Návrat ke ctnostem

Návrat ke ctnostem https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/222893/navrat-ke-ctnostem-222893.png 4 9 4

Co říká tradiční mravní moudrost o moderních mravních zmatcích Autor sice tvrdí, že kniha je tuctová učebnice morálky, ale není tomu tak – aspoň co do žánru a metody výkladu. Vznikla na základě přednášek pro vysokoškoláky, přednášek velice živých a tvořivých, plných překvapivých zvratů a souvislostí, které samy dovedly posluchače k řešení nastolených otázek – a teprve tento výsledek je tradiční, starý několik tisíc let, prostě „tuctový“: Není jiné cesty, než návrat ke starým ctnostem! Kniha poslouží jako nepřeberný zdroj inspirace pro všechny učitele etiky či katolické morálky na středoškolské i vysokoškolské úrovni, a samozřejmě pro všechny, kdo hledají, jak být plně člověkem.... celý text

Duchovní literatura Náboženství
Vydáno: , Krystal OP

Back to Virtue , 1992

Syn_Jundrova
14.01.2021 4 z 5

Vynikající kniha plná hlubokých a podnětných myšlenek. Autor je mistr slova, ale hlavně v druhé půli se mu nedaří vyhnout velmi manipulativnímu stylu psaní - hlavně časté obraty typu "Každý vidí", "Kdo to nechápe, je idiot" nebo "Kdo si myslí něco jiného je nadutý osel" mi prostě dost vadily.

Admiva
28.06.2019 5 z 5

Povinná četba.

Garik
07.07.2018 5 z 5

Odporúčam. Peter Kreeft vie písať naozaj pútavo. A teraz pár z toho množstva myšlienok, ktoré ma zaujali:

„Pro některé kruhy tohto světa jste přijatelný i tehdy, když máte perverzní sklony, jste pankáč, sadista nebo snob. Svět spolkne cokoli, co se uvaří z jeho hmoty, co vyrostlo na jeho zahrádce. Ale nespolkne nebeskou stravu. Krista a jeho církev vždy vyzvrací jako jeho nepřítele a hrozbu, nebo se pokusí Krista zkrotit, polidštit, interpretovat tak, aby byl společensky přijatelný podle poslední módy, světové módy, aby ho svět dokázal spolknout jako pilulku obalenou cukrem.‟

„Měřítkem věrnosti církve Kristu je její nestravitelnost. Kdyby církev byla přijatelná pro svět, už by to nebyla církev.‟

Vojslava
30.04.2015 3 z 5

Začátek jsem ohodnotila velmi vysoko, nicméně později některá příliš černobílá tvrzení poskytují příliš prostoru k nepochopení méně poučeným čtenářem. Nicméně některé pasáže jsou opravdu doporučeníhodné!

etika

Peter Kreeft
americká, 1937
2014  76%Tolkienovo vidění světa
1998  90%Mezi nebem a peklem
2008  74%Ach, ten Sokrates...
2014  94%Modlitba pro začátečníky
2013  89%Návrat ke ctnostem

Kniha Návrat ke ctnostem je v