Návrat

Návrat https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/166305/amazing-spider-man-navrat-l7y-166305.jpg 4 164 26

Amazing Spider-Man série

Ultimátní komiksový komplet série

21. díl

V přírodě je to už tak zařízeno. Malá zvířata žerou brouky, velká zvířata žerou ta malá, lidé žerou ta velká - každý je součástí potravinového řetězce. Dokonce i Spider-Man - i když o tom ještě neví. Do města totiž právě přijíždí Morlun. Prastarý tvor, který se živí superhrdiny. A Spider-Man je jen dalším chodem na jeho jídelníčku. Spider-Man bojoval už proti všem možným padouchům. Ale ještě nikdy nebojoval proti někomu tak silnému, ta neúnavnému, tak nelítostnému, tak nezastavitelnému. V souboji s Morlunem může udělat jednu jedinou věc. Umřít. Název Návrat se týká nejen příběhu, ale i celé spidermanovské série. Právě tímhle eposem se vrátil Spidey zpátky na výsluní popularity. Proslulý televizní a comicsový scénárista J. Michael Straczynski vrátil Petru Parkerovi všechno, co hrdina za poslední léta poztrácel - silné protivníky, zajímavé zázemí, jiskru, styl, srdce, a ze všeho nejvíc - humor.... celý text

Literatura světová , Komiksy , Sci-fi

Vydáno: , Crew

Coming Home , 2001

Bobik9
06.02.2024 3 z 5

Je to super, ale ne tolik super, jak se to tady tváří. Přes polovinu příběhu je hodně řečí a málo akce. Poslední dva kousky tu akci zachrání. Chybí tomu trošku ta "Spidermanovská" nadlehčenost, ten vtip. Je to hodně vážně, až depresivní. Nicméně, jedná se rozhodně o velmi povedený komiks a určitě ve své sérii patří do lepší poloviny.

Cojekomupotom
08.02.2023 5 z 5

Díky této knize jsem se ve třinácti letech přestal děsit pavouků a ještě dnes odmítám u sebe doma vymetat pavučiny, protože pavouci jsou naši kámoši a chytáním létajících bzučících parchantů se starají o klidný spánek nás všech! Díky, Spidey!

ludek.n
19.12.2022 5 z 5

První kniha Ultimátního komiksového kompletu a hned pecka všech pecek. Scénárista J. Michael Straczynski vdechl do legendární postavy novou energii a obohatil ji i o pochybnosti okolo samotného zrození coby superhrdiny. Příběh je to čistý a vyvážený, velkolepý a dramatický, plný akce i času na přemýšlení, úderný i pokorný. Je v něm všechno to, co dělá Spider-mana Spider-manem a ještě něco navíc. Mýtické pohrávání si se zvířecími symboly, totemistická síla, kolumbovská otázka, originál versus napodobitel, postavit se výzvě nebo utéct a je možné zachránit alespoň někoho, když už ne všechny? - to je jen pár motivů, které Straczynski včlenil do svého vyprávění, a pár otázek, na které hledá odpovědi. Kreslíř John Romita jr. mu k tomuto hledání poskytl mohutný a precizní vizuální aparát, který přestože ctí klasické postupy, je moderní, dynamický a především inovativní. Jedno a více stránkové pohybové studie jsou tou nejokázalejší ukázkou právě řečeného a jsou bez debat ohromující. Bavily mě i ty klidnější, zadumanější pasáže, už proto, že dělají z Petra Parkera člověka, kterým (i přes všechny své mimořádné schopnosti a skrývání se pod maskou) pořád je. A Návrat je komiks nejen o Spider-manovi, ale současně i o Petrovi Parkerovi.

ArkAngel
09.07.2022 4 z 5

Přes Návrat se mnozí podobně jako já dostali ke kupování komiksů ve větším měřítku a myslím si, že tvůrci začali v edici s parádním kouskem. Příběh je takovým lehkým pavoučím restartem, který přichází spolu s novým stoletím. Peter si nachází novou práci coby učitel a dozvídá se, že jeho schopnosti jsou spojené s určitou totemizací a jeho nepřátelé byli akorát napodobiteli. Nový padouch v podobě Morluna je pak takový Drákula, který se neživí krví, ale právě energií totemových jedinců... a dokonce má i svého vlastního Renfielda. Ezekiel je pak skvělý nový mentor, který Petera rozhodně posouvá kupředu.

fvalek
13.06.2022 5 z 5

Líbí se mi Straczynského styl, který pobírá Spider-Mana vážně a smysluplně bez zbytečného nadužívání hloupých hlášek a komických prvků, ale přesto ho nechává být takovým svým nerdím ťulpasem. Samozřejmě velkou roli dělá stáří komiksu, které je už tak trošku za horama a na hony se vzdaluje aktuálnímu Spider-Manovi, ale přesto je mu tak hrozně podobný. Starší komiksy jsou obecně více ukecanější a pomalejší a je vidět, že zatímco v novém vydání musíme mít na každý sešit aspoň tři padouchy, tady se celá kniha dokáže vhodně zaobírat jen jediným, ale o to více důležitým.

