Návrat domů

Kapitán James Cook byl jedním z nejvýznamnějších mořeplavců 18. století, ale o životě jeho ženy Elizabeth toho mnoho nevíme. Anna Enquistová vypráví ve svém oceňovaném románu o Elizabethině životě ženy, matky i opuštěné milenky, která již několik let čeká na Jamesův návrat z druhé cesty kolem světa. Zároveň barvitě líčí svět předviktoriánské Anglie, Cookovy objevitelské plavby i poslední okamžiky jeho života. Návrat domů je silným příběhem o moci osudu, kterému nelze uniknout a který zasahuje všechny hrdiny románu....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/3312/navrat-domu-WuY-3312.jpg 4.111
Vydáno, Mladá fronta

De thuiskomst, 2005

Kniha Návrat domů

soukroma
28.11.2019

Úžasné ženské čtení: zdaleka ne jenom pro ženy, které budou s Elizabeth (i po dvou stech letech) jistě souznít - mužům by totiž přineslo čtivé poučení o tom, jak ženy myslí, po čem touží, jak vnímají svět, rodinu, manžela, děti a v neposlední řadě sebe. Byť je tento příběh samozřejmě vše jiné než tuctový.
Elizabeth byla o třináct let mladší než její slavný manžel a dožila se bezmála stovky (což samo o sobě byl neuvěřitelný výkon v 18. století, které tedy ještě o pár desítek let přežila), Jamese přežila o víc než půlstoletí a viděla umírat všechny své děti. Byla Cookovou pevnou oporou, ať byl doma, nebo na několikaletých cestách (bez záruky návratu). Děj se koncentruje po jeho slavném návratu z druhé cesty na to, co bude dál, se slavným kapitánem a celou jeho rodinou.
Elizabeth brala svůj tehdy jednoznačně nadiktovaný úděl naprosto samozřejmě, svého muže obdivovala, i když ji zdánlivě příliš nezajímaly zážitky z navštívených exotických končin světa (spíš na naslouchání příběhům neměla moc čas, pokud se měla postarat o rodinu a domácnost, ale cestovní deníky četla pečlivě, a dokonce je pomáhala redigovat před jejich knižním vydáním), rozuměla mu, plně důvěřovala a podřizovala se jeho kariérním rozhodnutím.

"Musela jsem tak dlouho přemýšlet sama, že je mi teď zatěžko přenechat to jemu. On musí dojít ke klidu s tím, co tady je, a já to musím připustit. Neodmlouvat a neodporovat, ale ponořit se do toho, co chce on, jak to vidí on. Spolupracovat, naslouchat. Pak dosáhnu klidu i já."

Do značné míry lze závěrem zvolat - spíš než "šťastná to žena" - "šťastný to muž", který si ji vybral. To ona se totiž musela popasovat s rodinnými tragédiemi, osobními pocity, poporodními depresemi, nemocemi, úmrtími dětí, nakonec i manželovy smrti. On naslouchal svým profesním touhám a povinnostem, ona s tou poslední tragickou plavbou už rozhodně nepočítala. Poslední část knihy je velmi autentická studie osobního smutku Elizabeth po jednotlivých úmrtích jejích nejbližších.

Atuin
31.07.2017

Velice komorní až melancholická kniha, která zachovává osobnost a rysy daných akterů. Krásné čtení.

douchová
11.08.2015

Já tomu říkám pomalé čtení. Na to musí mít člověk náladu, což docela mívám :-). Velmi se mi to líbilo.

paloma
12.09.2013

Kniha je psaná z perspektivy Cookovy manželky převážně v infinitivu, což mi nebylo příjemné. Místy je kniha nudná, některé pasáže jsou zajímavější. Kniha celkově není špatná, ale podruhé jí číst nebudu.

nizozemská literatura

Anna Enquist