dřepí, vždycky z tebe bude ždímat pot a dřít kůži, to si pamatuj. Vážně bych ti jednu ubalil, holomku. A ať tě ani nenapadne šáhnout na Růžu, je to ještě dítě."
"Jo, pěkně vyvinutý dítě, jen co je pravda."
"Kuš, chlape, a sněz tu polívku, ať nevystydne."

"Stejně je to, slečinko, paradoxní. Stalin se jmenoval občanským jménem Džugašvili, Lenin nebyl Lenin, ale Uljanov, za Trockým se schovával Bronštejn. Jak jim mohlo tolik lidí uvěřit, když ani neměli dost odvahy postavit se a žít s vlastním jménem? Pořád se za něco schovávali. Za světovou revoluci, za Marxe, za dělníky, za lid."

"A kdybyste věděl, jak to dopadne, udělal byste to zas?"
"Nevím, možná to za to nestálo. Ale... Víte, že asi i jo? I když... kdybych věděl, kolik lidí to odskáče, že nás Američani vodili za fusekli, nikdy nechtěi vtrhnout do Československa a postavit se bolševikovi, jenom nás mladý blbý kluky využili. Ale nelituju, to zas ne. Jestli bych znovu chodil přes čáru a převáděl? Jestli bych znovu střílel? Tenkrát, slečno, nebyla jiná možnost. Jo, bejt v tý samý situaci, udělal bych to zas. Někdo se jim postavit musel. Voni by si nakonec mysleli, že můžou všechno. Jo, nelituju jedinýho dne, kdy jsem jim škodil. Měli z mýho jména takovou hrůzu... báli se, že by nás mohlo bejt najednou víc, že nakazím další mladý kluky, co vezmou do ruky zbraň a už se nenechají odstřelit jako škodná, naopak, budou střílet ty jejich zelený paňáky na hranici, stačí, když vystrčí hlavu, a prásk! Máš ji, hajzlíku. Těch mladejch pohraničníků mi bylo i trochu líto, samí mlaďoučký a hloupí kluci. Něměli ánunk, komu tlačej káru."

Zahonek
24.10.2021 5 z 5

Velmi poutavě napsaný životní příběh. Líbí se mi, že Josef Hasil je na jednu stranu popsán jako chladnokrevný profesionál, až skoro superhrdina, zároveň však i jako obyčejný člověk s pocity, touhami a potřebami. Blízké mi bylo i prostředí románu. Na Šumavě jsem prožil hned několik dovolených a některé lokality popsané v knize jsem navštívil.

pajaroh
04.10.2021 4 z 5

Výborně zpracovaný román o Králi Šumavy, D. J. Žák odvedl kus dobré práce při zjišťování informací a následném psaní. Kolikrát jsem si říkala, že se to snad ani nemohlo stát (samozřejmě s přihlédnutím k tomu, že se jedná o životopisný román) - ale stalo.
Styl psaní se mi líbil, dobře přiblížil tehdejší atmosféru, strach, drsnou Šumavu i různé povahy lidí. Je rozdíl, když máte vzdálenou představu o chlápkovi, co převáděl lidi na druhém konci republiky a štval SNB, a pak když se dovídáte detailněji o jednotlivých událostech, převodech, útěcích, nebezpečí, vztazích, osudech blízkých.
Není to lehké čtení, ale je to silné a potřebné čtení.

vemrazik
22.09.2021 4 z 5

Nejen proto, že jde o příběh z mé domoviny, jsem ho s chutí přečetla. Velmi dobře popsaná atmosféra i děj, přesto je pro mě neuvěřitelné, co museli lidé zakoušet. Určitě doporučuji.

n.ezn.amy
08.08.2021 5 z 5

Příběh Josefa Hasila, nekorunovaného Krále Šumavy, člověka silných morálních zásad, který se z přesvědčení stal převaděčem většinou pronásledovaných lidí komunisty do Německa. Člověk, jehož jméno vyvolávalo hrůzu mezi komunisty a lidmi z pohraniční stráže, který riskoval pro svůj boj proti režimu, který zničil tolik lidských životů. Nejvíce napínavý příběh píše sám život a život Josefa Hasila by vydal na několik románů. Můj velký obdiv k tomu člověku.

Komunisti byli furt v ilegalitě a vedli partyzánskou válku proti všem, teda do chvíle, než byl ten únorovej převrat. Pak už mohli vraždit se vší parádou a dokonce to lidu servírovat v přímým přenosu, jako tehdy s Horákovou. Dát trest smrti ženský, která se prohřešila jediným, že měla jinej názor na svět! To dokáže jenom naprosto chudák

Hakate
01.08.2021 4 z 5

Silný příběh, atmosféra, kniha která zanechá velmi silné pocity.

pavel9410
30.05.2021 5 z 5

Silny pribeh, skvele odvypravene. Az je z toho cloveku fakt smutno.

Moon-ika
24.05.2021 5 z 5

Skvěle zpracované, vystihuje atmosféru, postavy i fakta. Je to ale velmi těžké čtení emocionálně, hodí vás to do doby, kde byste rozhodně nechtěl/a žít. Velká desiluse o lidech :( smutné čtení...

bond69
04.05.2021 5 z 5

Naprosto výborné, poslouchal jsem audioknihu, velmi působivé, je dobře vědět jak to v těch těžkých letech opravdu bylo.
Velký dík.

rozina351
28.04.2021 5 z 5

Tak toto bylo něco pro mě! Poslouchala jsem audioknihu v perfektním podání Tomáše Drápely a opravdu jsem si to užila.