Ona se ale v celém díle děje stejně spousta věcí... Peter řeší problémy s bývalkou MJ, řeší i různé situace s tetou May, do toho řeší své nové pracovní místo a ještě Ezekiela, který se jen tak zčistajasna zjeví a Peter mu možná až moc rychle věří. Nicméně těžištěm děje je nový záporák a má vážně grády. Skvěle spadá do teorie o zvířecích totemech (budeme dělat, že ta teorie sedí úplně na všechny padouchy, co kdy Spider-Man měl, i když asi to není úplně univerzální...) a dává Petrovi zabrat. Tenhle moment, kdy je hrdina v koncích a neví, co si počít (a velmi jednoduše prostě prohrává), se mi hodně líbil, protože to ukazuje jeho lidskou stránku a jeho slabiny. Ze Spider-mana není takový nahláškovaný frajírek jako v nových dílech. Finální rozuzlení sice nic moc za mě a asi to šlo vyřešit lépe, ale svou práci to odvedlo. Samotné finále s tetou May velmi pěkné. :)

Delphín
30.11.2021 5 z 5

Excelentní kousek. Straczynski zde oblékl pavouka do v té době zcela nového kabátu, který mu opravdu sluší. Rozjíždí se nám zde mystično, filozofování a dospělejší témata plná vztahů či drog. Přitom si to ale nechává to jedinečné kouzlo a důvtip, jenž kolem Spideyho panuje.

Ivan Kučera
29.04.2020 4 z 5

„Nikdo nevyhrává věčně.“ Skvelý, čistý, svižný a svieži príbeh s bombastickou, krásnou Roomitovou kresbou a dynamickým scenárom, ktorý na jednotku s hviezdičkou vystihol vážnosť a zároveň humor (premýšľanie o suchom zipse) ústrednej postavy plným právom patriacej k celosvetovo najobľúbenejším komiksovým superhrdinom v histórii sveta. J.M. Straczynski sa rozhodol takpovediac vrátiť na začiatok, k rádioaktívnemu pavúkovi a zároveň prísť s viacerými nečakanými súvislostiam (totemoví nepriatelia alias imitátori). A urobil čertovsky dobre! Návrat bol natoľko vydarený a tak dobre sa predával (len v Čechách sa dočkal dvoch reedícií), že sa zaradil po bok Daredevila a ostatných, ktorých fantastický Joe Quesada v pre americký komiks vo všeobecnosti neľahkom období 90. rokov úspešne reštartoval najznámejšie marvelácke postavy. Táto kniha okrem spomínaných kladov ponúka aj silného súpera. Dokonca natoľko silného, že aj obvykle nesmierne ukecanému Stenolezcovi nenapadajú žiadne hlášky (a to už je vážne čo povedať). A charizmatického Ezekiela (už len to meno!). Spajdymu (na rozdiel od niektorých iných superhrdinov) výborne fungujú v príbehoch ako dialógovo-vzťahové záležitosti, tak akčné sekvencie, ktoré sú plné nápadov a hýria farbami, od temných po pestré. Návrat do istej miery (a od istého momentu) môžeme zaradiť po bok iných spider-manovských nonstop akčných jázd, kedy hrdina bojuje s nepriateľom naprieč mestom v reálnom čase, typu Masky (Hobgoblin a Ghost Rider) alebo Utrpení (Lizard). Obľúbený Ezekiel sa v Straczynského rune vrátil ešte v diele Ezekielův návrat.

trudoš
24.03.2020 5 z 5

Dal jsem si po deseti letech repete a pořád stejně vynikající. J. Michael Straczynski byl zkrátka tím nejlepším, co kdy Spider-Mana potkalo. Dokázal z něj udělat civilní postavu a zároveň mu ponechat punc nadčlověka, přičemž pořád je to někdo, s kým nemáte problém se ztotožnit. Navíc do univerza zakomponoval pár nových skutečností, jako je třeba totemová magie, čímž nepřímo zvrátil původní tezi, že Peter Parker přišel ke svým schopnostem díky kousnutí radioaktivního pavouka. No a závěrečný cliffhanger, kdy tetička May odhalí synovcovu identitu superhrdiny, je parádním zlomem i s odstupem celé té jedné dekády.
Protivník je jinak důstojný, ačkoli v důsledku nijak nepřekračuje hranice toho, čemu už v minulosti musel babouk čelit. Ale to je ostatně problém každého dalšího padoucha, který má být ještě zlejší, než všichni ti poraženci před ním. Daleko zajímavější je tak linie Parkerova nového života coby středoškolského učitele a samozřejmě počínající těžkosti ve vztahu s krásnou Mary Jane.

