Návrat domů / Gilgameš v pustinách

Návrat domů / Gilgameš v pustinách https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/27265/navrat-domu-gilgames-v-pustinach-27265.jpg 4 23 3

Robert Silverberg je bezesporu jedním z nejúspěšnějších autorů science fiction současnosti. Svědčí o tom řada ocenění Hugo a Nebula - prestižních cen udělovaných každoročně nejlepším SF románům či povídkám, které obdržel. Novela Návrat domů (Homefaring) je hluboce humanistický příběh člověka, který se ocitne v daleké budoucnosti, v době, kdy naší planetu ovládá podivná podmořská civilizace. Novela Gilgameš v pustinách (Gilgamesh in the Outback) je jedním z nejúspěšnějších autorových děl 80. let. Je to příběh o hrdinech dávné minulosti i současnosti, o jejich přátelství, statečnosti i zradě. Gilgameš v pustinách obdržel cenu Hugo pro nejlepší novelu roku 1987.... celý text

Literatura světová , Novely , Sci-fi

Vydáno: , Slan

Homefaring / Gilgamesh in the Outback

PastorMal13
17.07.2023 4 z 5

Mé první setkání se Silverbergem, které nebylo vůbec špatné. První povídka, Návrat domů, byla rozhodně lepší než Gilgameš v pustinách, poměrně silný příběh nejen o lidech. Kdežto Gilgameš byl na můj vkus až moc zamotaný a filozofický.

ludek.n
28.11.2018 3 z 5

Sbírka obsahuje dvě novely, z nichž jedna byla oceněna prestižní cenou Hugo. Shodou okolností se mi však zrovna onen oceněný Gilgameš v pustinách zdá slabší než titulní Návrat domů. Možná je to jeho satirickým podtextem, který do jednoho časoprostorového Pekla svede dohromady nejvýznamnější postavy světových dějin v čele s Gilgamešem, králem z Uruku, jehož pak konfrontuje s takovými postavami jako jsou J.Caesar, H.P.Lovecraft, R.E.Howard nebo E.Hemingway. Socializuje a filozofuje se tady tolik, až je to únavné a otravné. Návrat domů je oproti tomu přímočará a hluboce lidská záležitost, která zaujme od prvních řádků a svůj emoční náboj si udržuje až do samotného konce. Celkově to tedy vidím na remízu: zklamaný jsem nebyl, ale ani mě to nezasáhlo tak, jak by asi mělo.

lukazsss
09.04.2013 4 z 5

Krásné dvě povídky, které se zabývají lidskou psychickou stránkou, popisují úžasná prostředí, zajímavé lidi a hrdiny z dávných dob. Kniha je krátká, čtivá, doporučuji jako oddychovku :) Člověk zde popřemýšlí jak důležité je přátelství a komunita.

Část díla

Robert Silverberg