Atak
23.09.2019 5 z 5

Tento pavoučí chlapík je mi stále oblíbenější

OniDourou
05.05.2019 5 z 5

Úplně můj komiks, který jsem si koupil, tím pádem má v mém srdci malé místečko ❤️. Postavu Petera Parkera mám velice rád (přece jenom, kdo by neměl rád toho přerostlého puberťáka s tak cool hláškami) a tak jsem si komiks velice příjemně užil ^.

TimeLord
10.11.2018 5 z 5

Spider-Manove komiksy mám rád, a tento bol veľmi dobrý. Prečítaný za chvíľu, určite budem v tejto sérii pokračovať.

hippiesak
05.07.2018 5 z 5

Velmi krásná a moderní kresba. Bylo koupeno za pár kaček jako start této série a určitě nelituji. již jsem to otevřel podruhé a opět nadšený :)

Hadati
02.07.2018 4 z 5

Přestože není pavoučí muž můj oblíbený superhrdina, tenhle komiks má určité kvality. Tentokrát se neklade důraz tolik na akci a souboje se superpadouchy, ale nad filosofickým zamyšlením, k čemu vlastně Peteru Parkerovi tyto schopnosti byly, odkud se vzaly a kam ho mohly zavést, pokud by se nerozhodl je používat k „páchání“ dobra. V tomhle komiksu už není Peter Parker teenager, ale pracující třicátník, takže i jeho názory jsou vyzrálejší. Ale je pravda, že snaha vrazit do tohohle komiksu filosofickou diskuzi, zda bylo dříve vejce nebo slepice, mi moc nesedělo. Bylo to jako si plést kozu s vozem.

Sliver
08.03.2018 5 z 5

Úžasný komiks na kterém jsem vyrůstal. Dodnes nejlepší spider-man co jsem kdy četl.

dexterman
15.08.2017 5 z 5

Krasne ilustrace . Napínavý příběh . No u tohoto komixu jsem byl jak přikovaný . Nemam co bych vytkl . Tohle je pravý spider-man jak ma bejt . Doporučuji

Pazďa
22.06.2016 4 z 5

První UKK co vyšlo nasadilo laťku vysoko Marvelovským pavoučím trumfem, který zkrátka funguje vždycky na každého komiksového fanouška. Ovšem z komiksu návrat číší neokoukané postavy, které řídí celý příběh. První se seznámíte s postavou zvanou Ezekiel, muž lehce po 50, který se nám představuje s velmi podobnými schopnostmi jako má Peter. Druhou z neokoukaných postav je záporák Morlun, který se živí podobnými schopnostmi. Všechno je provázeno nutnou dávkou Spider-Manovských hlášek přesně tak jak máme všichni rádi. Příběh s Morlunem a Ezekielem je do velké míry uzavřený ale kniha končí obřím cliffhangerem co se týče Peterova osobního života ale co se dá dělat. Kresba je přehledná a příjemná, scénář také nepokulhává a příběh je ucelený a uzavřený a proto i teď půjdu pro 4 hvězdy z 5ti.

Pavelkova-k
16.03.2016 5 z 5

Nejsem fanda komiksů, ale tuto knížku jsem musela přečíst pro její lákavý obal :-). Obsahem neználky jako já jistě neurazí.

richard7959
11.03.2016 4 z 5

Spider-Man se vrací a jeho soupeř je na špici potravního řetězce.

Wheelcrusher
10.02.2016 5 z 5

Dokonalost na každym obrázku, hlavně v tom posledním... JMS mě po rozvinutí předpříběhu Dr. Manhattana leda utvrdil, že je srovnatelnej čaroděj slova, co Alan Moore. Duchovní mentor je nezbytnost pro každýho chytrýho kluka, stejně jako nelítostná dovednost obrany před energetickýma upíry - drsná realita milé děti, nejni to zdaleka tak jednoduchý, jak vám tvrděj ve škole!;)

martinstefko
07.12.2015 4 z 5

Spider-Man je zase tím hláškujícím frajírkem, co se snaží z boje vykecat, ale když už dojde na pěsti, rozhodně nezaostává. Ovšem i Spider-Man má slabiny, i on je jen z masa a kostí. Dostává rány, které není schopen jen tak přijmout. Ale síla Straczynského je i jinde – doslova hýbe universem, který byl za téměř 35 let, než k sérii přišel, vytvořen. Hned na konci této sbírky zjišťujeme, že nezůstane kámen na kameni. Doslova. Série už u nás nějaký čas vychází. S každým dalším dílem jen dokazuje, že Straczynski měl skutečně co říct a že Spider-Man rozhodně nebyl mrtvým hrdinou. Více: http://www.comics-blog.cz/2013/06/151-ultimatni-komiksovy-komplet-21.html